TOPlist

Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony – 11. díl

root_ico

Přemýšlíte, čím a jak vylepšit svůj rootnutý telefon? Přinášíme vám várku jedenácti programů, které vám pomohou využít váš Android naplno!

Zatímco v předchozích deseti dílech jsme tipy na aplikace částečně přebírali ze seriálu „Top Android Apps Every Rooted User Should Know About“ serveru Android Police a část byla sestavena na základě nominací od našich čtenářů, tentokrát jsme se do Obchodu Play vydali hledat zajímavé programy sami – na vlastní pěst. Vybírali jsme pečlivě a sestavili jsme sbírku, z níž ani jedna aplikace nebyla stažena méně než 10 000x a všechny mají průměrné hodnocení vyšší než 4,0.

V přehledu najdete například program na úpravu odemykací obrazovky Androidu 4.2, nástroj pro hromadnou odinstalací aplikací, včetně systémových, budete moci sledovat a ladit procesor svého telefonu či tabletu, zrychlit práci s pamětí, nebo stahovat programy, které oficiálně nejsou určeny pro vaše zařízení. Tím ale nabídka jedenáctého dílu nepravidelného seriálu „Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony“ ani zdaleka nekončí!

Lockscreen Policy

Máte Android 4.2.x a nevyužíváte widgety a/nebo fotoaparát na odemykací obrazovce? Nelíbí se vám hodiny, zobrazované tučným písmem? Pak jste již možná přišli na to, že uvedené funkce není možné běžným způsobem vypnout či změnit. Aktivní widgety či přístup k fotoaparátu navíc mohou teoreticky ohrožovat soukromí, protože uvedené funkce jsou dostupné před odemknutím přístroje. S řešením uvedeného problému vám pomůže aplikace Lockscreen Policy, která zmíněné funkce zakáže.

Lockscreen Policy Lockscreen Policy

Lockscreen Policy Lockscreen Policy

Postup je poměrně jednoduchý, a pokud nebudete chtít měnit vzhled ukazatele času, nebudete dokonce ani potřebovat root:

 1. Nainstalujte a spusťte aplikaci
 2. Stiskněte tlačítko Activate.
 3. Na dotaz Aktivovat správce zařízení? odpovězte stiskem Aktivovat.
 4. Vypněte nežádoucí funkce pomocí přepínačů. Nastavené změny jsou okamžitě provedeny.
 5. Zkontrolujte na odemykací obrazovce, zda vše odpovídá vašim představám.

Hack pro změnu vzhledu hodin na odemykací obrazovce již vyžaduje oprávnění roota (pro případné zájemce o detaily, jak toto nastavení funguje, odkazujeme na příslušné vlákno diskuzního fóra XDA). Najdete ho v menu pod položkou Clock Hack (Root). Podle vyjádření autora funguje uvedený postup pouze pro ROMky vydané Googlem (Samsung Galaxy Nexus, LG Nexus 4, ASUS Nexus 7 a Samsung Nexus 10). Záměna hodin za alternativu bez tučného písma ale obnáší i ztrátu některých funkcí – například možnosti vyvolat nastavení budíku z odemykací obrazovky, nebo zobrazení času ve zvoleném městě.

Lockscreen Policy Lockscreen Policy

Lockscreen Policy Lockscreen Policy

Před případnou odinstalací Lockscreen Policy je nutné nejprve v Nastavení-Zabezpečení-Správci zařízení odstranit zatržítko u této aplikace a následně potvrdit volbou Deaktivovat. Teprve poté je možné program bezpečně odinstalovat standardním způsobem.

Aplikace zaznamenala více než deset tisíc stažení a přes tisíc hodnotících uživatelů jí dalo průměrnou známku 4,9. Zbývá poznamenat, že Lockscreen Policy je k dispozici zcela zdarma.

Lockscreen Policy (<= KitKat)
Lockscreen Policy (<= KitKat)

Android Tuner

Android Tuner je mocný nástroj s velmi širokým záběrem. Rozhodně ale nepatří do telefonů a tabletů méně zkušených uživatelů – při nesprávném použití některých funkcí může dojít až k poškození operačního systému a ztrátě dat.

