CyanogenMod přinese “hands-free” focení

cm_handsfree_ico

Alternativní ROMky se od oficiálního firmware často odlišují nabízenými funkcemi – zatímco majitelé leckdy přeplácaných nadstaveb často oceňují odstranění zbytečných a nepoužívaných programů, uživatelé, přecházející z čistého Androidu, tak činí především kvůli rozšířeným funkcím, jimiž “holý” Android nedisponuje. CyanogenMod již brzy přijde s funkcí “hands-free” fotografování (nebo přesněji řečeno “hlasového ovládání závěrky fotoaparátu“), kterou jsme mohli vidět například v některých telefonech značky LG.

Fotoaparát telefonu čeká na hlasový pokyn Fotoaparát telefonu čeká na hlasový pokyn

Informaci přinesl patrně jako první Ricardo Cerqueira na svém Google+ profilu, kde zveřejnil fotografii s krátkým komentářem “Hands-free photos in CyanogenMod . Soon… :)” Od něj pak zprávu přebírala a dále šířila další média.

“Hands-free” fotografování patrně přibude do sestavení CyanogenModu v některé z příštích verzí – v brzké době je očekáváno zařazení této funkce do testovacích nočních buildů Jak můžete vidět na fotografii, v anglické mutaci bude spoušť fotoaparátu možné aktivovat slovy “cid”, “whisky” nebo “chees”. Pokud bude funkce lokalizována do češtiny, tipujeme jako klíčové slovo “sýr” ;) Chcete to vidět v praxi? Prosím – zde je video s krátkou ukázkou.

CM Voice Shutter

CM Voice Shutter

Patrně vás napadá otázka, k čemu může být tato funkce dobrá. Samozřejmě existuje “samospoušť”, pořizující obrázek po uplynutí nastaveného času, nicméně při ovládání hlasovým povelem může být fotografovaný lépe připraven, navíc se bude díky artikulaci usmívat (“hands-free” foto se tedy asi nebude hodit pro EMO fotografie ;) ). Nejčastější využití tato novinka najde při focení autoportrétů, takže se třeba dočkáme ústupu fotek, obvyklých především na sociálních sítích, kde od objektivu k focenému vede ruka, držící telefon, nebo snímků skrze (leckdy notně umatlané) zrcadlo. Otázkou je, zda existuje průnik mezi skupinami, pořizujícími a prezentujícími takové fotky a flashujícími alternativní ROMky do svých telefonů.

Nutno podotknout, že právě s integrovanými fotoaparáty má CyanogenMod často problémy, nicméně pokud na daném modelu focení funguje, bývají výsledky často o dost lepší než s originálním firmwarem, což můžeme potvrdit z redakčního Samsungu Galaxy S II, který s CyanogenModem 9.1 fotí o úroveň lépe než s původním softwarem.

Zdroje: Ricardo Cerqueira, MoDaCo, AndroidSPIN, Android Headlines a Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)