Menu

Torque Pro: Profesionální diagnostika automobilu z Androidu

Diagnostika současných osobních automobilů byla až donedávna doménou servisních techniků, profesionálů v oboru a několika mála nadšenců. Přeci jen doby, kdy rezavějícího Favorita opravil kamarád na parkovišti podle zvuku motoru, už jsou nenávratně pryč a většina řidičů po otevření kapoty najde jen otvory pro doplnění kapaliny do ostřikovačů, dolévání oleje a vody do chladiče.

Torque Pro: Profesionální diagnostika automobilu z Androidu

Torque Pro: Profesionální diagnostika automobilu z Androidu

Řadu funkcí převzala elektronika, počítače promlouvají do chodu vozidla ve stále více směrech – řídí vstřikování paliva, hlídají protáčení kol při rozjezdu a jejich zablokování při brzdění, ovlivňují citlivost posilovačů, tvrdost odpružení, v některých modelech rozhodují i o takových maličkostech, jako je spuštění stěračů či rozsvícení a zhasnutí dálkových světel. Z osobního automobilu se stala taková “černá skříňka” – z hlediska principu sice víme, jak zhruba takové auto funguje, většina ho umí nějakým způsobem ovládat, ale skutečně jen málokdo tuší, co přesně se odehrává v útrobách. Bez příslušného vybavení má řidič k dispozici pouze ty údaje, které mu poskytne palubní počítač – zpravidla tedy:

 • Informace o okamžité rychlosti.
 • Údaj o překonané vzdálenosti (a z ní vypočítané průměrné rychlosti).
 • Době jízdy (celková a doba pohybu).
 • Průměrné spotřeba paliva.
 • Okamžité spotřeba paliva.
 • Předpokládaném dojezdu při současné spotřebě,
 • Případně další údaje.

Pokud byste toho o svém voze chtěli vědět více, existuje vcelku jednoduchá cesta. Budete potřebovat tři základní věci:

 • OBDII adaptér,
 • chytrý telefon či tablet s Androidem
 • aplikaci Torque Pro.

Pojďme si nyní projít jednotlivé položky podrobněji.

Obsah

Standard OBDII

Osobní automobily jsou od devadesátých let minulého století vybavovány speciálními konektory, ke kterým lze připojit diagnostickou jednotku. Tou původně disponovaly pouze autoservisy, často ještě jen ty autorizované, neboť pořizovací cena diagnostiky se pohybovala v řádech desítek až stovek tisíc, leckdy i ještě výše.

Diagnostická jednotka Autoboss V-30 s adaptéry

Diagnostická jednotka Autoboss V-30 s adaptéry

Postupem času se podařilo automobilovou diagnostiku standardizovat a vznikl standard OBD (“On-board diagnostics”; “palubní diagnostika”). OBD poskytuje majiteli vozidla či servisnímu technikovi přístup k informacím o stavu jednotlivých subsystémů automobilu. Množství dostupných informací se přitom postupně rozšiřovalo – první verze z osmdesátých let uměly pouze rozsvítit kontrolku, indikující závadu či problém, ale neposkytovaly žádné informace ani podrobnosti o jeho povaze. Moderní implementace OBD používá ke komunikaci speciální (a díkybohu dnes již do značné míry standardizovaný) konektor – přesněji řečeno digitální komunikační port – skrze který jsou v reálném čase poskytována data, obsahující normalizované řady diagnostických chybových kódů a kódů DTC umožňujících rychlou identifikaci a následnou opravu poruchy na vozidle.

OBD kabel pro připojení skrze USB port

OBD kabel pro připojení skrze USB port

Aktuální normou je OBDII, která určuje typ diagnostického konektoru, rozložení a zapojení “pinů” a napájení, komunikační protokol a formát zpráv. Kromě toho poskytuje seznam parametrů vozidla, které lze tímto způsobem sledovat, včetně formátu předávaných dat. Kromě standardizovaných parametrů je k dispozici rozšiřující seznam kódů DTC. Výsledkem standardizace tedy je, že diagnostickou jednotku lze připojit prakticky k jakémukoli vozidlu. Chybové kódy jsou čtyřmístné a předchází jim písmeno, indikující jakého systému se zpráva týká: P-motor a převodovka, B-karosérie, C-podvozek a U-síť.

Standardizovaný 16pinový konektor

Standardizovaný 16pinový konektor

Specifikace OBDII poskytuje standardizované hardwarové rozhraní – jedná se o 16pinový konektor typu “samice” J1962. Na rozdíl od konektoru OBDI, který byl někdy instalován pod kapotou vozidla, je jednou z podmínek OBDII umístění konektoru do vzdálenosti dvou stop (0,61 m) od volantu. Jak najdete tento konektor ve svém vozidle, zjistíte buď v příručce, nebo na Internetu zadáním “OBDII typ_vozidla” či “diagnostic connector typ_vozidla”.

Umístění OBD konektoru

Umístění OBD konektoru

OBDII adaptér

Jak jsme uvedli, do konektoru se zapojuje servisní diagnostická jednotka. Tu asi doma každý nemá – přeci jen to není vůbec levná záležitost. Postupem času se ale na trhu objevily tzv. “OBDII adaptéry” – zpravidla se jedná o plastové krabičky, které mají na jedné straně konektor stanoveného typu. V útrobách se pak nachází elektronika, která zpracovává data z palubní diagnostiky a bezdrátově je vysílá do éteru – častěji formou Bluetooth, méně často pak skrze Wi-Fi. My jsme v praxi vyzkoušeli adaptér ELM 327, který v českých e-shopech seženete za cenu kolem 800 Kč vč. DPH. Rozhodli jsme se ale zariskovat a objednali jsme ho na známém čínském serveru dx.com v přepočtu za cenu 215,70 Kč (konkrétně zde jako OBDII Bluetooth Car Diagnostic Cable – Black + Blue + Orange (DC 12V)). Objednávka proběhla 24. března, platba (platili jsme skrze PayPal) byla z účtu stržena o dva dny později. 15. dubna pak pošta přivezla balíček, takže jsme čekali přesně 22 dnů.

