Samsung Galaxy Watch recenze: Všestranné chytré hodinky se špičkovou výbavou

samsung galaxy watch recenze

V dnešní recenzi se blíže podíváme na novinku Samsung Galaxy Watch. Nejnovější chytré hodinky od Samsungu mají stále zajímavý design, výbavou se můžou rovnat se špičkou trhu a oproti minulým Samsung Gear hodinkám se nasadila i zajímavá cenovka. Trh s chytrými hodinkami navíc na Androidu v poslední době stagnuje. Využijí ulehčenou cestu na vrchol a budou patřit mezi nejlepší? Jaké si korejská společnost připravila novinky? Na to si odpovíme v dnešní recenzi Samsung Galaxy Watch.

Obsah recenze Samsung Galaxy Watch

Standardní obsah balení ničím nepřekvapí

Klasická černá krabička se nějak neliší od jiných Samsung produktů z minulosti. Uvnitř se kromě chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch nachází také nabíjecí dok, kabel a adaptér do elektrické sítě, další věcí je náhradní řemínek. Poslední věci v balení jsou manuály a návody.

Kulaté prvky zůstávají, design Galaxy Watch prošel mírnými změnami

Design chytrých hodinek se na první pohled příliš nezměnil. Hodinky jsou k dispozici ve dvou velikostech, k dispozici na test jsme měli obě verze. V první řadě jde o model s velikostí 46 mm, pokud chcete něco menšího, existuje druhá verze s velikostí 42 mm, tedy stejná jako třeba u starších Samsung Gear Sport. Menší verze se následně ještě dělí na speciální Rose Gold barvu, která je určena ženám.

samsung galaxy watch zpracovani

Někteří už si také můžou všimnout toho, že neexistuje žádná řada Frontier nebo Classic. Nově je k dispozici pouze jedna řada designu, která se snaží být částečně elegantní a částečně sportovní. V základu ale spíše směřuje k tomu sportovnímu designu. Už jen třeba díky řemínku, který je přítomen. Bez větších problémů se ale pásky dají vyměnit za více elegantní. A to je možná to, co většina majitelů těchto hodinek dříve či později udělá, protože základní pásek vypadá jako chudý příbuzný vedle masivního kovového těla hodinek. Samsung Galaxy Watch má celkem dvě tlačítka, obě jsou na pravé straně. Jedno je klasické tlačítko zpět, druhé je návrat na domovskou obrazovku.

Hlavní ovládání však probíhá přes otočnou lunetu a dotykový displej. Po otočení hodinek uvidíme plastovou část, ve které se schovává senzor srdečního tepu. Rozměry větší verze hodinek jsou 49 mm × 46 mm × 13 mm, váží 63 gramů. Menší verze má rozměry 45,7 mm × 41,9 mm × 12,7 mm a váží 49 gramů. V neposlední řadě potěší voděodolnost, vhodné jsou i pro plavání. Splňuje se IP68 a 5 ATM.

Displej Samsung Galaxy Watch je výborný

Na Super AMOLED displej je krása pohledět a nejinak je tomu i u Samsung Galaxy Watch. Větší model má displej o velikosti 1,3 palce, menší pak má 1,2 palce. V obou případech jde o Super AMOLED panel s rozlišením 360 x 360 pixelů. To je na chytré hodinky poměrně vysoké rozlišení. V této části se toho nedá moc kritizovat.

Samozřejmě, že velikost displeje hodinek je oproti telefonům minimální, i tak jdou ale na malém displeji vidět kvality, na které jsme zvyklí u Samsung zařízení. Potěší vysoký maximální jas, díky kterému nebudete mít problém s čitelností displeje ani ve slunečný den. Barvy jsou syté a pozorovací úhly jsou také výborné.

