Patentový pletenec: Nvidia a Samsung v oboustranném sporu

Nvidia v patentovém sporu – náhleďák

A je to tu zase. Patenty se opět vytahují před soud. Jak už jsme zvyklí z posledních let, ve sporu figuruje společnost Samsung Electronics, jako oponent se staví Nvidia. O co jde firmám tentokrát?

Patentová bitka: Samsung vs. Nvidia

David P. Shaw, soudce z Washingtonu DC, zjistil, že společnost Nvidia porušuje patenty US6147385, US6173349 a US7804734, které se týkají některých polovodičových pamětí RAM a jejich technologií. Patenty do jednoho patří společnosti Samsung Electronics, některé z nich však nabyly platnosti již v devadesátých letech. Takové patenty pak mohou být považovány buď za základní technologii nebo naopak za technologii, která se již v moderních čipech nepoužívá. Jeden z patentů dokonce příští rok vyprší a tak by se společnosti Nvidia nakonec nemusel nijak týkat, i přestože soud dojde k závěru, že byl porušen.

Nvidia - sídlo

Právníci Nvidie tvrdí, že si Samsung vybral tři patenty, které již roky leží na polici a sedá na ně prach, jen aby jim oplatil původní žalobu. Ti teď především doufají, že po dalších soudních přezkoumáních dojdou soudy k závěru, že k porušení patentů nedošlo a Nvidia je „nevinná“.

Jak to začalo: Nvidia vs. Samsung a Qualcomm

Nvidia zde však v žádném případě nemůže být za viněného chudáčka či oběť korejského výrobce elektroniky. Právě ona totiž původně zažalovala Samsung a s ním i společnost Qualcomm, protože grafický procesor, integrovaný do čipsetů Samsung Exynos a Qualcomm Snapdragon, údajně porušuje její patenty. Nvidia pak požádala Komisi pro mezinárodní obchod (ITC) o zákaz prodeje smartphonů a tabletů značky Samsung, které používají SoC Exynos nebo Snapdragon, na území USA. Na oplátku i Samsung požádal o zákaz prodeje některých zařízení značky Nvidia.

samsung

Výsledek bitky?

V minulém týdnu se pak sešla šestice soudců ITC a vydala své konečné rozhodnutí ohledně obvinění Samsungu a Qualcommu Nvidií. Soudci zjistili, že společnosti Samsung ani Qualcomm neporušily dva ze tří patentů Nvidie, a že třetí údajně porušený patent je neplatný. Rozhodnutí bylo velmi důležité nejen pro oba výrobce čipsetů, ale i pro ostatní výrobce chytrých zařízení, kteří se jejich výrobky nechávají licencovat.

Výsledky právního boje mezi Samsungem a Nvidií však ještě nejsou u konce. Ačkoli Komise pro mezinárodní obchod zatím nezjistila žádné porušování patentů mezi oběma stranami, není ničím nezvyklým, že se podobné právní bitky promění v dlouholeté právní války. Doufejme, že tentokrát tomu tak nebude a vše se zase rychle urovná.

Zdroj: Anandtech

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)