OBDII adaptér ELM 327

OBDII adaptér ELM 327

OBDII adaptér ELM 327

OBDII adaptér ELM 327

ELM 327 je vyroben z černého plastu, na jedné straně má oranžovo-modrý nástřik s nápisem “ELM 327 Interface, Supports all OBDII protocols” a logem Bluetooth, indikujícím, že krabička používá ke komunikaci právě tuto technologii.

OBDII adaptér ELM 327

OBDII adaptér ELM 327

OBDII adaptér ELM 327

OBDII adaptér ELM 327

Adaptér jsme instalovali do vozu Seat Altea Freetrack 2007, přičemž největším problémem bylo nalezení konektoru. V oficiálním návodu o něm nebyla ani zmínka, podle návodů na Internetu jsme neúspěšně hledali v oblasti pojistkové skříně. Další návody pak odkazovaly na krytku vedle ovladače světel. Po úporném prolézání celého interiéru jsme ale nakonec uspěli a adaptér zakotvil v příslušném konektoru, který se nacházel pod krytem vlevo od volantu.

Zapojený OBDII adaptér

Zapojený OBDII adaptér

Zapojený OBDII adaptér

Zapojený OBDII adaptér

Co slibuje aplikace Torque Pro?

Na oficiálním webu lákají autoři na následující vlastnosti a funkce:

 • Najděte problémy dříve, než k nim dojde.
 • Sledujte data ECU (“Electronic control unit”; “řídící elektronická jednotka”) v reálném čase.
 • Opravte mnohé jednoduché závady.
 • Zobrazení OBD dat v reálném čase na vašem telefonu s Androidem – připojení k ECU vozidla.
 • Plně přizpůsobitelné ukazatele na obrazovce s možností vytvoření vlastního rozvržení, zobrazení vybraných voleb a použití grafických témat.
 • Načtení chybových kódů (DTC) a zobrazení popisů poruch pomocí vestavěných databází.
 • Odesílání aktuálních dat OBDII na váš server nebo webového prohlížeče Torque v reálném čase.
 • Zjistěte, jak je na tom vaše vozidlo s výkonem, točivým momentem/zrychlením z 0 na 60 a čtvrt míle.
Prezentace vlastností Torque Pro

Prezentace vlastností Torque Pro

Prezentace vlastností Torque Pro

Prezentace vlastností Torque Pro

Prezentace vlastností Torque Pro

Prezentace vlastností Torque Pro

Ještě do větších podrobností jde popisek v Obchodě Play, kde lze stáhnout zkušební verzi zdarma, nebo plnohodnotnou placenou variantu Torque Pro (OBD 2 & Car) za necelých 90 Kč. Podle něj aplikace umí fungovat také jako “GPS tracker”, takže se můžete podívat, co se dělo ve kterém momentě vaší cesty. Z mnoha nabízených funkcí jsou tentokrát prezentovány následující.

 • Měření zrychlení, síly a točivého momentu.
 • Umí číst teploty.
 • Měření zrychlení z 0-60/0-100 je přesnější, než pomocí obyčejného GPS.
 • Čtení emisí CO2.
 • Přizpůsobitelná obrazovka a profily.
 • S použitím pluginu Track Recorder můžete nahrávat video s vybranými údaji z OBDII.
 • Automatické odesílání GPS označených tweetů přímo na Twitter (například , pokud se chystáte na výlet).
 • Obrovská databáze chybových kódů od různých výrobců.
 • Podpora grafických motivů (výběr z různých témat, kterými změníte vzhled obrazovky).
 • Odeslání informací protokolu na web nebo e-mailem CSV / KML pro analýzu přes Excel/OpenOffice.
 • Režim HUD (“Heads up display”; promítání obrazu do čelního skla) pro noční jízdu.
 • Kompas (založený na GPS), který netrpí magnetickým rušením.
 • Funkce “Turbo boost” pro vozidla, která podporují MAP a MAF senzory (VW & Golf, Audi, Seat atd.).
 • Alarmy a varování (například pokud teplota chladicí kapaliny překročí během jízdy 120°C) s hlasovým upozorněním.
 • Podpora automatického spuštění při vložení do dokovací stanice.
 • Údaje ve formě grafů.
 • Schopnost sdílení obrazovky na Facebook, Twitter, Google+, e-mailem atd.
 • AIDL API pro aplikace třetích stran.
 • Pracuje nejen na telefonech, ale i na tabletech, jako jsou Motorola Xoom, Dell Streak, Samsung Galaxy Tab a Nook.

Torque Lite (OBD2 & Car)
Verze1.1.49
Velikost1,5 MB
2.0+
Zdarma88,70 Kč

Jak Torque Pro funguje v praxi?

Nejprve jsme museli propojit telefon s OBDII adaptérem, což obnášelo nutnost spárovat obě zařízení skrze systémové nastavení Bluetooth. Po této operaci jsme ve zkušební verzi nastavili v sekci Settings-Device na OBDII, čímž adaptér začal komunikovat s aplikací. Funkčnost jsme otestovali na otáčkách motoru – při sešlápnutí plynového pedálu se na displeji skutečně vykresloval graf se stoupající tendencí. Po ověření jsme tedy neváhali a vyrazili na nákupy – v Obchodě Play jsme zakoupili plnou verzi Torque Pro.

Spárování telefonu s OBDII adaptérem

Spárování telefonu s OBDII adaptérem

Spárování telefonu s OBDII adaptérem

Spárování telefonu s OBDII adaptérem

Nutno konstatovat, že obrazovka placené aplikace vypadá výrazně jinak než v případě “zadarmové” verze. Kolem akcelerometru, využívajícího k měření senzor zrychlení telefonu, je v kruhu rozmístěno celkem osm ikonek. Doporučujeme věnovat náležitou pozornost čtyřem modrým indikátorům, signalizujícím zleva:

 • Určení polohy na základě satelitů GPS (pokud “nesvítí”, pak telefon/tablet buď “nevidí” dostatečný počet satelitů, nebo je nějaký problém s GPS modulem v telefonu).
 • Zařízení je připraveno.
 • Připojení k OBDII adaptéru (jestliže “nesvítí”, pak hledejte problém buď v nezapnutém Bluetooth modulu, nebo obecně v komunikaci mezi adaptérem a telefonem/tabletem).
 • Připojení k ECU automobilu (pokud “nesvítí”, pak adaptér z nějakého důvodu nekomunikuje s elektronickou řídící jednotkou vozidla; na tento problém jsme několikrát narazili a pomohlo až odpojení a opětovné zapojení adaptéru do konektoru).