Samsung galaxy watch displej

V minulosti jsme u některých chytrých hodinek měli problémy s horší odezvou na dotyky. Dobrou zprávou je to, že dotykové ovládání je na Galaxy Watch perfektní. Vzhled ciferníků se dá měnit, a to přes mobilní aplikaci nebo rovnou v hodinkách. K dispozici je několik desítek ciferníků různých designů a kvalit. Vybrat si můžete přímo ty od Samsungu, ale také od komunity. Oproti například Wear OS nám ale přijde, že kvalita a výběr povedených ciferníků je mnohem menší.

Pokud používáte ciferníky od Samsungu, tak ve velké většině z nich si můžete upravit informace, které se mají zobrazovat. Může to tak být kromě času například počet kroků, tep, spálené kalorie apod. Takže se rozhodně hodí vybrat si ciferník i podle toho, které statistiky vám rychle dokáže zobrazit.

Po hardwarové stránce se Samsung Galaxy Watch nedá téměř nic vytknout

Pokud si srovnáme konkurenci, tak TOP chytré hodinky jsou si po hardwarové stránce hodně vyrovnané a moc nevybočují něčím specifickým. Nejinak je tomu u Samsung Galaxy Watch. Využívá nový čipset Exynos 9110, který je založen na 10nm technologii. Starší hodinky Samsung mají Exynos 7270. Výhody nového čipsetu by měly podle slov výrobce být vidět hlavně ve výdrži baterie. Překvapením je rozhodně hlasitý reproduktor.

samsung galaxy watch hardware

Ve výkonu žádný větší rozdíl neuvidíte. A to z toho důvodu, že i předchozí Samsung hodinky na tom byly perfektně. Během testování běžely hodinky vždy velmi rychle, nikde se nic nesekalo a jasně šlo vidět, že výkonu má nový čipset až až. Samsung Galaxy Watch mají vnitřní úložiště 4 GB. Paměť slouží k ukládání uživatelských dat jako je hudba, obrázky apod. V neposlední řadě hardware doplňuje 768 MB RAM, případně 1,5 GB RAM u LTE verze, která se ale zatím u nás neprodává.

Samsung Galaxy Watch Unboxing!

Samsung Galaxy Watch Unboxing!

Hodinky mají základní nabídku senzorů, jde tedy o senzor srdečního tepu, akcelerometr, barometr, světelný senzor a gyroskop. Po stránce konektivity je zde Bluetooth 4.2, se kterým se hodinky propojují s telefonem. Dále to je Wi-Fi 802.11 b/g/n. LTE verze fungují pomoci eSIM, u nás se však zatím neprodávají. Nechybí ani NFC, bohužel placení funguje přes Samsung Pay, který se na našem trhu nenachází. S Google Pay hodinky nepropojíte. Hodinkám nechybí GPS nebo Glonass. GPS je absolutně bezproblémové, „chytne“ se během několika vteřin a po celou dobu měří srovnatelně s telefonem.

Galaxy Watch nepoužívá Wear OS, ale systém Tizen 4.0

Dlouhou dobu před vydáním samotných hodinek, se spekulovalo nad tím, že Samsung už nebude využívat operační systém Tizen, ale použije Wear OS od Googlu. Opak je ale pravdou, Tizen zůstává a v nových hodinkách vidíme rovnou čtvrtou generaci. Již z prvních minut se systémem, si můžete všimnout, že ve velkém se využívá černá barva. A to hlavně kvůli OLED displeji, který při použití černé barvy není aktivní a šetří se tak baterie.

Začneme tím největším problémem. A to je počet aplikací a ciferníků. Samsung tvrdí, že již má tisíce položek k dispozici. To je pravděpodobně i pravda, jenže počet kvalitních aplikací a ciferníků je žalostný. V tomto ohledu je Wear OS od Googlu mnohem dále. Počet kvalitních aplikací je u trochu vyšší než u Fitbit Ionic a Fitbit OS. To z pohledu Samsungu moc dobře nevyznívá, už jen kvůli tomu, že Fitbit OS vyšel poprvé na Ionic hodinkách minulý rok a Tizen hodinky jsou zde více než 5 let.