Android Tuner Android Tuner

Android Tuner Android Tuner

Jen prostý výpis všech funkcí by vydalo na samostatný článek, proto vybíráme z popisu v Obchodě Play alespoň některé:

 • Čistý a bezpečný restart bez ztráty dat.
 • Zapínání a vypínání APN, vyhledávání Bluetooth, tetheringu, určení polohy podle GPS a Wi-Fi.
 • Konfigurovatelné widgety pro sledování systému.
 • Jednoduché Link2SD / App2SD.
 • Pokročilý editor skriptů (spouštění skriptů při bootu, sestavování a sdílení skriptů).
 • Správce souborů (přístup do jakékoli složky, automatizované dávkové kopírování, vkládání, komprimování, mazání a přesouvání souborů a složek, změna oprávnění a vlastnictví souborů, prohlížení, úprava, sdílení a streamování souborů, přístup k síťovým sdílením).
 • Správce aplikací (zálohy aplikací, jejich dat a nastavení včetně automatické zálohy, odinstalace systémových aplikací, sdílení přes e-mail, Bluetooth, Dropbox, Disk Google, atd., přesouvání aplikací, zmrazení a rozmrazení aplikace, zip-align, čištění cache, oprava oprávnění a ukončení všech aplikací, správa programů spouštěných se systémem, povolení či zákaz všech komponent, statistika použití, zálohování a obnovení textových zpráv a záznamů volání, automatické zálohování a optimalizace, wipe dalvik-cache a systémové cache).
 • Správce úloh (kontrola vytížení procesoru, sítě a využití paměti, ukončení všech aplikací nebo procesů, automatické ukončování úloh, uvolnění paměti RAM).
 • Nastavení systému (frekvence a napětí procesoru, editor Build.prop, zvýšení rychlosti čtení z SD, analýza obsahu paměťové karty, optimalizace datových přenosů, optimalizace aplikací a jejich databází, nastavení systémového správce paměti, manuální a automatická optimalizace).
 • Sledování systému (všechny aplikace a veškeré procesy, baterie, procesor, síťová komunikace, paměť, stavy komponent Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3G, telefon, APN)
 • Úspora elektrické energie vypnutím Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3G v pohotovostním režimu/při zhasnutí obrazovky.
 • Widgety pro ovládání některých funkcí z domovské obrazovky.
 • Emulátor terminálu (nabízí historii příkazů, spouštění nebo testování skriptů, sdílení příkazů a výstupů).
 • Čtečka Logcat pro Android 4.1.x a vyšší.

Android Tuner Android Tuner

Android Tuner Android Tuner

Aplikace je k dispozici na zkoušku zdarma, plná verze patří k dražším programům – přijde i ve slevě na více než stokorunu. Zatímco zkušební verzi si stáhlo přes 50 000 uživatelů, kteří jí dali průměrnou známku 4,4, placená verze dostala od svých uživatelů dokonce hodnocení 4,9.

3C All-in-One Toolbox
3C All-in-One Toolbox

Uninstall Master(Uninstaller)

Způsobů, jak se zbavit aplikací, které vám do telefonu předinstaloval operátor nebo výrobce, je celá řada. Dobře to zvládá například Titanium Backup, jehož uživatelské rozhraní ale osloví spíše pokročilejší uživatele. Jednou z mnoha alternativ je Uninstall Master – nástroj pro odinstalaci aplikací. K drtivé většině funkcí oprávnění roota nepotřebuje, ale pokud se budete chtít zbavit programů, které jsou v telefonu „na tvrdo“, pak je samozřejmě root nutností.

Uninstall Master(Uninstaller) Uninstall Master(Uninstaller)

Uninstall Master(Uninstaller) Uninstall Master(Uninstaller)

Co tedy Uninstall Master nabízí?

 • Přívětivé uživatelské rozhraní, ve kterém se rychle zorientují i začátečníci.
 • Dávková odinstalace více aplikací, včetně systémových.
 • Koš pro snadnou zálohu a obnovu aplikací.
 • Řazení aplikací podle kritérií (název, datum a velikost) a jednoduché vyhledávání.
 • Sdílení aplikací skrze Bluetooth.

