Menu

Jaký konektor: microUSB, nebo USB Type-C? (víkendová hlasovačka)

usb-type-c_ico
Jaký konektor: microUSB, nebo USB Type-C? (víkendová hlasovačka)
Ohodnoťte článek

Stávající nabíjecí a datový konektor microUSB, který najdete na většině telefonů s Androidem, v letošním roce patrně vytlačí nový standard: USB Type-C. Jak se na novinku dívají naši čtenáři? To se pokusíme zjistit v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze.

V roce 2009 schválila Evropská unie směrnici, podle které měly mít všechny mobilní telefony prodávané v EU stejný nabíjecí konektor, respektive nabíječku. Nehodláme hodnotit prospěšnosti či smysluplnost rozhodnutí přicházejících z Bruselu respektive ze Štrasburku, nicméně je pravdou, že z jednotnosti nabíjecích konektorů těží i koncoví zákazníci (byť to samo o sobě nebylo smyslem zmiňovaného nařízení). Ještě před několika lety měl každý výrobce svůj typ nabíjecího konektoru, takže například Nokii jste na návštěvě u kamarádky se Samsungem prostě nenabili.

V roce 2009 schválila Evropská unie směrnici, podle které měly mít všechny mobilní telefony prodávané v EU stejný nabíjecí konektor

V roce 2009 schválila Evropská unie směrnici, podle které měly mít všechny mobilní telefony prodávané v EU stejný nabíjecí konektor

Konektory navíc v průběhu času měnili i jednotliví výrobci – například nabíječkou ze starší Nokie 5110 jste novější model E52 nenabili, protože měla jiný konektor. V šuplících (v lepším případě) či v popelnicích (v tom horším) tak ležely dost možná miliony nabíječek, které jen kvůli jiné „koncovce“ nebylo možné používat. Tímto způsobem se vygenerovalo až 51 tisíc tun odpadu ročně.

Různé typy konektorů dávaly prostor nabíječkám X v 1

Různé typy konektorů dávaly prostor nabíječkám X v 1

Do roku 2014 se standardem stal konektor microUSB, který dnes najdete asi na všech telefonech s operačním systémem Android. Díky němu je tedy jedno, zda máte mobil Samsung, HTC, LG, Xiaomi, nebo jakékoli jiné značky – všechny nabijete stejnou nabíječkou. Nabíjet můžete v práci, na návštěvě, nebo kdekoli, kde najdete nabíječku se standardizovaným konektorem. Jen konkurenční Apple jde neustále svou vlastní cestou a po nestandardním 30pinovém konektoru přišel v roce 2012 s konektorem Lightning, který není s microUSB kompatibilní.

Apple si vymyslel vlastní standard

Apple si vymyslel vlastní standard

Po microUSB nastupuje USB Type-C

Po mnoha letech poklidného dodržování standardu přichází období změny. Již patrně nemůže být pochyb o tom, že se v průběhu roku 2016 definitivně prosadí nový typ konektoru USB Type-C (24pinový reverzibilní konektor o rozměrech 8,4 x 2,6 milimetrů). Jak už to u nových standardů bývá, i USB-C má stále několik nevýhod, o kterých by se nemělo mlčet, přičemž smartphony jsou segmentem, kde jsou nejvíce patrné.

První problém je ryze praktický: kolik USB Type-C kabelů v současné době máte k dispozici? Jestliže nevlastníte žádné zařízení s tímto typem konektoru, pak vaše odpověď s největší pravděpodobností bude znít: „žádný.“ I v opačném případě takřka jistě najdete doma či v práci více kabelů s konektorem microUSB než s novým standardem.

To samé bude platit pro klasické nabíječky z elektrické sítě. V praxi to tedy bude znamenat nutnost pořídit nabíječky a/nebo kabely pro nabíjení telefonu do auta, ložnice, zaměstnání, na cesty, prostě na všechna místa, kde byste potenciálně mohli potřebovat nabíjet svůj telefon. V současnosti nepatří kabely s „koncovkou“ USB Type-C mezi nejlevnější (v průměru se pohybují kolem 250 Kč), byť lze celkem spolehlivě předpokládat, že jejich cena v následujícím roce až dvou citelně klesne.

