Menu

Novinky v ROMce CyanogenMod verze 12 a 12.1 z deníčku vývojářů

Vývojáři alternativní ROM CyanogenMod usilovně pracují na příští verzi své modifikace operačního systému Android. Včera se podělili s veřejností o další kroky, které učinili na cestě za nejnovějším vydáním.

CyanogenMod a Android 5.1

Jak bylo plánováno, vývojáři převzali kód Androidu 5.1 a začali s jeho implementací do chystané verze CyanogenMod 12.1. Pro tyto účely použili poslední vydání AOSP (Android Open Source Project) Android-5.1.0_r3, implementovali většinu (ne-li všechny) funkcí CM 12.0 a zahájili optimalizaci pro jednotlivá podporovaná zařízení. Vše je tedy na dobré cestě a příznivci této ROM se dočkají nejnovějšího systému v dohledné době.

Kam se poděl SuperUser?

Přístup s právy roota je jednou z věcí, bez které si uživatelé alternativních ROMek neumí představit svůj život. CyanogenMod má tato oprávnění sice ve výchozím stavu deaktivována, ale uživatel je může zapnout v systémovém nastavení v možnostech pro vývojáře. Místo výchozí aplikace SuperUser, delegující práva pro jednotlivé aplikace, zavádí CyanogenMod správu oprávnění přes aplikaci Privacy Guard. Uživatel bude i v nové verzi dotázán, když některá z aplikací bude vyžadovat práva roota, jedinou funkční změnou je tak místo, kde bude možné přístup zrušit. Tuto možnost najdete v sekci Nastavení-Ochrana osobních údajů-Privacy Guard (dlouhý stisk v tomto pohledu zobrazí všechna požadovaná oprávnění aplikace s možností jejich správy).

Trebuchet a jeho nový trik

Mnoho uživatelů používá launchery Nova, Apex, nebo dokonce Google Now jako výchozí aplikaci pro správu domovské obrazovky. Pro ty, kteří oceňují flexibilitu výchozího launcheru Trebuchet, přidali vývojáři nový model interakce v seznamu nainstalovaných aplikací. Trebuchet umí nově přepínat mezi tradičním stránkováním a novým vertikálním rozložením ikon. Tuto možnost najdete v nastavení launcheru po dlouhém klepnutí na domovskou obrazovku.

Změny v systémovém nastavení

Ty, kteří na CyanogenMod 12.x přejdou z oficiálního firmwaru, AOSP, nebo CyanogenModu 11, jistě zaujme poměrně zásadně pozměněný vzhled systémového nastavení. Tato systémová sekce se neustálým rozšiřováním a přidáváním funkcí značně rozrostla a rozvětvila do mnoha podřízených nabídek. Došlo tím ke stavu, kdy některé položky není vůbec jednoduché v komplikované struktuře najít.

Vývojáři tedy pro vyšší přehlednost zařadili na vrchol nabídek pro bezdrátové sítě Bluetooth a Wi-Fi přepínače pro vypnutí a zapnutí těchto funkcí. Ve srovnání s AOSP tak uživatel ušetří jedno klepnutí. Když otevřete systémové nastavení, všimnete si také podstatného zkrácení celé nabídky. Došlo totiž nejen k přeskupení některých položek do podřízených nabídek, ale také k přesunu několika sekcí. Některé sekce, jako je například odemykání obrazovky, byly dále zjednodušeny.

Sami autoři soudí, že se nové provedení může zdát na první pohled nepřehledné, nicméně jsou přesvědčeni o tom, že inovovaná organizace nabídek je mnohem lepší jak pro použití funkcí, tak i jejich objevování. V orientaci případně pomůže vyhledávání v nastavení, které nejnovější CyanogenMod přebírá od Androidu 5.

Představuje se LiveDisplay

Nová funkce LiveDisplay je dalším krokem k vyšší míře přizpůsobení a bezpochyby si získá pochvalu od těch uživatelů, pro které je důležitá správná kalibrace displeje. Ve spojení se staršími funkcemi, jako je například RenderFX ze CyanogenModu 7, vylepšení na slunci a kalibrace barev, je LiveDisplay dalším pomocníkem pro nastavení obrazovky. Umí ovlivnit barevnou teplotu, snížit spotřebu energie, nastavit barvu obrazovky a kalibrovat podání barev. Vývojáři ale upozorňují, že rozsah nabízených možností se bude lišit v závislosti na hardwaru a jím podporovaných funkcích.

Další novinka: Ambient Display

Další novinkou, kterou CyanogenMod 12.x přináší, je funkce Ambient Display, se kterou jako první přišla zařízení řady Moto X od Motoroly. Zjednodušeně řečeno: tato funkce zobrazuje různá oznámení na obrazovce, ačkoli je zařízení v režimu spánku. Telefon či tablet tak spotřebovává jen minimum elektrické energie, přesto uživateli poskytuje informace o všech důležitých událostech. Nová verze ROMky také nabídne (na zařízeních, která tuto funkci podporují) probuzení poklepáním na displej či zvednutím.

