Menu

Ainol Novo 7 Aurora II – I s levným nástrojem hodně zažijete

main
Ainol Novo 7 Aurora II – I s levným nástrojem hodně zažijete
Ohodnoťte článek

Již první verze tabletu Ainol Novo 7 Aurora na čas rozvířila stojaté vody levné třídy androidích tabletů. První verze byla skutečně dokonalá! Co se týče poměru ceny a výkonu splňovala všechny představy uživatelů. Několik měsíců po uvedení na trh Ainolu Novo 7 Aurora tu máme verzi druhou – Ainol Novo 7 Aurora II. Ta se opět snaží zaútočit především na levnou sféru a opět poměrem cena/výkon. Nabídne nám totiž dvoujádrový Cortex A9, 16 GB paměti, miniHDMI či IPS displej. 

Obsah balení

Tablet dorazil v bílé krabici z pevného papíru (kartonu). Pod víkem, na kterém byl vyobrazen tablet, leží další, o něco menší, krabička, ve které je v igelitovém sáčku uložen Ainol Novo 7 Aurora II. Po vyjmutí krabičky s tabletem nalezneme USB kabel, OTG kabel, sluchátka a manuál “Jak začít”. Nabíjecí aparát je zabalen v samostatné krabici a balení jako takové bych hodnotil průměrně. Nic extra zde nečekejte (jako například obal na tablet, který dodává společnost Prestigio).

12


Technické parametry:

 • Rozměry a hmotnost: 186 x 120 x 11,9mm, 342g
 • Operační systém: Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich
 • Displej: 7″ (1024 × 600 px) IPS, 5x multitouch
 • Procesor: dvoujádrový CortexA9 s frekvencí 1,5GHz
 • Grafický akcelerátor: 2x Mali400, HW akcelerace her a videa až do rozlišení 1080p
 • Paměť: 1GB DDR3, 16GB vnitřní paměť
 • Fotoaparát: přední 2MPx
 • Bezdrátová komunikace: WiFi
 • Konektory: 3,5 mm Jack, mini HDMI, Mini USB OTG, čtečka karet microSD, nabíjecí konektor
 • Senzory: G-Sensor
 • Baterie a výdrž: 3 700 mAh, 3,7 V, dobíjecí lithium-iontová baterie, 6 hodin s Wifi
 • Obsah balení: tablet, USB kabel, OTG kabel, nabíječka, sluchátka

Konstrukce a vzhled

Tablet Ainol Novo 7 Aurora II nijak nevybočuje z normálu, co se týče designu a konstrukce samotné. Nabízí zaoblené rohy, průměrnou konstrukci a tenké provedení. Po obvodu celé dotykové plochy je tablet lemován širokým okrajem. Úhlopříčka dotykové plochy činí 7”, což je překvapivě dostačující velikost, na kterou vsadila i společnost Google s jejím tabletem Nexus 7. Možná by mohlo někomu připadat, že je to málo, v porovnání s takovým “tabletotelefonem” ( 5”) Galaxy Note od společnosti Samsung. Co se barvy týče, společnost Ainol vsadila na šedo-černé zbarvení.

34

O široce lemovaném okraji jsem se již zmínil. Pojďme se ale podívat, co v sobě ukrývá. Jak bývá všeobecným zvykem i společnost Ainol umístila kamerku s rozlišením 2 MPx, která slouží především k videohovorům pomocí Google Hangouts nebo Skype. Co ale bohužel chybí, je čidlo intenzity okolního osvětlení, takže regulace jasu je jen a pouze na vás, uživatelích.

5

Po levém okraji je tablet osázen několika vstupy. Příznivce poslechu hudby ve sluchátkách potěší klasická 3, 5 mm zdířka, následuje čtečka microSD karet, mikrofon, který jsem v průběhu testování v jednu chvíli považoval za zdířku pro tvrdý restart zařízení. Dále nás tu čeká již jen výstup pro HDMI konektor, miniUSB zdířka a zdířka pro napájení.

6

Na horním okraji již žádné výstupy nenalezneme. Nacházejí se tu naopak tři pro chod tabletu podstatná tlačítka. První je pro zapnutí a vypnutí obrazovky, druhé pro regulaci hlasitosti reproduktoru a to poslední je tlačítko domů. Bohužel jsou velmi nepěkně usazena a neustále o sobě dávají vědět vrzáním.

7

Pravá strana tabletu je určena pro úchyt. Zde tedy nic nenajdeme. To samé platí pro spodní okraj konstrukce tabletu.

