Samsung Galaxy A7 je poměrně speciální telefon korejské společnosti. Byl vytvořen poté, co šéf společnosti DJ Koh prohlásil, že se mnohem více budou soustředit na střední třídu. Má dokonce funkce, které jsme na jiných Samsung telefonech prozatím neviděli. A to třeba trojitý hlavní fotoaparát nebo čtečka otisků prstů na boku. Zachovává se přitom moderní design, SUPER Amoled displej anebo 3,5mm audio konektor. Jak se nám Samsung Galaxy A7 používal? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.
V balení telefonu Samsung Galaxy A7 naleznete vše potřebné
Klasická bílá krabička v sobě ukrývá jen potřebné věci, bez kterých se neobejdete. Bohužel Samsung nepřibaluje žádné příslušenství navíc, jako je třeba pouzdro nebo redukce. V balení se nachází samotný telefon, nabíječku, microUSB kabel, sluchátka, manuály a nástroj pro vytáhnutí šuplíku pro SIM a microSD.
https://www.youtube.com/watch?v=xrs1ASwQhDI
Povědomý design s tvrzeným sklem a „špetkou“ plastu
Po designové stránce není pochyb, že se jedná o Samsung Galaxy telefon. Všimnout si můžete malých rámečků kolem displeje, žádného výřezu a tvrzeného skla. Zadní strana telefonu se mírně změnila a podobně jako u Galaxy A9 se nachází fotoaparáty úplně na levné straně ve vertikální poloze. V tomto případě jsou zde celkem tři fotoaparáty a jeden LED blesk. Na zadní už jsou poté jen loga Samsung a Duos, což značí, že telefon podporuje Dual SIM.
Na přední a zadní straně se používá tvrzené sklo. Čekali bychom rovněž kovový rámeček, což je v této cenové kategorii v podstatě standard. Jenže u Galaxy A7 je rámeček plastový. Naštěstí z pohledu zpracování je na tom telefon dobře, i přes využití plastu se nikde neprohýbá, trošku při nadměrné síle vrže, ale nejedná se o nic vážného. Je to rozhodně škoda, že se nevyužívá kov, přidalo by to kladné body na celkovém dojmu telefonu. Díky použití plastu neváží moc gramů a v ruce nepůsobí prémiovým dojmem. Tvrzené sklo má navíc mínus v tom, že se lehce zašpiní a jdou na něm hodně vidět šmouhy a otisky.
Rozměry telefonu jsou 159,8 x 76,8 x 7,5 mm a váží 168 gramů. Podobně jako u modelu Galaxy A9, i zde se Samsung rozhodl nevyužít voděodolnost. Je to rozhodně škoda, protože voděodolnost bývala jedním z hlavních prodejních taháků řady Galaxy A. Hodně netradiční je u tohoto telefonu pravá strana rámečku. Mnozí by ji jednoduše zaměnili za Sony telefon. Na pravé straně telefonu se nachází klasická kolébka pro ovládání hlasitosti a čtečka otisků prstů, která zároveň slouží jako zapínací/vypínací tlačítko. Tedy něco, co jsme v minulosti mohli vidět hlavně u Sony telefonů. Na opačně straně se nachází slot na dvě SIM karty a jednu Micro SD kartu. Bohužel na spodní straně si můžete všimnout microUSB konektoru, potěší 3,5 mm Jack konektor. Samsung Galaxy A7 (2017) měl přitom již USB-C. Díky chybějící voděodolnosti a USB-C se v tomto ohledu Samsung vrací o dva roky zpět do éry Samsung Galaxy A7 (2016).
Samsung Galaxy A7 koupíte ve třech různých barvách
Recenzujeme modrou variantu, která vypadá perfektně. Samsung se rozhodl, že do České republiky přiveze Galaxy A7 ještě v černé a zlaté barvě. Celkově si můžete vybírat ze tří barevných provedení.
Zajímavé obaly a pouzdra na mobil Samsung Galaxy A7
V balení telefonu se bohužel nenachází ani průhledný obal. V tomhle případě by se hodil nejen před škrábanci a menšími pády, ale hlavně by mohl zabránit otiskům na zadní straně. Bohužel zatím ani v Česku není výběr extra velký. Přímo Samsung nabízí flipové pouzdro Wallet Cover za 599 Kč, k dispozici je v černé, modré a zlaté barvě. Dále ještě TPU obal s názvem Gradiation Cover za 399 Kč. V zahraničí už se eshopy začínají plnit kryty a obaly. Najít se dá třeba levný TPU kryt. Koupit se dají i odolnější pouzdra. Na Gearbestu najdete ještě několik dalších pouzder a obalů, nabídka se nicméně bude zanedlouho rozšiřovat.