Domovská obrazovka Torque Pro

Domovská obrazovka Torque Pro

Domovská obrazovka Torque Pro

Domovská obrazovka Torque Pro

Informace v reálném čase

Sekce Realtime information svou filozofií napodobuje samotný systém Android – k dispozici máte sadu domovských obrazovek, na které si “vytáhnete” widgety – v tomto případě nejrůznější analogové číselníky, grafy, digitální ukazatele a další prvky. S jednotlivými elementy lze dále manipulovat – vybrat jim vhodné místo na obrazovce, resetovat naměřené hodnoty, posouvat do popředí, odsouvat na pozadí, nebo je odstranit. Ve výchozím stavu najdete na čtyřech obrazovkách tyto ukazatele:

Otáčkoměr

Otáčkoměr

Šest ukazatelů

Šest ukazatelů

 • Otáčkoměr.
 • Zrychlení.
 • Otáčky motoru.
 • Úroveň sešlápnutí plynu.
 • Aktuální rychlost.
 • Boost.
 • Teplota chladící kapaliny.
 • Zrychlení z 0-60 mph.
 • Zrychlení z 0-100 km/h.
 • Čas na 1/4 míle.
 • Čas na 1/8 míle.
 • Výkon v koních,
 • Emise.

Výsledek testu

Výsledek testu

Měření zrychlení

Měření zrychlení

Widgety lze vzájemně překrývat, takže není problém “napasovat” do sebe například dva a více ručičkových ukazatelů s různými informacemi. Samozřejmě všechny předdefinované ukazatele je možné odstranit a nahradit vlastními.

Možnosti práce s widgetem

Možnosti práce s widgetem

Možnosti práce s widgetem

Možnosti práce s widgetem

Počet a variace ukazatelů poskytuje desítky, možná stovky možných kombinací, které můžete sledovat například ve formě ručičkového či digitálního ukazatele, čárového nebo sloupcového grafu nebo hrubých dat. Většinu hodnot lze přitom zobrazovat více způsoby, takže je jen na vás, zda si například rychlost budete měřit klasickým “tachometrem”, nebo zobrazovat formou číslic.

Typy ukazatelů

Typy ukazatelů

Typy ukazatelů

Typy ukazatelů

Typy ukazatelů

Typy ukazatelů

Jaké ukazatele jsou k dispozici?

 • Čas z 0 na 100 mph.
 • Čas z 0 na 30 mph.
 • Čas ze 100 na 0 km/h.
 • Čas ze 60 na 130 mph.
 • Čas ze 80 na 120 km/h.
 • Aktuální poloha škrtící klapky B.
 • Aktuální točivý moment motoru v %.
 • Průměrná rychlost jízdy (pouze pohyb).
 • Průměrná rychlost jízdy (pohyb i stání).
 • Tlak vzduchu (na zařízeních vybavených senzorem tlaku).
 • Barometrický tlak (ze senzoru v autě).
 • Chyba EGR (recirkulace výfukových plynů).
 • Řízený poměr ekvivalence (lambda).
 • Náklady na míli nebo kilometr (okamžité).
 • Náklady na míli nebo kilometr (průměr za cestu).
 • CO2 v g/km (okamžitá).
 • CO2 v g/km (průměr).
 • Dojezdová vzdálenost (předpokládaná).
 • Dlouhodobý směšovací poměr Bank 1,
 • Dlouhodobý směšovací poměr Bank 2.
 • Doba cesty (od zahájení).
 • Doba jízdy.
 • Doba jízdy (při pohybu).
 • Teplota DPF.
 • Výkon motoru v kW (na kolech).
 • Stav paliva (z ECU motoru).
 • Stav paliva (z ECU motoru).
 • Zbývající palivo (vypočteno z profilu vozidla).
 • GPS azimut, souřadnice, přesnost, počet satelitů, výška.
 • Nabíjení hybridní baterie.
 • Kilometrů na litr paliva (okamžitá).
 • Kilometrů na litr paliva (průměrná).
 • Výkon motoru v koních (na kolech).
 • Spotřeba v l/100 km (okamžitá).
 • Spotřeba v l/100 km (dlouhodobý průměr)
 • Napětí.
 • Náklady na palivo (za cestu).
 • Objemová účinnost (vypočítaná).
 • Otáčky motoru.
 • Poloha škrtící klapky.
 • Poměr vzduch/palivo (přikázaný).
 • Poměr vzduch/palivo (naměřený).
 • Pozice plynového pedálu D.
 • Pozice plynového pedálu E.
 • Pozice plynového pedálu F.
 • Průměr cesty (litrů/100 km).
 • Průměrná spotřeba.
 • Průtok paliva za minutu.
 • Přenos teploty.
 • Relativní polohy škrtící klapky.
 • Relativní pozice plynového pedálu.
 • Rozdíl rychlosti GPS/OBD.
 • Rychlost podle GPS.
 • Rychlost podle OBD.
 • Senzor zrychlení.
 • Teplota chladící kapaliny motoru.
 • Teplota katalyzátoru.
 • Teplota nasávaného vzduchu.
 • Teplota oleje.
 • Teplota výfukových plynů.
 • Tlak odpařených par.
 • Tlak paliva.
 • Tlak v sacím potrubí.
 • Točivý moment.
 • Turbo boost.
 • Ujetá vzdálenost.
 • Venkovní teplota (vzduchu).
 • Váha vzduchu.
 • Výkon motoru.
 • Zatížení motoru.
 • Zrychlení 0-100 km/h, 0-200 km/h, 0-60 mph, 40-60 mph, 60-0 mph, 60-120 mph
 • Čidlo kyslíku.

