Agresivní adware nalezen v desítkách aplikací na Google Play. Mají přes 30 milionů instalací

android agresivni adware google play aplikace

Avast objevil v obchodě Google Play celkem 50 nebezpečných aplikací s adwarem. Počet instalací u těchto aplikací se pohybuje v hodnotách od 5 tisíc do 5 milionů. Agresivní adware v tomto případě funguje tak, že neustále zobrazuje reklamy přes celý displej zařízení a snaží se přesvědčit uživatele k instalaci dalších aplikací.

Agresigní adware v Google Play aplikacích. Nazývá se TsSdk

Společnost Avast tento adware pojmenovala TsSdk podle výrazu, který byl nalezen v první verzi. Avast již rovněž kontaktoval Google s žádostí o odstranění aplikací. Na první pohled instalované aplikace fungují tak, jak se prezentuje v popisu v obchodě Google Play.

adware google playUkázka jedné z aplikací obsahující TsSdk.

Jenže na domovské obrazovce se začnou objevovat zástupci a při probuzení zařízení se zobrazí reklamy přes celou obrazovku. V některých případech se reklamy opakují, u jiných mají škodlivé aplikace v sobě kód, který je schopen stahovat další aplikace. Aplikace s adwarem jsou propojeny použitím knihoven pro Android třetích stran, které obcházejí omezení služeb na pozadí obsažených v novějších verzích Androidu. Mimo jiné plýtvají baterií a zařízení zpomalují.

adware google play aplikace

Na Google Play se objevila i novější verze tohoto Adware, která je mnohem chytřejší a provádí několik kontrol předtím, než do zařízení nasadí reklamy. Adware spuštěn pouze v případě, že uživatel aplikaci nainstaluje kliknutím na reklamu na Facebooku. Reklamy se zobrazují agresivně jen během prvních čtyř hodin, poté už v mnohém menší míře. Útočníci tak z reklam můžou mít dlouhodobější zisk, protože si uživatelé zvyknou na pár reklam během dne a problém nebudou řešit. Seznam aplikací můžete nalézt v tabulce. Avast také informoval, že adware nefunguje na verzi Android 8.0 a vyšší.

Avast radí, jak se vyhnout adwaru

  • Při stahování aplikací buďte opatrní. Před instalací nové aplikace si přečtěte její pozitivní i negativní recenze. Všímejte si, zda recenzenti píšou, že aplikace dělá, co tvrdila, že bude dělat. Pokud recenze aplikace obsahuje komentáře jako „tato aplikace nedělá to, co slibuje“ nebo „tato aplikace je plná adwaru“, je třeba instalaci této aplikace přehodnotit. Takové recenze jsou ukazatelem toho, že něco není v pořádku.
  • Vždy pečlivě zkontrolujte oprávnění aplikace a pečlivě uvažte, zda mají smysl. Poskytnutí nesprávných oprávnění může odeslat citlivá data kyberzločincům, včetně takových informací, jako jsou kontakty uložené v zařízení, mediální soubory nebo možnost nahlížet do osobních chatů. Pokud vám přijde, že požadovaná oprávnění jsou netypická nebo nevhodná, aplikaci raději nestahujte.
  • Nainstalujte si důvěryhodnou antivirovou aplikaci. Antivirus funguje jako bezpečnostní síť a dokáže identifikovat aplikace, které jsou infikovány adwarem a chrání tak před nimi uživatele.

Setkali jste se s Adware ve vašem telefonu?

Zdroj: TZ

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)