Menu

Útok Blueborne dokáže ovládnout většinu mobilů za pár vteřin

Blueborne je nový druh útoku, který může ohrozit mnoho zařízení včetně mobilních telefonů, chytrých hodinek nebo počítačů. Útočníci využívají zranitelnosti v Bluetooth připojení. O bezpečnostní hrozbě poprvé informovala bezpečnostní společnost Armis Labs.

Blueborne ohrožuje miliardy zařízení po celém světě

Blueborne se šíří lokálně, stačí pouze mít zapnuté Bluetooth. A co hůř, může útočit i bez spárování se zařízením útočníka, ale také když máte vypnutou viditelnost vašeho zařízení. Útočník tak může během několika desítek vteřin získat kontrolu nad zařízením, a to včetně možností instalovat malware, ransomware, nebo třeba získávat osobní data. Uživatel přitom nebude o ničem vědět. Napadené zařízení pak může šířit Blueborne dále.

Společnost Armis Labs již před časem informovala firmy před touhle hrozbou. Google již opravu vydal a dodal ji do bezpečnostní aktualizace, která vyšla v září. Což ale znamená, že většina zařízení s Androidem se tak touhle cestou k opravě nedostane, protože výrobci pravidelně neaktualizují své telefony. Výše můžete vidět, jak útok probíhá. Za pár desítek vteřin už dokáže útočník ovládnout zařízení.

Pro Android vyšla i aplikace od Armis Labs, která kontroluje, jestli je vaše zařízení ohroženo. Umí skenovat i zařízení, které jsou v okolí. Nejlépe se dá momentálně bránit tím, že se vypne v zařízení Bluetooth.

Máte už ve svém zařízení bezpečnostní aktualizaci ze září 2017?

Zdroj: androidcommunity.com

 

Komentáře

cardi

14.9.2017 16:55

kravina

Cloner

14.9.2017 17:01

Další důvod proč přejít k iOS :)

Dona32

14.9.2017 17:11

Je to blbost pokud vím je možné 1 % že to je pravda a telefoni šou a proty hekřum bezbranní ani antivirus neochrání 100 % telefon

Greenscreener

15.9.2017 8:12

Poslední bezpečnostní aktualizace mi přišla dva roky předtím, než jsem svůj telefon koupil. #samsungserenaaktualizace

kwaka

15.9.2017 9:29

Chyba je bohužel v samotné implementaci, a napříč platformami, pokud není telefon už supported tak Smolík, jinak čekat na aktualizaci. Sony zatím nic, tak snad brzy. :)

bruclik

15.9.2017 15:39

@Cloner tak to tě zklamu ;) , jak už to tu někdo psal chyba je jak v iOS, tak u Microsoftu takže smolíka…

RSS (komentáře k článku)