Metodou “pokus – omyl” jsme došli k tomu, že na plochu má smysl “vytahovat” jen ty moduly, které mají v seznamu světle nebo tmavě zelené podsvětlení. Položky s černým pozadím nám s vozidlem značky Seat nefungovaly. Zajímavý je například Eco Widget, znázorňující strom se zelenými plody, které ubývají či naopak přibývají s ohledem na to, jak ekologicky si počínáte. Kromě grafického vyjádření je zobrazováno také krátké slovní hodnocení – v našem případě jsme se nejčastěji dozvídali, že styl jízdy odpovídá “mum and dads taxi”.

Eco Widget

Eco Widget

Naše vlastní ukazatele

Naše vlastní ukazatele

Měření zrychlení

Měření zrychlení

Podívejte se na videoukázku z praktického provozu aplikace Torque Pro ve vozidle Seat. http://www.youtube.com/watch?v=28pLMiwJN4M

Chybové kódy

Pokud přejdete do sekce Fault Codes a stisknete obrázek lupy, načte telefon informace o chybových kódech, uložených v ECU. Načítání trvá řádově několik desítek sekund, v našem případě byl ale výsledek potěšující – jednotka neuchovávala ani jeden záznam.

Čtení chybových kódů

Čtení chybových kódů

V ECU nejsou chybové kódy

V ECU nejsou chybové kódy

Možnosti práce s chybovými kódy

Možnosti práce s chybovými kódy

V nabídce pak nechybí uložení a načtení “logu”, opětovné načtení, sdílení a vyhledávání chyb v databázi.

Vaše cesty v mapách

Po otevření sekce Map View dostanete nejprve na výběr cestu, kterou chcete načíst a zobrazit v mapových podkladech. Přes tlačítko v pravém horním rohu si pak můžete zvolit, jaký parametr chcete zobrazit prostřednictvím barevné škály a v jakém typu map.

Výběr trasy k zobrazení

Výběr trasy k zobrazení

Možnosti zobrazení

Možnosti zobrazení

Zobrazovaný údaj

Zobrazovaný údaj

V nabídce jsou rychlost (podle GPS), přetížení ve třech směrech a výška.

Satelitní nebo klasická mapa

Satelitní nebo klasická mapa

Rychlost na trase

Rychlost na trase

Výškový profil trasy

Výškový profil trasy

Další možnosti

V sekci Test results si můžete prohlédnout výsledky testu vozidla. V sekci Graphing si můžete nadefinovat graf, zobrazující v reálném čase vámi zadané hodnoty. K dispozici je buď bodový, nebo spojnicový graf, na jednotlivých osách pak mohou být prakticky jakékoli parametry, které je Torque schopno zachytit a zpracovat (tj. cokoli, co umí zobrazit ve formě nějaké hodnoty v sekci s informacemi v reálném čase).

Výsledky testů

Výsledky testů

Výsledky testů

Výsledky testů

Výsledky testů

Výsledky testů

V případě problémů s OBDII adaptérem se vám určitě bude hodit sekce Adapter status, kde je poměrně velká šance na odhalení příčiny. Zpravidla bývá problém buď ve vypnutém Bluetooth modulu, nebo ve špatné či nefungující komunikaci s adaptérem, patrně nejvážnějším problémem pak bude připojení adaptéru k ECU (tj. adaptér sice komunikuje s telefonem či tabletem, ale “nepovídá” si s řídící jednotkou vozu). V této sekci také snadno zjistíte výrobce adaptéru, verzi a další údaje.

Adapter status: zjištěna jedna chyba

Adapter status: zjištěna jedna chyba

Adapter status: problém s připojením k adaptéru

Adapter status: problém s připojením k adaptéru

Adapter status: vše kolem připojení OK

Adapter status: vše kolem připojení OK

Zásuvné moduly

Schopnosti aplikace lze dále rozšiřovat pomocí “pluginů” – v sekci Get plugins najdete všechny již nainstalované moduly. Přes tlačítko Získej více pluginů se pak dostanete na webové stránky, odkud je možné stáhnout:

 • Rozšíření pro zpracování specifických dat z automobilů vybraných značek.
 • Různé typy grafů.
 • Závodní hodiny s telemetrií.
 • Modul pro nahrávání videa s informacemi z OBD.
 • “Světelné” indikátory otáček, jaké mají například piloti formule 1.

Nainstalované pluginy

Nainstalované pluginy

Pluginy ke stažení

Pluginy ke stažení

Profil vozidla

Pro některé účely je nutné vyplnit takzvaný “profil vozidla”. K jeho vytvoření vede jednoduchá cesta – na úvodní obrazovce stisknete tlačítko [Menu] a z nabídky vyberete Profil. V následujícím dialogu pak založíte Nový profil, do kterého vyplníte:

 • Název.
 • Zdvihový objem.
 • Hmotnost vozidla.
 • Druh paliva.
 • Objem palivové nádrže.
 • Současný stav paliva.
 • Maximální škála otáčkoměru.
 • Účinnost.
 • Náklady na galon.
 • a některé další parametry.

Profil vozidla

Profil vozidla

Profil vozidla

Profil vozidla

Profil vozidla

Profil vozidla

Z uvedeného profilu pak vycházejí některé funkce, výpočty, nebo například zobrazení číselníků.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení jsou skutečně velice široké, proto je zde nebudeme probírat do poslední položky, ale podíváme se rámcově a v bodech na ty nejdůležitější:

 • Základní nastavení – zde najdete například možnost zobrazení oznamovací lišty, automatického otáčení číselníků s ohledem na polohu telefonu, lze změnit počet obrazovek (až na patnáct), zapnout upozornění na nutnost odpojení adaptéru.

  Možnosti nastavení

  Možnosti nastavení

  Možnosti nastavení

  Možnosti nastavení

  Základní nastavení

  Základní nastavení

 • Témata – výběr z řady grafických témat, kterými můžete sladit vzhled ukazatelů s interiérem svého vozu, možnost nastavení vlastního obrázku na pozadí apod.

