Menu

Inteligentní žárovka LIFX ovládaná mobilem podbarví váš domov i kancelář [recenze]

lifx_ico
Inteligentní žárovka LIFX ovládaná mobilem podbarví váš domov i kancelář [recenze]
Ohodnoťte článek

LIFX je vícebarevná, energeticky úsporná LED žárovka s Wi-Fi konektivitou, kterou můžete ovládat pomocí smartphonu s operačním systémem Android či iOS. Její autoři nasadili laťku opravdu vysoko, ale podařilo se jim jí překonat? To se dozvíte z našeho podrobného testu.

Inteligentní žárovka LIFX ovládaná mobilem podbarví váš domov i kancelář

Inteligentní žárovka LIFX ovládaná mobilem podbarví váš domov i kancelář

Začněme trochou historie: LIFX je „dítětem“ investorského webu Kickstarter, skrze který chtěli autoři získat cílovou částku ve výši 100 000 dolarů. Projekt chytré žárovky, ovládané přes Wi-Fi, ale zaujal natolik, že se nakonec podařilo vybrat 1 314 542 dolarů (v přepočtu bezmála 26 milionů korun).

LIFX podbarví váš domov i kancelář

LIFX podbarví váš domov i kancelář

Další vývoj popisuje náš čtenář David, který dvě žárovky zapůjčil k redakčnímu testu: „Žárovky jsem si na Kickstarteru „objednal“ dne 18. září 2012 a 30. 1. 2014 mi byly první doručeny… (další jsem objednával v rámci BATCH 2). Takže dodací lhůta byla celých krásných 499 dní :). Původní odhad termínu dodání byl květen 2013, ale vše se nějak protáhlo… Naštěstí tvůrci alespoň „investory“ pravidelně informovali o celém procesu (více informací zde). O tom, jak byl projekt úspěšný ve svých začátcích, vypovídá částka, kterou se podařilo pro rozjezd posbírat (místo 100,000 dolarů vybráno 1,314,542 dolarů). Pokud se objednávalo v rámci Kickstarteru, tak například dvě žárovky vyšly v případě akce early bird na 99 dolarů (+10 poštovné mimo US) a v mém případě stály 119 dolarů (+10 poštovné).“

Obsah recenze

Obsah balení

Žárovku výrobce balí do kartónové krabičky. Na horní straně jsou technické údaje o typu (A21), závitu (E27) a barvě (bílá, jinak je k dispozici šest barev). Na spodní straně je čárový kód a informace o patentové ochraně. Na bocích je:

 • Vyobrazení žárovky.
 • Technické parametry (viz níže).
 • Informace o energetické třídě (A) a další instrukce.
 • Návod k instalaci a zprovoznění (zašroubovat do patice, zapnout vypínač, stáhnout aplikaci do mobilu).

Žárovka LIFX - krabička: vyobrazení žárovky

Žárovka LIFX – krabička: vyobrazení žárovky

Žárovka LIFX - krabička: technické parametry

Žárovka LIFX – krabička: technické parametry

Žárovka LIFX - krabička: informace o energetické třídě

Žárovka LIFX – krabička: informace o energetické třídě

Žárovka LIFX - krabička: návod k instalaci a zprovoznění

Žárovka LIFX – krabička: návod k instalaci a zprovoznění

V krabičce jsme kromě samotné žárovky našli ještě poděkování (jak už víte, testovali jsme verzi pro investory z Kickstarteru) a maličkou knížku s bezpečnostními instrukcemi a návodem k instalaci.

Žárovka LIFX: obsah balení

Žárovka LIFX: obsah balení

Samotná žárovka trochu překvapila svou velikostí, kterou překonala i největší nám známé „úsporky“. Je to daň za hardware, který se skrývá v jejím těle – uvnitř tělesa je nejen několik barevných LED, ale také bezdrátový adaptér, který přijímá pokyny z aplikace v mobilním telefonu či tabletu a další nezbytné komponenty.

Srovnání velikosti úsporné žárovky a žárovky LIFX

Srovnání velikosti úsporné žárovky a žárovky LIFX

Instalace

Zašroubovat žárovku do závitu asi umí každý, stejně jako stisknout spínač na zdi či přívodní šňůře. Nejspíš nepřekvapí, že žárovka se ve výchozím stavu rozzáří jasným bílým světlem. Limitujícím faktorem může být velikost žárovky – s rozměry 135 mm do délky a 65 milimetry tloušťky se nemusí vejít do každé lampy či lustru, na což je dobré myslet ještě před objednáním.

