Waze vstupuje do nových vod, RideWith testuje možnosti spolujízdy

ridewith

O sociální navigaci Waze na našem webu nečtete ani zdaleka poprvé. Kromě mapových podkladů, vybudovaných komunitou, a aktuálních uzavírek zaujme především svým sociálním rozměrem, neboť řidiči se vzájemně mohou varovat před nebezpečím v podobě nehod, meteorologických jevů či policejních hlídek.

Nejnovější projekt jde tak trochu jiným směrem – Waze vstupuje do odvětví, kde již nějaký ten pátek figurují silná jména, jako jsou například Lyft či Uber. Jedná se o spolujízdy, pro které vývojáři připravili samostatnou aplikaci RideWith, jež je zatím dostupná pouze v Izraeli. Cílem služby je spojit cestující a řidiče, jedoucí z okolních míst stejným směrem do podobných cílů. Na rozdíl od Uberu ale není smyslem finanční profit – kromě omezení na dvě jízdy denně bude řidič od cestujícího dostávat jen relativně malou částku na palivo a provozní náklady. 15 % sumy náleží Googlu coby zprostředkovateli.

Aplikace RideWith si tedy neklade za cíl vytvořit službu, konkurující taxíkům, ale orientuje se spíše na sdílení vozidel. Tím se vyhýbá potenciálním problémům, na které narazil Uber, který byl ve Francii po stávce taxíkářů počátkem července donucen přerušit svou nabídku UberPop. Proti tomu Waze RideWith bude mířit spíše na pravidelná dojíždění – například ze a do zaměstnání.

Služba pro sdílení vozidel je zatím k dispozici jen ve třech izraelských městech: Tel Aviv, Ra’anana a Herzliya. Pokud se úvodní fáze setká s očekávanou odezvou, plánuje se rozšíření do dalších částí země. O dalším rozšiřování pak rozhodne především zájem uživatelů, který bude v Izraeli, kde je Waze doslova fenoménem, jistě značný. V Česku si zatím aplikaci ani nelze nainstalovat.

Waze Carpool - Ride together. Commute better.
Waze Carpool - Ride together. Commute better.

Zdroje: The Verge, Engadget, The NextWeb, Reuters.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)