Jaké ochranné sklo koupit na Samsung Galaxy A7?
Pouzdra vám většinou ochrání zadní stranu a rám telefonu. Displej už ale moc ne, tedy až na různá flipová pouzdra. Jedna z možností, jak si ochránit displej, jsou ochranné fólie a krycí skla. Právě tvrzená skla jsou v posledních letech mnohem oblíbenější než fólie. A to třeba kvůli tomu, že je jednodušeji nalepíte, a hlavně nabízí větší ochranu. A to proti škrábancům, i proti prasknutí, kdy většinou praskne sklíčko a samotný displej už je v pořádku.
S krycími skly je to stejné jako u obalů. Prozatím jich není mnoho. U nás už nabízí společnost Odzu poměrně levné sklo za 199 Kč. V zahraničí už jsou některá krycí skla od méně známých značek k dispozici. Najít můžete i levné fólie pořídíte již za zhruba 80 Kč.
Čtečka otisků prstů je v rámečku telefonu. Je to výhoda?
Samsung Galaxy A7 používá čtečku otisků přímo v rámu telefonu. Umístěna je v ideálním místě pro palec. Funguje spolehlivě, i když je mírně pomalejší. Plocha na skenování telefonu není velká. Zpočátku jsme měli poměrně velký problém se čtením otisku. Nejprve jsme to přisuzovali špatné čtečce. Způsobeno to bylo ale špatným přiložením prstu. Špatně se to popisuje v textu, nicméně jak používáte telefon více a více, tak si brzy všimnete toho „ideálního místa“, ve kterém senzor pozná otisk a telefon otevře. Je to tedy spíše otázka cviku a vzhledem k dobrému umístění, není problém si zvyknout.
S mokrým nebo špinavým prstem čtečka otisků nefunguje. Nejedná se totiž o ultrazvukovou čtečku. Zajímavé je to, že se ke čtečce dá přiřadit i gesto pro stažení notifikační lišty dolů. To je rozhodně plus, zvyšuje se tím využití čtečky otisků. Pokud by vám čtečka otisků prstu na boku telefonu nevyhovovala, můžete využít odemykání pomocí skenování obličeje. V tomto případě se ale používá pouze selfie kamera, což není bezpečné a zároveň funkci nemůžete využívat ve zhoršených světelných podmínkách a tmě.
Displej Samsung Galaxy A7 je perfektní
Pokud si kupujete Samsung telefon, tak se ve velké většině můžete spolehnout minimálně na jednu věc. A to perfektní displej. Nejinak je tomu i u Galaxy A7. Využívá se Super AMOLED panel s rozlišením 2280 x 1080 pixelů. Velikost displeje je 6,0 palců, potěší minimální rámečky kolem. Poměr stran tohoto displeje je 18,5:9 a jemnost 411 ppi. To je zcela dostačující hodnota.
Displej zabírá 74,4 procent přední strany telefonu. U samotného hodnocení displeje nemáme co vytknout. V této cenové kategorii patří k vůbec nejlepším. Jde zkrátka vidět, že Samsung displeje umí a nešetří na nich ani u střední třídy. Čitelnost na Slunci je velmi dobrá, pozorovací úhly jsou skvělé, stejně i barvy. Ty si můžete navíc upravit v nastavení společně s Always on Display.
Na Galaxy A7 si bez problémů zahrajete i 3D hry
Po stránce výkonu jsou na tom telefony Galaxy A7 a Galaxy A9 hodně podobně. Oba telefony sice nabízí čipsety, se kterými zvládnete bez problémů každodenní práci a zahrajete si i 3D hry. Jenže konkurence, hlavně z Číny již využívá výkonnější procesory. V Samsung Galaxy A7 (2018) se nachází Exynos 7885. To je momentálně to nejlepší, co Samsung má pro střední třídu. V AnTuTu telefon získal hodnocení 121 831 bodů. Výkonem stačí na každodenní práci, zahrajete si například i PUBG Mobile. S náročnější Battle Royale hrou Fortnite už však budete mít problém a oficiálně si ji nezahrajete. To se dá vidět i z toho, že se nedá stáhnout z Galaxy App Store. V tabulce níže naleznete srovnání s telefony, které používají čipsety s podobným výkonem.