Kabel s konektorem USB Type-C

Kabel s konektorem USB Type-C

Komplikací, na kterou možná narazíte, je skutečnost, že všechny rychlé/adaptivní/turbo nabíječky od Qualcommu, Samsungu a Motoroly neposkytují rychlé nabíjení přes USB-C. Pokud tedy chcete plně využít rychlé nabíjení, budete potřebovat odpovídající nabíječku.

Další technické důvody jsou méně zřejmé. Standard USB Type-C 3.0 sice slibuje mnohé funkce a schopnosti, nicméně uvnitř telefonů jsou porty zpravidla obsluhovány řadičem s podporou pouze USB 2.0. To znamená, že se zatím nedočkáte funkcí, jako jsou přenos obrazu, podpory ethernetového připojení, ani mnohem rychlejších přenosů dat. Tedy alespoň do doby, dokud mobily nebudou podporovat USB 3.0.

Konektor USB Type-C

Konektor USB Type-C

Pokud tedy vezmeme v potaz všechny klady i zápory, pak není těžké pochopit, proč někteří uživatelé s konektorem USB-C raději počkají. Koneckonců, kdo chce kupovat nové kabely a nabíječky? Možnost zapojit konektor dvěma způsoby je určitě příjemná (oceníte to především ve tmě), ale bude to zásadní faktor, podle kterého byste si vybírali nový telefon?

Další informaci o novém typu konektoru můžete načerpat ve článku Johanny Kovaczicz USB Typ C: Konektor, který změní budoucnost smartphonů?

Jaký konektor: microUSB, nebo USB Type-C?

V tomto kole víkendové hlasovačky vás tedy postavíme před následující rozhodnutí: pokud by váš vysněný příští telefon byl dostupný ve dvou verzích: s konektorem microUSB a USB Type-C, kterou byste si vybrali?

V diskuzi pod článkem můžete uvést své důvody, proč se přikláníte k vámi zvolené variantě, případně její výhody a nevýhody druhého provedení. Oceníme také, když svůj hlas podpoříte argumenty, stojícími na vašich dosavadních zkušenostech.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze taktéž zabývali konektory – tentokrát ovšem z pohledu jejich umístění na mobilním telefonu. Na výběr jsme dali čtyři různé možné pozice, kam výrobci umísťovali nabíjecí/datový konektor: na dolní, horní, levou a pravou hranu. Čtenáři pak hlasovali o tom, která varianta jim připadá nejpraktičtější.

Jednoznačným vítězem se s 86 % stala spodní hrana telefonu. S velkým odstupem následuje horní hrana se sedmi procenty a levá hrana se šesti procenty. Poslední místo pak patří pravé hraně, kam výrobci obvykle umísťují hardwarová tlačítka pro nastavení hlasitosti – pro tuto možnost hlasovala jen 2 % respondentů.

Výsledky hlasovačky z minulého týdne

Výsledky hlasovačky z minulého týdne

Komentáře

lggl

lggl

z aplikace
12.3.2016 17:43

USB – C . Už se těším na první příspěvek o bezdrátovém nabíjení. Redakce se ptá ale jinak. “  Nokii jste na návštěvě u kamarádky se( Samsungem) která měla jiný typ konektoru prostě nenabili.

rokyshit

rokyshit

z aplikace
12.3.2016 17:58

Nikdy žádný problém jsem neměl sehnat kabel USB -C.V autě mám nabíječku a doma.To plně dostačuje.

Shermen

Shermen

12.3.2016 18:25

Zatim nevidim důvod přejít na USB-C kdekoli doma v autě i v práci na návštěvě mam micro usb s usb-c by byl problém

anatair

anatair

z aplikace
12.3.2016 18:36

Je mi to fuk,EU by se spíše měla starat o roaming aby nás konečně na tzv. jednotném trhu EU operátoři přestali okrádat!!!

