TOPlist

Vyzkoušeli jsme One UI: Nová nadstavba Samsungu pro moderní telefony

samsung one ui nadstavba

Samsung v listopadu 2018 představil zbrusu novou nadstavbu pro telefony s názvem One UI. Nahrazuje Samsung Experience, a to hodně radikálně. Jde o kompletní předělání, kdy už se bere v potaz větší velikost telefonů, protáhlé displeje a AMOLED panely. Nadstavba je uzpůsobena tak, aby se telefon dal ovládat pohodlněji jednou rukou, zároveň se mnoho prvků zjednodušilo a samozřejmě se také dostalo na novinky z Androidu 9 Pie. Novou nadstavbu už jsme si taky mohli vyzkoušet.

Jaké Samsung telefony podporují novou nadstavbu One UI?

Prozatím bylo potvrzeno, že nová nadstavba se objeví na prémiových telefonech Samsung, které vyšly v posledních dvou letech. Na telefony řady Galaxy S9 a Galaxy Note 9 už aktualizace s Android 9 Pie a One UI vyšla. Na telefony řady Galaxy S8 a Galaxy Note 8 se testuje a do března by měla být aktualizace venku. Dá se očekávat, že novou nadstavbu obdrží i chystaná řada telefonů Samsung Galaxy S10 a pravděpodobně i ohebný telefon od Samsungu.

  • Samsung Galaxy Note 9
  • Samsung Galaxy S9
  • Samsung Galaxy S9+
  • Samsung Galaxy Note 8
  • Samsung Galaxy S8
  • Samsung Galaxy S8+

samsung galaxy telefony android 9 pie aktualizace one ui

První pohled na nadstavbu Samsung One UI

Pokud se podíváte na dnešní telefony a srovnáte je s těmi z let 2014/2015, tak si všimnete, že nové telefony už v podstatě nepoužívají poměr stran 16:9, ale využívají se protáhlejší displeje s poměrem 18:9, 19:9 apod. A s tím, jak se postupně zvětšuje velikost displejů, je v podstatě už nemožné pohodlně ovládat telefon jednou rukou. Systém Android i většina nadstaveb od výrobců je stále vytvořena pro 16:9 telefony. Společnost Samsung patří mezi první se s nadstavbou, u které se od začátku počítalo s tím, že se bude používat na protáhlých telefonech s poměrem stran 18:9 a výš.

https://www.youtube.com/watch?v=X3LVk0i6bY4

Novou nadstavbu jsme zkoušeli na telefonu Samsung Galaxy Note 9, který patří mezi největší telefony na trhu a na původní nadstavbě Samsung Experience 9.5 bylo v podstatě nemožné telefon pohodlně ovládat jednou rukou. Mnoho položek a nastavení bylo úplně nahoře pod notifikační lištou. Nově už se ale nachází co nejvíce tlačítek, položek apod. ve spodní části obrazovky. Dalo by se říct, že spodní část displeje se hlavně využívá k ovládání a vrchní část k zobrazování informací. V mnohém nám to připomíná herní konzoli Nintendo DS, kde se spodní část rovněž využívala hlavně k ovládání a vrchní k zobrazování.

Kromě toho, že se tlačítka přesunuly do spodní části obrazovky, se rovněž mnoho věcí zjednodušilo a Samsung z nadstavby odstranil spoustu zbytečných designových prvků. Už na první pohled si všimnete minimalistického designu. Novinky se netýkají pouze samotného systému, ale i systémových aplikací od Samsungu jako je telefon, zprávy, kontakty, e-mail, kalendář, hodiny atd.

Nová gesta ovládání, jednodušší nastavení a tmavý režim

Jak už jsme psali výše, Samsung konečně naplno využívá AMOLED panelů u svých telefonů a konečně se dostalo na tmavý režim. Pravděpodobně tak Samsung předběhl o jeden rok Google, jelikož se spekuluje o tom, že Android Q přinese rovněž možnost přepnout systém do černé barvy. Tmavý režim funguje pro systém, domovskou obrazovku (launcher) i systémové aplikace. Stále si bez problémů můžete změnit grafické téma, wallpaper apod.

Další novinkou je možnost zapnout si gesta místo navigační lišty. Nicméně řešení od Samsungu nám nepřijde zrovna mezi nejpovedenější. Po aktivaci funkce se úplně dole objeví tři pruhy, každé značí jedno ovládací tlačítko Androidu. Pro aktivací stačí potáhnout prstem směrem nahoru.

V nastavení telefonu si můžete všimnout zjednodušení, i když stále občas poměrně tápeme, obzvlášť u položek, které tak často nenastavujeme. Naštěstí ale má funkce „Hledáte“ funguje velmi dobře a většinou se díky ni dostanete ke správnému nastavení poměrně rychle.

Předělaná aplikace fotoaparátu a další novinky

Aplikace fotoaparátu Samsung prošla změnami hlavně designovými. Jedinou novinkou je Optimalizátor scény, který pomůže automaticky nastavit fotoaparát podle scény. Pokud jde o design, tak  i zde bylo několik důležitých prvků přesunuto do spodní části. I když samozřejmě ne všechny. Některé méně používané zůstávají nahoře, jako třeba Bixby Vision, AR Emoji nebo nastavení.

Dále se v Samsung One UI mírně upravil Always On Display, byly přidány nové styly hodin, nové informace se dají zobrazit. Dostalo se i na automatické aktivování displej poté, co telefon zvednete, nástroje pro úpravu fotografií byly přidány rovnou do galerie a došlo i na Bixby asistenta, který je údajně „mnohem lepší“. Nicméně na možnost úpravy Bixby tlačítka stále nedošlo. V neposlední řadě se upravil font.

Celkově se nám ale směr, kterým se Samsung vydává, líbí a těšíme se na další verze, které novou nadstavbu ještě vylepší. Korejská společnost udělala za poslední roky obrovské kroky v rámci softwaru. Stačí si vzpomenout na pomalý a přeplácaný TouchWiz.

Jak se vám líbí nová nadstavba Samsung One UI?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)