Prohlížeč Google Chrome nefunguje na Motorole RAZR i

chrome-razri_ico

Včera jsme informovali o tom, že společnosti Motorola a Intel představily na tiskové konferenci v Londýně nový chytrý telefon – Motorola RAZR i. V podstatě se jedná o Motorolu RAZR M, od které se novinka liší pouze osazeným procesorem, kterým je jednojádrový čip Intel Atom (Medfield) na frekvenci 2 GHz. Už v diskuzi pod zprávičkou ale někteří čtenáři poukazovali na skutečnost, že procesor platformy x86 může přinést budoucím majitelům řadu problémů – zejména nekompatibilitu s některými aplikacemi.

Nejvýstižněji situaci popsal čtenář, který se podepsal jako JirkaS: “… nástup notně zbrzdí dostupnost aplikací. S těmi, které běží pod Dalvikem, asi problémy nebudou. Ale ty, které běží nativně (vyvíjené prostřednictvím NDK), tak ty samy od sebe nepojedou. A je to většina “lepších” her nebo třeba softwarových kodeků. To znamená hodně prázdný market.
Argumentovat lze sice tím, že to bude stačit jen překompilovat, ale pak bude záležet na tom, kdo a jak ten zdroják psal. A obávám se, že bez úprav se to často neobejde. Aby se nakonec neukázalo, že je jednodušší převést aplikaci z iPhone na Android, než z Android ARM na Android x86. :-)
Jeste je tu moznost překladu ARM kódu na x86 kód přímo na zařízení, ale to mi přijde zatím spíš jako sci-fi. :-)”

Na přímou otázku, zda tedy RAZR i nemá smysl pořizovat, protože by mohl mít problém s aplikacemi, JirkaS odpověděl: “Ano. Nicméně teď jsem si googloval recenze těch předchozích x86 telefonů a je to lepší, než jsem čekal. Například z TOP 100 PAID GAMES jich nefunguje jen asi čtvrtina. To je dobré skóre.”

Ukázalo se, že jmenovaný čtenář má správné informace. Redaktoři serveru Android Central se totiž na RAZR i pokusili nainstalovat prohlížeč Google Chrome a zkuste si tipnout, jak dopadli. Ano, neuspěli – aplikaci nelze nainstalovat, pokus o instalaci skončí chybovou hláškou “Package file is invalid”. Na telefonu s operačním systémem od Google nelze spustit software téže firmy!

Chrome nelze nainstalovat, pokus o instalaci skončí chybovou hláškou Package file is invalid

Chrome nelze nainstalovat, pokus o instalaci skončí chybovou hláškou Package file is invalid

Google se k situaci zatím nevyjádřil, Motorola přiznala barvu a nechala se slyšet, že ještě “Není dostupná verze optimalizovaná pro Intel.” Očekávají ale, že v okamžiku zahájení prodeje (předpokládá se začátek října) nebo krátce poté tato verze dostupná bude.

Stefan Constantinescu z Android Authority se potenciálních budoucích majitelů RAZRu i jízlivě ptá: “Jste připraveni být pokusným králíkem Googlu? Není pochyb o tom, že budete mít rychlý telefon, ale stojí to za nekompatibilitu a případné problémy? Z pěti největších výrobců smartphonů je jediným, kdo vsadil na Intel, ZTE se svým Grand X IN, který by se měl objevit na trhu tento měsíc. Pokud ani jeden z pěti největších výrobců nepodporuje pokus Intelu vstoupit na trh chytrých telefonů, měli byste ho podporvat vy?”

Zdroje: Android Authority a Android Central.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)