Sony vařilo rýži a Samsung staví mrakodrapy – fakta, která jste o výrobcích telefonů nevěděli

akio-morita cover

Věděli jste, že Samsung stavěl nejvyšší mrakodrap světa, nebo že první elektrický výrobek od Sony byl vařič na rýži? O výrobcích telefonu většinou píšeme jenom v souvislosti s tím, jak jim klesá či stoupá zisk, rozšiřují svou sféru působnosti nebo představují nové modely telefonů popřípadě tabletů. Dnes se na ně ale podíváme z jiného pohledu. Našli jsme pro vás zajímavá fakta o většině nejvýznamnějších výrobců.

akio-morita cover

No. 1 Samsung

Samsung je všude, jeho reklamám se takřka nedá utéct a trh je zaplaven jeho telefony a tablety. Ale Samsung není jenom o mobilní elektronice. Ve skutečnosti je konglomerát Samsung Group společenstvím 80 firem s širokou sférou působnosti. Třeba stavební divize jihokorejské společnosti postavila mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji, který je nejvyšší budovou světa.

Burj-Khalifa-003

Samsung měl v roce 2013 370 tisíc zaměstnanců, což je 4,6 x více než Apple. Společnost je na svém domácím trhu naprosto klíčovým hráčem. Výrobky jihokorejského giganta představují 17 % tamního hrubého domácího produktu. Společnost je na světě již pěknou řádku let, založena byla v roce 1938.

samsung HDP

Přijďte si na pražskou Android RoadShow vyzkoušet novinku Samsung Galaxy Note 4 a další produkty jihokorejského giganta. Registrace najdete na oficiálních stránkách.

registrace roadshow

No. 2 Sony

Dnes známe Sony jako výrobce špičkových telefonů, televizí a další elektroniky. První výrobek, který Sony uvedlo na trh, byl ale vařič rýže. Komerčního úspěchu se mu nedostalo – rýže z něj prý byla buď nedovařená, nebo rozvařená.

sony rice cooker

Společnost byla založena v roce 1946, jmenovala se však TTK (Tokyo Telecommunications Laboratory). Ke svému současnému jménu firma dospěla až o 12 let později. Sony je odkaz na latinské slovo sonus, což znamená zvuk. Sony se navíc snadno vyslovuje takřka v jakémkoli jazyce, což je pro mezinárodní společnost důležité.

akio_ibuka Zakladatelé Sony – Masaru Ibuka a Akio Morita

No. 3 LG

LG bylo rovněž založeno v čerstvě poválečné době (1947) a jeho domovem je Jižní Korea. Prvním názvem společnosti byl Lak Hui, firma se v té době zabývala kosmetikou a obchodem. V roce 1958 společnost přijala název Goldstar, a až od roku 1995 známe LG v dnešní podobě. LG je zkratkou názvu Lucky Goldstar, v reklamních spotech se rovněž často objevuje moto Life’s Good.

LG vyvoj

hlasovat tlacitko

No. 4 Acer

Acer byl založen v roce 1976 a pochází z Tchaj-wanu. Na začátku měl 6 zaměstnanců a kapitál 25 tisíc dolarů. Dnes je Acer značkou, působící na většině světových trhů.

Společnost vystřídala za svou historii celkem tři loga. První červeno-fialové vydrželo až do roku 2001. Dalších deset let jsme vídali Acer ve tmavě zelené, která je od roku 2011 světlejší.

Snímek obrazovky 2014-11-06 v 10.47.53

Včera u nás vyšla recenze povedeného telefonu Acer Liquid Jade, přijďte se s ním seznámit naživo.

No. 5 Nvidia

Nvidia byla založena v roce 1993. Rok 1999 se stal pro společnost velmi významným, neboť vynalezla GPU, tedy grafický procesor, a zároveň vstoupila na americkou burzu NASDAQ s cenovkou 12 $ za akcii.

Snímek obrazovky 2014-11-06 v 10.48.55

V současné době firma vlastní přes 5 000 platných produktových patentů. Většina filmů, které byly v poslední dekádě nominovány na ceny za speciální efekty používaly technologie od Nvidie k docílení působivých vizuálních triků. Firma zaměstnává kolem 8 tisíc lidí.

Nvidia na pražskou RoadShow kromě jiného přiveze brýle Oculus Rift, jež vás přenesou do dechberoucí virtuální reality, tak to neprošvihněte.

No. 6 Xiaomi

Xiaomi je rozhodně jednou z nejzajímavějších společností “tam venku” a pomalu se stává zlým snem všech zavedených prodejců telefonů, především pak Samsungu. Nízké ceny a vskutku solidní produkty ukusují ostatním společnostem ze zisku. Firmě se daří na domácím trhu v Číně, kde má zásadní dopad na prodeje zmíněného Samsungu. Zároveň se společnost připravuje na globální expanzi především na západ.

US-CHINA-TELECOMMUNICATION-XIAOMI-GOOGLE

Název Xiaomi doslovně znamená “little rice”, tedy něco jako málo (malá) rýže. V roce 2013 navíc společnost přetáhla bývalého viceprezidenta Googlu, Huga Barru.

A co dělají výrobci dnes? Přijďte to zjistit na pražskou RoadShow. Dorazí LG, Samsung, Sony, Acer, Gigabite, Prestigio, Nvidia a zajímavé příslušenství najdete na stánku Belkin.

registrace roadshow

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)