Žárovka LIFX se závitem E27

Žárovka LIFX se závitem E27

Následná instalace aplikace do mobilu je taktéž pro každého, kdo někdy nainstaloval alespoň Angry Birds, hračkou. Potěší fakt, že jediná oprávnění, která obslužný program vyžaduje, jsou k síťové komunikaci, což je pochopitelně nezbytné k ovládání žárovky.

Po spuštění aplikace přivítá uživatele úvodní obrazovkou s jediným tlačítkem Set up my LIFX. Po klepnutí dojde nejprve k ukončení aktivního bezdrátového připojení a telefon se pokusí spojit přímo se žárovkou. V dalším kroku poté zvolíte Wi-Fi síť, do které má být žárovka připojena (tj. přes kterou bude komunikovat) a zadáte přístupové heslo. Pokud vše „klapne“, objeví se na displeji hláška LIFX Connected Successfully. Nám se úspěšně podařilo na první pokus připojit do bezdrátové sítě standardu 802.11 b/g/n se zabezpečením WPA2-PSK a šifrováním AES, nicméně někteří uživatelé hlásí, že se jim povedlo připojit až po přepnutí routeru na standard 802.11 b/g.

Úvodní obrazovka s tlačítkem Set up my LIFX

Úvodní obrazovka s tlačítkem Set up my LIFX

Telefon se pokouší spojit se žárovkou

Telefon se pokouší spojit se žárovkou

Volba Wi-Fi sítě, do které má být žárovka připojena

Volba Wi-Fi sítě, do které má být žárovka připojena

V praxi tedy žárovka nejprve běží v režimu přístupového bodu (žárovka má vestavěný Wi-Fi čip, který může komunikovat se směrovačem nebo jiným zařízením), telefon se k ní připojí a uživatel zadá přístupové údaje k domácí Wi-Fi, načež žárovka si tyto informace uloží. Poté se žárovka i mobil připojí do bezdrátové sítě a od toho okamžiku spolu komunikují skrze ní. V případě, že se něco nepovede, je vrácení žárovky do výchozího továrního nastavení velice jednoduchou záležitostí – stačí desetkrát vypnout a zapnout vypínač spotřebiče, v němž je žárovka nainstalována (jedná se ale patrně o neoficiální řešení).

Žárovka se přihlašuje do sítě

Žárovka se přihlašuje do sítě

Pokud vše „klapne“, objeví se na displeji toto

Pokud vše „klapne“, objeví se na displeji toto

Žárovku lze samozřejmě ovládat i standardním způsobem skrze vypínač. V takovém případě svítí po zapnutí vždy bílým světlem. Patrně nemusíme sáhodlouze vysvětlovat, že pokud vypínač zůstane v poloze „vypnuto“, nebude fungovat ovládání z chytrého telefonu.

Ovládání žárovky z Androidu oficiální aplikací LIFX

Na základní obrazovce programu LIFX je kruhový ovladač, jehož „otáčením“ nastavíte požadovanou barvu světla. Kolečkem uprostřed můžete ovlivňovat poměr barvy a bílého světla (respektive jas), čímž se počet dostupných odstínů významně rozšiřuje. Spínač v dolní části slouží k dálkovému zapínání a vypínání (původní vypínač pochopitelně musí zůstat permanentně v zapnutém stavu). Reakce změnu provedenou v aplikaci je téměř okamžitá – žárovka reaguje v rámci zlomků sekundy.

Hlavní okno aplikace LIFX

Hlavní okno aplikace LIFX

Postranní nabídka aplikace LIFX

Postranní nabídka aplikace LIFX

Přejmenování žárovky v aplikaci

Přejmenování žárovky v aplikaci

Tlačítky v dolní části Colors a Whites můžete přepínat mezi dvěma režimy:

 • Colors – kompletní barevné spektrum.
 • Whites – různé teploty bílé barvy.

Přes postranní nabídku lze zapínat a vypínat všechna propojená světla buď každé zvlášť, nebo všechna najednou. Toto menu také slouží k přepínání mezi jednotlivými žárovkami, přičemž každou lze pojmenovat, což přispívá k větší přehlednosti (aplikace ale v tuto chvíli nepodporuje všechny české znaky, takže doporučujeme zadávat „bez hacku a carek“).