Druhá věc, která se nám na hodinkách nelíbí, je Bixby asistent, vyvolává se dvojitým stiskem tlačítka. A bohužel si troufáme tvrdit, že je to ještě horší zážitek než u telefonů. A to už třeba jen hodně špatným robotickým hlasem, který vás v hodinkách provází. Plusem systému Tizen je rozhodně ovládání, jak už jsme psali výše, hodinky mají otočnou lunetu. Díky ní je tak systém uspořádán tak, aby se otáčení využívalo co nejvíce. Je to rychlé, intuitivní, a hlavně se neustále nemusíte trefovat do miniaturních položek na malém displeji hodinek.

Tizen OS je rychlý a intuitivní

Hlavní nabídka systému je rozdělena do tří částí. Na ciferníku se vám zobrazují hlavní informace jako je čas, počasí, kroky, datum atd. Pokud vám přijde notifikace, jednak vás upozorní silná vibrace, několik sekund se zobrazí na displeji a poté uvidíte na ciferníku oranžový puntík. Ten vám značí, že máte lunetu pootočit do levé strany, případně potáhnout prstem přes displej. Vlevo se pak nachází notifikační centrum, kde je každá notifikace jako jedna položka, se kterou dále můžete pracovat, například u zpráv odpovědět.

Pokud pootočíte na pravou stranu, zobrazí se widgety, které si můžete upravit zcela podle sebe. Můžete si tak rychle navolit počasí, ovládání hudby, nejpoužívanější aplikace atd. Třetí částí je vysunovací lišta, u které už se nedá použít luneta, ale musíte využít dotykový displej. V této vysunovací liště se nachází rychlé zapnutí/vypnutí funkcí a taky nastavení hodinek.

rychly prehled samsung galaxy watch

Celkově je systém velmi zdařilý a je vidět, že jej Samsung za ty roky vyšperkoval téměř k dokonalosti. Hlavním mínusem je nedostatek kvalitních aplikací a ciferníků. Škoda, že se nedají emulovat Wear OS aplikace, jak jsme to mohli vidět v minulosti například u systému BlackBerry 10, který také trpěl na nedostatek kvalitních aplikací a částečně se to vyřešilo emulací Android aplikací.

[aps_product_sz id=“502024″]

Voděodolnost Samsung Galaxy Watch: Můžete jít s hodinkami do bazénu?

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch mají přímo funkci měření plaveckého bazénu. To vám v podstatě odpoví na to, jestli s ním můžete do bazénu. Splňuje se certifikace IP68 a 5 ATM. V nastavení hodinek si můžete nastavit délku bazénu pro přesnější měření, v základu je nastaveno 25 metrů. Při plavání vám kromě základních informací budou hodinky ukazovat i tep.

samsung galaxy watch vodeodolnost

Výdrž Galaxy Watch je dobrá, Samsung ale sliboval více

Kapacita baterie se liší podle verze hodinek. Větší má 472 mAh, menší pak 270 mAh. Zaměřovat se budeme na větší verzi, kterou jsme testovali déle. U ní Samsung slibuje v normálním použití až 80 hodin výdrže na jedno nabití. K této hodnotě jsme se ale ani zdaleka nepřiblížili. Problém je totiž v tom, co si Samsung představuje pod pojmem „normální používání“. Na hodnotu 80 hodin se dá dostat, budete ale muset oželet funkce jako je Always On Display, měření srdečního tepu anebo GPS. To jsme ale nedělali, při opravdu „klasickém používání“ s využitím Always On Displeje, GPS i měření srdečního tepu každých 10 minut, jsme se s baterií dostávali na cca 45 hodin. Což je pořád ve srovnání s Wear OS hodinkami super výdrž.