  Témata

  Témata

  Výběr motivů

  Výběr motivů

  Výběr motivů

  Výběr motivů

 • Pluginy – povolení plného přístupu a zobrazení nainstalovaných zásuvných modulů.
 • Jednotky – míle/kilometry, stupně Celsia/stupně Fahrenheita, stopy/metry, kilogramy/libry, psi/bary, galony/litry, britské galony/americké galony, 12hodinový čas/24hodinový čas.

  Pluginy

  Pluginy

  Jednotky

  Jednotky

  Jednotky

  Jednotky

 • OBD2 Nastavení adaptéru – o této sekci jsme se již zmiňovali výše, proto jen ve zkratce: zvolíte způsob připojení adaptéru, vyberete adaptér, nastavíte metody některých výpočtů.
 • Záznam a odesílání dat – tuto sekci doporučujeme navštívit všem, kdož se rádi “rýpají” ve statistikách. V nastavení si zvolíte parametry, které chcete sledovat a ukládat a interval jejich zaznamenávání (od 0,1 sekundy do 5 sekund). Volitelně lze záznam spouštět automaticky, nebo s podmínkou připojení k OBDII adaptéru. Svou polohu také můžete automaticky posílat na sociální sítě Twitter a Facebook.

  OBD2 Nastavení adaptéru

  OBD2 Nastavení adaptéru

  Záznam a odesílání dat

  Záznam a odesílání dat

  Záznam a odesílání dat

  Záznam a odesílání dat

 • Nastavení řeči alarmu – Torque umí upozornit na některé události, situace s stavy pomocí hlasového výstupu. Hlášení se například může ozvat v případě, kdy se studeným motorem pojedete příliš agresivně, pokud motor dosáhne provozní teplot, či jestliže se v ECU objeví nová chyba.
 • Nastavení alarmů – aplikace může upozornit také na překročení dalších parametrů – například ujetí nadefinované vzdálenosti, překročení zvolené spotřeby a podobně.

  Nastavení řeči alarmu

  Nastavení řeči alarmu

  Nastavení řeči alarmu

  Nastavení řeči alarmu

  Nastavení alarmů

  Nastavení alarmů

 • Správa dalších PID/Sensors – jak jsme již zmiňovali, některé automobilky poskytují ke standardním informacím navíc své vlastní parametry, které lze OBDII adaptérem načíst. V této sekci buď využijete předdefinované sady pro auta daných značek (Chrysler, Dodge, Jeep, Mercedese, Ford, Pontiac, GM, Opel, Vauxhall a Toyota Prius), nebo zadáte své vlastní. Ve druhém případě ale doporučujeme maximální opatrnost, neboť následkem nesprávného nastavení může dojít k zamrzání aplikace.
 • Nastavení externí GPS – tuto možnosti asi mnoho uživatelů nevyužije, neboť prakticky všechny současné telefony jsou vybaveny GPS modulem. Může se ale hodit v případech levných tabletů, ke kterým lze právě tímto způsobem připojit externí GPS.

  Správa dalších PID

  Správa dalších PID

  Nastavení externí GPS

  Nastavení externí GPS

  Speciální nastavení

  Speciální nastavení

Resumé

Pokud vlastníte OBDII adaptér, pak je aplikace Torque patrně tím nejlepším možným programem, který byste měli mít nainstalovaný ve svém telefonu. Ve snadno pochopitelném rozhraní poskytuje na sedmi obrazovkách (nastavit lze až 15) prostor k umístění desítek ukazatelů nejrůznějších tvarů a forem, zobrazujících informace, které vás zajímají. Ať už máte závodnické tendence, chcete změřit reálné zrychlení auta, nebo naopak usilujete o co nejekonomičtější jízdu, či hledáte příčinu problémů s vozidlem, bude vám tato aplikace skvělým pomocníkem! Možnosti jsou samozřejmě do jisté míry omezené jednak samotným adaptérem (často jsou například zmiňovány potíže při párování), tak i samotnou elektronikou vozidla – některá auta prostě část informací neposkytují, případně je poskytují v nestandardním formátu. Asi nejzásadnější výhradou bude nekompletní lokalizace do češtiny. Dost možná by bylo lepší nechat program v angličtině, protože mix českých a anglických termínů působí značně chaoticky. Aplikaci Torque Lite (OBD2 & Car) (tj. zdarma) si stáhlo přes milion uživatelů, kteří jí hodnotí známkou 4,2. Instalační balíček je velký 1,5 MB a můžete ho použít na Androidu 2.0 a vyšším Placená verze Torque Pro (OBD 2 & Car) má přes sto tisíc stažení a známku 4,7. V tomto případě má “instalačka” 5,5 MB a lze ji použít na telefonech a tabletech s Androidem 1.6 a novějším.

Torque Lite (OBD2 & Car)
Verze1.1.49
Velikost1,5 MB
2.0+
Zdarma88,70 Kč

Dodejme ještě názory třech spokojených uživatelů:

 • “S adaptérem za 10 USD z eBay funguje parádně, čte i maže kódy (Voyager), ukazuje aktuální data senzorů. Zapisuje a následně zobrazí vaší trasu včetně rychlostí v google maps. Jednoduchý export nalezených chyb pro jejich snadné dohledání na netu.”
 • Roman Michta: “Super, konečně si můžu zjistit chybu a popřípadě můžu smazat, než vyrazím do servisu, live data taky super, jen by to chtělo ještě kompletní CZ jazyk, pro mě zatím dostačující. Adaptér ELM327 Bluetooth 1.5 mini”
 • Jaroslav Laušman: “Na C 5 našlo závady, které byly na domácí servis a bez problémů jsem vše opravil – děkuji tvůrci, vřele doporučuji. Mám Sony Z ;-)”
 

Komentáře

SpeedEX505

SpeedEX505 0

z aplikace
24.4.2014 6:13

Taky si s tím už chvíli hraju. Přijde mi ze je v tom tolik věci az je to nepřehledný. Ale rozhodne oceňují možnost mazat chyby. nemusím s jednou blbosti co mi báze lítat do servisu. (hada se ECU od plynu s orig. ECU)

NecNar

NecNar

24.4.2014 6:21

pujde too zapojit i do felicie 1.6 mpi? r.98

Maxx

Maxx

z aplikace
24.4.2014 7:27

A co zobrazeni celkoveho poctu km ve srovnani s realitou?