Pokud vlastníte více žárovek, je možné je sdružovat do skupin a ovládat společně.

Praktická je také možnost uložit si často používaná nastavení do paměti pro pozdější rychlé vyvolání – v aplikaci najdete tuto volbu pod tlačítkem s kouzelnou hůlkou, kde si nastavení pojmenujete a vyberete žárovky, kterých se má týkat. Podobnou cestou pak nastavení znovu vyvoláte klepnutím na položku scény. Pokud tedy najdete své oblíbené barvy pro různé nálady, je přepnutí světel na odpovídající odstín otázkou okamžiku.

LIFX: zatím prázdný seznam scén

LIFX: zatím prázdný seznam scén

LIFX: uložení aktuálního nastavení jako scény

LIFX: uložení aktuálního nastavení jako scény

LIFX: vyvolání uložené scény přes nabídku

LIFX: vyvolání uložené scény přes nabídku

Oficiální aplikace LIFX prozatím zaznamenala něco přes pět tisíc stažení a její průměrná známka je pouhých 2,7 z 5 možných. 1,4 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a novějším.

Reakce uživatelů jsou, jak ostatně vyplývá z uživatelského hodnocení, značně rozpačité. Na jedné straně tu máme skupinu, která dává nejvyšší možné hodnocení, ovšem jedním dechem dodává, že se těší na nové funkce nebo SDK a otevření API, což se nakonec tento týden také stalo. Zástupcem „pozitivní vlny“ je například Anders Leander, který ke svému hodnocení napsal: „Aplikace funguje v pohodě a já neměl jsem s ní žádné problémy. Další softwarové funkce budou jen bonusem navíc, neboť už teď mohu dělat přesně to, co jsem chtěl – ovládat své lampy pomocí aplikace a nastavit barvu jejich světla.“

Kritika se snáší především na:

 • Absenci widgetů na plochu pro rychlé ovládání základních funkcí.
 • Problémy s úvodním připojením k LIFX.
 • Chybějící „režim párty“ (vizualizace přehrávané hudby), který je prezentován v oficiálním videu.
 • K dispozici není ani možnost, kdy se světla automaticky zapnou v okamžiku, kdy se telefon majitele připojí k domácí bezdrátové síti.

  Automatické rozsvícení světel při příchodu domů dosud nefunguje

  Automatické rozsvícení světel při příchodu domů dosud nefunguje

 • Užitečná by také byla možnost nastavení zapínání a vypínání v zadané časy, nebo po vypršení nastaveného limitu.
 • Chybí v propagačním videu deklarovaná funkce notifikací upozornění například na přijetí SMS blikáním světla nebo změnou barvy), stejně jako probouzení pomalu se rozsvěcujícím světlem.

  Funkce probouzení světlem zatím není dostupná

  Funkce probouzení světlem zatím není dostupná

 • Nelze ovládat žárovku, pokud není s telefonem ve stejné síti (komunikace přes Internet by se jistě v určitých situacích hodila).

Sliby a realita

Podíváme-li se na to, co autoři slibovali na Kickstarteru, pak z pohledu uživatele Androidu vypadají sliby a realita následovně:

Co mohu dělat se žárovkou LIFX v mém domě?

 • Ovládejte světla odkudkoli – platí pouze omezeně, neboť ovládat světla lze pouze přes Wi-Fi.

  Ovládání světel odkudkoli - zatím jen v rámci stejné sítě

  Ovládání světel odkudkoli – zatím jen v rámci stejné sítě

 • Vyberte si jakýkoli jas pro konkrétní žárovky, místnosti nebo v celém domě – ano, tato možnost funguje.
 • Nastavte barvy, aby vyhovovaly vaší náladě – ano, nastavení barev z mobilní aplikace funguje dobře, byť žárovka nepokryje celé barevné spektrum.
 • Nechte se upozornit na události, jsou nové statusy na Twitteru, Facebooku, textové zprávy a další – ne, touto funkcí zatím aplikace nedisponuje.
 • Snižte spotřebu energie a ušetřete peníze – díky použité technologii LED je to pravda.
 • Vizualizujte hudbu barevnými animacemi – tato funkce je zatím dostupná jen pro iOS.

