Menu

Samsung chystá další telefony s operačním systémem Tizen

Pro mnohé uživatele je Samsung takřka synonymem pro mobilní telefon s operačním systémem Android. Jihokorejský výrobce se ale snaží razit i svou vlastní cestu a uvádí na trh zařízení s proprietárním operačním systémem Tizen. Prvními vlaštovkami jsou mobilní telefon Samsung Z (SM-Z910F) a řada chytrých hodinek Gear druhé generace. Poněkud kontroverzním krokem pak byla aktualizace prvních hodinek Galaxy Gear, která “natvrdo” nahradila operační systém Android právě Tizenem. Toto rozhodnutí vyvolalo řadu otázek, jimiž jsme se zabývali ve článku Co kdyby Samsung opustil Android ve prospěch OS Tizen?

Samsung Z (SM-Z910F)

Samsung Z (SM-Z910F)

Tím ale plány Samsungu na zařízení s OS Tizen ani zdaleka nekončí – na indickém webu Zauba se objevila zmínka o chytrém telefonu Samsung SM-Z130H, který pravděpodobně bude dalším smartphonem s tímto systémem. Dle webu Sammytoday by se mohlo jednat o mobil vycházející z modelu Samsung Galaxy Young 2 Duos (SM-G130H), což je levný telefon s 3,47″ obrazovkou s rozlišením 320 x 480 obrazových bodů. Zařízení má procesor Spreadtrum SC6815A s jedním výpočetním jádrem, 512 MB operační paměti a podporu dvou SIM karet. Patrně tedy půjde o “nízkorozpočtový mobil”, určený pro rozvíjející se trhy.

Na indickém webu Zauba se objevila zmínka o chytrém telefonu Samsung SM-Z130H

Na indickém webu Zauba se objevila zmínka o chytrém telefonu Samsung SM-Z130H

Je otázkou, nakolik se Samsungu podaří prosadit s vlastním operačním systémem. Na jedné straně je platforma Android pro mnohé zákazníky silným argumentem proč sáhnout právě po telefonu této značky (zejména pro ty, kteří se rozhodují mezi iPhonem a Samsungem). Na straně druhé je ale marketing Samsungu natolik silný, že jistě zvládne přesvědčit část klientů o výhodách zařízení s OS Tizen. S poměrně velkou jistotou lze navíc předpokládat, že jihokorejský výrobce využije svých zkušeností s vlastní grafickou nadstavbou TouchWiz a na Tizenu nabídne uživatelům velmi podobné prostředí a způsob ovládání, čímž výrazně usnadní případný přechod na novou platformu.

Samsung Galaxy Young 2 Duos

Samsung Galaxy Young 2 Duos

Zdroje: Galaxy Droid, SammyToday, Zauba.

 

Komentáře

kuba77

kuba77

11.7.2014 18:30

Tizen je open-source systém, tak proč píšete proprietární systém?

bombi

z aplikace
11.7.2014 18:49

opět zase reklama pro samsung,fakt nechápu souvislost možná by jste udělali lépe když by jste změnili název svět samsungu

Helium

Helium

11.7.2014 19:21

Doufám že se Tizen prosadí. Stačí aby se strýček Google v další verzi Androidu nějak víc sekl – třeba totálně znemožnil sd na úrovni jádra, nebo zcela znemožnil root či něco jiného.
Tizen je skutečným open-source, navíc ho nemá pod palcem jen Samsung (jak se skoro všude píše), takže není ovládaný službami tak jako Android. Navíc neběží na javě, takže je to zcela jiná liga co se optimalizace týče. Stačí se podívat třeb ana výdrž Gear s Tizenem.
Osobně držím Tizenu hodně palce, rád bych jím v budoucnu Android nahradil.

Pipa

z aplikace
11.7.2014 20:04

jenže dneska je to především o těch službách, pokud tizen nenabídne něco podobného tak nemá šanci

boanerges84

z aplikace
11.7.2014 20:39

Souhlasím s Helium. Google to už fakt přehání…

Roman

Roman

z aplikace
11.7.2014 21:01

TouchWiz čili podobné ne-li stejné prostředí to nezachrání pokud nebudou aplikace a ty jen tak nebudou.
Takže nějaký raketový nástup bych neočekával.

Honzaaaaaaaaaa

z aplikace
11.7.2014 21:38

jj, google musi poznat hranice…

Helium

Helium

11.7.2014 23:07

to Roman:
Raketový nástup čekat nejde. Zatím. Ale vzheldem k tomu jaké google diktuje podmínky výrobcům už teď, stačí už jen nějaký detail k tomu aby výrazně omezil zájem uživatelů. Tizen navíc umí spouštět aplikace z Androidu, což je velké plus do začátku. Já říkal už od začátku, že je špatné když jakýkoliv OS vyvíjí firma co hraje na 99% z reklamy. Pak to takhle dopadá – třeba to že za google služby musí výrobci platit chápu, ale že si výrobce nemůže určit jaké chce, to už je vrchol. V žádném telefonu co mi projde pod rukama nezůstane po google kromě Play ani stopa. Výsledek? Mnohem svižnější systém a lepší výdrž…

RSS (komentáře k článku)