Tom

Tom

24.4.2014 7:32

Pro nové auta na nic, velmi omezené funkce. Nové auta nepodporují KKL obvod v kablu a musí být hex-can. Auta od roku tuším 2008

Jiří Štědroň

Jiří Štědroň

24.4.2014 7:38

Ve srovnani s jakou realitou? Kdyz nekdo pomoci OBD “stoci” ujete kilometry, nikdy uz pravy stav nezjistis, tim mene pomoci OBD.

Policak

Policak

24.4.2014 7:51

Trochu mi chybí srovnání s opravdovou diagnostikou, tzn když tato chyby nenacetla, jestli proto,ze tam opravdu nebyly, nebo je jen nenašla. A k te chvále v diskuzi, ze mužů smazat chyby, než jedu do servisu…a jak ten servis ma potom ten problém hledat? Proto tam ta paměť je, ne proto,aby ji nějaký jouda laicky mazal.

Vojta

Vojta

z aplikace
24.4.2014 8:15

Mam bluetooth verzi a mam s tim pozitivni zkusenosti.

Macek

Macek

24.4.2014 8:28

Jen pro info torque se umi pripojit pouze na ridici jednotku motoru coz je dost omezeny pristup. V automobilu je tech ridicich jednotek podstatne vice, nicmene kdyz uz se pripoji tak se da spolehnout ze v RJ motoru zobrazi spravne udaje.

2Jiri Stedron neni to tak docela pravda, kdyz amater stoci kilometry v aute pouze v ridici jednotce palubni desky, da se pomoci novejsich can-bus diagnostik nacist realny pocet kilometru z RJ motoru nebo ABS, kde se ujete KM rovnez zaznamenavaji, popr. se da vysledovat i jestli nekdy nekdo do techto udaju zasahoval – tohle myslel zrejme Maxx svym dotazem a NE pomoci torque toto nejde.

Torque je spis takova hracka :) neni to opravdova diagnostika, jedine co umi jakozto diagnostika je prave nacist chyby v RJ motoru s moznosti je smazat. Tohle vam nikdy servisni diagnostiku nenahradi.

Thomas78jbc

thomas78jbc 0

z aplikace
24.4.2014 8:39

me to bohuzel nenaslo zadnou chybu i kdyz mi svítí kontrolka airbagu. Vw Lupo 2000

Macek

Macek

24.4.2014 8:42

thomas78jbc to je to co píšu v předešlém příspěvku – airbag ti to nikdy nenačte protože airbag patří pod jinačí řídící (ŘJ airbagy) jednotku. Torque umí načíst jenom ŘJ motoru….pro představu v moderním automobilu je ŘJ klidně i 10 a každá z nich má na starost jinačí okruh funkcí…

albion66

24.4.2014 8:50

Mám Megane III z roku 2010, otestuji. Adaptér z dx.com za necelé 200,- ky. Jse zvědav co mi to dá:-)

Roman

Roman

24.4.2014 9:14

@Macek:
Za to můžeš jít urvat koule konstruktérovi Tvého auta.
Zatím co normální auta mají všechny řídící jednotky pověšené na jednom drátu a vyvedené na jeden, standartní pin č.7 OBD-II konektoru, tak auta, které navrhoval debil mají pro každou ŘJ jiný pin v OBD-II konektoru.
Proto se tím adaptérem nemůžeš připojit na jiné ŘJ než na ŘJ motoru.
Pro takové případy jsou “extra” kabely, které obsahují přepínač nebo mají ty dráty spojené do jednoho.

SpeedEX505

SpeedEX505 0

24.4.2014 9:27

Policak: Jedna se o konkrétni připad, kdy cesta do servisu znamena, že mi jen vymažou chybu. Mam v autě navíc řídící jednotku LPG a ta se občas pohada s tou originalní a tak vyhodí hlášku. A přijde mi zbytečný lítat do servisu kvůli něčemu co můžu udělat doma. A mazat to chci, protože jede motor na nouzový režim.

SpeedEX505

SpeedEX505 0

24.4.2014 9:28

thomas78jbc OBD je jen pro emisní systém.

Thomas78jbc

thomas78jbc 0

z aplikace
24.4.2014 9:44

aha.ted uz chapu. diky za info. tak snad priste se bude hodit.

gambrinosaurus

z aplikace
24.4.2014 10:18

Zjistím s touto aplikací i jak je zanesen filtr pevných částic DPF nebo jen teplotu jak je uvedeno v článku? Dík.

dibon

dibon

24.4.2014 10:28

SpeedEX505 cez OBD sa pripojis do akejkolvek riadiacej jednotky v aute, musis mat na to ale original/profesional servisnu diagnostiku. Tato aplikacia je fakt len na take hranie sa, pripadne zamzat kod, ako pises ty… :)

marttoni

marttoni

24.4.2014 10:49

Jinak komu se zdá i dvě stovky hodně, tak na eBay jsem to viděl už od 80Kč +/-

Macek

Macek

24.4.2014 11:03

@Roman: Promiň ale to je absolutní nesmysl cos napsal. Že se nepřipojím na více ŘJ v autě s Torque vychází už ze samotných vlastností použitého BT Adaptéru a aplikace, protože obsahuje čip ELM327 a kdo se pohybuje v diagnostice moc dobře ví, že tento chip toho sám o sobě moc nezvládá je to takový trabant mezi diagnostikama. Prostě univerzální diagnostika co by zvládla všechno a ještě do mobilu není :D i kvalitní servisy (neznačkové) mají několik diagnostik a SW pro více značek automobilů. Kdo má například škoda, seat, VW nebo Audi může si do PC koupit novější verzi OBD II kabelu který podporuje novější verze datových sběrnic CAN-BUS a stímto kabelem + odpovídající SW se dá dělat už slušná diagnostika, která zahrnuje i jednotlivé přizpůsobení jednotlivých RJ. To že se v nových autech používají všechny nebo více pinu v OBD II zásuvce je přirozený vývoj, víš ono proto tam taky obsadili tolik volných polí, protože je to jaksi standard u kterého se musí počítat s nějakým vývojem do budoucna.