Samsung Galaxy A7 má až 6GB RAM a 128GB vnitřní paměť
K dispozici jsou u tohoto telefonu dvě paměťové verze. Základní má 4GB RAM a 64GB vnitřní paměť. K dispozici je i dražší verze s pamětí RAM 6 GB. Tuto větší hodnotu RAM doplňuje 64 nebo 128 GB úložiště. Telefon můžete rovněž rozšířit o microSD karty. V „šuplíčku“ můžete mít dvě nano SIM karty a zároveň i microSD kartu. Jde o další Samsung telefon v poslední době, kde se nemusíte omezovat a vybírat si.
Jednoduše řečeno ano. Do telefonu se dají vložit dvě nanoSIM karty. V nastavení je k dispozici správce SIM karet, u kterého si můžete nastavit věci jako je možnost volání, SMS či dat. Vybírat si můžete třeba jen jednu kartu na data a druhou na hovory a SMS. Nastavit se dá i to, která karta má být aktivní, jestli mají být obě aktivní apod.
V Samsung Galaxy A7 se nachází i NFCči Bluetooth 5.0. Wi-Fi se používá 802.11 a/b/g/n/ac, dokonce má i FM rádio. Bohužel zklamáním je určitě použití microUSB konektoru, tento zastaralý konektor již zkrátka nepatří do zařízení s cenou 9 tisíc. GPS v telefonu funguje velmi dobře, někoho může mrzet to, že na rozdíl od vyššího modelu Galaxy A9, postrádá Galaxy A7 podporu pro evropské Galileo.
Samsung Galaxy A7 má solidní výdrž na jedno nabití
Baterie telefonu má kapacitu 3 300 mAh. To už je spíše průměr, nicméně ve spojení s úsporným čipsetem Exynos dokáže poměrně divy. Stále se sice nejedná o dvou denní telefon při normálním používání. Pokud se ale trochu uskromníte, tak se dostanete bez větších problémů na dva dny. Na konci dne nám zbývalo průměrně 35 až 40 procent baterie. Ve výsledku baterie vydrží cca jeden a půl dne.
Samsung Galaxy A7 nabijete pouze pomalu
V rychlosti nabíjení nepatří Samsung telefony mezi nejlepší. A to i u vlajkových modelů. U Samsung Galaxy A7 už vůbec žádné rekordy neočekávejte. Telefon nepodporuje vůbec rychlé nabíjení. Na nabití telefonu potřebujete více než 2 hodiny. Na bezdrátové nabíjení můžeme zapomenout, i když teoreticky by to bylo díky skleněným zádům možné.
Mobil Samsung Galaxy A7 používá Android 8 Oreo. Očekávat se dá minimálně jedna velká aktualizace na Android 9 Pie. A to někdy během příštího roku, Samsung nepatří mezi nejrychlejší společnosti, takže odhadujeme spíše léto 2019. O následujícím Androidu Q se dá nyní maximálně spekulovat.
V Galaxy A7 na vás čeká klasická Samsung nadstavba
Samsung Galaxy A7 (2018) používá nadstavbu Experience. A to v podstatě identické formě s klady i zápory. Nachází se v ní stejné bloatware aplikace v čele s balíkem Microsoft aplikací. Můžeme vidět zdvojení aplikací se stejnou funkcí, jednou od Googlu, podruhé od Samsungu. Nadstavba je bohatá na animace, které ale oproti čistému Androidu nejsou rychlé a může se zdát, že je telefon někde zpomalený. Není tomu tak, jen zkrátka čekáte o desetiny déle, než se dokončí animace. Celkově je nadstavba plynulá a je dobře optimalizovaná. Na závěr ještě zmíníme, že nechybí ani Bixby asistent, i když samotné tlačítko pro aktivování asistenta u tohoto telefonu chybí.
Jak Samsung Galaxy A7 fotí a natáčí video?
