TOPlist

Fitbit Ionic recenze: Povedené chytré hodinky pro sportovce s GPS i voděodolností

Fitbit-Ionic-recenze

Fitbit Ionic jsou první opravdové chytré hodinky, které tato společnost uvedla na trh. Sport je u těchto hodinek na prvním místě, Fitbit Ionic je například vybaven novým SpO2 snímačem, který umožní měřit např. spánkovou apnoe. Údajně má i nejkvalitnější GPS. Bude to ale stačit? Dokáže Fitbit udělat i kvalitní chytré hodinky a vyplatí se namísto chytrého náramku? To vám prozradí dnešní recenze.

Obsah recenze Fitbit Ionic

Obsah balení Fitbit Ionic

Úzká černá krabička Fitbit Ionic toho ukrývá trochu více, než jsme normálně zvyklí u chytrých hodinek. V první řadě to jsou samozřejmě samotné hodinky Ionic, které mají nasazený pásek velikosti L, pokud však máte menší ruku, potěší vás určitě to, že v balení se nachází i menší pásek velikosti S/P.  Dále to je USB kabel, který slouží k nabíjení i propojení s PC. Poslední věci v balení jsou manuály a návody.

obsah baleni fitbit ionic

Kulaté prvky zde nehledejte, Fitbit vsadil na hrany

U designu musíme hned pochválit Fitbit v tom, že si jdou vlastní cestou. Fitbit Ionic mají vlastní unikátní design. Hodinky jsou hranaté, ale svým „vlastním“ způsobem. Svým vzhledem moc nepřipomínají Apple Watch a díky tomu, že nejsou kulaté, tak se moc nedají srovnat s designem Samsung Gear či Android Wear hodinek. A i když to na první pohled nevypadá, Fitbit Ionic jsou vyrobeny z prémiových materiálů.

fitbit-ionic-chytre-hodinky

To je v celku pochopitelné, hodinky musí něco vydržet, obzvlášť takové, které se soustředí na sportování. Tělo hodinek je vyrobeno z hodně lehkého hliníku, kde jediným plastem jsou malé pruhy pro antény a samozřejmě řemínek, které jsou v základu z elastického plastu. Vyměnit se však dají za luxusnější, například kožené nebo kovové. Problém je v tom, že se nedají vyměnit za klasické řemínky, musí se kupovat pásek přímo pro Ionic. Fitbit Ionic má celkem tři tlačítka, na levé straně je jedno hlavní, na pravé strany jsou pak další dvě. I tyto tlačítka jsou z hliníku. Jejich mačkání je pohodlné a neměli jsme s nimi žádný problém.

Hlavní ovládání však probíhá přes dotykový displej, ten je hranatý a poměrně dost zapuštěný do těla hodinek. Nepomáhají tomu ani hodně velké rámečky, kde se dokonce vlezlo velké logo Fitbit, což asi není něco, co chcete na doplňku jako Fitbit vidět. Potěší alespoň to, že displej chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Design je hodně subjektivní, během testování jsme narazili na lidi, kteří si mysleli, že testujeme hračku, dalším se ale líbil, i když upozorňovali právě na to, že displej by mohl být mírně větší (neboli menší rámečky).

hodinky fitbit hlavni tlacitko

Naštěstí o hračku rozhodně nejde. Ukazuje to i voděodolnost, která je podle výrobce do 50 metrů a využít se hodinky můžou i k plavání. To naznačuje i speciální režim pro měření plavání. Fitbit zároveň doporučuje, že pokud se hodinky hodně namočí, nebo s nimi rovnou plavete,tak byste je měli osušit. A to hlavně kvůli samotnému pásku.

Displej Fitbit Ionic je perfektní

Color LCD displej má velikost 1,42 palce a rozlišení 348 x 250. Velikostně tak není největší, nahrazuje to ale vysokým rozlišením, a hlavně perfektním maximálním jasem. Dotykový displej umožňuje vytáhnout jas displeje až k hodnotě 1000 nitů, čímž budete mít své statistiky čitelné i na přímém slunci. Stejný jas má i Apple Watch 2. Rozhodně jde o poměrně překvapení, protože po vybalení si zrovna nemyslíte, že by hodinky mohly v této kategorii nějak moc uspět.