P1azer

P1azer

24.4.2014 12:37

Myslím, že mi to ve felicii 1,3mpi r.v. 99 o moc víc informací, než VAG-COM přes usb ODBII neukáže… takže pro mě zatím na nic, leda až koupím nové auto.

Petr Rolf

z aplikace
24.4.2014 12:39

Přesně tak,jak píše Macek.S tímto zařízením toho moc nenaděláte.Užitečné je pouze na čtení případných chyb motoru.Resp.nalezne Vam případný poruchový kód a výsledný popis poruchy musíte dohledat na netu.Ostatní údaje aplikace a timto konektorem jsou téměř k ničemu a dost často i nesouhlasí s realitou.Pokud má ale někdo vozidlo v takovém stavu, že mu každý druhý den skáče do nouzového režimu, je tohe levné řešení… ovšem pouze do doby,než se mu celé pos…:-D

Tomogo

Tomogo

24.4.2014 12:58

Používám program Dashboard, tan alespoň +/- funguje a zobrazuje informace z motorové jednotky a ne vymyšlené! Torque Pro je dobrý program, ale třeba u mého VW nezobrazuje info z jednotky o výkonu, kroutícím momentu, diagnostiku a další! Takže se dá předpokládat, že bude mít problém i dalšími vozy z koncernu VW!

Jirka

Jirka

24.4.2014 13:29

Skvělý článek, jen tak dál.

Roman

Roman

z aplikace
24.4.2014 15:06

Jak to, že se v OI připojím kabelem (ne ELM) ke všem jednotkám co tam jsou aniž bych ho musel upravovat a u Punta musím kvůli každé ŘJ ten kabel upravit a přehodit drát.
To je právě kouzlo datové sběrnice, že může být vše pověšené na jednom vedení.
Jen amatér potřebuje víc drátů.
Ano i v takové předpotopní OI jsou minimálně dvě sběrnice, jedná rychlá, pro ESP apod, druhá pro diagnostiku apod.
Ale právě ta pro diagnostiku, není důvod aby každá ŘJ měla svůj drát.

Roman

Roman

z aplikace
24.4.2014 15:07

…. mělo být pro macka

Atnarfus

Atnarfus

24.4.2014 19:52

Na Felicii to pravděpodobně půjde, bude to ale ukazovat zlomek prezentovaných hodnot. Felicie nemá elektronický rychloměr, palivoměr…
Pro diagnostiku a opravy Felicie je mnohem lepší do notebooku nainstalovat VAG. Tím se dají diagnostikovat i další řídící jednotky (ABS, airbagy). Dá se tím přizpůsobit imobilizer. Je možné otestovat akční členy a hlavně se tím dá udělat základní nastavení škrtící klapky.
Tahle aplikace je taková zajímavá legrácka, ale skutečná diagnostika je úplně jinde. Nic ale nebrání tomu aby majitel zde zmíněného ODBII adaptéru nepoužíval na cestách telefon s aplikací a doma v dílně notebook s VAGem.

fedorkamil

z aplikace
24.4.2014 20:38

2Atnarfus: Naprosty souhlas. Delam to presne jak pises. Kdyz ma nekdo problem, mam v aute BT OBDII a telefon. Pripojim, juknu o co jde a pro presnejsi diagnostiku mam VAG v notasu. Todlensto je jen taka mala prkotinka ktera neodhali vse co potrebuji nebo v cem je problem ale jako nouzove reseni to staci..

Jarda

Jarda

25.4.2014 9:17

Pouzivam na sledovani provoznich hodnot, dneska v dobe ubirani budiku je clovek rad ze ma na palubce aspon tachometr ;-)
Nelze samozrejme cekat, ze software za stovku s adapterem za dve bude fungovat stejne jako diagnostika za tisice. Ale jako objasneni chyb typu Co krucinal znamena oranzova kontrolka motoru (kdo by rek ze spatny kontakt snimace brzdoveho pedalu?) je to dostatecne.

Marek Bečka

16.5.2014 23:23

Roman:

(asi už mi neodpovíš, článek je starší :( )
Z jakýho roku máš tu oktávku? Jestli jsem teda správně pochopil, že O1 je octavia 1. Já mam předfaceliftovou z roku 1998 a na několika místech na netu jsem četl, že to s oktávkama z roku <2001 nefunguje.

Martin

Martin

18.5.2014 20:37

Zdravím všechny, mám dotaz. Mám OBDII s USB. Zajímalo by mě jestli to jde připojit na tablet ,nebo telefon s androidem a s jakou App. App Torque v menu nabízí jen BT, nebo WiFi.Dík.

atom631

atom631

19.5.2014 22:49
autotronik

autotronik

24.5.2014 2:09

Ahoj lidi tuhle hračku sem si pořídil na vyzkoušení a pro profesionální použití je k ničemu ale provedení je dobře udělané a zajímavé tod vše k elmu.

7luke.com

7luke.com

31.5.2014 1:12

Video “konkurenční” aplikace DashCommand (spousty spousty věcí a obrazovek na tom videu nejsou). Krásně rychle pružně spolupracuje s modulem přes WiFi :-) http://youtu.be/nhZcYVXqUPI

Halda

Halda

9.6.2014 17:58

zdravim na obrazcich je videt ze je menu nebo alespon cast v cj ja si stahl aplikaci a je kompletne v aj …. kde ji sezenu v cj?