  Vizualizace hudby funguje jen na iPhonech

  Vizualizace hudby funguje jen na iPhonech

 • Udělejte dojem na vašem příštím večírku – ano, pokud pořádáte párty pro geeky, dojem určitě uděláte.
 • Buďte kreativní s barvami a efekty – možnosti nastavení barev jsou dostatečně široké, efekty ale mobilní aplikace nenabízí.
 • Zapněte noční světlo pro vaše děti – budeme-li vycházet z předpokladu, že pro usínání je vhodné modré světlo, pak s tímto bodem souhlasíme.
 • Režim zabezpečení, když jste na dovolené – ne, aplikace neumí ani vzdáleně zapnout osvětlení, pokud jste mimo síť, ani zapínat/vypínat světlo v určený čas.

Ostatně podívejte se sami na oficiální video, prezentující většinu výše uvedených vlastností a funkcí.

Nutno konstatovat, že proti původním plánům je ještě hodně co vylepšovat a přidávat zejména z hlediska slibovaných funkcí. V tomto směru je o něco dál aplikace pro iOS, která již například zvládá změnu světla podle přehrávané hudby.

Možnosti nastavení

V možnostech nastavení aplikace jsou jen tři položky:

 • Help – odkaz na nápovědu na webu.
 • Feedback – odeslání zpětné vazby.
 • Rebuild light list

Podívejte se na naši praktickou ukázku ovládání žárovky z Androidu oficiální aplikací LIFX.

LIFX
Verze1.55
Velikost1,4 MB
4.0+


Zdarma

 


Ovládání žárovky z Androidu neoficiální aplikací Simple LIFX Free

V Obchodě Play je aktuálně k dispozici jediná neoficiální aplikace Simple LIFX Free jejíž autor ale vývoj přerušil a nehodlá v něm pokračovat, dokud LIFX nevydá dokumentaci komunikačního protokolu nebo SDK. Je možná poněkud paradoxní, že tento program má lepší známku než oficiální – konkrétně 3,7, což ale stále není „žádná hitparáda“.

Simple LIFX Free: prázdná hlavní obrazovka před nalezením žárovek

Simple LIFX Free: prázdná hlavní obrazovka před nalezením žárovek

Simple LIFX Free: postranní nabídka aplikace

Simple LIFX Free: postranní nabídka aplikace

Simple LIFX Free je, jak už název napovídá, jednoduchou alternativou k oficiální aplikaci. Uživatelské rozhraní odpovídá nejnovějším standardům Holo UI s postranní navigací a nabídkou v pravém horním rohu. Přepnutím do sekce Bulb List dojde k prohledání sítě a nalezení všech kompatibilních žárovek. Klepnutím zvolenou žárovku zapnete a vypnete, dlouhým podržením se dostanete k podrobnějšímu nastavení.

Simple LIFX Free: žárovka je zhasnutá

Simple LIFX Free: žárovka je zhasnutá

Simple LIFX Free: žárovka svítí

Simple LIFX Free: žárovka svítí

Simple LIFX Free: výběr barvy světla

Simple LIFX Free: výběr barvy světla

Simple LIFX Free: výběr teploty světla

Simple LIFX Free: výběr teploty světla

I v tomto případě lze velmi jednoduše měnit barvu světla jejím výběrem na obrazovce telefonu, případně nechat žárovku svítit bílým světlem zvolené teploty. Na poslední záložce Info by měly být k dispozici následující údaje:

 • Verze firmware žárovky.
 • Verze firmware Wi-Fi.
 • Síla signálu Wi-Fi.
 • IP adresa žárovky.
 • Celkový čas zapnutí.
 • Celkový čas, po který byla žárovka vypnutá.
Simple LIFX Free: sekce Info s informacemi o žárovce

Simple LIFX Free: sekce Info s informacemi o žárovce

Bohužel tato sekce je ještě očividně nedokončená, proto ani jeden z údajů není dostupný. K dispozici je také tlačítko Edit Name, kterým můžete změnit jméno žárovky, nicméně ani to nefungovalo.

Aplikaci Simple LIFX Free si zatím stáhlo přes 500 uživatelů, kteří udělili, jak již zaznělo, známku 3,7. Instalační balíček o velikosti 1,8 MB lze použít na zařízeních s Androidem 3.0 a vyšším.

