Menu

Xposed Framework: jak na tuning Androidu bez hranic [root]

Jedním z důvodů, proč rootnout telefon či tablet s Androidem, jsou široké možnosti úprav a přizpůsobení uživatelského prostředí. Android je sice doslova synonymem přizpůsobitelnosti, nicméně nesporným faktem je, že s právy roota si můžete systém “ohnout” přeci jen o dost více. Patrně nejsilnější je v tomto směru Xposed Framework – nástroj, s jehož pomocí můžete proměnit systém takřka k nepoznání.

Samotné rootnutí zařízení rozšiřuje možnosti, takže uživatel může například spustit aplikace, které modifikují jádro operačního systému, jakož i provádět další úkony, které by jinak nebyly možné. Na zcela novou úroveň se lze dostat odemknutím zavaděče a flashnutím vlastní konzole pro zotavení. Tyto kroky vám následně umožní instalaci vlastních modů a dokonce i alternativních ROMek, jež často přinášejí zcela jiné uživatelské zkušenosti (například naprosto čistý Android bez nadstavby).

Alternativní ROMky mohou změnit systém k nepoznání

Alternativní ROMky mohou změnit systém k nepoznání

Je ale pravdou, že flashnutí modu či ROMky často také obnáší horší stabilitu a spolehlivost (přinejmenším ve srovnání se systémem, testovaným výrobcem), byť to neplatí vždy. Nebylo by skvělé jen rootnutím získat funkce, které jsou jinak dostupné pouze prostřednictvím modů a alternativních ROM? Bylo, že ano?

Právě to nabízí Xposed Framework. Je snadné ho nainstalovat a nastavit, navíc je pro něj nepřeberné množství modulů, které přinášejí nejrůznější funkce.

Dříve než začneme

Než se pustíte do instalace, ujistěte se, že máte v systému práva roota. Ideálním nástrojem pro tyto účely je například aplikace Root Checker, která vám prozradí, jak na tom v tomto směru jste.

Dále budete potřebovat instalátor, neboli Xposed Installer, jehož nejnovější verzi najdete vždy na oficiálním webu. Instalační balíček je malý – jen necelý jeden megabajt – a nejrychleji ho stáhnete přes následující odkaz.

Nesmíme zapomenout na tradiční upozornění: jakékoli kroky a postupy v tomto návodu provádíte výhradně na vlastní nebezpečí. SvětAndroida.cz neodpovídá za případné problémy – například pokud vaše zařízení přestane fungovat. Zejména před pokračováním doporučujeme provést úplnou zálohu z konzole pro zotavení. Pokud nemáte alternativní recovery, zazálohujte alespoň všechny důležité věci, které můžete.

Co je to Xposed Framework a jak funguje?

V následujících řádcích se vám pokusíme vysvětlit, k čemu je vlastně Xposed Framework dobrý a jak funguje. Nepůjdeme vysloveně do detailů – cílem tohoto článku je poskytnout srozumitelný všeobecný přehled o tom, co vás vlastně čeká a jak probíhají některé základní operace.

Vězte tedy, že Xposed Framework je, jak název napovídá, softwarový framework (chcete-li “knihovna,” “prostředí” či “aplikační rámec”), který umí ovlivnit některé části operačního systému Android. Nastavování přitom probíhá skrze takzvané moduly, které jsou načteny do paměti RAM a neprovádějí zásahy či změny původního softwaru v zařízení.

Co je to Xposed Framework a jak funguje?

Co je to Xposed Framework a jak funguje?

Pokud si to nedokážete představit, zkuste na to jít takto: existují doplňky prohlížeče Chrome, které mění zvolená slova na webových stránkách za jiná. Tato rozšíření přitom nepřepisují obsah původních stránek (což nejde z prostého důvodu, že k nim jako uživatel nemáte přístup), ale pouze upravují výsledek, který vidíte na obrazovce. Odinstalace rozšíření znamená také návrat do původního stavu – no a s moduly pro Xposed Framework je to úplně stejné.

Shrnuto v kostce: moduly Xposed Frameworku neprovádějí žádné systémové změny. Pouze upravují prvky, které vidíte na obrazovce, případně poskytují přístup k některým funkcím. Nyní víte to hlavní a můžeme se tedy podívat na praktické základy.

Instalujeme Xposed Framework

Doplněno: Na Androidu 5.0 a vyšším je nejprve nutné flashnout přes konzoli pro zotavení soubor ZIP, který získáte na příslušné stránce XDA fóra.
Za doplnění informace děkujeme čtenářům Ja_som, MrMartinos2, Vasek812 a Ryon.

Do telefonu či tabletu tedy stáhnete nebo nahrajete (například přes Dropbox, e-mail, či připojením telefonu k PC) balíček Xposed Installer, který nainstalujete jako běžnou aplikaci. K tomu, aby se to povedlo, je nutné povolit v systémovém nastavení instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran (systémové nastavení – Zabezpečení-Neznámé zdroje). Během instalace vystačíte s klepáním na tlačítka další a souhlasem se vším, co aplikace požaduje.