Samsung Galaxy A7 je prvním telefonem této společnosti, který má více než dva hlavní fotoaparáty. Na zadní straně naleznete rovnou trojitý fotoaparát. Krátce po představení už jej překonal Samsung Galaxy A9 se čtyřmi fotoaparáty. Prvenství ale už Galaxy A7 nikdo neupře. Postupně od vrchu jsou fotoaparáty poskládány následovně: První má 5 MPx a světelnost F/2,2, slouží hlavně k režimu bokeh a dalším úpravám hloubky ostrosti, uprostřed se nachází klasický 24 MPx fotoaparát s clonou F/1,7 a úplně dole je 8 MPx širokoúhlý fotoaparát se světelností F/2,4. Video dokáže telefon nahrávat ve FullHD rozlišení a 30 FPS. Optickou stabilizaci nemá, používá se elektronická. Přední selfie kamera má 24 MPx a dokonce i LED blesk.
Pokud vezmeme v potaz cenu telefonu Galaxy A7, tak fotografie jsou hodně povedené. Velkým plusem je použití více různých objektivů. Máte vždy po ruce širokoúhlý fotoaparát. V cenové kategorii do deseti tisíc to je stále ještě rarita. Barevné podání je velice dobré, stejně i expozice. U některých fotek si můžeme všimnout mírného rozostření. S tím mají telefony řady Galaxy A často problém. U levnějšího Galaxy A7 to ale rozhodně není špatné. Naštěstí se autofokus dá vychytat aktualizací.
Na nočních fotografiích si můžete všimnout poměrně dost šumu v pozadí, což ale není překvapivé, vzhledem k tomu, že se jedná o telefon střední třídy. Celkově se nám fotografie z Galaxy A7 líbí. V neposlední řadě nás potěšila kvalitní elektronická stabilizace obrazu (EIS). Telefon sice nedokáže nahrávat ve 4K rozlišení, ale kvalitní stabilizací to alespoň částečně nahrazuje.
Fotografie ze Samsung Galaxy A7
Videa ze Samsung Galaxy A7
Samsung Galaxy A7 – test stabilizace
Samsung Galaxy A7 – testovací video
Samsung Galaxy A7 testovací video
Cena a dostupnost telefonu Samsung Galaxy A7
Doporučená maloobchodní cena modelu GalaxyA7 je 8 999 Kč (koupit). V prodeji je od začátku října. I díky tomu již můžete vidět, že oproti doporučeně ceně, zaplatíte nyní za telefon menší částku. Data serveru Heureka ukazují, že obchody jako Alza, CZC, Mobil Pohotovost zlevnili telefon o cca 1 tisíc Kč.
Konkurence pro Samsung Galaxy A7
Konkurence pro Samsung Galaxy A7 se skládá hlavně z čínských telefonů, které střední třídě vévodí. Jedinou výjimkou je Nokia 7.1 (koupit za 8 490 Kč), kde potěší kovové zpracování, někomu může více vyhovovat čistý Android, dále má telefon USB-C. Na druhou stranu to Samsung nahrazuje dobrou výdrží baterie i bohatším využitím fotoaparátu díky širokoúhlému objektivu. Ve stejné cenové kategorii se dá najít i Xiaomi Pocophone F1 (koupit za 9 490 kč, Heuréka), který má mnohem více výkonu, rychlejší čtečku otisků prstů, rychlé nabíjení apod. Samsung může kontrovat opět fotoaparátem a rovněž i skvělým displejem. A velmi podobné je to i u telefonu Honor Play (koupit za 7 490 Kč), který je více než zdatnější konkurencí.
Šéf Samsungu dříve v tomto roce vyhlásil, že se budou více zaměřovat na střední třídu. Samsung Galaxy A7 je prvním z těchto telefonů. Přinesl novinky jako je trojitý fotoaparát či čtečku otisků na boku. Celkově můžeme rozhodně vidět dobrý směr, kterým se Samsung udává. V prozatímní formě to ale na našlapanou konkurenci hlavně z Číny nestačí. Dobrý fotoaparát, skvělý displej a povedená výdrž baterie nestačí. A to hlavně z toho důvodu, že to Samsung finální hodnocení sráží několika věcmi, které již dnes do střední třídy nepatří. A to třeba plastové tělo, microUSB konektor, pouze pomalé nabíjení, menší výkon atd. Telefon můžeme doporučit těm, kteří chtějí dobrý fotoaparát s možností širokoúhlých snímků.
Klady
+ Super AMOLED displej + Dobrý fotoaparát + Podpora NFC a 3,5mm konektoru
+ Nadprůměrná výdrž baterie
Komentáře (8)
Přidat komentář