Opravdový hologram od Samsungu. Už možná brzo i ve vašem telefonu

Samsung_HologramPatented

O hologramu se často mluví v souvislosti s 3D zobrazovači. Takové srovnání je však při nejmenším trochu zavádějící. Hologramem jako takovým, je myšlen trojrozměrně pozorovatelný obraz bez použití jakékoli filtrační metody, kterou mohou být například 3D brýle. Ovšem ani autostereoskopický displej s paralaxní bariérou, jaký používá například HTC Evo 3D, není opravdovým hologramem. A dokonce ani zařízení od Microsoftu nazvané HoloLens nevytváří hologram, ale jen projekci na displej, která pak reaguje na okolí. Technologie, která by dokázala zobrazit obraz volně ve vzduchu zatím neexistuje. V posledních letech se dokonce spekulovalo o tom, že takové zařízení asi není možné v našich fyzikálních podmínkách vytvořit. Přesto se společnosti, zabývající se výrobou displejů, nepřestaly za touto možností honit. A nyní přišel k patentovému úřadu Samsung a předložil vizi technologie, která by skutečně mohla vystihnout definici holografické obrazovky.

Samsung metodu popisuje, jako „vkládání série holografických ikon do zobrazovacího panelu, který může být selektivně osvětlen pomocí interního světlovodu“.

Jak by mohl fungovat hologram

Hologram Samsung_HolografickyDisplej

Zatímco by takový systém mohl přinést opravdové 3D hologramy, má i svá úskalí. Tím hlavním je omezenost na přednastavené statické ikony. To znamená, že by takový hologram ve skutečnosti nemohl úplně nahradit displej smartphonu. Mohl by ale nahradit stávájící notifikační LED diody, které vás upozorňují například na příchozí e-mail nebo SMS. V budoucnu bychom se mohli dočkat toho, že se nám nad displejem budou notifikace vznášet ve vzduchu. Není to sice tak cool, jako hologramy, které známe z různých Sci-fi filmů, a které přenáší rozpohybovaný obraz a mohou sloužit jako videokonference, na druhou stranu, ještě před pár dny jsme se domnívali, že taková technologie není reálná vůbec. A za nedlouho může holografický obraz poprvé spatřit světlo světa, i když jen jako notifikace.

Zdroj: PocketNow

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)