Simple LIFX Free <INACTIVE>
Verze0.2.97
Velikost1,8 MB
3.0+


Zdarma

 


Ovládání žárovky z počítače aplikací LIFXtend

Překvapilo nás, že přes poměrně široké spektrum barev, kterými byla žárovka schopna svítit, jsme nedosáhli některých kýžených odstínů – například tmavě červenou barvu se nám „vyrobit“ nepovedlo. Nakonec se ale ukázalo, že do značné míry je toto omezení dáno samotnou aplikací pro Android, která ještě ani zdaleka neposkytuje všechny deklarované funkce. Na doporučení čtenáře, který nám žárovku zapůjčil k testu, jsme vyzkoušeli také desktopový program pro Windows LIFXtend, umožňující nastavení téměř jakékoli barvy. I v tomto případě byla spolupráce se žárovkou téměř okamžitá, pouze úvodní vyhledání dostupných žárovek trvalo řádově několik minut.

Před instalací LIFXtend je nejprve nutné nainstalovat open source framework SlimDX, jehož instalační soubor naleznete na oficiálním webu. Teprve poté je možné spustit 5,5 MB velkou instalačku LIFXtend.

Uživatelské rozhraní aplikace sice vypadá trochu jako z minulého století, nicméně po krátkém rozkoukání je pochopitelné a intuitivní. Při prvním spuštění je nejprve nutné stisknout tlačítko Discover a aplikace skrze síť následně vyhledá všechny dostupné žárovky LIFX, které vypíše do seznamu v sekci Bulbs. Toto je, bohužel, nutné opakovat při každém spuštění.

LIFXtend: Vyhledání dostupných žárovek

LIFXtend: Vyhledání dostupných žárovek

LIFXtend: nastavení barvy světla

LIFXtend: nastavení barvy světla

Označením zvolíte žárovku, následně v sekci Color Picker vyberete barvu a její teplotu. V dalším okně lze sledovat výsledek ve formě náhledu. Podobně funguje také nabídka White, kde nastavíte požadovanou barevnou teplotu („teplotu chromatičnosti“) bílého světla. LIFX aktuálně podporuje teploty mezi 3000 a 8000 K, pokud žárovku používáte v blízkosti monitoru počítače, doporučuje autor nastavit 6500 K.

LIFXtend: sekce Color

LIFXtend: sekce Color

LIFXtend: nastavení teploty bílého světla

LIFXtend: nastavení teploty bílého světla

LIFXtend: nastavení teploty bílého světla

LIFXtend: nastavení teploty bílého světla

Tlačítkem Edit Label lze měnit název označené žárovky, další tlačítko Details pak zobrazí informace o názvu, MAC adrese a IP adrese.

Tlačítko Details zobrazí informace o názvu, MAC adrese a IP adrese

Tlačítko Details zobrazí informace o názvu, MAC adrese a IP adrese

Za nejzásadnější „vychytávku“ autor považuje funkci LIFXshows, který vám umožní realizovat pomocí svítidla (aktuálně s až stovkou žárovek) „světelné šou“, spočívající v provádění předdefinované sekvence změny barev. Bohužel vytvoření sekvence pro LIFXshownení právě uživatelsky přívětivé, nicméně pro začátek jsou připraveny dva příklady, které najdete ve složce, z níž jste aplikaci instalovali.

vytvoření sekvence pro LIFXshownení právě uživatelsky přívětivé

vytvoření sekvence pro LIFXshownení právě uživatelsky přívětivé

Výsledná realizace je pak poměrně jednoduchá: v sekci Shows zvolíte požadovanou sekvenci, v nabídce Bulbs vyberete žárovky a nakonec klepnete na tlačítko Start. Provádění lze zastavit, pozastavit, znovu spustit a opakovat dokola.

LIFXtend: sekce LIFXshows

LIFXtend: sekce LIFXshows

LIFXtend: sekce nastavení

LIFXtend: sekce nastavení

Technické parametry

 • Příkon: 17 W při plném jasu
 • Světelný tok: 1017 lumenů
 • Průměr: 65 mm
 • Výška: 135 mm
 • Hmotnost: 288 g
 • Certifikace: UL, FCC, CE, C-Tick
 • Vyzařovací úhel: 130 stupňů
 • Teplota barev 2700 – 8000 K
 • Možnost stmívání
 • Očekávaná životnost: LED 40 tisíc hodin (27 let při svícení 4 hodiny denně), 12 500 zapnutí a vypnutí
 • Rozsah napětí: AC 100 – 240V 50/60Hz
 • Není vhodná pro použití venku
 • Podporované operační systémy: Android 4.0 a vyšší, iOS 6
 • WiFi Kompatibilita 802.11 b/g/n
 • Záruka: 2 roky

Pro srovnání: konkurenční žárovky Philips Hue mají světelný tok 600 lumenů a příkon 8,5 W.