Hodinky mají i speciální úsporný režim, kde se omezí řada funkcí a stanou se z nich takové hloupější hodinky s podporou měření kroků a notifikací. V tomto režimu by hodinky měly vydržet cca 5 dní. To se může hodit například do míst, kde víte, že delší dobu budete bez elektrické sítě, nebo si zapomenete nabíjecí kolébku. Z nuly na sto procent se hodinky nabijí za cca 2 a půl hodiny. To zrovna moc rychlé není, i v porovnání s ostatními hodinkami, které mají pomalé nabíjení.

Pro plnohodnotné používaní počítejte s několika aplikacemi

Pokud chcete plnohodnotně využívat chytré hodinky Samsung Galaxy Watch, tak budete potřebovat celkem čtyři aplikace v telefonu. V první řadě je to Galaxy Wearable pro propojení, základní informace o telefonu a nastavení. Během připojování hodinek k této aplikace se vám ale do telefonu stáhnou další dvě aplikace. A to Galaxy Watch Plugin a Samsung Accessory Service. Tyhle tři aplikace jsou nezbytné pro fungování hodinek s telefonem. Pokud ale chcete využívat fitness záznamy, tréninky, plány atd. Tak si musíte stáhnout ještě čtvrtou aplikaci s názvem Samsung Health.

Na hlavní stránce aplikace Galaxy Wearables najdete základní informace o hodinkách, jako je výdrž baterie, dostupné úložiště a informace o RAM. Zároveň vás bude informovat o tom, že vyšla aktualizace na aplikaci v hodinkách. Další velkou částí jsou ciferníky a aplikace pro chytré hodinky Samsung. Jedná se o klasický obchod s žebříčky, kategoriemi atd. Nachází se v něm aplikace/ciferníky zdarma, ale i za peníze. Poslední částí aplikace je nastavení, kde si můžete nastavit vše od oznámení, přes aplikace, displej až třeba rozšířená gesta. Informace o zdraví a fitness v této aplikaci vůbec nenajdete.

Galaxy Wearable (Samsung Gear)
Galaxy Wearable (Samsung Gear)
Galaxy Watch Plugin
Galaxy Watch Plugin
Samsung Accessory Service
Samsung Accessory Service

Samsung Health aneb speciální aplikace pro zdraví a fitness

Informace o srdečním tepu, cvičení, spánku atd. se objevují v aplikaci Samsung Health. V základu vám hodinky měří kroky, aktivní čas, cvičení, počet vystoupaných pater, spánek, srdeční tep a nově i stres. Do aplikace si také můžete přidávat informace o potravinách, hmotnosti, vodě apod. U těchto věcí už se ale nevyužívají data z hodinek, ale musíte je zadat ručně.

U každé takto měřené informaci si po rozkliknutí můžete zobrazit více informací. U počtu kroků je to vzdálenost, spálené kalorie a graf s tím, v jakou hodinu jste se pohybovali. U aktivních minut už vidíte detailnější info, například i kolik minut jste chodili a kolik běhali. Jednotlivé úseky si můžete rozkliknout a dozvědět se ještě více podrobnější informace. A to rychlost, tempo, můžete si přidat poznámky nebo obrázky. U spánku si můžete detailně zobrazit, jak jste na tom v noci a případně si podle dat upravit to, jak lépe spát.

Rychlost i stabilita aplikací je na perfektní úrovni, propojení s hodinkami je také bez problémové, pokud si ale libujete v podrobných statistikách u sportu a fitness, bude pro vás lepší zvolit si konkurenci, která se zaměřuje více na sport. Samsung Galaxy Watch nabízí základní monitoring srovnatelný například s Fitbit Ionic, nebo Wear OS hodinkami. Společnosti jako Garmin, Suunto se na sport specializují a v jejich aplikacích to jde poznat.


Jaká je cena Samsung Galaxy Watch? V jakých barvách se prodává?