8

Poslední strana, ta zadní, působí opět nepřekvapujícím dojmem.  Nepříjemně však šokuje nekvalitním reproduktorem. Co ovšem budete velice postrádat, je zadní fotoaparát. “Instagramáky” tento tablet moc šťastnými tedy neudělá.

9

Systém

V tabletu Ainol Novo 7 Aurora II se nachází Android Ice Cream Sandwich ve verzi 4.0.4 s klasickým čistým androidem bez jakékoliv nástavby. Co možná některé z vás překvapí, je fakt, že tablet je již ROOTnut, takže vám vcelku usnadní práci. V tabletu máme předinstalovaný Apex Launcher, který ale používat nemusíte a můžete si nechat jen a pouze čistý Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Systém jako takový se nijak nezadrhává. I když prvotní verze firmwaru nějaké ty mouchy měly, poslední verze už je krásně vyladěná. Co se týče aktualizace na Android 4.1 Jelly Bean, nemůžeme čekat zázraky a pravděpodobně se jí nedočkáme.

10

Domácí obrazovka

K dispozici máme standardně pět ploch, přičemž s předinstalovaným Apex Launcher bychom tuto číslovku mohli libovolně měnit. Mezi jednotlivými plochami přepínáme přejetím prstu do stran nebo kliknutím do stran. U klasického launcheru je hlavní plocha ta třetí. Notifikační lištu nalezneme na samém spodku plochy. Vlevo na notifikační liště se nachází ovládací prvky jako je tlačítko zpět, domů a tlačítko pro vyvolání nabídky multitaskingu. Na protější straně, jak můžeme vidět, jsou hodiny společně s informacemi o úrovni signálu WiFi, baterii a různých notifikacích. Položky na plochu dostáváme tak, že v pravém horním rohu “tapneme” tlačítko pro vyvolání menu, o kterém si povíme později. Tak tedy v menu stačí přidržet vámi vybranou ikonu aplikace nebo widget, počkat cca 2 sekundy a systém vás přepne zpět na domácí obrazovku, kde již záleží na vás, kam ikonku umístíte.

1112

Zamykací obrazovka

Na zamykací obrazovce se prakticky nic nezměnilo. Přístroj odtud můžeme klasicky odemknout, otevřít aplikaci fotoaparát a zobrazit čas. Pakliže byste chtěli více vylepšení, stačí zapnout Apex Launcher.

1314

Menu

Menu aplikací je řešeno tak, že mezi aplikacemi posouváte prstem zprava doleva a naopak, tedy horizontálně. To sáme platí pro řazení samotných aplikací, které se řadí podle názvu od A do Z. Jakmile se dostanete na konec výběru aplikací, nabídka okamžitě přeskočí na widgety. V pravém horním rohu je umístěna ikonka Google Play Store, přes kterou se do něho můžete jednoduše dostat. Na řazení aplikací nemáte žádný vliv.

1516

Klávesnice

Jak jsem na začátku již jednou zmínil, systém je bez nástavby, a tedy mu náleží všechny klasické prvky systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Mezi nimi je i klávesnice. Na této klávesnici ale nehledejte žádné prvky, které by naznačovaly, že je používaná na tabletu, bohužel. Vše je, co se týče rozložení klávesnice, stejné jako na telefonech. Mně osobně klávesnice vyhovuje a neměl jsem s ní žádný problém, který by mě v psaní jakkoliv omezoval. T9 slovník pracuje naprosto spolehlivě. Občas sice opraví i něco, co by neměl, ale po většinu času budete tuto funkci automatické korekce vítat. Především pro vyřizování firemních e-mailů se tato vlastnost skvěle hodí.

17

Displej

Velice důležitá část tabletu Ainol Novo 7 Aurora II je LCD displej, který tvoří IPS panel. Díky těmto dvěma aspektům se nám dostává velice slušná podívaná. Rozlišení, které činí 1024 × 600 px je naprosto dostačující, a při pohledu vám žádné pixely vadit určitě nebudou. Multitouch na tomto tabletu dokáže rozpoznat jen pět prstů na dotykové ploše zároveň. Co mě ale velice mrzí, je fakt, že displej není nijak chráněn, a tudíž dochází k četným škrábancům. Viditelnost displeje na slunci se řadí mezi průměr, nijak zvlášť nevyniká.

418

Organizace a multimédia

Galerie

V tabletu se nachází klasická tabletová galerie, o které se ani nemusím nijak rozepisovat, jelikož tu každý z vás již určitě zná. Jako tradičně lze multimediální obsah (fotografie, videa) sdílet pomocí bezdrátových technologií (Bluetooth), či na sociální sítě (Google+, Instagram).