Pet64

Pet64

12.3.2016 19:45

tak USB-C bude určitě dobré už proto že se bude dát zasunout oboustranně ale zatím není moc rozšířené takže zatím hlasuji pro microUSB snad už Cčko bude v telefonu držet líp než micro

Lukáš Kymla

Lukáš Kymla

z aplikace
12.3.2016 19:46

Nikdy jsem nemel problem s micro USB (nedrzici v portu, smer, laman..) a nemam ani problém s type-c konektorem. Kabelu pro oboji mam dost. Jedinne co me mrzi je absence USB 3 v zarizeni.

mimar48

mimar48

z aplikace
12.3.2016 19:47

A ocenila by redakce také argumenty stojící na dosavadních zkušenostech proč nehlasovat a vlastně vůbec se zde nezapojovat do diskuzí?

bicista

bicista

12.3.2016 19:48

problem nejsou konektory ale nabijecky. Pokud nabijecka ma velky vstup USB tak koupim jen potrebny kabel a frcim na ni dal. Problem je treba LG ktera pri USB-C da i nabijecku ktera ma na sobe taky maly USB-C takze pak ji nemuzu jen tak nekomu pujcit. Takze porad se to vzdy nejak zkomplikuje.

peppa8053

peppa8053

z aplikace
12.3.2016 19:51

bicista : presne..mam ( i kamarad) telefon s rychlonabijenim a „b“ konektor.kdyz chci dat obycejny tak je „kratky“ (nedosahne) a nenabiji ..
to same s OTG fleskou.fleska s 3.0 ma konektor delsi jak 2.0.

pet64: nevim co mas za kabely ale muj origo „b“ drzi tak pevne ze ho za kabel klidne muzu povesit :-D

Tomd

Tomd

z aplikace
12.3.2016 22:50

Jen pro zajímavost, Číňané vymysleli i oboustranný micro usb kabel. A kupodivu i funguje.

uni

uni

12.3.2016 23:35

Hlasování nechápu. Něco jako USB 2.0 nebo 3.0. Pro co asi hlasovat… A to jsme si mysleli, že dotaz na Back vlevo / vpravo je dno. Kam až web klesne?

NUMLOK

NUMLOK

13.3.2016 0:22

Tak USB-C není špatné, ale dokud ho používat pouze hrstka, tak pro mě nepoužitelné. V notebooku ani PC USB-C nemám, to platí o nabíječkách atd. A nemohu si pomoct a budu rád když mě poučité (moc se tímto nezabívám), ale když má na jedné straně klasický USB-A výstup a je připojen do klasického USB 2/3.0,gak neztratí to vlastně význam?

BladeCZE

BladeCZE

z aplikace
13.3.2016 0:34

To už redakce nemá lepší otázky? usb-c je budoucnost, ačkoliv jej ještě moc nikdo nenabízí, nemá smysl se dal držet všemi prsty micro-USB… Proč jezdit ve staré Škoda 105, když mám možnost mít novou Octavii? (Jen porovnání, nova auta ve všem nejsou úplně nejlepší…)

jakub.vega

jakub.vega

z aplikace
13.3.2016 0:53

další hlasovacka na další tyden: jaká bude další hlasovacka? A: horší než ta předtím, B: raději už to ani nečtu…

Tomáš Pavlat

Tomáš Pavlat

13.3.2016 1:47

Ne asi. Jak může vůbec někdo hlasovat pro Micro USB. Pořiďte si usb-c a redukci za 20 korun. A nebrzděte vývoj proboha.

trent

trent

z aplikace
13.3.2016 2:02

Uni: Dochází nápady, ale ještě zde máme exkluzivitu se samsungem. A trpělivost s reklamou se vyplatila a tak jsme se konečně dočkali recenze na S7 edge… na mobilmanii. :-D

Orbit09

Orbit09

z aplikace
13.3.2016 8:51

Zase úplně debilní anketa… vy už nevíte, co do té hlasovačky dávat -_-

Fuerte

Fuerte

z aplikace
13.3.2016 9:37

hlasovacka tezce o h.vne ani se nedivim ze tu vasi pseudo apku mam jen na tabletu…cus pi.us..:)

JSvoboda

JSvoboda

z aplikace
13.3.2016 9:52

Nevidim jediny duvod ho mit a chtit.

nosac

nosac

z aplikace
13.3.2016 10:43

JendaTel: proč by musel mít 2x víc vodičů? Stačí původní a v konektoru USB type-C propojit levý horní s pravim dolním pinem atd.

