Menu

Avast! varuje před markety třetích stran

Lidé pracující na mobilním systému Avast všechny upozorňují na markety třetích stran z pochybných stránek. Nedávno se jim totiž podařilo zablokovat na internetu stránky, které tyto markety poskytovaly a aplikace které na nich byly, vysávaly z uživatelů peníze přes premium SMS. Jedná se o markety ze stránek www.t2file.netwww.uons.netwww.uote.netwww.sofile.net, které nabízely hry či spořiče obrazovky. Aplikace používaly protokol rodiny Android:FakeInst.

Stránky byly orientovány především na rusky mluvící uživatele, ale obsahovaly i čísla zpoplatněných služeb dalších 60 zemí. Zajímavostí je, že se na tyto stránky nedalo dostat přes klasický prohlížeč v PC, ale pouze přes mobilní browser, ve kterém vás stránka následně vyzvala k instalaci aplikace s velkými požadavky na oprávnění. Tyto stránky se naštěstí podařilo zablokovat již jeden týden od jejich registrace, a tak bychom měli být nyní zase o něco více v bezpečí.

Avast dále doporučuje, abychom si kontrolovali aplikace a jaké povolení žádají. Logicky, jestli po vás chce spořič obrazovky povolení na odesílání SMS, tak bychom si ho asi neměli nainstalovat.

Avast je stále jediný anti-malware software pro Android, který dokáže hrozbu pochybné aplikace detekovat. Pro ty, kteří nechtějí antivir, ale mají root jen připomínám, že i v něm se dají spravovat oprávnění aplikací :-).

Více informací naleznete na https://blog.avast.com/

 

Komentáře

Was3k

Was3k

16.5.2012 9:27

Zajímavé, že zatím jediní kdo řvou jak je android plný virů jsou antivirové společnosti :D
Já tak nějak nevím, android používám už/teprve 2 roky a zatím jsem nic “nechytil” a to instaluji i aplikace z “neznámých zdrojů” (i když ve většině případu je to xda apod.). Já jsem stále názoru, že pokud bude uživatel věnovat pozornost tomu, k čemu dává aplikaci oprávnění tak se de facto nic stát nemůže.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 17

16.5.2012 9:46

Was3k
Úplně stejně řvou i firmy antivirový firmy na PC, ale že dnešní antiviry jsou náročnější a daleko víc škodlivý než vir, už se nepíše. Nikdy více.

Pascal

Pascal

16.5.2012 11:58

Vsak musia si nejak zaobstarat zisky.

Kazan

Kazan

16.5.2012 12:18

antivir do mobilu to muze napadnout jen vykastrovanyho bejka :D

Plague

Plague

16.5.2012 17:56

“Avast je stále jediný anti-malware software pro Android, který dokáže hrozbu pochybné aplikace detekovat.” Co je to za blábol?

junglist

junglist

16.5.2012 18:22

je potreba hlidat jen opraveni k posilani SMS, nebo jsou i jiny zaskodnici? :)

Android

Android

16.5.2012 19:18

Avast at kontroluje Winy a nese….re se do Androida! Zaplaťpánbu, že jsme se takových “pijavic” zbavili!!!!

Tomáš Procházka

Tomáš Procházka

17.5.2012 6:50

Na rozdíl od Windows ten Avast na Androidu neběží kvůli scanování aplikací rezidentně, ale spustí se v okamžiku instalace aplikace. Trvale běží jen modul zajišťující funkci WebShieldu, který lze ale vypnout. Takže to v podstatě nepředstavuje žádné zpomalení systému. Je sice pravda, že pokud někdo instaluje aplikace jen z Google Play, není pro něj riziko tak velké, ale i tam se občas dostane nežádoucí aplikace a nějakou dobu trvá než ji Google odstraní. Navíc mobil je i pro běžné uživatele citlivější zařízení a takové odesílání premium SMS na pozadí, může být velmi nepříjemná věc.

Alena Varkočková

Alena Varkočková

18.5.2012 18:27

Mimochodem – z ciste bezpecnostniho hlediska bych nedoporucovala davat linky na stranky distribujici malware jako klikatelne odkazy, to proc to v mem blogpostu na blogu Avastu bylo jako obrazek melo svuj duvod. V tomto pripade to neni tolik nebezpecne (pze malware content je “schovany”), ale ve chvili, kdy by zmenili obsah homepage, tak jim tam budete smerovat lidi :)

Majkl

Majkl

21.5.2012 16:00

@Alena, tipnul bych, že tu mají nofollow (píšu z mobilu, takže neověřím) ale i tak bych redakci doporučoval smazat linky.

Rosťa

Rosťa

5.11.2013 12:21

Mám v telefonu CM 7.2 a na oprávnění používám aplikaci LBE – po instalaci aplikace sama vyzve k nastavení restrikcí, většinou vše zakazuji (nevím proč by měla třeba nenáročná oddychová hra mít právo číst mé kontakty, nebo odesílat sms). Jo a zatím rekordmanem v počtu oprávnění byla aplikace Dynavix od T-mobilu, co jsem zaznamenal.

RSS (komentáře k článku)