Maďarsko od nového roku zdaní internet – máme se začít obávat?

Internet Hungary

Maďarská vláda projednává v posledních dnech velmi kontroverzní zákon, který je zaměřený na zdanění datového přenosu v rámci sítě internet. Od nového zákonu si vláda slibuje jediné – zlepšení aktuální finanční situace. Máme se začít obávat i u nás v České republice?

Hungary internet internet tax

Projednávaný zákon hovoří o zavedení daně ve výši 150 forintů (přibližně 14 Kč) za každý přenesený gigabajt. Tuto daň by museli platit všechny firmy, operátoři a poskytovatelé internetu. Firmy by tuto částku promítly i do ceny pro normálního zákazníka. Ve výsledku by to tak mohlo vést ke zdražení, zavádění nových FUP limitů, nebo jejich zpřísnění.

Maďarská vláda si od tohoto návrhu slibuje příjem do státní kasy ve výši 20 miliard forintů, tedy přibližně 2 miliard Kč. Podle jiných odhadů by se však mělo jednat až o 720 milionů amerických dolarů, což je v přepočtu přibližně 16 miliard Kč.

Návrh zákona v Maďarsku vyvolal vlnu nevole po celém území. Proti návrhu se postavili i největší místní mobilní operátoři a další větší firmy. Detaily navrhovaného zákona jsou v tento okamžik stále projednávány. Jedno je ale jisté, kontroverzní návrh začne platit již v počátku roku 2015. Nezbývá nic jiného než doufat, že podobný nápad nedostane někdo i u nás v České republice.

Byli byste ochotni zaplatit 14 Kč za každý přenesený gigabajt v síti internet?

Zdroj: The Verge

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)