Pohled očima ženy

Protože žárovka LIFX je nesporně nejen technickou hračkou pro geeky, ale i dekorativním a funkčním prvkem domácnosti, požádali jsme o názor zástupkyni něžnější poloviny lidstva Valérii Kiliánovou. Zde je její „ženský pohled“:

LIFX: pohled očima ženy

LIFX: pohled očima ženy

„Většina „krámů“, které manžel přinese domů JEN proto, že mají něco společného s Androidem, mě nechá zcela klidnou. Tentokrát ale přinesl něco, co zaujalo i mne :) Žárovka je skvělým zpestřením každého interiéru, aniž byste museli investovat do drahých obrazů a jiného umění. Aniž by byla jakkoliv nápadná, každá návštěva si všimne v místnosti právě jí. Dokáže nejen „oživit“ každý prostor, ale také navodit perfektní atmosféru… Color therapy není žádná novinka a s touhle žárovkou můžete doma kouzlit, jak se vám zachce. Intimní osvětlení, nebo pestré barvičky při párty s přáteli… Lepší by jistě mohla být oficiální aplikace, která neumí základní věci, které od takovéto žárovky očekávám – pozvolné stmívání a rozsvěcování všech barev, nebo jen určité škály, případně pouze vybrané barvy točit stále dokola s nastavitelnou intenzitou, dobou atd. Za mne ale rozhodně ano!“

Kdy, kde a za kolik?

Žárovky LIFX lze pořídit na oficiálních stránkách v sekci Shop, kde jsou k dispozici tři varianty, lišící se paticí. Zatímco pro české a slovenské uživatele bude zajímavá především verze se závitem E27, k dispozici je ještě s bajonetovým uchycením (B22) a paticí GU10. Jedna žárovka přijde na 99 dolarů, což je v přepočtu bez daně a cla 1 950 Kč. Při nákupu většího počtu lze ušetřit – při objednávce 4 až 9 kusů přijde jeden na 95 dolarů (1 875 Kč) a nad 10 kousků zaplatíte za jeden 91 dolarů (1 800 Kč). Poštovné je v ceně, a to i k nám či na Slovensko.

Žárovky LIFX lze pořídit na oficiálních stránkách v sekci Shop, kde jsou k dispozici tři varianty

Žárovky LIFX lze pořídit na oficiálních stránkách v sekci Shop, kde jsou k dispozici tři varianty

Čtenář, který si objednal dvě žárovky, zaplatil za clo skrze poštu 800 Kč.

Na českém trhu zatím tyto žárovky žádný prodejce ani e-shop nenabízí.

Resumé

Žárovka LIFX je nesporně velmi zajímavým zařízením, které oživí prostory a navodí atmosféru vaší domácnosti, firmy i podniku. Proti původním záměrům a vlastnostem, deklarovaným například v oficiálním videu, ale přeci jen zatím chybí drtivá většina slibovaných funkcí. S aplikacemi pro Android tak zatím můžete „jen“ ovlivnit barvu světla, žárovku vzdáleně rozsvítit a zhasnout, případně aktivovat uložené nastavení. Pokud ale budou autoři dále na mobilní aplikaci pracovat, nebo alespoň otevřou API či poskytnou SDK, jistě je zde poměrně široký prostor k dalším zajímavým funkcím a vylepšením. Doplněno: tento týden byla zveřejněna oficiální LIFX API a nástroje SDK, takže se vývojáři mohou konečně činit.

Ocenit musíme dobře promyšlenou a jednoduchou instalaci, která neklade vysoké nároky na uživatele. Jsme přesvědčeni o tom, že s oficiální aplikací bude zprovoznění LIFX hračkou i pro začátečníky.

Polemickou otázkou je cena – přeci jen bezmála dva tisíce korun nejsou za žárovku právě málo, a to ani tehdy, vezmeme-li v úvahu její dlouhou životnost. Zejména budete-li chtít takto osadit více svítidel, může se konečná částka vyšplhat až do řádu desetitisíců. Pro nadšence moderních technologií ale jistě nebude vyšší cenovka zásadní překážkou.