Uninstall Master(Uninstaller) Uninstall Master(Uninstaller)

Uninstall Master(Uninstaller) Uninstall Master(Uninstaller)

Ačkoli systémová správa aplikací dospěla ve čtvrté verzi k poměrně slušné použitelnosti, některé funkce jí stále chybí. Proto je mezi uživateli zájem o podobné programy, jako je Uninstall Master. Ten si stáhlo více než 100 000 uživatelů, kteří mu udělili průměrnou známku 4,8.

fd3671ae34cc248ce340a24fb698f3cf?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Z prakticky stejného soudku je také aplikace Ultra Uninstaller.

Ultra Uninstaller Ultra Uninstaller

Ultra Uninstaller Ultra Uninstaller

Ultra Uninstaller Ultra Uninstaller

Ultra Uninstaller Ultra Uninstaller

9d71e941f08139b5689f176eb0d8dc74?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

CPU Spy

Rychlost procesorů v mobilních zařízeních není konstantní – podle potřeby se pohybuje v několika krocích mezi nejnižší a nejvyšší hodnotou (například na Samsungu Galaxy S II mezi 200 a 1 200 MHz). Na rootnutých zařízeních si můžete nastavit rozpětí a telefon tak podtaktovat, nebo naopak přetaktovat. S alternativními kernely lze dokonce snížit/zvýšit nejnižší/nejvyšší oficiální rychlost.

CPU Spy CPU Spy

CPU Spy CPU Spy

Aplikace CPU Spy slouží k tomu, abyste měli přehled, jak často běží procesor na jednotlivých rychlostech – kolik času tedy stráví například v maximální zátěži a jak často „odpočívá“. Tyto údaje vám mohou pomoci například při řešení problémů s příliš rychle se vybíjející baterií, přehřívajícím se nebo zamrzajícím telefonem. V praxi tak třeba zjistíte, že i zdánlivě spící telefon ve skutečnosti kvůli nějaké aplikaci běží na maximum.

Kromě toho CPU Spy zobrazuje informace o aktuálním kernelu.

CPU Spy
CPU Spy

CPU tuner (Rooted phones)

Máme tu další nástroj, kterým můžete ovlivnit nejen výkon, ale také spotřebu elektrické energie vašeho rootnutého telefonu či tabletu. Hlavním smyslem existence CPU tuneru je, dle jeho autora, snaha maximalizovat výdrž baterie, teprve na druhém místě jmenuje možnost přetaktovat procesor (v takovém případě je samozřejmě základní podmínkou kernel, podporující manipulaci s frekvencí CPU).

CPU tuner CPU tuner

CPU tuner CPU tuner

Aplikace upravuje podle stavu baterie následující parametry zařízení:

 • Maximální a minimální rychlost procesoru.
 • Připojení skrze mobilní data.
 • Přepíná mezi 2G a 3G sítěmi.
 • Synchronizaci na pozadí.
 • Wi-Fi
 • Bluetooth.
 • Režim V letadle.

CPU tuner CPU tuner

CPU tuner CPU tuner

Zvolenou sestavu „přepínačů“ je možné načíst na základě denní doby a dne v týdnu, takže můžete definovat různé profily pro pracovní a víkendové dny.

Aplikaci si nainstalovalo více než půl milionu uživatelů, kteří jí udělili známku 4,3.

1b653c0a40f57b454e6a79c435364aff?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

SD-Booster

Jako čáry a kouzla z teleshoppingového vysílání mohou znít vlastnosti aplikace SD-Booster. Považte sami: „Až 40krát zvýší rychlost práce s interní i externí paměťovou kartou“. Zbývá jen, aby Horst Fuchs vhodil SD kartu do mixéru a publikum nejprve udiveně žaslo, aby následně mohlo vypuknout v nadšené ovace.

SD-Booster SD-Booster

SD-Booster SD-Booster

Dosti bylo legrace – je na čase si odpovědět na otázku, zda jde o pravdu, či lež. Soudě dle více než půl milionu instalací a průměrné známky 4,5 od necelých tří tisíc uživatelů na tom přeci jen něco bude! Skutečnost je samozřejmě o něco prozaičtější – podobné programy mění některé parametry práce s pamětí, přesto lze tímto způsobem dosáhnout zaznamenatelného zlepšení. Realistický je následující komentář spokojeného uživatele: „Lehké zvýšení rychlosti sd karty ale jde to poznat.“

Autor upozorňuje, abyste nepřesouvali aplikaci na paměťovou kartu, neboť by se pak nemohla spouštět společně se systémem.

