Menu

Samsung a Corning oznámili spojení – Lotus Glass do budoucích zařízení

Super odolné tvrzené krycí sklo Gorrila Glass od společnosti Corning se pro smartphony s Androidem v dnešní době stalo de facto standardem. Sklo Gorilla Glass bylo dokonce tak dokonalé, že jste se nemuseli bát, jestliže jste měli spolu s telefonem v kapse klíče. Včera společnosti Samsung a Corning oznámily nový společný podnik, který má přinést Lotus Glass do všech budoucích zařízení od společnosti Samsung. Tato iniciativa slibuje přinést lepší odolnost, kvalitu obrazu, kratší odezvy a vyšší rozlišení u nových generací OLED displejů, to vše při zachování výkonu a dlouhé výdrže. Myslíte si, že by mohl s Lotus Glass přijít nový Samsung Galaxy S III?

Lotus

Lotus

 

Více si můžete přečíst v tiskové zprávě níže.

February 02, 2012 08:00 AM Eastern Time
Corning and Samsung Mobile Display Form New OLED Glass Venture

New business expands Corning’s long-standing collaboration with Samsung

CORNING, N.Y.–(BUSINESS WIRE)–Corning Incorporated (NYSE: GLW) and Samsung Mobile Display Co., Ltd. have signed an agreement to establish a new equity venture for the manufacture of specialty glass substrates for the rapidly expanding organic light emitting diode (OLED) device market. The new business will be located in Korea.

“Samsung Mobile Display has led the global display industry by constantly seeking innovations and challenging current technologies’ limits. We are confident that combining our business powers with Corning’s technology leadership will deliver greater value to our clients”

Combining Corning’s Lotus™ Glass substrate technology and Samsung Mobile Display’s OLED display expertise, this new entity will be well-positioned to provide outstanding product solutions for current and future OLED technologies, from handheld and IT devices to large TVs and beyond.

The newly formed entity will supply OLED backplane glass substrates for Samsung Mobile Display, as well as for the broader Korean market.

According to a recent NPD DisplaySearch report, OLED technology advanced rapidly in 2011, setting a trend that is forecasted to continue through this decade. They estimate that OLED display revenues will exceed $4 billion in 2011 (approximately 4% of flat panel display revenues), and will reach more than $20 billion (approximately 16% of the total display industry) by 2018.

Samsung is playing a leading role in this emerging market through its Galaxy mobile device products and Super OLED TV technology introduced in January at the International Consumer Electronics Show. Corning’s ongoing advanced glass technology development includes a strong focus on high-performance displays. Most recently, this focus has been demonstrated through Corning’s new Lotus™ Glass substrates, which deliver the higher processing temperatures and improved dimensional stability needed to produce the new high performance displays.

“Samsung Mobile Display has led the global display industry by constantly seeking innovations and challenging current technologies’ limits. We are confident that combining our business powers with Corning’s technology leadership will deliver greater value to our clients,” said Soo In Cho, Samsung Mobile Display’s president and chief executive officer.

“Corning and Samsung have a long and successful partnership in the display industry, dating back nearly 40 years to the early days of television,” said Wendell P. Weeks, Corning’s chairman, chief executive officer, and president. “The strength of our business relationship is built on Corning’s ability to develop and make high-technology glass with the key attributes that enable Samsung’s next-generation displays. Together, we have led the evolution of displays – from the high-growth years of CRT, to our current successful business supplying world-leading substrates for today’s high-definition LCD TVs, and now to the launch of this important new venture to advance OLED technology,” Weeks stated.

Zdroj:Androidandme.com

 

Komentáře

Kazan

Kazan

3.2.2012 22:06

nejak nechapu co ma spolecneho sklo s odezvou, kvalitou obrazu, rozlisenim, a zachovanim vykonu ?

adsamcik

adsamcik

3.2.2012 22:09

kvalitu obrazu, odezvy a vyšší rozlišení, to vše při zachování výkonu a dlouhé výdrže… nedělá tohle display?

Kazan

Kazan

3.2.2012 22:14

no na to se ptam ja :D

kozaa

kozaa

3.2.2012 22:24

Třeba i díky lepšímu sklíčku Lotus Glass zvýší výdrž telefonu(když už umí zvyšovat pomocí sklíčka rozlišení) :-D

petr22

petr22

4.2.2012 5:20

A pořád dokola:

Gorilla Glass bylo dokonce tak dokonalé, že jste se nemuseli bát, jestliže jste měli spolu s telefonem v kapse klíče.

Klíče nemohou NIKDY poškrábat jakékoliv sklo, protože jejich tvrdost je daleko menší.
Nevim proč tady ty bludy pořád píšete, když už to bylo stokrát vysvětleno. Kdybyste byli Corningem placeni, že jim děláte reklamu, ale takhle si děláte ostudu sami.

Honko

Honko

4.2.2012 8:48

Kdyby se někdo namáhal přečíst si i těch pár vět v angličtině, tak pochopíte.

Mem

Roman Nepšinský 0

4.2.2012 9:01

petr22: Ano, klíče bývají z měkčích kovů než je třeba ocel, ale poškrábat i sklo údajně stále mohou. U rezistivních displejů je to samozřejmě jistota kvůli plastu, ale ten se podle všeho používá i u levných kapacitních displejů (např. tablety Archos, recenzovali jsme Prestigio MultiPad vycházející z Archosu 101, a tam ta vrstva působila plastově)

Vstepik

Štěpán Víteček 0

4.2.2012 9:03

TO Kazan, adsamcik: Omlouvám se a děkuji za upozornění ;-) Přeformulováno!

Lad

Lad

4.2.2012 12:02

Taky by vám brousky ruce kdyby jste ten anglicky článek přeložily

Marsec

Marsec

4.2.2012 19:54

Tohle je hromadne vyzváni všech, ktere *** čtení komentářů netykajicich se obsahu článku, ktere tady dokola publikuje jeden *** s nickem Zonda. Už me to prostě vylozene *** cist jeho debaty, ktere mi narusuji muj relax, což je i čtení vašich komentářů, což beru většinou jako přínos k tématu. Vím, že to *** hodně čtenářů a me už hodně, proto pisu sproste!
Takže prosim vyzyvam všechny k hromadnému poslání Zondy do ***!!!

ZONDO BEZ DO ***!!!

Thomas156

Thomas156

5.2.2012 20:11

Marsec dej si laskavě odchod!!

Thomas156

Thomas156

5.2.2012 20:12

Jak se sem ten hňup spamující o Zondovi vůbec dostal přes antispam filtr, nelze jej zablokovat ?

RSS (komentáře k článku)