Tyto hodinky jsou na trhu ve dvou kombinacích, data serveru Heureka ukazují, že na českém trhu cena začíná u modelu Samsung Galaxy Watch 46mm na částce 8 490 Kč. K dispozici je pouze jedna barevná varianta. A to černo stříbrná. Menší verze Samsung Galaxy Watch 42mm začíná na částce 7 990 Kč. K dispozici jsou hodinky v obchodech jako Alza, CZC atd. U menšího modelu jsou na výběr dvě barevné varianty. Černé jsou určené pro pány, existuje i dámská verze Rose Gold. Jsou zcela identické, dámská verze nenabízí žádné speciální funkce navíc pro ženy.

samsung galaxy watch design

Má Samsung Galaxy Watch nějakou konkurenci?

Konkurence pro Samsung Galaxy Watch zase tak moc velká není. Tedy prozatím. U Wear OS se momentálně čeká na rozšíření nového čipsetu a také na aktualizaci samotného systému. Mezi nejlepší volby na našem trhu patří stále Huawei Watch 2. Plusy jsou hlavně ve větší podpoře aplikací i ciferníků a také možnosti platit přes Google Pay. Mají ale horší displej, horší výdrž baterie, systém není tak intuitivní a rychlý. Pořádná konkurence se snad objeví během příštího roku.

Pokud nechcete platit tolik peněz, může být ideálním řešením Xiaomi Amazfit Stratos s cenou, která atakuje 5 tisíc Kč. Ušetřit můžete také na starších Samsung hodinkách Gear S3 a Gear Sport. Fitbit Ionic je velmi povedenou alternativou, hodinky se můžou pochlubit skvělou výdrží. Pokud chcete podporu mnoha aplikací, je nejlepším řešením Wear OS, pokud chcete mít povedenou výdrž a chcete sociální prvky, tak Fitbit je ideální volbou. Samsung má od každého trochu, ale když tyto kousky poskládáme do sebe, tak na trhu nejsou lepší chytré hodinky pro Android než Samsung Galaxy Watch. To ale neznamená, že jde o nejlepší chytré hodinky. Apple se veškeré konkurenci vzdálil hodně.

konkurence-Xiaomi-amazfit-2-huawei-watch-2-samsung-gear-sport-fitbit-ionic

Závěr recenze Samsung Galaxy Watch

Samsung šel na jistotu, už dřívější chytré hodinky měl velmi povedené a u Samsung Galaxy Watch v tom pokračuje. Neriskoval žádným extra předělaným designem, ani se nepřidaly žádné extra pokročilé funkce, jako je EKG nebo třeba senzor pádu. Hodinky mají perfektní zpracování, jsou rychlé, systém je plynulý, výdrž je mírně nadprůměrná, i když nedosahuje takových čísel, jak Samsung prezentuje. Můžete s nimi plavat, sportovat, ale nečekejte ultimátní hodinky pro sport.

Software a systém hodinek je skvěle přizpůsobený otočné lunetě. Cena je srovnatelná s jinými TOP hodinkami na trhu. Mezi mínusy se dá zařadit lacině vypadající řemínek, malé množství kvalitních aplikací a ciferníků a také pomalejší nabíjení baterie. V neposlední řadě nám vadí nutnost instalace čtyř aplikací v telefonu a strašný Bixby asistent. Pokud na nové chytré hodinky nespěcháte, tak doporučujeme spíše počkat na konec roku a jaro 2019, kdy budou vycházet první Wear OS hodinky s novým čipsetem a velkou aktualizací systému. Chybu ale s těmito hodinkami neuděláte a momentálně jde o nejlepší chytré hodinky pro Android uživatele.

Klady

+ Kvalitní zpracování
+ Vynikající displej

+ Otočná luneta
+ Podpora plavání
+ Rychlý systém
+ Povedený design
+ Dobrá výdrž na jedno nabití

Zápory

– Málo kvalitních aplikací pro Tizen OS
– Pomalé nabíjení
– Nutnost instalovat 4 aplikace do telefonu

– Lacině vypadající řemínek

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí chytré hodinky Samsung Galaxy Watch?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)