Menu

iOS 11 oficiálně vyšel: Může Android konkurenčnímu systému něco závidět?

Nová verze iOS 11 vyšla na iPhone telefony a iPad tablety přesně minulý týden. Stejně jako Android 8 Oreo, i nový systém od společnosti Apple přinesl mnoho novinek. My jsme se rozhodli vybrat ty nejzajímavější nové funkce a porovnat je s Android systémem. Ve finále nakonec možná zjistíme, že iOS 11 není zase tak výjimečný, anebo taky objevíme funkce, které můžeme Applu závidět.

Zajímavé novinky iOS 11 – Obsah

Předělané ovládací centrum

Po designové stránce se největší změny dočkalo ovládací centrum. Nyní zabírá větší část obrazovky a rychlý přístup se dá nyní i upravovat, aby se například zobrazily funkce, které uživatel využívá nejvíce.

ovladaci centrum ios 11

Co se týče systému Android, tak rychlé nastavení neboli ovládací centrum, se nachází společně s notifikacemi v horní části. Vysunuje se podobně jako na iOS, akorát z vrchní strany. Zatímco samotné notifikace Google v posledních letech každou chvíli upravuje, rychlé nastavení zůstává v podstatě totožné. Funkčně jsou na tom oba systémy velmi podobně, takže je to spíše o designu.

(Ne)vypínání Bluetooth a Wi-Fi

V poslední dnech se tato novinka na iOS hodně řeší. Ve zkratce jde o to, že pokud použijete výše zmíněné ovládací centrum, tak se po kliknutí na ikony Bluetooth nebo Wi-Fi nevypnou tyto služby. Místo toho se jen Wi-Fi odpojí od sítě a Bluetooth se odpojí od spárovaného zařízení. Vypnout se musí pracněji přes nastavení.

bluetooth wifi ios 11

Tohle je zrovna funkce, kterou si na Androidu nedokážeme představit. Aktuálně například kvůli útoku Blueborne, kde stačí mít zařízení se zapnutým Bluetooth připojením a útočník se může během několika málo vteřin do zařízení dostat. Bylo by to hodně pracné, neustále chodit do nastavení telefonu a zapínat/vypínat Bluetooth.

Sdílení hesla od Wi-Fi

Zajímavá novinka je rychlé sdílení hesla od Wi-Fi. To se hodí například když k vám přijde někdo na návštěvu a máte komplikovanější heslo, nebo z nějakého důvodu jej nedokáže kamarád napsat. Nyní bude stačit podržet iPhone, iPad nebo i Mac v blízkosti jednoho zařízení, které bude sdílet informace k Wi-Fi síti včetně hesla.

ios 11 sdileni wifi

Android v základní verzi nic podobného nenabízí. Někteří výrobci nicméně podobnou funkci nabízí ve své nadstavbě. Jako příklad můžeme uvést například Xiaomi, kde v MIUI je také možnost sdílení informací o Wi-Fi síti. Jediný rozdíl je v tom, že k získání informací se využívá QR kód.

Rychlé přivolání pomoci

Další zajímavá nová funkce je rychlé přivolání pomoci. A to, když pětkrát po sobě stisknete zapínací tlačítko. Telefon zavolá na tísňovou linku a odešle na předem vybrané kontakty zprávu o lokaci a informaci, že jste v nebezpečí. Zároveň se také deaktivuje odemykání telefonu pomocí čtečky otisků prstů.

sos ios 11

Na Androidu je tato funkce odlišná, dostanete se k ní například ze zamčené obrazovky, kde musíte kliknout na „Stav nouze“. Z něj se pak dá zavolat tísňová linka, číslo se ale musí zadat ručně. Pokud zároveň máte v telefonu vypsané i nouzové informace, tak se dá dostat i k vybraným kontaktům, na které se dá zavolat. Takže Android má podobné funkce, ale nejsou tak rychle přístupné jako na iOS 11.

Předělaný obchod s aplikacemi

Apple s příchodem iOS 11 také předělal App Store, který je zaměřen více na objevování nových aplikací a her. Přidává se několik panelů. Také se mnohem více zaměřuje na videoukázky namísto obrázků.

ios 11 app store

Google to se svým obchodem Google Play provádí jinak. Nevychází jedna velká aktualizace, ale každou chvíli menší, které upravují design u jednotlivých prvků. Mnohokrát se ani nový vzhled Google Play obchodu nedostane ke všem lidem, protože se společnost rozhodne testování zastavit.  Do obchodu Play ale také přibývají nové funkce, jako třeba skenování aplikací, přehledný seznam změn, nebo třeba lepší našeptávání u vyhledávání.