Přehrávač hudby

Přehrávač hudby se evidentně od dob Gingerbreadu nezměnil, takže doporučuji vyhledat vhodnou náhradu (Google Play Music, Apollo). O designu a funkcích raději ani nemluvím. Za zmínku stojí snad jen jednoduchý ekvalizér.

Přehrávač videa

Ainol Novo 7 Aurora II má již nainstalovanou aplikaci pro přehrávání videa s názvem Movie Player, která nám též mnoho funkcí nenabídne, tudíž musíme o dům dál a pořídit si například aplikaci MX Player, která tu předinstalovanou dokáže plnohodnotně v mnoha ohledech nahradit.

Herní a benchmark testy

Díky dvoujádrovému procesoru CortexA9, který v tabletu tepe, si můžeme zahrát opravdu kvalitní hry bez jakéhokoliv problému, že  vlastníme nedostatečně silné “železo”. Tablet například zvládá hry jako je GTA III, Dead Trigger, Shadowgun apod. Syntetické testy dopadly následovně…

Smartbench 2012: produktivity: 2459, gaming index: 1626
Nenamark 2: 45,7 fps
Quadrant Standart: 2623 bodů

1920

Fotoaparát

Jelikož tablet Ainol Novo 7 Aurora II nedisponuje žádným kvalitním fotoaparátem, nýbrž jen obyčejnou přední 2 MPx kamerkou určenou pro videohovory, nemůžeme nic jiného než konstatovat, že její kvalita je přímo úměrná výsledkům, které můžeme vidět níže.

21


Výdrž baterie

Přestože tablet nemá nijak oslnivou kapacitu baterie (3 700 mAh), velmi mile překvapil svou výdrží, která leckdy přesahovala i dva dny při mírném používání (sem tam brouzdání na internetu, hraní nenáročných her jako například Angry Birds). Jak jsem již na začátku této recenze zmiňoval, tablet je ROOTnut, díky čemuž má mnoho možností navíc.Mezi ně patříi možnosti vybrání dvou režimů – performance a power saving. První režim, performance, se zaměřuje na výkon, ten druhý, power saving (CPU 800MHz), se snaží co nejvíce šetřit baterii. Výdrž tabletu bych tedy hodnotil nadprůměrně, jedinou výtku mám k občas zaseklému indikátoru baterie.

Hodnocení a závěr

Přestože jsem předchozí verzi tabletu, Ainol Novo 7 Aurora, v rukou neměl, musím uznat, že tento tablet je jeho úctyhodným nástupcem. Oproti Ainolu Novo 7 Aurora totiž nabízí dvoujádrový procesor a nejnovější verzi systému Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Na druhou stranu uživatele mírně znechucuje konstrukce, která vrže a ne vždy sedí v rukou tak, jak by měla. Co se týče plynulosti ,kterou zajišťuje procesor Cortex A9 a grafický akcelerátor Mali400, nelze mít prakticky žádné výtky. Zobrazovací schopnosti tabletu jsou dostačující a kvalitní IPS displej o rozlišení 1024 x 600 pixelů dokáže uspokojit každého milovníka elektroniky. Na design, velmi důležitou součást každého balení s elektronickou novinkou, společnost Ainol zjevně zapomněla. Design není vyloženě otřesný, mnoho vylepšení a úprav by však tablet snesl. Celkově bych ale tento tablet doporučil i na denní používání, tedy spíše na pročítání článků nebo knih.

Klady a zápory

Klady

 • Cena
 • Výkon
 • Výdrž na baterii
 • IPS Displej

Zápory

 • Nepřítomnost GPS, Bluetooth a zadního fotoaparátu
 • Zahřívání
 • Průměrná konstrukce

Orientační cena produktu

Graf ceny produktu Ainol Novo 7 Aurora II poskytuje server Heureka.cz

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Satomar s. r. o, kde můžete tablet Ainol Novo 7 Aurora II zakoupit.

Komentáře

Skoky

Skoky

31.10.2012 10:15

Nevím, proč píšete o tomto modelu, když už jsou od této značky k dostání daleko lepší kousky…?
Např. Crystal (který má v sobě již JB) nebo Fire/Flame (který má bluetooth, kovová záda a zadní kameru)

Ján

Ján

31.10.2012 10:39

V dnešnej dobe nemá zmysel uvažovať nad niečim takým, nech je to akokoľvek dobré… prečo? lebo NEXUS 7.