Vývojáři upozorňují na možnost nastavení zobrazovaných oznámení na odemykací obrazovce, kterou najdete v nabídce Zvuk a oznámení-Když je zařízení zamčeno (podrobně jsme tuto možnost ukázali ve článku Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (1. díl) v kapitole Skryjte citlivá oznámení z odemykací obrazovky).

Noční sestavení

Asi nejdůležitější informací je, že se v dohledné době dočkáme vydání stabilnější verze CyanogenModu 12.0. Do nočních sestavení (“nightly builds”) tak přijde CyanogenMod 12.1, postavený na posledním Androidu 5.1. Mělo by se tak stát v průběhu dubna.

cyanogenmod-12--android-lollipop

Zdroj: oficiální blog CyanogenMod.

 

Komentáře

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

10.4.2015 16:13

Už by to CM měli konečně zakázat.

Patrik Janoušek

Patrik Janoušek

10.4.2015 16:16

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT: Mohl by jsi svůj názor zdůvodnit? Na starém mobilu jsem používal CM cca 2 roky a s žádnou romkou jsem nebyl více spokojen. Navíc i spusta ostatních romek je postavena právě na CM.

tatinek2

tatinek2

10.4.2015 17:36

Většina Rom je postavena na AOSP, ne na CM. Pouze berou úpravy z CM. Kdyby jsi četl pořádně, dozvěděl by ses, že CM je postavena na AOSP. Nevím jak jinde, ale třeba na Nexus 6 stojí CM za h……

Pyrat

z aplikace
10.4.2015 18:22

FAKTUZME :zakázat by měli konečně tebe nikdo nestojí o tvůj názor!!!

Miroslav442

z aplikace
10.4.2015 18:22

CM je naj

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

10.4.2015 18:46

tatinek2: Lidem tady je zpravidla zbytečné něco vysvětlovat. Ti nejjednoduší vnímají jako CM či ROOT jako základ.

wortos

wortos

z aplikace
10.4.2015 19:55

faltuzme….. : ty by ses mel léčit .. jak neumis udělat root a nahrát cwm tak chápu tvoje keci jsi nasrany ze jsi gramlavec a neumis to co ostatní .SGS3 bez CM by byla totálně na odpis .. a pokud tu začne zase někdo zvanit keci o špehování tak nedelaj nic co by nedelal Google ;)

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

10.4.2015 20:29

To, že se ti sekal Galaxy S3, vypovídá o tom, že musíš být docela hodně retardovaný.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

10.4.2015 20:34

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT:
Přestaň už urážet naše čtenáře!

FiDO

FiDO

10.4.2015 20:51

@Petr Misak:
Kdyby tu nebyl ten retard FAK…STVAT, tak by snad ani nikdo necetl ty komentare tady..

Josef Dittrych

Josef Dittrych

10.4.2015 21:29

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT
Můžeš nám hlupákům prozradit jakou úžasnou alternativní ROM používáš?

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

10.4.2015 21:38

FiDO:
Fatr si myslíte že na ladění ega urážkami druhých je něco obdivuhodného?
Ať se každý vyjadřuje jak sám uzná za vhodné, ale flame a urážky čtenářů sem nepatří.

Ton

Ton

z aplikace
10.4.2015 21:57

Šlape cm 12 na Samsung galaxy s3 mini? ted tam mám cm11 a de v poho

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

10.4.2015 22:42

Petr Mišák: Dobře, pojďme diskutovat na základě toho, co napsal někdo jiný.
Co to je „Fatr”? Navíc, v první větě Vám chybí čárka.

dedii

dedii

z aplikace
11.4.2015 7:00

treba zaviesť moderované fórum a nevhodné príspevky mazať

Jo

Jo

11.4.2015 7:56

CMko jsem pouzival tak na 10 mobilech, mozna vic, pac to stridam jak ponozky..a vzdycky to bylo mnohem lepsi nez origo soft, po vsech strankach. Jet cm na nexusu 6 mi prijde zbytecnost.

mareksk

mareksk

11.4.2015 13:23

Mate niekto cm na galaxy s4 i9505?..Zatial bezim na stock 4.4.2 od samsungu no uvazujem prejst na google play edition 4.4.4 rom dokym nebude opraveny bug v lollipop co sa tyka uvolnovania nepotrebnych dat po aplikaciach z pamäti ram.

mareksk

mareksk

11.4.2015 22:03

Josef vdaka za odkaz..Zda sa, ze podpora pre s4 je a aj bude dobra co sa tyka custom rom..Este niaky cas pockam neh hlavne google lollipop trochu poladi a potom si to flashnem do tel.

Uni

Uni

12.4.2015 7:38

Tatinek2: CM nestoji na AOSP, je to vlastní jádro.
Mareksk: na mé již podstoupené i9505 CM11 slouží už druhým rokem velmi dobře. Když pak přeješ zpět na stock, pochopíš, co značí “Android laguje” a bude ti chybět dost vlastností:-)

RSS (komentáře k článku)