Gemini App Manager

Když se podíváte na tuto aplikaci v Obchodě Play, možná se na první pohled leknete, zda jste se neocitli na webu Vesmírných lidí. Gemini App Manager ovšem neseslal Aštar Šeran, což potvrzuje více než 100 000 uživatelů a známka 4,5.

Gemini App Manager Gemini App Manager

Gemini App Manager Gemini App Manager

Co tedy tento program nabízí? V podstatě se jedná o dalšího z mnoha správců nainstalovaných aplikací. Umí toho ale docela hodně – posuďte sami:

 • Zobrazuje informace o aplikacích, včetně indikace rizika (umí zobrazit aplikace, které například mohou realizovat telefonní hovory, posílat SMSky, používat fotoaparát, nebo zjišťovat polohu).
 • Kontrola a možnost zakázat aplikace spouštěné automaticky při startu systému.
 • Ukončování běžících procesů (uvolnění RAM stiskem jediného tlačítka, ukončení všech nebo zvolených procesů).
 • Přesun jedné nebo více aplikací z telefonu na SD kartu (funguje na Androidu 2.2 a vyšším).
 • Přesun jedné nebo více aplikací z SD karty do telefonu (funguje na Androidu 2.2 a vyšším).
 • Odinstalace jedné nebo více aplikací.
 • Prohlížení podrobností o aplikaci.
 • Vyčistění vyrovnávací paměti aplikace.
 • Zobrazení aplikace v Obchodě Play.
 • Třídění, řazení a filtrování aplikací podle mnoha parametrů.

Gemini App Manager Gemini App Manager

Gemini App Manager Gemini App Manager

O spokojenosti uživatelů svědčí i jedna z reakcí v komentářích: „Opravdu nejlepší správce aplikací. Snad jediný, který umí automatické odinstalování aplikací.“

0c29f3ae47b07314269ab24a79ae9958?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Root Checker

Provedli jste root telefonu, ale nejste si jisti, zda se vše podařilo? Nebo jste si pořídili telefon a chcete zjistit, zda je či není rootnutý? S jednoduchou a jednoúčelovou aplikací Root Checker si můžete ověřit, zda vše funguje, jak má, a jestli jsou nakonfigurovány veškeré nezbytnosti.

Root Checker Root Checker

Root Checker Root Checker

Program zkontroluje přítomnost aplikace su (SuperUser), její umístění a nastavení práv. Jestliže aplikace SuperUser nebo SuperSU akceptuje požadavky Root Checkeru, byl pokus o rootnutí úspěšný. V opačném případě zařízení není rootnuté, nebo něco nefunguje správně.

Program je k dispozici ve dvou verzích – varianta zdarma má více než milion stažení a hodnocení 4,4. Zpoplatněná verze za necelých třicet korun má přes 10 000 stažení a známku 4,7.

Root Checker
Root Checker

Rescan Media ROOT

Při spuštění systému, jakož i při změně obsahu interní paměti a/nebo paměťové karty, se automaticky spouští aplikace, která vyhledává multimediální soubory. Uvedená funkce má svou výhodu v následném rychlém zobrazení nových písniček v hudebním přehrávači, obrázků v galerii a filmů v aplikacích pro přehrávání videí. Na některých ROMkách ale tzv. „media scanner“ způsobuje poměrně značné problémy, kvůli kterým například dochází k rychlému vybíjení baterie. „Media scanner“ navíc poměrně citelně prodlužuje dobu startu systému.

Rescan Media Rescan Media

Rescan Media Rescan Media

Aplikace Rescan Media umí zakázat spouštění „media scanneru“ při startu systému, čímž urychlí náběh do použitelného stavu údajně až o 30 sekund. Následně lze vyhledávání multimediálních souborů vyvolat manuálně.

Autor upozorňuje, že aplikace kromě práv roota vyžaduje povolené ladění USB a slibuje, že 100% funguje na všech zařízeních s Androidem. Známka 4,5 a více než 100 000 instalací je poměrně dobrou zárukou, že aplikace svým slibům dostává.