JendaTel

JendaTel

13.3.2016 10:47

Nenechte se zlákat, Type-C bude rozhodně horší v praxi, popíšu pár jasných faktů.

Type-C je sice „blbuvzdorný“ dá se zapojit jakkoliv a nemusíte otáčet o 180stupňu, nicméně microUSB má na delší straně dva „zoubky“ které zabraňují náhodnému uvolnění což Type-C nemá a pokud nesedí úplně natěsno vypadává a to hodně. Pokud se výrobci nebudou držet striktní formy, odnese to uživatel.

Větší počet PINů v konektoru, při zachování stejné velikosti konektoru, způsobí jen větší prostor pro nepřesnost a rychlejší opotřebení konektoru jak v kabelu tak v zařízení.
Pokud takové zařízení nebude mít ucpávku, velice rychle se vám zanese bordelem z kapes batohu a jeho výměna není snadná a levná.

Teď to hlavní, více PINů = více vodičů, pokud kabel nebude mít minimálně jednou takový průměr kabelu, nemůže se microUSB rovnat. Ptáte se proč? Odpověď je v nabíjení, na přenos dat vám stačí opravdu jen tenký drátek, jako vlas, ale na nabíjení je potřeba mnohem silnější, jinak vám ani 2A nabíječka nepomůže.
Zkrátka potřebujete kabel s nízkou hodnotou AWG (norma na vodiče) a tlustým napájecím vodičem (pár).
Pokud v kabelu bude 2x tolik vodičů a stejný průměr kabelu, je logické, průměr jednotlivých žil je poloviční. Tedy doba nabíjení se snižuje, cca na polovinu.

uni

uni

13.3.2016 13:39

JendaTel: To co píšeš ale platí obecně. Není problém koupit MicroUSB kabel/konektor od méně „pečlivého“ výrobce s tenoučkým měkkým plechem. Atd. A to samé platí o kvalitě kabelu jako takového. Hledáš problémy tam, kde jsou obecně stále:)

Tomogo

Tomogo

13.3.2016 14:33

To Uni: Dotaz je sice totálně mimo, ale mě to přijde docela zajímavé. Ukazuje to, kam ten svět spěje. Místo toho aby pádil v před, Lamy nám ho vesele brzdí… Je fuk, co je správné, hlavně že si to lid žádá. A teď nemluvím jen o IT…

Luis

Luis

13.3.2016 15:41

Než se USB-C dostane do oběhu, může to trvat ještě pěkně dlouho. Při pohledu na ochotu výrobců viz Galaxy S7 a další, zůstávám úplně v klidu.

JendaTel

JendaTel

13.3.2016 16:24

To Uni: Mám praktické zkušenosti, testoval jsem různé kabely, asi nejlepší jsou od společnosti Tronsmart, koupíte na ebay (pozor na padělky). Pokud vezmu jednoho výrobce, a porovnám tuhost konektoru microUSB prostě drží líp, nemají tendenci vypadnou a nedrží zas příliš, aby poškodili „female“ v zařízení. Proti tomu typ-C má prostě tendenci klouzat při nesprávné pozici kabelu. Trochu bych to přirovnal k nabíjecím konektorům u Nokie, když byl ten velký kulatý (5110, 3310) vše bylo v pohodě, ale jak začali dávat menší konektor (6300), měl jsem divný pocit že tam nesedí dobře a občas se stalo že i vypadl při větší tuhosti kabelu rychlonabíječky. Kdo zná, ví o čem mluvím. Nechci bezhlavě zastávat micro proti Céčku, ale nemá dobré řešení v konektivitě a zbytečně násobí PINy na konektoru.

