Telefony Nexus od LG a Huawei budou představeny 29. září

nexus_2015_ico

Pokud netrpělivě čekáte na oznámení termínu, ve kterém Google představí svá nová zařízení Nexus, tisková agentura CNET má pro vás odpověď: mělo by se tak stát v úterý 29. září. CNET se přitom odkazuje na “zdroje, informované o plánech společnosti” a podle oficiálně nepotvrzených zpráv by na tiskové konferenci v San Franciscu měly být představeny dvě nová zařízení Nexus – jedno od jihokorejské firmy LG, druhé od čínské společnosti Huawei. Google se k této zprávě skrze svou tiskovou mluvčí zatím z pochopitelných důvodů odmítl vyjádřit.

Z dosavadních úniků jsou známy prakticky všechny podstatné údaje o telefonu od LG (kódové označení “Bullhead”), jež by měl navázat na Nexus 5, stejně jako o Nexusu od Huaweie (“Angler”), který má být prémiovou variantou (tedy přinejmenším pokud jde o hardware).

Huawei Nexus

V případě firmy Huawei by se jednalo o první zařízení modelové řady Nexus, vyznačující se čistým operačním systémem a rychlými aktualizacemi. Telefon přijde s obrazovkou s rozlišením 2560 x 1440 obrazových bodů, úhlopříčkou 5,7″, procesorem Qualcomm Snapdragon 810 (MSM8994) a 3 GB RAM. Na data a aplikace bude připraveno 64 GB interního úložiště, které, jak je u Nexusů zvykem, nebude možné rozšířit paměťovou kartou. Pro Huawei je tento krok příležitostí k prosazení své značky na západních trzích, kde je zatím nepříliš známou firmou.

Takto má údajně vypadat Nexus od Huawei Takto má údajně vypadat Nexus od Huawei

LG Nexus

V případě LG se bude jednat o třetí Nexus – v roce 2012 tento výrobce připravil pro Google extravagantní Nexus 4, o rok později pak o něco konzervativnější Nexus 5. Oba telefony zaujaly svou cenovou dostupností, pěkným designem a slušnou hardwarovou výbavou.

V loňském roce se Google s Nexusem obrátil na Motorolu, takže letos nás čeká takový malý návrat. Nový Nexus od LG by měl disponovat 5,2″ displejem s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů, procesorem Qualcomm Snapdragon 808 a 3 GB operační paměti. Budoucí majitelé se také mohou těšit na fotoaparát s rozlišením 13 Mpx. optickou stabilizací obrazu a duálním bleskem. Dostatek energie by měl obstarat akumulátor s kapacitou 2700 mAh. Zařízení by mělo být dostupné v bílé, černé a světle modré barvě. Dosud se předpokládalo, že novinka od LG bude pojmenována jako “Nexus 5 (2015),” nicméně ze zahraničních zdrojů prosakuje stále častěji informace o označení “Nexus 5X.”

Oba Nexusy budou mít na zadní straně svého těla také snímač otisků prstů. Kromě toho by měly mít nový nabíjecí/datový konektor typu C.

A co tablet?

V tuto chvíli nejsou žádné informace o tom, že by Google měl v dohledné době představit nějaký tablet. Z dostupných zvěstí můžeme očekávat, že Nexus od Huawei bude patřit mezi dražší zařízení, zatímco LG nabídne telefon pro zákazníky orientované na cenu a menší rozměry.

Zařízení by měla být dostupná v Google Store v den svého představení. Pokud vezmeme v úvahu, že loňský Nexus 6 byl představen 15. října, pak letošní načasování odpovídá očekáváním.

Smartphony Nexus jsou v podstatě “vlajkovými loděmi” Googlu, na kterých prezentuje nejnovější verzi svého operačního systému Android. Je tedy takřka jisté, že na obou letošních modelech bude jako operační systém zbrusu nový Android 6.0 Marshmallow. Starší modely Nexus se pak v dohledné době dočkají standardní OTA aktualizace na tuto verzi. Řada telefonů a tabletů Nexus si získala silnou základnu fanoušků, kteří oceňují především “nejčistší” Android, bez jakýchkoli změn a “vylepšení” ze strany operátorů nebo výrobců telefonů. Není proto divu, že každý nový Nexus je laickou i odbornou veřejností očekáván s velkým napětím.

Aktuálně nejsou k dispozici žádné informace o cenách přístrojů, nicméně Google obecně drží ceny smartphonů a tablet ů Nexus nízko ve srovnání s jinými zařízeními se stejnými či podobnými specifikacemi.

Výše uváděný termín se zatím jeví jako reálný, nicméně stále je nutné brát v úvahu skutečnost, že se nejedná o oficiální informaci, ale o nikým nepotvrzený únik. Faktického potvrzení se dočkáme až v momentě, kdy vyhledávací gigant začne rozesílat pozvánky na tiskovou konferenci.

Zdroje: Android Police, CNET, Android Central, Phone Arena, NDTV, GSM Arena, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)