9427c0bc0cc389b64130f03599e41fe2?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Market Helper

Jednou z nepříjemností platformy Android je – leckdy zcela zbytečné – omezování aplikací a her pouze na vybraná zařízení. Typickou ukázkou z nedávné doby je navigace TomTom, která po svém uvedení nefungovala na aktuálních telefonech, jako je například Samsung Galaxy S III, z důvodu údajné nekompatibility rozlišení. Uživatelům, kteří aplikaci získali z „warezových“ webů, ale fungoval TomTom prakticky na čemkoli. Podobně nenainstalujete na Nexus 7 komunikační program Viber, protože není podporován.

Jestliže chcete stáhnout nějakou aplikaci, jež údajně není kompatibilní s vaším tabletem či telefonem, můžete úpravou souboru build.prop dosáhnout toho, že zařízení proti Obchodu Play bude vypadat jako jiné – kompatibilní. S aplikací Market Helper dosáhnete téhož výsledku, ovšem bez nutnosti upravovat uvedený či jakýkoli jiný systémový soubor, takže je to jednodušší, rychlejší a bezpečnější. Stejně tak vrátit vše zpět do původního stavu je velmi prosté. Asi je jasné, proč Market Helper nenajdete v Obchodě Play – přeci jen jeho funkce je tak trochu proti pravidlům :).

Market Helper Market Helper

Market Helper Market Helper

Aplikace nabízí několik zařízení, za která se váš telefon/tablet může vydávat – pro začátek to jsou Samsung Galaxy S III, HTC One X+, Nexus 4, Amazon Kindle HD, klasický Amazon Kindle, Asus Transformer Pad a Nexus 7. Stačí si jen vybrat, které zařízení chcete vůči Obchodu Play emulovat a povolit práva roota. Například pokud Obchod Play nedovoluje stažení aplikace na Galaxy S III, můžete předstírat, že máte Nexus 7 apod. V případě zmíněného Viberu pomůže opačný postup – budete-li vydávat svůj Nexus 7 za Galaxy S III, původně „zakázaný“ Viber stáhnete bez problémů. Následně musíte v Obchodě Play aktualizovat seznam vašich zařízení. Celý proces zabere maximálně několik sekund.

Market Helper má také možnost odeslat vývojáři konfiguraci aktuálního zařízení k vytvoření dalších profilů. Lze tedy předpokládat, že nabídka se bude postupně rozšiřovat.

Market Helper Market Helper

Market Helper Market Helper

Poté, co si stáhnete z Obchodu Play požadovanou aplikaci, stačí restartovat telefon či tablet s povoleným mobilním/Wi-Fi připojením a vše se vrátí do starých kolejí.

Market Helper je nabízen zcela zdarma, pro její instalaci ale budete muset povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů.

Pouze pro jistotu podotýkáme: důvodem, proč vám Obchod Play nedovolí stáhnout nějakou aplikaci, může být, kromě nekompatibility zařízení, také omezení na vybrané regiony (např. mnoho aplikací je určeno výhradně pro USA). V takovém případě vám Market Helper bohužel nemá jak pomoci.

Do dalších verzí chystá autor následující novinky:

 • Podporu Androidu 2.2 Froyo.
 • Podporu více účtů.
 • Přidání možnosti předstírat jiného operátora (před uzávěrkou již byl tento slib splněn).
 • Přidání dalších profilů zařízení.

Oficiální stránka aplikace Market Helper.

Odkaz ke stažení instalačního balíčku.

Doporučte další aplikace pro rootnuté telefony!

Stále běží čtenářské nominace, takže závisí především na vás, zda dokážeme sestavit dvanáctý díl tohoto seriálu. Bohužel za poslední dva měsíce jsme dostali tip pouze na tři aplikace, z nichž ani jedna neměla v Obchodně Play hodnocení vyšší než 4,0, což je jediná podmínka, abychom se nominovanému programu věnovali podrobněji. Nové díly tohoto cyklu připravujeme vždy po přijetí minimálně šesti platných nominací na aplikace s hodnocením 4,0 a vyšším.

Seriál „Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony“ přitom nemá žádnou uzávěrku, takže kdykoli narazíte na zajímavý program, který by se mohl líbit a/nebo hodit i ostatním uživatelům, neváhejte a napište nám o něm přes formulář, který najdete na konci každého článku!

Aplikace z předchozích dílů seriálu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)