Poté spusťte aplikaci Xposed Installer a přejděte do sekce Framework, u které bude červené upozornění, že Poslední verze frameworku není aktivní. Ještě předtím, než přistoupíte k samotné instalaci, budete muset souhlasit s varováním Buďte opatrní!

Nyní v sekci Framework stisknete tlačítko Instalovat/Aktualizovat. Po chvilce by měl následovat požadavek na přidělení práv roota a následně pak i dialogové okno s tím, že zařízení je nutné restartovat.

Při dalším spuštění by již u položky Framework nemělo být červené oznámení a v příslušné sekci bystě měli mít aktuální verze app_process a XposedBridge.jar. Zde se také provádí případná aktualizace.

Instalace modulů Xposed

Jak jsme si řekli výše, Xposed Framework je ve své podstatě jen “základnou” pro moduly, které můžete stahovat, instalovat a konfigurovat. K tomu opět využijete aplikaci Xposed Installer, která obsahuje poměrně jednoduché vyhledávání – konkrétně ho naleznete v sekci Stáhnout. Zde můžete hledat moduly pro instalaci. Moduly lze najít i jinými cestami – například v Obchodě Play, na GitHubu nebo XDA. Použití Xposed Installeru je však nejjednodušší a nejrychlejší.

Začněme třeba velmi populárním a komplexním modulem GravityBox, který podrobně popsal Jirka Pernica ve článku GravityBox – přizpůsobte si Android k nepoznání. V Xposed Installeru tedy v sekci Stáhnout najdete požadovaný modul – tj. stisknete tlačítko s lupou a zadáte do vyhledávání GravityBox.

Pak je nutné najít verzi, odpovídající verzi systému – v našem případě, kdy jsme pokus prováděli na Samsungu Galaxy S3 s Androidem 4.3 Jelly Bean, jsme tedy zvolili verzi GravityBox [JB]. Po otevření se dozvíte základní informace o funkcích, nechybí ani odkazy na fórum s podporou, zdrojové kódy a repozitář.

Přejděte na kartu s informací o verzi (Versions) a klepněte na tlačítko pro stažení (Stáhnout). Tím si nainstalujete odpovídající verzi modulu pro váš přístroj.

Modul se následně instaluje jako aplikace.

Nainstalované moduly je ještě následně nutné aktivovat – to provedete v sekci Moduly, kde aktivujete příslušná zatržítka. Odtud je také moduly možné spouštět a provádět jejich nastavení (zpravidla to jde až po jejich aktivaci a restartu).

Vzhledem k povaze modulů Xposed, které běží jako software v operační paměti, bude většina operací a změn vyžadovat restart zařízení. Doporučujeme tedy provést všechna nastavení ještě před restartem – určitě není zábavné restartovat dvakrát za sebou, protože jste něco zapomněli. Některé moduly je možné dále konfigurovat za běhu, jiné budou vyžadovat po každé úpravě restart. Po restartu byste již měli zaznamenat načtení zvoleného modulu v podobě příslušné úpravy uživatelského prostředí.

Co dál?

Jak jistě brzy zjistíte, existují stovky modulů pro Xposed Framework. Dnes jsme vám ukázali jeden z těch nejpopulárnějších, nicméně pokud budete chtít, upravovat další aspekty, určitě narazíte i na další užitečné balíčky. Budeme rádi, když se o ně podělíte s námi i dalšími čtenáři v diskuzi pod tímto článkem!

Vychází ze článku Xposed module and installer basics – Android customization (Android Authority).

Komentáře

ja_som

26.1.2016 20:07

Prosím doplňte si do návodu info, že inštalovanie Xposed cez apk súbor je možné len do Androidu 4.x, pre nainštalovanie na 5.x a vyššie je potrebné flashnúť aj zip cez recovery…

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

26.1.2016 20:22

To: Ja_som
Děkuji za info. Rád doplním, ale pro jistotu: byl by někde nějaký zdroj s tímto infem?

MrMartinos2

26.1.2016 20:37

//forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811 priamo autor píše za zip súborom: Must be flashed with a custom recovery

ja_som

26.1.2016 20:42

@Karel
nebol som si istý, ktoré komentáre sledujete, tak som písal sem aj na G+ :)
Odkaz na XDA, kde je kompletné info od autora Xposed:
//forum.xda-developers.com/showthread.php?p=58828974

Vasek812

vasek812 0

26.1.2016 21:03

Zde jsou nějaké informace jak to je v Androidu 5+
//forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811

Ryon

Ryon 0

z aplikace
26.1.2016 21:03

Mis012

z aplikace
26.1.2016 21:18

3 duplikátní komentáře

Karelk

Karel Kiliánexternista -1

26.1.2016 21:18

Pánové, děkuji. Testoval jsem na Androidu 4.3 a ani materiály, ze kterých jsem vycházel, tuto informaci neobsahovaly. Již jsem ji doplnil do článku.