JendaTel

JendaTel

13.3.2016 16:30

Odlehčím, to je jako by zástrčka měla dvě dírky a zásuvka dva kolíky, aby to tam náhodou nedal někdo špatně.
Jak říkala jedna profesorka, kdo chce pracovat s el. zařízením, musí být chtě nechtě trochu technik.
Pokud ne, ať se jde pást. Měla svatou pravdu.

bkf1

bkf1

13.3.2016 17:10

USB je jen další ZBYTEČNÁ blbost stejně jako microSIM a nanoSIM jen ještě zbytečnější a blbější. Standardy NEMAJÍ smysl, když se mění navíc NAPROSTO BEZ UŽITKU. „Obojetná výhoda“ zapojení je tak TRAPNÁ a SMĚŠNÁ že vůbec nechápu, jak taková konina mohla vůbec projít. Ale to je bohužel součásná doba, která je spíše o vymýšlení kravin a omezení…

Tomogo

Tomogo

13.3.2016 17:27

bkf1: Je jasný, že někdo jako vy, kdo nemá ohledně USB znalosti, bude takto hovořit. A není to Vaše vina. Na vině jsou všichni ti idiočtí pisálci, co si všimnuli na USB-C jen oboustranosti. To že je USB Type-C úzce spojen s USB 3.1, což je nová specifikace a dělá z USB opravdu něco skvělého, tak to už si naši pisálci nevšimnuli.

Lukyczk

Lukyczk

z aplikace
13.3.2016 18:30

Žeprej USB je jen zbytečnost… Cos kouřil ? xD

bkf1

bkf1

13.3.2016 21:00

TOMOGO:
Jistě to všichni víme a jestli trošku přemýšlíte, tak vás určitě napadne, že podpora USB 3.1 není nic co by MUSELO nutně znamenat ZMĚNU konektoru. Je to STEJNÝ NESMYSL jako by se měnil USB konektor v PC a noteboocích…

LUKYCZK:
Oprava USB-C samozřejmě… už jsem tam zapomněl napsat tu pomlčku s Céčkem :)

Tomogo

Tomogo

13.3.2016 22:40

bkf1: Bohužel nemáte pravdu. USB 3.1 do microUSB nenacpete. Můžete použít jiný USB 3.1 konektor, ale ty nejsou pro mobily vhodné, snad jen USB 3.1 Micro, ale to také není ono:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus#USB_3.1_generace_2
USB Type-C se hodí právě pro mobily a je jedinou a správnou volbou pro USB 3.1 a moderní mobil. Všechny mobily co ignorují USB Type-C se všemi vymoženostmi USB 3.1 se mají právem zahrabat, včetně idiotského Samsungu S7.

honzah

honzah

14.3.2016 11:38

mozna bych si spis vybral usb c, ale neni to pro me u telefonu moc podstatne, kdyby ten s micro usb mel hezci barvu,tak to by pro me byl podstatnejsi parametr. Dnes kdyz se nekoho zeptam jestli mi pujci nabijecku, tak tezko jeste naky ten rok bude mit usb c

uni

uni

14.3.2016 12:11

Pokud proleze USB 3.1 skrz USB-A/B beze změny ve specifikaci, jistě proleze i skrz MicroUSB 3.0 (co užíval např. Samsung). BTW. člověk nepochopí, ta samá společnost progresivně nasadí MicroUSB 3.0 konektor, aby ho za ro zrušila a když je rok na to nejvyšší čas nasadit USB-C, tak tam nechá MicroUSB, pakárna.
Luis: Tak se podívej na ochotu jiných, např. Google, MS, Nokia nebo LG:) Svým způsobem i Apple. USB-C je něco, co je tu teď, tady, u největších výrobců.

