TOPlist

Android trápí trojan SMSFactory. Potajnu utrácí cizí peníze

Android trojan SMSFactory Avast upozornění

Česká antivirová společnost Avast na svém blogu nově upozorňuje na hrozbu, která aktuálně sužuje uživatele Android zařízení. Tento „trojan“ řádí v telefonech či tabletech již od loňského roku a díky své záškodnické strategii si vysloužil označení SMSFactory. Účelem aplikace, která se po neuvážené či nepozorné instalaci vytratí z nabídky, je tajné odesílání prémiových SMS a zahajování placených hovorů. Oběť tohoto kyberpodvodu pak přichází v přepočtu o cca 400 Kč měsíčně či 8 tisíc ročně. Částky jsou pro menší podezření schválně nižší z rozhodnutí útočníků.

Android trojan SMSFactory Avast ukázka instalace

Jako spousta ostatních mobilních „virů“ se i SMSFactory dostává do zařízení úplně mimo Obchod Google Play. V tomto případě patří mezi nejčastější původce stažení weby a reklamy lákající na sledování filmů či seriálů zdarma, obsah pro dospělé nebo torrenty. Důvěřiví uživatele pak při instalaci dokonce vědomě ignorují upozornění od Play Protect, což bohužel pro některé není dostatečně varovný signál.

Android trojan SMSFactory Avast mapa

Některé alternativy Android trojana SMSFactory jsou dokonce schopné bránit i vlastní odinstalaci. Za poslední rok byl firmou Avast tento škodlivý software zachycen ve zhruba 165 tisících případů. A to hlavně v Rusku, Brazílii, Argentině, Turecku nebo Ukrajině. Ani Česká republika ale nebyla řádění této hrozby ušetřena.

Všimli byste si rozdílu několika stovek ve vyúčtování?

Zdroj: Avast

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)