12

12

31.10.2012 10:54

„K dispozici máme standartně pět ploch…“ – správně je „standarDně“.

Ale víc mě zajímá něco jiného. „Co ale bohužel chybí, je čidlo intenzity okolního osvětlení, takže regulace jasu je jen a pouze na vás, uživatelích.“ A v závěru se píše o „mírném používání (sem tam brouzdání na internetu, automatický jas…“ Tomu nějak vůbec nerozumím. Možná tablet umí řídit jas na základě jiných faktorů (stav baterie, denní doba)?

mech1

mech1

31.10.2012 10:57

Nexus 7 bez SD slotu a HDMI? Hezky pokus o vtip …

12

12

31.10.2012 11:00

A ještě jeden překlep (aspoň myslím): „Dále nás tu čeká již jen výstup pro HDMI konektor, microUSB zdířka a zdířka pro napájení.“ Tam by asi mělo být miniUSB.

Venca

Venca

31.10.2012 11:16

Hmmm..hrozna recenze. Na tabletnetu je teda lepsi.

Aurora 2

Aurora 2

31.10.2012 11:28

Tak, ako prve by som podotkol, ze prispevok pisem prave z Aurory 2. Som s nou spokojny a vdaka tomu sme do domu kupili aj druhy kus. K recenzii ma par vyhrad k malym nepresnostiam (typu, ze napriklad su k dispozicii 3 rezimy cpu, nie 2…), ale to su drobnosti. Komunita je rozsiahla a samozrejme uz su k dispozicii update na jelly bean.
Co vsak vobec nechapem je, preco sa uvadza recenzia v dobe, ked sa uz dany tablet nevyraba a dopredavaju sa posledne kusy. To sa neda zrecenzovat skor?

Petr Mišák

Petr MišákAdministrátor

31.10.2012 11:53

Aurora 2, Skoky:
Děkujeme za postřehy a reakce. Jistě víte, že kapacita redakčního času je omezená a přesto že bychom chtěli napsal recenze na každé Android zařízení, není to v naších silách. Tablety Ainol patří k minoritním na našem trhu, ale rozhodli jsme se mu věnovat kus redakčního času a vypracovali recenzi pro běžného uživatele. Podle Vaších reakcí zvážíme, zdali se tomuto výrobci věnovat i nadále.
V době, kdy vznikala tato recenze, ještě nebyly novější modely dostupné a tak jsme volili ten nejzajímavější ze stávající nabídky

V případě, že zvažujete koupi Ainol tabletu, popřípadě nějakého dalšího v podobné cenové hladině, budeme rádi, když se o své postřehy a názory podělíte.

12:
Děkuje za postřeh, hned to prokonzultuji s recenzentem a sjednám nápravu.

JirkaH

JirkaH

31.10.2012 12:33

k tematu mam jedine. 7″ je MALO!

Johan

Johan

31.10.2012 13:08

JirkaH: Asi tak málo jak 4 palce na mobil,že? Kdybych věděl, že budu mít tablet jen na doma bez přenášení, klidně si koupím 10″. Když ale vím, že s ním budu i cestovat, tak mi prostě těch 7″ stačí.

lanege

lanege

31.10.2012 13:19

posledni dovetek aurora II se uz neprodava, takze i prez velke klady vazne to chtelo sahnout po flejmu nebo aktualne predstavenym 10 palcovym plackam… jinak diskuze ala je tu nexus atd. jsou jeste lidi pro ktere je uspora tisic na zamyslenou , naopak zas jini kteri preferujou vzdy odladene prostredi od vyrobce … kazdopadne v poslednim tazeni se aurora2 poridila za 110 usd i s postovnym, nex7 (bez hdmi a ext. sdecka) za 200 volba na kazdem …

Štěpán Víteček

Štěpán Víteček

31.10.2012 13:29

TO 12: Děkuji za upozornění, vše jsem napravil ;-)

Radek

Radek

31.10.2012 13:51

Minimalne na elfovi to semtam jeste skripe ale neskodilo by se kouknout na stranky dovozce kterz schvaluje instalaci cm10 http://ainol-novo.cz/index.php/podpora/ainol-aurora-ii-manual-a-firmware

David

David

31.10.2012 17:41

Tady někdo opět objevil ameriku, aurora se už myslím skoro ani nevyrábí… a NE, nesrovnávejte tohle s Nexusem, když je nexus bez micro sd, hdmi, málo paměti a skoro nemožnosti připojení usb úložiště (pro mě) totálně nepoužitelnej…