bkf1

bkf1

14.3.2016 15:25

TOMOGO:
Vždyť je to totální blbost už z principu :D Klasické USB na PC máme snad už 20 let, standardy se změnily, ale konektor je stále STEJNÝ, tak ať mi nikdo netvrdí, že to samé nejde u telefonů…

Tomogo

Tomogo

14.3.2016 16:00

bkf1: klasický USB 2 (microUSB) má jeden datový pár. USB 3 a výš, má 3 páry datových drátů. To že jsou konektory zpětně kompatibilní a vypadají na první pohled stejně, neznamená, že nejsou jiné. Možná by stačilo kliknout na ten můj odkaz, tam to je.

uni

uni

14.3.2016 16:28

Bkf1: hele to není zase až tak pravda. V zásadě USB používáme furt stejně, ať už v WinXP nebo v W10. Něco připojíš a běží přes to data oběma směry. Příp. vše řídí PC svým hrubým výkonem (a s různými dopady na výkon).
Ale u mobilu to začalo nabíjením a daty z PC (+režim modemu). Pak se přidalo USB OTG. Pak se přidalo MHL. Teď se přidalo HDMI/DP. Do toho se mění potřeby napájení (dnešní placky jsou hladovější na přísun-větší aku a špičkové odběry). Taky se přestal MiniUSB vejít do šasi. Taky je dobrý nápad oboustranný konektor pro časté připojování (USB-A není až v takové permanenci a na desktopu se kolikrát na konektory vzadu nesáhne po léta:) ).
Dnešní konektor toho chudák musí zvládat tolik, že se o tom při zavádění MicroUSB ani nezdálo:)

uni

uni

14.3.2016 16:29

Ah, zapomněl jsem ještě na přírůstek USB Audio:)

Tomogo

Tomogo

14.3.2016 16:41

Uni: Jak tak na to koukám, tak pojmenovat USB 3.1 jako USB a Type-C jako USB, nebyl až tak dobrý nápad. Už začínám chápat Apple, že jeho konektor se jmenuje lightning (nebo tak nějak). Prostě nové USB se mělo jmenovat nějak jako Fantastic-Upload-Connector-Kick, pak by se to ve zkratce lidem možná víc líbilo, nežli USB 3.1 a USB Type-C. ;-)

uni

uni

14.3.2016 16:58

Tomogo: Jo, je to fakt bordel:) Lidi v tom hodně plavou. Co je ale smutnější, i kvanta „opinion makerů“, od technologických webů po eshopy. Tam to jeden den s nějakým produkťákem vyřešíš, on se probudí druhý den a začne tam sekat ty nesmysly znovu…
Ono to vcelku dává smysl, ale bordel v tom dělá nekoncepční označení MicroUSB 3.0, což je prostě zpatlanina. Ten konektor se měl jmenovat jinak (třeba MicroUSB+ nebo já nevím).
A je smůla, že shodou okolností se na trh dostaly dvě koexistující technologie v podobnoudobu, USB 3.1 jako reakce na TB 3.0 a USB-C jako reakce na Lightning a mnoha lidem to splývá.
A pak je debilní, že zatímco USB 2.0 a USB 3.x kabeláž se dá rozlišit barevností (černá vs modrá), USB-C kabel toto nijak nerozlišuje, tedy pokud se nepletu, pokud ano, tak max. nějakým HS/SS na konektoru, což je poměrně málo markantní. Ale v zásadě se dá zajímat jen o USB-C&USB 2.0 vs USB-C&USB 3.x a znát specifikaci, co umí zařízení poslat přes konektor (OTG, Audio, MHL, HDMI/DP, HID,….).
No není to moc šťastné téma, to je fakt. eFUCéKá by asi neprošlo:)

JanLuk

JanLuk

27.3.2016 14:46

Když EU nařídila jednotný konektor pro mobily, jak je možné že Apple má svůj vlastní konektor?
Těch se to jako netýká? To Apple nedostal žádnou pokutu, že nerespektuje nařízení EU?
Apple je asi něco víc než ostatní výrobci?

Možná by bylo lepší přejít na jejich konektor Lightning a byl by klid.

RSS (komentáře k článku)