Trochu horší to je dotykovým ovládáním. Reakce systému jsou vždy o malý kousíček pomalejší. Hodně podobné jako to má Xiaomi u svých Amazfit hodinek. Nejedná se o nějaký velký problém, nicméně téměř ihned si všimnete, že na určité akce čekáte o malé množství času déle. U Wear OS či Tizen hodinek jsme mohli vidět lepší a svižnější reakce, které mají hodně blízko k telefonům. Vzhled ciferníků se dá měnit, a to přes mobilní aplikaci. K dispozici je několik desítek ciferníků různých designů. Vybrat si můžete přímo ty od Fitbitu, ale také od komunity. Zde nebude mít problém nikdo a každý si dokáže vybrat ideální design pro sebe.

fitbit ionic displej

Ciferník pak je poměrně důležitou součástí hodinek. Jedna se zobrazí při pootočení zápěstí a zároveň jednoduchým klepáním prstem na displej si můžete změnit rychle to, co se bude zobrazovat na displeji. Může to tak být místo času například počet kroků, tep, spálené kalorie apod. Takže se rozhodně hodí vybrat si ciferník i podle toho, které statistiky vám rychle dokáže zobrazit.

Po hardwarové stránce je na tom Fitbit Ionic srovnatelně s konkurencí

TOP chytré hodinky jsou si po hardwarové stránce hodně vyrovnané a moc nevybočují něčím specifickým. Vzhledem k tomu, že Fitbit Ionic patří k hodinkám, které se prodávají kolem částky 8 tisíc Kč, dá se očekávat podobný hardware. To znamená vnitřní úložiště 4 GB. Do hodinek se dají nahrát vlastní písničky, ale také přes Deezer stáhnout vlastní playlisty. Bohužel se nepodporují u nás rozšířenější Spotify nebo Google Play Music. Dále paměť slouží k ukládání uživatelských dat.

Introducing Fitbit Ionic

Introducing Fitbit Ionic

Pokud nesynchronizujete z nějakého důvodu data s telefonem, tak po celý týden se v hodinkách „udrží“ kompletní data minutu po minutě, denní statistiky se ukládají na dobu 30 dnů. Historie tepu se při aktivitě ukládá každou vteřinu, při normálním používání každých 5 vteřin. Když se ještě vrátíme k hardwarovým specifikacím, tak Fitbit neprozrazuje, jaké mají hodinky čipset ani kolik paměti RAM mají. Nicméně během testování jsme nenarazili na žádný problém s tím, že by Ionic výkonově nestíhal.

Ionic používá vlastní systém Fitbit OS

Samotný systém je proprietární a nazývá se Fitbit OS. Pokud jde o senzory, tak je Fitbit Ionic vybaven poměrně špičkově. Nechybí akcelerometr, gyroskop, senzor srdečního tepu, výškoměr a senzor přiblížení. Dále mají hodinky poměrně silný vibrační motorek, bez problémů si všimnete vibrací k notifikacím, ale třeba také budíku. Dále se dají hodinky propojit k Wi-Fi (802.11 b/g/n), mají GPS i NFC. Bohužel NFC se využívá k Fitbit Pay, které není na našem trhu zatím aktivní, platit přes Google Pay s těmito hodinkami bohužel nejde.

S telefonem se propojují pomocí Bluetooth, využít se Bluetooth dá ale také k propojení s bezdrátovými sluchátky. Bez větších problémů jsme se propojili a následně přehrávali offline hudbu, kterou jsme dříve stáhli přes Deezer. Plusem je to, že nemusíte přetahovat hudbu z počítače, na druhou stranu není rychlost stahování písniček zrovna nejrychlejší a připravte si pro jeden playlist několik desítek minut.

A na úplný závěr této sekce se musíme vyjádřit k GPS. Fitbit se při představení hodinek chlubil tím, že má nejlepší GPS. Je to pravda? Ano i ne. Díky dobře vyřešeným anténám poskytuje přesnější spojení s GPS a GLONASS satelity. Do minuty je vše spojeno a připraveno k použití. To není zrovna nejrychlejší, obzvlášť podle toho, co jsme nedávno mohli vidět u Xiaomi Amazfit Stratos, kde se počítalo se sekundami. Na druhou stranu, jakmile se u Ionic GPS spojila, tak v podstatě téměř nevypadla.

