TOPlist

Přichází soumrak custom ROM? Pixel Experience končí

pixel experience rip
  • Před lety bylo rootování a instalace custom ROM základní znalostí pokročilých uživatelů
  • Poptávka po rootu a custom ROM se časem zmenšovala
  • Dnes už je zájem tak malý, že i letité projekty ukončují činnost

Před nedávnem jsme psali o tom, jak a proč si z telefonu udělat Google Pixel. Jednou z populárních custom ROM, které to umožňovaly, je/byla Pixel Experience. ROM je k dispozici pro desítky zařízení od 13 výrobců. V seznamu jsou značky jako AsusMotorola, Nokia, ale i Google, Samsung a Xiaomi a další.

Pixel Experience

Obecně jsou v seznamu zařízení už mírně letitá, což dává smysl, protože dokud běží oficiální podpora, málokdo bude měnit ROM za jinou. Tato potřeba vyvstává většinou až s ukončením oficiální podpory.

google pixel experiencePixel Experience pro telefony od Google

Autor ROM, José Henrique, v krátkém příspěvku na blogu oznámil, že vývoj ROM ukončuje. Neuvádí žádné konkrétní důvody, pouze zmiňuje, že když v roce 2017 s projektem začínal, bylo to v úplně jiné době. Těžko hádat, co je tím myšleno, jestli životní elán, zahlcení jinými projekty, jiné priority?

Neradi bychom spekulovali. Co ale můžeme asi vyloučit, je tlak od společnosti Google / Alphabet, protože již existující buildy zůstanou k dispozici ke stažení. Akorát už nebudou přibývat nové. Je také možné, že projekt někdo převezme a bude pokračovat dál, třeba pod jiným názvem.

twrp 101 install custom rom1280x600

Pixel Experience není jediná ROM, která umožňuje změnit váš telefon na Pixel. A existují i jiné custom ROM, zaměřené jiným směrem. Pokud tedy máte starší telefon a chcete experimentovat, stále je s čím. Ale výběr je čím dál menší a lidí, ochotných a schopných vytvářet custom ROM bude spíš ubývat.

Bude vám Pixel Experience chybět?

Zdroj: Pixel Experience

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)