Google pracuje na kontaktních čočkách, které měří hladinu glukózy

google – kontaktní čočky

Jak je již dobře známo, Google se nezaměřuje pouze na mobilní technologie nebo příslušenství, ale snaží se přispět do více segmentů, kde jsou taktéž nové technologie zapotřebí. I proto během včerejšího dne došlo k podepsání smlouvy, která zahrnuje spolupráci firmy Google se švýcarskou společností Novartis, která se pohybuje v oblasti farmaceutického průmyslu.

Cílem spolupráce má být vytvoření kontaktních čoček se senzory, které změří hladinu cukru v krvi, a to díky slzám, které v sobě uchovávají potřebné informace. Lidé s cukrovkou by tak mohli mít detailní přehled o tom, jakou mají hladinu glukózy. Speciální kontaktní čočka by byla propojená s telefonem majitele, kam by se přenášela potřebná data a bezprostředně se zobrazovala. Farmaceutická společnost Novartis nedávno získala potřebné licence k této technologii, a tak nic nebránilo tomu, aby mohla započít spolupráce s Googlem. Projekt je však v rané fázi a bude ještě nějakou dobu trvat, než se tyto speciální kontaktní čočky dostanou mezi běžné lidi. Google již tento typ čoček nějakou dobu vyvíjí a ukázal i první prototyp (viz. obrázek).

Čočky v tomto ohledu ale mají i jinou budoucnost. Spolupráce taktéž zahrnuje výzkum kontaktní čočky aplikované přímo do oka, která by měla pomoci hůře vidícím lidem lépe zaostřit. I tento projekt je ale prozatím dlouhodobý a na masovou výrobu si ještě dlouho počkáme.

Zdroje: The Verge, googleblog.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)