[aps_product_sz id=“496113″]

Co všechno senzory Fitbit Ionic měří?

Jak už jsme psali výše, chytré hodinky mají poměrně dost senzorů. Nechybí akcelerometr, gyroskop, senzor srdečního tepu, výškoměr SpO2 a senzor přiblížení. Přesnost jsme srovnávali v prvních týdnech testování s Garmin Vivomove HR, obě chytré hodinky ukazovaly hodně podobné výsledky, a to ať už se jednalo o měření spánku, počet kroků, počet pater atd. Podobně jako Garmin, i Fitbit Ionic přináší velké množství informací k monitorování těla, a to 24/7.

fitbit ionic senzory

Oproti Garminu je však všechno zjednodušené a nedostanete k tak moc detailnějším výsledkům. Přímo na hodinkách jsou k dispozici základní informace, v mobilní aplikaci je to pak trochu lepší. Potěší Sp02 snímač, který umožní měřit kyslík v krvi, určený je to například k měření spánkové apnoe.

Voděodolnost Fitbit Ionic: Můžete jít s hodinkami do bazénu?

Chytré hodinky Fitbit Ionic se dají používat pro měření plaveckého tréninku díky voděodolnosti do hloubky 50 metrů. Hodinky ukazují počet bazénů v reálném čase a zaznamenají dobu plavání a množství spálených kalorií. Jak už jsme psali výše, Fitbit doporučuje po každém větším namočení důkladné osušení hodinek.

vodeodolnost fitbit ionic

Baterie Fitbit Ionic vydrží až 5 dní

Kapacitu baterie Fitbit neuvádí, nicméně samotná výdrž je na poli chytrých hodinek mírně nadstandardní. Při klasickém používání vydrží více než 4 dní, pravidelně jsme nabíjeli hodinky cca každých 5 dní. Pokud využíváte GPS ve velkém, tak klesá i výdrž. S neustále aktivní GPS vydrží hodinky cca 10 hodin. Nabíjení probíhá přes speciální kabel, která má na jedné straně magnetický konektor s připojením do hodinek a na druhé straně klasické USB. Z nuly na sto procent se hodinky nabijí za cca 2 hodiny.

nabijeni fitbit ionic

Aplikace Fitbit je povedená, s podrobnými statistikami ale nepočítejte

Na jaře tohoto roku jsme se dostali k recenzování Garmin Vivomove HR, kde nás hodně překvapila aplikace Garminu, která nastavila vysokou laťku pro všechny ostatní. Nedávno jsme recenzovali Xiaomi Amazfit Stratos s aplikací Amazfit Watch. Amazfit aplikace ve srovnání s Garminem propadla, u Fitbit už je to o něco lepší, ale stále je Garmin o kousek dále. Zároveň je to tím, že Fitbit se hodně zaměřuje na komunitní a sociální prvky, zatímco u Garminu jsou tyto prvky až na vedlejší koleji a hlavní jsou uživatelské data a statistiky.

Na hlavní stránce aplikace v tzv. Dashboardu vidíte počet kroků, počet vystoupaných pater, počet kilometrů, spálené kalorie a minuty aktivit. Pokud mírně sjedete dolů, můžete se podívat na záznamy cvičení, spánek, historii tepu, pohyb každou hodinu, můžete přidávat váhu, počet vody a v neposlední řadě možnost přidávání jídla pro lepší měření kalorií. Každou z těchto částí si můžete rozkliknout pro více detailnější informace, včetně grafů, historie apod.

Druhou velkou částí aplikace jsou výzvy, a to jsou právě ty komunitní a sociální prvky, kterými se Fitbit proslavil již u chytrých náramků. K dispozici je mnoho různých výzev, od klasického běhu, ježdění na kole, cvičení až po splnění různých cílů. Třetí část se věnuje výhradně „koučování“ a funkci Fitbit Coach. Nabízí se několik druhů cvičení, k využívání je však potřeba další aplikace, která se nazývá Fitbit Coach. Čtvrtou částí jsou kamarádi, kde můžete vidět, jak si vedou vaši přátelé a případně se motivovat, účastnit se společných aktivit, výzev apod. V poslední sekci Account je nastavení hodinek, nastavení profilu.

