Samsung oznamuje partnerství s Lookoutem. Bude instalovat do svých telefonů antivir.

lokout_ico

K poměrně kontroverznímu kroku se odhodlal nejvýznamnější výrobce mobilních zařízení se systémem Android – jihokorejský Samsung. Po zapnutí nově zakoupeného telefonu této značky se v úvodní sekvenci možná budete muset prokousat jednou aplikací navíc. Tou aplikací bude antivirový program firmy Lookout, se kterou Samsung uzavřel partnerství.

Otázkou je, jak tento krok přijmou uživatelé, neboť na smysl antivirových aplikací na Androidu není jednotný názor. Pokud uživatel neinstaluje programy z neoficiálních zdrojů, je riziko infiltrace škodlivého kódu relativně malé, takže antivirový program může být právem považován za zbytečný. Jistě se najdou i kritici, kterým se nebude líbit zabírání interního úložiště, obsazování operační paměti, vytěžování procesoru a tím i snižování životnosti baterie de facto nevyžádanou aplikací.

Samsung oznamuje partnerství s Lookoutem Samsung oznamuje partnerství s Lookoutem

Pokročilejší uživatelé tak téměř jistě antivir v systémových nastaveních zakážou. Zatím můžeme jen spekulovat o tom, zda půjde antivir při prvním spuštění odmítnout, nebo dokonce odstranit jeho instalační balíček z paměti telefonu. Instalace antivirového programu dává smysl na trzích, kde nejsou k dispozici služby Google a uživatelé instalují aplikace z lokálních repozitářů či jiných ne vždy bezpečných zdrojů.

Ne všichni jsou přesvědčeni o tom, že mobilní bezpečnost je závažným problémem – přes pravidelné informace o nových exploitech a malwaru bylo zatím zaznamenáno jen minimum případů, kdy uživatelům vznikla či mohla vzniknout skutečná škoda. V rozhovoru pro Wall Street Journal řekl bezpečnostní inženýr Android Security společnosti Google Adrian Ludwig, že: “opravdu není významná míra rizika, které by uživatelé byli vystaveni.”

Samsung oznamuje partnerství s Lookoutem Samsung oznamuje partnerství s Lookoutem

Z oficiální zprávy Lookoutu vyplývá, že by se antivirová ochrana měla týkat jen zařízení, zahrnutých v programu Samsung KNOX, což má být bezpečnostní řešení, určené pro firemní nasazení, obsahující řadu bezpečnostních prvků. Co je ale jisté, je skutečnost, že se Samsung odhodlal k poměrně precedentnímu kroku, když se jako první a současně největší výrobce rozhodl předinstalovávat antivirové řešení do svých telefonů. Další informace bychom se měli dozvědět patrně již dnes, kdy se očekává oficiální oznámení.

Antivirovému programu Lookout Security & Antivirus jsme se podrobně věnovali v recenzi Lookout Security & Antivirus: bez ochrany ani ránu! Lookout nabízí dvě úrovně svých služeb: bezplatnou antivirovou aplikací a prémiové funkce, obsahující například cloudové skenování všech příloh e-mailů, kontrolu navštívených webových stránek a souborů.

Zdroje: Android Police, Android Central, Lookout, a The Verge.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)