Lukáš

Lukáš

24.6.2014 22:11

prosim vas mohol by niekto dat navod ako si mam dat CZ jazyk :-( prosim vas…

Petr

Petr

23.7.2014 7:04

Bude fungovat i s adaptérem ELM Scan 5 Compact USB?
Chtěl bych použít s tabletem Samsung galaxy note 10.1

Stenly

Stenly

23.8.2014 22:26

Bude ELM 327 OBD II BT komunikovat s Fordem Fusion r.2009? Nedaří se mě připojení k ECU. Díky za odpověď.

peter

peter

23.11.2014 12:03

Chyba mi v torque jedna zasadny ukazovatel a to hodnota tlaku oleja (kvoli jazde so studenym motorom), kvoli comu som si to vlastne aj zaobstaral. Na Fiat Bravo tjet navyse nefunguje ani udaj o teplote oleja..

Lancar

Lancar

17.12.2014 20:30

Můžu si uvnitř ciferníků a grafů přepsat pojmy česky?
Nastavím si na Cliu 1,2 16V okamžitou spotřebu LPG? a pak zkorigovat dle realné spotřeby?
A podtlak v sacím potrubí?
V recenzi píšete, že obvyklá účinnost je 85%, ale účinnost čeho, když už jste se zmínili, tak to prozraďte.

Lancar

18.12.2014 9:24

Tak dlouhá recenze a přesto se nedovídám zda naměřené hodnoty odpovídají realitě – chybí porovnání jejich výsledků s normální diagnostikou. Například podtlak v sacím potrubí se snímá u obou s čidla podtlaku? Pak musí být naměřené hodnoty shodné. Jsou shodné, nebo ne? Po korekci jednotlivých hodnot, je vše OK?
Píšete, že obvyklá účinnost je 85%, co máte na mysli? Účinnost motoru, účinnost brzd, účinnost mechanického přenosu? Z Vaši čtvrt recenze nic nevím. Podle komentářů je buď skvělá, nebo k ničemu. Po opravdu fundované recenzi přece nejsou možné názory , že je aplikace k ničemu, její nedostatky musí být jasně uvedeny.
Závěr: podle recenze měří hodnoty (které umí), precizně. Podle uživatelů to je dětská hračka. Naštěstí si rád hraju. AUTORE máš srovnání s profi naměřenými hodnotami?

Hans_

Hans_

13.1.2015 21:33

rozvedena myslenka: mam passat B5 rv.99 ve verzi syncro, zlobi plovaky v nadrzi (a sou tam rovnou 3) , oprava je stupidne draha. bude umet tenhle program nacist z RJ aktualni a prumernou spotrebu?? nemam pal.pc …verze hadam ze ne-can…H.

Beďa

Beďa

26.1.2015 11:25

Chci se zeptat jestli to funguje i na mercedes cls . Potřebuji smazat chybu v automatické převodovce hází mě to do nouzového režimu.

Petr Otrusiník

Petr Otrusiník

23.4.2015 8:26

Dobrý den, mám dotaz. Bude tato mašinka spolupracovat i s mým iPad Air 2 ??

Frenky 74

Frenky 74

27.4.2015 10:35

Dobrí deň mam otázku spároval som zásuvný modul s telefonom len raz od vtedy ho nevie najsť nekomunikuje s telefonom ked modul dam do zásuvky raz prebiknú všetky ledky a potom svieti len červená že je to zapojené !
Mám auto ford escort 1,8 td ročník 98 ghia v čom je problem ?

Patkan

Patkan

3.6.2015 7:45

Takto sa sprava auto a jednotka vtedy,ked nepodporuje normu OBD II,na ktoru je toto stavane.Resp.cip ELM 327.Napr.aj pri mojej “Filcke” robi to iste.Stare sroty.Inak funguje normalne.Citam tu zaujimave veci.Cip Elm 327 zvlada toho dost.Asi by sa cudovali niektori pani odtialto.Samozrejme zavysi od auta.A tato akoze “hracka”,ako ju tu niekto nazval, je super vec.Napr.kamarat v Mini nema teplomer motoru.Original.Neviem preco toto konstruktery vynechali na palubovke.Toto kontrolne pripoji a vidi co sa deje.Inak by musel prirabat nieco v palubovke.A uz len na tie kody je to dobre.Kolko zaplatite za jednorazovu kontrolu a vymazanie v servise a kolko stoji toto a mate to u seba stale ???

Patkan

Patkan

3.6.2015 7:49

Ku tomu zvladaniu.Pre blizsie vysvetlenie myslim tento cip v spojeni s PC,napr.Scanmaster alebo ScanXL a origo kabel s tymto cipom.Mam kabel za 50 libier a asi by sa divili niektori ludia,co dokaze vyhadzat na autach.

ufo007

ufo007

3.6.2015 8:29

V článku zapomněli napsat, že i když v autě najdete OBD konektor, tak to neznamená, že podporuje OBD protokol. Jako první přišel konektor OBD a až pak protokol. Takže starší auta, viz například felicie a fordy nejdou připojit s ELM327. Felicie jde s KKL kabelem a VAG-COM, starší fordy s ničím z těch dvou. Jdou připojit Autocom Delphi. A mimo jiné jak KKL, tak ELM se správným softwarem dokážou přečíst všechny jednotky v autě.

Tomáš

Tomáš

3.6.2015 8:30

V článku zapomněli napsat, že i když v autě najdete OBD konektor, tak to neznamená, že podporuje OBD protokol. Jako první přišel konektor OBD a až pak protokol. Takže starší auta, viz například felicie a fordy nejdou připojit s ELM327. Felicie jde s KKL kabelem a VAG-COM, starší fordy s ničím z těch dvou. Jdou připojit Autocom Delphi. A mimo jiné jak KKL, tak ELM se správným softwarem dokážou přečíst všechny jednotky v autě.

JurajN

JurajN

6.7.2015 14:51

Nepodarilo sa mi najst,kde nastavim vo verzi lite CZ jazyk, prosim poradte niekto. Alebo je k tomu uz nejaky instal balik? Dik vsem za radu.

Roman23

Roman23

31.8.2015 23:01

Prosim poradte jak mam sparovat obd 2 se sansungem s6 a bmw 335i e92 dik.pres pin co mi to pise mi to nejde ale s jinymi telefony funguje.tak nevim dik za radu

RSS (komentáře k článku)