Můžete si zde také upravit aplikace, jednotky. Aplikací bohužel není moc a výběr je ještě mnohem horší než u Tizen hodinek, vše důležité k fungování naštěstí nabízí přímo Fitbit v základu. Nastavit se zde dají také notifikace, přehrávání médií, widget pro systém Android atd. Rychlost i stabilita aplikace je na perfektní úrovni, propojení s hodinkami je také bez problémové, pokud si ale libujete v podrobných statistikách, nemusí být Fitbit aplikace přímo pro vás. 

Fitbit
Fitbit

Jaká je cena Fitbit Ionic? V jakých barvách se prodává?

Tyto hodinky jsou na trhu poměrně dlouho. Jak ukazují data serveru Heureka, na českém trhu cena začíná kolem částky 6 990 Kč. K dispozici jsou hodinky v obchodech jako Alza, CZC atd. v celkem třech barevných kombinací. A to modro-oranžové, modro-šedé a černo-šedé barvě. Existuje také speciální Adidas Edition, která má speciální řemínek.

fitbit ionic barvy

Konkurence pro hodinky Fitbit Ionic?

Konkurence pro Fitbit Ionic jsou v podstatě všechny prémiovější hodinky. Pokud nechcete platit tolik peněz, může být ideálním řešením Xiaomi Amazfit Stratos s cenou, která atakuje 5 tisíc Kč. Pokud vám ale nevadí si připlatit, tak se můžete porozhlédnout po jiných prémiových hodinkách. Je tu Samsung se svými Gear S3 a Gear Sport. Pak ale i Wear OS například Huawei Watch 2. Problém je v tom, že Fitbit Ionic moc nevyniká ve více věcech a nedá se tak říct, že jsou lepší nebo horší hodinky. Pokud chcete podporu mnoha aplikací, je nejlepším řešením Wear OS, pokud chcete mít povedenou výdrž a chcete sociální prvky, tak Fitbit je ideální volbou. Samsung má od každého trochu, ale také se nedá říct, že by dominoval. Trh s TOP chytrými hodinkami je hodně vyrovnaný a každý uživatel si musí určit, jaké má priority a co od hodinek chce.

konkurence Xiaomi amazfi 2 huawei watch 2 gear sport fitbit ionic

Zajímavou volbou může být také levnější hodinky Fitbit Versa, které si zachovávají většinu funkci z Ionicu. Mají odlišný design, který připomíná Apple Watch. Mínusem je absence GPS, Versa se dají propojit s telefonem a tímto způsobem se dá GPS simulovat, Ionic však telefon k tomuto vůbec nepotřebuje. A to jsou v podstatě hlavní rozdíly.

Závěr recenze Fitbit Ionic

Tyto chytré hodinky jsou rozhodně velmi povedeným prvním vstupem do světe opravdových chytrých hodinek. Design je subjektivní, ten zde hodnotit nebudeme. Plusem ale rozhodně je, že se Fitbit pokouší o něco jiného a je odlišný. Ovládání je bez problémové, jen odezvu na dotyky by to chtělo mírně lepší. Dalším velkým plusem je voděodolnost a podpora plavání. Potěší i kvalitní a rychlá GPS a perfektní displej s vysokým jasem.

Software a systém hodinek má k dokonalosti daleko. Například podpora aplikací třetích stran téměř neexistuje. Cena je srovnatelná s jinými TOP hodinkami na trhu. V neposlední řadě potěší dobrá výdrž na jedno nabití. Fitbit Pay už začal fungovat i v Česku, i když zatím jen s jednou bankou. Ve finále nám to tak přijde, že Fitbit Ionic je určen pro lidi, kteří používají oblíbené chytré náramky Fitbit, ale chtějí něco více. Pokud už jste na ekosystém Fitbitu zvyklý, je Ionic určitě dobrou volbou.

Klady Fitbit Ionic

+ Kvalitní zpracování
+ Vynikající displej

+ Perfektní výdrž na jedno nabití
+ Podpora pro plavání
+ Podpora notifikací
+ Kvalitní aplikace
+ Přesná GPS

Zápory Fitbit Ionic

– Málo aplikací pro Fitbit OS
– Méně podrobných statistik
– Pomalejší odezva na dotyky

Za zapůjčení děkujeme společnosti Fitbit.

Jak se vám líbí chytré hodinky Fitbit Ionic?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)