Boos

z aplikace
26.1.2016 21:23

Pokud používáte Snapchat, tak se s aktivním xposed frameworkem nelze přihlásit. Proto instalujte xposed až po přihlášení ke Snapchatu.

ja_som

26.1.2016 21:25

“konzola pro obnovení” je akože rocovery? Hmmmmm….

Lukyczk

z aplikace
26.1.2016 22:02

2 Boos: já s tím nikdy problém neměl :-/

BobBeesheq

26.1.2016 23:10

Nevíte jestli Xposed Framework funguje na SGS IV s Androidem 5.0.1? Na foru XDA se píše že na stock rom múže dojít k bootloopu. Ptám se proto, jestli to má už někdo vyskoušený. Nerad bych opět instaloval znova všechny aplikace.

loko1

27.1.2016 0:37

Hmm, pokud bych měl říct 5 nejlepších modulů pro xposed framework, bude to 5krát Xprivacy. Prostě bezkonkurenční.
No a jestli někdo vážně hledá užitečné moduly, tak snad mohu nadhodit třeba bootmanager, greenify, appsettings, prevent running, PBMC, wanam xposed(samsung), G3/G4 tweakbox (LG),
(popř ID fix a master key multifix na opravení vážných děr v telefonu-pokud se neodhodlal výrobce).

ja_som

27.1.2016 8:42

BobBeesheq pozri sem:
//forum.xda-developers.com/xposed/unofficial-xposed-samsung-lollipop-t3113463
Ale si to prezri než flashneš, píšu tam, že len “deodexed” ROMky fungujú, je tam aj návod ako to urobiť. Alebo ešte pohľadaj na XDA:
//forum.xda-developers.com/xposed

Fuerte

z aplikace
27.1.2016 9:24

pouzivam dlouho… na xperii jsou výborne appky treba serjar xperia xposed( hodně přizpůsobení launcheru, stavového řádku, tlacitek, zamykaci obrazovky, power menu no je tam toho hodne :) pak jeste gem xperia xposed nebo xperia camera enhacement :)

Wolfsteen

wolfsteen 0

27.1.2016 9:54

Předem se omlouvám za offtopic. Chtěl jsem se zeptat, jak je to s rootem u čínských telefonů jako Doogee, Ulefone, Meizu apod.? Někde jsem četl, že dost často mají root už od výrobce. Na XDA moc informací k těmto “exotickým” telefonům moc není. Manželce jsem koupil Doogee Valencia 2 a ten rootnutý není a spolehlivý návod jsem taky nenašel. Díky

Mahero

9.2.2016 20:15

Ahoj. Mám Honor 6 a LP 5.1.1. Když tam flešnu patřičny xposed v75-80 sdk22 amr, tak mobil naběhne, ale zmizí notifikační i navigační lišta. Nevíte někdo co s tím? Dík

Uni

uni -1

10.2.2016 9:22

Tak jsem hodil oko na Gravity box a abych řekl pravdu, kus zbytečnějšího kódu aby člověk pohledal (z mého pohledu):
Nastavení zamykací obrazovky – cílem je tuto obrazovku co nejvíce potlačit, čtečka otisku, SmartLock, atd. (někteří mají dokonce vypnuto), zde tedy stejně není co řešit
Nastavení stavového řádku – v Lollipopu je průhledná, různě barevná, není co řešit. Staženou lištu člověk užívá minimálně, co by tam furt taky přepínal, notifikace odstřelí z KeyGuard obrazovky.
Koláčový navigátor – ehm, cože? Navíc s HW čudly zbytečnost a i po letech je Immersive skoro vzácnost
Nastavení obrazovky/napájení – CM v základu (nastavení LED)
Nastavení médií – CM v základu
Akce tlačítek – CM v základu
Nahrávání obrazovky – jak bylo zmíněno, tuna aplikací, jistě i schopnějších
No tedy nic moc…..

Jana-zapletalova04

2.9.2017 22:02

Chtěla jsem si nainstalovat do svého „Samsung Core Prime SM-G360F Android 5.0.2“ Framework podle vašeho návodu ale nevím jak se

1.flashuje přes konzoli pro zotavení soubor ZIP, který bych měla stáhnout na příslušné stránce XDA
fóra.

2.který soubor nebo soubory bych vlastně měla stáhnout na daném foru.

Nikdy jsem „Xposed Installer“ instalovala, protože jsem ho ani nepotřebovala, vždy mě stačilo pro to, co potřebuji jen root telefonu.
Děkuji předem všem dobrým lidičkám, kteří dobře poradí.

Iva Zapletalová

RSS (komentáře k článku)