Je také vhodné brát v úvahu ne právě malé rozměry žárovky, která se do některých osvětlovacích těles jednoduše nevejde, stejně jako omezení na závit E27.

Žárovka LIFX je nesporně velmi zajímavým zařízením, které oživí prostory a navodí atmosféru

Žárovka LIFX je nesporně velmi zajímavým zařízením, které oživí prostory a navodí atmosféru

Subjektivně můžeme konstatovat, že světlo odpovídající barvy skutečně může navodit či podpořit požadovanou náladu – zatímco například modrá uklidňuje a pomalu směruje ke spánku, červená doslova „nakopává“ (ovšem je vhodné ji „ředit“ běžným osvětlením). Rozsvěcení a zhasínání na dálku je také pěkně návyková záležitost, což oceníte především tehdy, ležíte-li v posteli a nechce se vám vstávat jen proto, abyste zhasli světlo. Ocenili bychom širší barevné spektrum, neboť některých odstínů prostě s tímto tělesem nedosáhnete (například tmavě zelené či „krvavě“ červené barvy), nicméně v tomto bodě je nutné brát ohled na možnosti použité technologie.

Celkově vzato: pro geeky je žárovka LIFX jednoznačně záležitostí, kterou musí mít. Běžný uživatel ale bude stát především před otázkou, zda jsou dva tisíce korun za dálkové ovládání a možnost nastavení barvy světla odpovídající protihodnotou. Po rozšíření nabízených funkcí například o automatické rozsvěcení při příchodu domů a zhasnutí po odchodu, nebo probouzení světlem či notifikací blikáním bude argumentů pro nákup podstatně více.

Pokud by vás žárovky LIFX zajímaly více, doporučujeme:

Velké poděkování patří závěrem našemu čtenáři Davidovi, který dva kusy LIFX zapůjčil naší redakci k testování.

Foto: Valérie Kiliánová.

Komentáře

Xender

Xender

z aplikace
26.3.2014 8:13

Žárovka se mi líbila do té doby než jsem viděl cenu. :-)

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

26.3.2014 8:17

Xender:
Jo to tak bohužel bývá u více výrobků, ale zase na druhou stranu za kvalitu, nápad se musí chťa nechťa platit :).

mysteriouss

mysteriouss

z aplikace
26.3.2014 8:30

by me zajimalo co je hlavni faktor ceny :D ten kus skla (pokud to teda je sklo) nebo kus plosaku ktery to cele ridi? :D chapu ze se za napad plati. ale tenhle napad cenu dost prestrelil. ;)

Martin

Martin

26.3.2014 8:47

Na dealextreme jsou žárovky řiditelné androidem k mání už přes rok :)

mustrafa

mustrafa

26.3.2014 8:47

mna by zaujimala svietivost porovanatelna s normalnou ziarovkou ako to byva na sporivkach napr svietivost ako 100w ziarovka.
alebo aspon v luxoch

Milli

Milli

z aplikace
26.3.2014 8:47

Podívej se, kolik stojí kvalitnější LED žárovka. A když odečtu poštovné z USA, tak ta žárovka o moc dražší není.

Tomáš Filip

Tomáš Filipkorektor

26.3.2014 9:01

mysteriouss: Přesně jak psal Milli, LED, tkerá vydrží 25 let, respektive několik barevných led, jsou dost drahé. Takže když si člověk připočítá vývoj, program, wi-fi modul, atd, tak mi ta cena přijde ještě vceku přiměřená. Využitelnost v praxi je pak už otázka druhá :-)… Pro hračičky je ale ideální!

Tomáš Dolenský

Tomáš Dolenský

z aplikace
26.3.2014 9:23

Xender souhlasím s tebou

Pavel S.

Pavel S.

26.3.2014 10:28

Myslím, že bych našel opravdu velkou spoustu příkladů, jak lépe utratit 2000 Kč :-)

mysteriouss

mysteriouss

z aplikace
26.3.2014 11:13

Tomáš: kdy po 5 letech uz ji nebudu mit jak ovladat protoze jiste nebudu skladovat stary telefon doma jen kvuli zarovky. nove telefony respektive verze android nebudou podporovat stary program a novy program nebude podporovat stare telefony. pokud ted po 5 letech bude jeste vubec tohle existovat. prece jen jak vsichni vime. jak dokaze projekt rychle nastartovat tak stejnou rychlosti dokaze zkoncit.

