AV-Test.org poprvé porovnal antiviry pro Android

avtest_ico

„Potřebuji na Androidu antivirový program?“ – to je jedna z nejčastějších otázek nováčků, přecházejících na tento operační systém. Odpověď není jednoznačná – část zkušenějších uživatelů bez antiviru nedá ani ránu, zhruba stejně velká skupina na totéž odpoví, že stačí používat rozum a být opatrný. Nic to ale nezmění na skutečnosti, že po antivirových programech je poměrně velká poptávka. Samozřejmě většina „antivirů“ nabízí kromě detekce škodlivých také další funkce – například ochranu proti krádeži, lokalizaci zařízení a další „vychytávky“.

Jestliže si uživatel na otázku, zda má smysl nainstalovat antivirový program, odpověděl kladně, stál před dalším nelehkým úkolem – totiž který si vybrat? Který je nejlepší? Opět nelze jednoznačně poradit, nicméně v orientaci by mohlo pomoci srovnání 22 antivirových aplikací, které připravil renomovaný server AV-Test.org. Jako hlavní srovnávací parametry byly hodnoceny zjišťování virů a použitelnost.

AV-Test.org srovnal 22 antivirových aplikací AV-Test.org srovnal 22 antivirových aplikací

Vezmeme-li to zkratkou, pak můžeme říci, že nejlepším antivirem je podle tohoto žebříčku TrustGo: Mobile Security 1.3, který jako jediný dosáhl v obou parametrech maximálního možného hodnocení 6,0 ze 6,0.Těsně druhý skončil Antiy: AVL 2.2, kterému do maxima chybělo jen půl bodu v použitelnosti. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesl Lookout: Antivirus & Security 8.6 s hodnocením 5,5 za ochranu a 6,0 za použitelnost.

Nejen mezi českými uživateli oblíbený Avast: Mobile Security 2.0 je sedmý s hodnocením 5,0 a 5,0.

Žebříček antivirových programů pro Android Žebříček antivirových programů pro Android

Zatímco způsob hodnocení ochrany je vcelku jasný, možná se ptáte, co si máte představit pod hodnocením použitelnosti. Vězte, že do tohoto kritéria se počítá například vliv na životnost baterie, jak moc je zatěžován a zpomalován systém při běžném používání, jak aplikace zatěžuje síťové připojení a počet falešných poplachů během instalace legitimního softwaru.

Po otevření každého antivirového programu se dozvíte další parametry a funkce, které nabízí – konkrétně:

  • Ochrana před krádeží (vzdálené zamknutí zařízení, vzdálené smazání zařízení, zjištění polohy).
  • Filtr/blokování hovorů (blokování čísel ze zadaných resp. neznámých čísel).
  • Filtr příchozích zpráv (filtruje SMSky a/nebo e-maily s nežádoucím obsahem).
  • Bezpečné surfování po webu (ochrana před škodlivými weby a phishingem).
  • Rodičovská kontrola (ovlivnění nebo sledování činnosti dětí na zařízení),
  • Zálohování (možnost uložení dat na SD kartu nebo do cloudu).
  • Šifrování: (např. šifrování zařízení, paměťové karty, VPN, ….)

Tyto parametry se ale nepromítají do hodnocení.

Detaily o hodnocení a nabízených funkcích Detaily o hodnocení a nabízených funkcích

Samozřejmě to, zda budete mít na svém Androidu antivir, záleží jen na vašem rozhodnutí. Pokud nakonec usoudíte, že byste antivirovou ochranu alespoň vyzkoušeli, může pro vás být žebříček AV-Test.org poměrně dobrým vodítkem, kde začít hledat dobré aplikace.

První test proběhl v lednu a jeho výsledky najdete na stránce AV-Test.org. Další kolo je plánováno na březen s tím, že výsledků bychom se měli dočkat v dubnu.

Zdroje: AV-Test.org a Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)