David

David

31.10.2012 17:42

To 12: Slyšel jsem, že některé série aurory mají mini, některé micro, proto si uživatelé často stěžují, když si kabely a různé redukce koupí dopředu a ono je tam něco jiného…

LukeNobody

LukeNobody

31.10.2012 18:20

Jsem vlastník tohoto tabletu a je to můj první tablet. Takže nemůžu moc porovnávat. Ale i přesto si myslím že konstrukce není tak špatná, ty plasty se mi zadají kvalitní a všechno drží jak má. A ještě k tomu displeji, nevím jestli je chráněn sklem nebo ne ale po dvou měsících používání na něm nejsou škrábance. Příště půjdu asi opět do Ainolu :)

Marcel

Marcel

31.10.2012 19:17

Me to prijde rozhodne zajimavy napad recenzovat jine tablety nez ty nejprodavanejsi. Kazdopadne ten produkt se da stale sehnat a cloveka aspon napadne se kouknout i po jinych znackach. Ja bych do Ainolu asi nesel, ale i tak diky za recenzi. Kazdopadne je to zajimavy kousek a kdo chce usetrit peknych par stovek, tak je to urcite volba.

Tom

Tom

31.10.2012 23:05

Dovolím si nesouhlasit s recenzentem ve dvou bodech. 1 konstrukce je ucházející. 2. Největším problémem tabletu je nekvalitní dotyková vrstva, která prakticky určuje použití tabletu do segmentu pasivní konzumace obsahu. Vše vyvažuje cena. Kupoval jsem za cca 2600 i s celní deklarací (DPH + poplatek za proclení poště).

Mart

Mart

1.11.2012 9:09

Dost nesouhlasim, kupoval jsem tento kus, co je na trhu jiz od cervna 2012, pricemz AINOL ted uvede modely s obrim rozsliseni ted do Vánoc, pricemz stavajici rozliseni Aurora II je podle hustoty body stejna jako u vetsiny mobilnich telefonu ve stredni a lepsi tride (nepoznate, ze by jemnost bodu vadila pri cteni WWW nebo ve hrach). Dale nesouhlasim s nedostatky konstrukce, je velice robustni a snese srovnani s jakymkoliv mobilnim telefonem. Take nesouhlasim s firmware. Instaloval jsem prave novou verzi Android 4.1.2 release 28.10.2012, jedna se o posledni verzi CyanogenMod, ktera je velice stabilni. No pisi to, proto, ze jsem jej jako levny tablet koupil k Vanocum synovci jen za 2.600 Kc s dopravou a clem z Ciny a prijde mi tento vyrobek velice solidni. Ano, Ainol ma lepsi model Flame ze srpna 2012, s lepsim rozliseni a lepsi konstrukci, ktery stoji cca 3.200 Kc.

Tomáš Hochmuth

Tomáš Hochmuth

1.11.2012 12:46

Pěkná recenze, Ainoly jsou velmi dobré tablety, Flame/Fire je prakticky tím nejlepším, co vytvořili, mě osobně však odradily dětské nemoci, které by teoreticky již měly být vychytány. Na CZC lze Auroru II stále sehnat, jen ta cena je dosti vysoká – kvůli 2-leté záruce. Ono není umění si jej koupit na e-bayi či Aukru, ale pak řeště případné reklamace – nemáte šanci. Prodejci shrábnou provizi, celníci CLO a chraň vás pán Bůh mít s tabletem nějaký problém.
Velká výhoda Aurory II je v množství customROM, které jí mohou ostatní modely zavidět.

sesposrals

sesposrals

4.11.2012 1:47

Cinskej kepl za 5 litru, prihodte litr a mate spickovy Google nexus 7, tenhle pochybnej cinskej kram si muze koupit jen debil

David Petr

David Petr

4.11.2012 9:10

sesposrals: Jste asi hodně vypatlaný fanatik do Googlu. Připomínáte mi jablíčkáře („íOvce“). Nexus nemá všechno, vy idiote, nemá například HDMI, slot pro MicroSD, skoro se k němu nedá připojit externí úložiště apod. Víte zřejmě úplné HOVNO, tak neporovnávejte. A za 5 litrů rozhodně není, jednoduše se dá sehnat i pod 3 000, takže nemelte sračky. Není to pochybnej čínskej krám, je vidět, že házíte všechny čínské firmy do jednoho pytle. Je to skoro jako rasismus…

sesposrals

sesposrals

5.11.2012 19:25

muhehe

RSS (komentáře k článku)