Samsung představil nové procesory Exynos – osmijádrový 5422 a šestijádrový 5260

exynosy_ico

Tradice vlajkové lodi Samsung v různých variantách s odlišnými čipovými sadami není příliš stará – de facto prvním telefonem, který se prodával ve dvou verzích, byl Galaxy S4. Loňský “top” model bylo možné sehnat buď s čipem Qualcomm Snapdragon 600, nebo vlastním Samsung Exynos. Podobně tomu bude i v letošním roce – na veletrhu MWC byl sice představen Galaxy S5 s procesorem Qualcomm Snapdragon, nicméně dle dostupných zpráv bude existovat také varianta s Exynosem (viz naše aktualita Samsung Galaxy S5 dostane variantu s osmijádrovým procesorem Exynos).

exynosy_ico

Včera Samsung oficiálně představil nejnovější SoC (“System on Chip”) Samsung Exynos 5422 Octa – pokračovatele osvědčeného CPU Exynos 5420. Nová čipová sada má čtyři procesorová jádra Cortex-A15 s taktovací frekvencí 2,1 GHz a čtveřici Cortex-A7 na 1,5 GHz. Podobně, jako v případě předchozího modelu, je používána architektura ARM big.LITTLE, ale tentokrát s technologií HMP (Heterogeneous Multi Processing). Tato technologie umožňuje, aby zařízení používalo libovolnou kombinaci jader, včetně varianty, kdy pracuje všech osm najednou.

Samsung Exynos 5422 Octa Samsung Exynos 5422 Octa

Bohužel, Samsung neoznámil, jaký grafický akcelerátor hodlá ve svém novém čipu používat, ale s největší pravděpodobností můžeme očekávat čip Mali-T628 MP6.

Samsung také podrobně prezentoval další svůj čip Exynos 5260 Hexa, s nimiž jsme se již mohli seznámit díky phabletu Samsung Galaxy Note 3 Neo LTE+. Ten je vybaven dvěma procesorovými jádry Cortex-A15 s taktovací frekvencí 1,7 GHz a čtyřmi Cortexy-A7 na 1,3 GHz. Stejně, jako Exynos 5422, podporuje i tento architekturu ARM big.LITTLE a používá HMP, takže zařízení s těmito čipy budou moci používat všech šest jader současně.

Samsung Exynos 5260 Hexa Samsung Exynos 5260 Hexa

Ani v tomto případě Samsung neoznámil žádné podrobnosti o grafice, ale soudě podle Galaxy Note 3 Neo LTE+ půjde tentokrát o Mali-T624.

Obě platformy podporují nové displeje s vysokým rozlišením 2K (2560 x 1600 obrazových bodů). Model Samsung Exynos 5422 rovněž podporuje přehrávání a nahrávání videa ve formátu 4K, zatímco druhá novinka se může pochlubit přehráváním a nahráváním videa v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu.

Hromadná výroba procesorů Samsung Exynos 5422 začne na konci března tohoto roku, Exynos 5260 Hexa se již vyrábí.

Zdroje: TrashBox, Galaxy Droid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)