Instagram spouští nástroj pro prevenci sebevražd. Jak má fungovat?

nastroj-pro-prevenci-sebevrazd-instagram_ico

Patrně nebude sporů o tom, že v dnešní době doslova vzkvétají mezi mladými lidmi (zejména teenagery a dospívajícími) deprese. Když se někdo takový dostane do (z jeho pohledu) těžké situace, vysílá první varovné zprávy často na sociálních sítích. Instagram je jednou ze stoupajících sociálních platforem, kterou mnozí lidé používají k ventilování svých emocí, problémů a frustrací. Proto provozovatelé této sítě integrovali nástroje, které umožňují anonymně nahlásit příspěvky, vykazující známky volání o pomoc. Co bude umět a jak má fungovat nástroj pro prevenci sebevražd?

Jak má nástroj pro prevenci sebevražd fungovat?

Když uživatel při prohlížení příspěvků narazí na nějaký, který vykazuje znaky deprese, může ho nahlásit. Dotyčný pak od Instagramu obdrží zprávu v následujícím duchu: “Někdo viděl jeden z Vašich příspěvků a myslí si, že možná procházíte obtížným obdobím. Pokud potřebujete podporu, rádi bychom Vám pomohli”. Zprávu bude samozřejmě možné ignorovat. V případě zájmu o pomoc se zobrazí několik možností: komunikace s kamarádem, kontakt na linku důvěry a zobrazení rad či tipů, kam se obrátit. Kromě hlášení ostatními uživateli se nabídka zobrazí také každému, kdo na sociální síť umístí obrázek s hashtagem souvisejícím se sebepoškozováním.

Nástroj pro prevenci sebevražd na Instagramu Nástroj pro prevenci sebevražd na Instagramu

Provozní ředitelka Marne Levine uvedla pro web Seventeen, že Instagram chápe, že přátelé a rodina často chtějí nabídnout podporu, ale neví, jak ji nejlépe poskytnout. Nový nástroj pro prevenci sebevražd je navržen tak, aby lidé v nesnázích věděli, že nejsou sami. Tedy že je na blízku komunita, která má o ně zájem. Jen samotné připomenutí ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebují, může být prospěšné.

 

Instagram spolupracoval s odborníky

Při vytváření textů výzev spolupracoval Instagram s odborníky na duševní zdraví, národním úřadem pro prevenci sebevražd a skupinou lidí, kteří zažili sebepoškozování či trpěli poruchami příjmu potravy. Facebook, který je mateřskou společností Instagramu, přišel s nástrojem pro prevenci sebevražd počátkem letošního roku. Má také tým, který přezkoumává hlášení a odděluje vážné případy od falešných hlášení. Zatím není jisté, kdy se funkce dostane do mobilní verze aplikace, nicméně soudě z ilustračních obrázků, na kterých je iPhone, můžeme předpokládat, že se s chytrými telefony v tomto směru počítá. V tuto chvíli není ani jisté, v jaké podobě a zda vůbec bude uvedená funkce dostupná v Česku.

Instagram
Instagram

Co na tuto funkci říkáte? Myslíte, že může být prospěšná? Použili byste ji, pokud byste získali pocit, že někdo z vašich známých podléhá depresi? Pojďte diskutovat do komentářů pod článkem!

Zdroj: androidheadlines.com, engadget.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)