Automatický mód nerušit při řízení

Používání mobilního telefonu během řízení auta je problém, kterému jsme se věnovali i v poslední víkendové hlasovačce. Apple na to v nové verzi myslí a automaticky zapne mód nerušit, pokud telefon zjistí, že jste v automobilu. Funkce může případně i odeslat kontaktům automatickou zprávu o tom, že zrovna řídíte. Pokud neřídíte, tak jde manuálně mód nerušit vypnout.

ios 11 mod nerusit

Google tuhle funkci v základu nemá. Podobný mód ale například funguje, pokud máte v telefonu nainstalovanou aplikaci Android Auto, tak se mód nerušit automaticky aktivuje. Nicméně nejedná se přímo o funkci v systému Android.

Animoji

Nejde tak spíše o novinku v iOS 11, jako spíše v novém Apple iPhone X. Tato funkce využívá senzory na přední straně a selfie kameru k tvorbě animovaných emotikon v reálném čase. Pravděpodobně jste viděli video z prezentace Applu, kde se člověk proměnil v kuře nebo mluvící hovínko. I když samotné prezentování vyvolalo spíše úsměv na tváři, tak je mnohem zajímavější technologie, která za tímto stojí.

Pro změnu Google v Android 8 Oreo také pozměnil emotikony, a to výrazně. Emoji s blobem vydržely jen jeden rok, v Androidu 8 nyní emotikony mnohem více připomínají právě iOS. A to jak vzhledem charakterů, tak i náznakem 3D. To má jeden hodně kladný bod. Nyní emotikony od dvou velkých firem (Apple a Google) vypadají velmi podobně, takže zde máme náznak standardizace. Může tak jednou provždy skončit nedorozumění při použití emotikon, které na různých systémech vypadají úplně jinak.

Kterou novinku z iOS 11 byste uvítali na Androidu?

Zdroje: apple.com, lifehacker.com

 

Komentáře

Karboxilas

26.9.2017 22:46

Těším se na dobu, kdy bude v podstatě jedno, jaký systém kdo používá, protože budou funkčně úplně stejné ;-)

Xzeit

xzeit 2

26.9.2017 22:52

Karboxilas: než bude a jestli iOS stejně tak funkční jako Android, to bude ještě minimálně pár let trvat :-)

fuzzystone

27.9.2017 0:22

Konecne ma iPad dole listu s ikonami (kam je mozne dat az 12 ikon) stejne jako Mac a je mozne ji vyvolat pouhym swypem nahoru. Ostatni funkce moc nepouziji, protoze iPhone nemam a emojis nepouzivam.
Kazdopadne system vypada super a bezi krasne plynule (iPad Air 2)

DeathValley

27.9.2017 5:56

Uz ma iOS widgety jako Android?

Radeg

radeg 22

27.9.2017 7:00

“Aktuálně například kvůli útoku Blueborne, kde stačí mít zařízení se zapnutým Bluetooth připojením…”
Za to ale nemůže způsob jakým se ovládá BT připojení. Za to může výrobce a jeho (ne)ochota aktualizovat bezpečnostní záplaty. Google už záplaty vydal.
Sedat do auta a pokaždé zapínat/vypínat BT, byť tím nejjednodušším způsobem, by mně asi piclo.

JorEL

27.9.2017 8:21

DeathValley: jako android ne, ale něco na ten způsob má v oznamovacím centru. Druhý, třetí rok tuším.

MikeWolf86

27.9.2017 9:53

DeathValley: Na levé obrazovce, vše přehledně seřazeno pod sebou.

A k tomu BT by se slušelo dopsat proč se jen odpojuje:
Apple ve svém dokumentu uvádí, že ačkoli se Wi-Fi a Bluetooth svým způsobem přes Ovládací centrum vypínají, stále jsou aktivní pro služby jako AirDrop, AirPlay, Handoff, Instant Hotspot, Polohové služby a pro produkty Apple Pencil a Apple Watch.

Přes OC se BT vypne pro nová připojení. Takže telefon se pro okolí tváří, že BT je vypnut. :-)

Uni

uni -87

27.9.2017 10:08

Podíl.

DeathValley

27.9.2017 19:55

Dik, mel jsem “nucene” firemni iPhone pred 3 lety, vim, ze v jednom updatu se pokusili zavest v notifikacich neco jako androidi widgety, ale byla to tragedie. Po Nokii jsem byl zvykly na prizpusobitelny Android (vcetne widgetu), tak to na iOS byl pro me krok zpatky.
Nevim, co znamena leva obrazovka, ale dokud nebude mit iOS stejnou moznost prizpusobeni jako ma Android, tak je pro me iOS mrtvy.

avenged

27.9.2017 20:45

Totalitářský iOS, proti demokratickemu androidu, pro mě jednoduchá volba.

Operace se Nezdařila

2.10.2017 22:03

Jen bych chtěl podotknout, že na Androidu Wi-Fi a Bluetooth zůstává také zapnuté, i když je v nastavení vypnuto. Slouží to k určování polohy (nastavení>přístup k poloze>nastavení vyhledávání). Nicméně u Androidu lze alespoň oproti iOS tuhle funkci vypnout jednou provždy.

RSS (komentáře k článku)