co se vyuzitelnosti tak toho bych se nebal.
pro navozeni intimni atmosfery prepnutim barvy do lehce nacervenale kdy jeji intenzitu muzu regulovat pro lepsi proziti vecera s pritelkyni
namodrala ci nazelenala k relaxaci
seda az cerna vecer k televizi – jiste by se dalo pomoci nake aplikace nastavit at napriklad po 2 hodinach se zarovka vypne pro pripad ze u televize usnu at zbytecne nepali elektrinu.
atd. :)

ONDR4.cz

ONDR4.cz

26.3.2014 14:43

Mám ji doma 14 dní a je opravdu super, nicméně je opravdu škoda, že aplikace pro android kromě naprosto základních funkcí neumí zatím nic. Vývojáři už ale uvolnili API, takže v blízké době se asi dočkáme množství aplikací, které budou umět se žárovkou spolupracovat.
Já objednával někdy na podzim ve třetí várce za cenu $89, ale musel jsem platit poštovné. Navíc jsem měl štěstí, že prošla celnicí bez toho, abych musel doplácet DPH. I tak mě vyšla na asi 2100 Kč, což se bez kontextu může zdát hodně, ale alespoň co do výkonu srovnatelná lampička Philips LivingColours u nás stojí cca 3500 Kč a zdaleka tolik funkcí nemá.

Dav

Dav

26.3.2014 16:57

Já to tušil že se v článku nedozví jednu ze základních věcí která by v recenzi takové žárovky měla být. A to té kolik ta nádhera žere ve vypnutém stavu? 1? 2? 5? 10W? to asi nepodstatná věc :(. Hlavně že tvrdíte že se tím ušetři elektřina :)

Honza Dvořák

Honza Dvořák

26.3.2014 18:33

Žárovka mi přijde super! Znáte ještě nějakou podobnou, kromě té Philips LivingColours?

kubik6

kubik6

27.3.2014 6:57

Chtěli vyrobit chytrou žárovku a potřebovali na to 100k$. Podařilo se jim vybrat 13x tolik. I přes několikanásobně vyšší rozpočet se dodání protáhlo o rok a žárovka má polovinu slibovaných funkcí. Kdyby se jim podařilo vybrat +- požadovanou částku, tak by se ta žárovka k zákazníkům dostala možná už v roce 2030 a přes mobil by šla asi jen zapnout a vypnout :-D

Scarabeus

Scarabeus

27.3.2014 11:33

mysteriouss:

větší blábol jsem tu dlouho neviděl. Chtěl bych vidět žárovku, co svítí černým světlem. A vaší tezé o starém telefonu a novém programu, nebo naopak novém telefonu a starém programu si sám sobě protiřečíte.

Martin

Martin

27.3.2014 12:15

Zajímavý článek, děkuji za něj. Jen proboha proč píšete žárovka, když to s ní nemá nic společného? Citace wikipedie: „Žárovka je jednoduché zařízení k přeměně elektrické energie na světlo. Funguje na principu zahřívání tenkého, obvykle wolframového vodiče elektrickým proudem, který jím protéká.“
Jedná se tedy o LED zdroj světla, ne o žárovku.

mysteriouss

mysteriouss

z aplikace
27.3.2014 12:47

Scarabeus: dobre pro vas seda az hodne hodne hodne seda. (myslim ze vyraz cerna vypadal lepe – netreba slovickarit)
v tom druhem mate pravdu v tom jsem se sam trochu zamotal novy program pujde na novem telefonu, ale na tom ze treba jednou vyvoj ukonci a na novych telefonech uz neaktualizovany (stary) program nepojde trvam. ;)

rici

rici

27.3.2014 17:54
JaryK

JaryK

29.3.2014 23:51

A co je na tom inovativniho treba proti systemu Philips HUE…?

barevneledky

barevneledky

2.4.2014 13:00

Už je takových věcí na trhu hodně podívejte se http://www.barevneledky.cz

Žárovka

Žárovka

13.8.2014 9:51

Je nějaké možnost ovládání žárovky ze vzdálenějších míst? Př. jedu na dovolenou a chci vytvořit iluzi, že v domě, bytě někdo je, tím že budu zapínat a vypínat žárovku jak chci.

Karel Kilián

Karel Kiliánexternista

13.8.2014 10:12

To: Žárovka
Ve verzi, kterou jsme testovali, to možné nebylo.

RSS (komentáře k článku)