Klávesnice Chrooma Keyboard zkouší neuronovou síť pro lepší predikce

klavesnice-chrooma-keyboard-ico

V segmentu alternativních klávesnic panuje poměrně velká konkurence. Jednotliví hráči se tak snaží zaujmout uživatele různými funkcemi navíc. Ze strany uživatelů jsou přitom hodnoceny různé atributy: například schopnost rozpoznávat slova napsaná tahem, možnost změny vzhledu či třeba přesnost predikce. Právě na poslední zmiňovanou funkci se zaměřili autoři klávesnice Chrooma Keyboard. Klávesnice Chrooma Keyboard se dlouhodobě prosazuje v nejrůznějších výběrech a žebříčcích oblíbených alternativních klaviatur. Do budoucna by její autoři rádi utrhli ještě větší podíl na trhu, takže neustále připravují nové schopnosti a funkce. Zatím poslední novinkou je neuronová síť, která se nyní testuje v beta verzi. S obdobnou schopností přišel nedávno také nejsilnější hráč – klávesnice SwiftKey, o čemž jsme psali ve článku Neuronová síť v praxi: SwiftKey nabídne inteligentní predikce.

Klávesnice Chrooma Keyboard s neuronovou sítí

Neuronová síť je dle Wikipedie “jedním z výpočetních modelů používaných v umělé inteligenci. Jejím vzorem je chování odpovídajících biologických struktur. Umělá neuronová síť je struktura určená pro distribuované paralelní zpracování dat.” Cílem neuronových sítí v softwarových klávesnicích je především posílení schopností predikce slov, která chce uživatel napsat.

Klávesnice SwiftKey již s tímto modelem pracuje a v podstatě ho používá k tomu, aby na základě dosud napsaného textu odhadla a nabídla další pokračování textu, který byste mohli chtít napsat. Namísto dosavadního odhadu na základě dvou předchozích slov bere neuronová síť v úvahu kontext celé věty. Tím by měla být zajištěna vyšší pravděpodobnost odhadu následujícího slova.

Tak například pokud v angličtině začnete psát “Meet me at the”, nabídne klávesnice další slovo “moment”, které však nemusí odpovídat původnímu záměru pisatele. Klávesnice, která používá neuronovou síť, bere v úvahu všechna slova napsané věty. Díky tomu si dokáže “uvědomit”, že v tomto konkrétním případě patrně budete chtít nabídnout místo setkání a nabídne třeba místa, kde jste se setkávali v minulosti. Kromě toho bude klávesnice Chrooma Keyboard také napovídat emotikony, odpovídající dosud napsanému textu. Vzhledem k tomu, kolik stovek různých “smajlíků” je v dnešní době k dispozici, to může být vítané zjednodušení. Beta verze také nabídne vyhledávání animovaných GIFů, snadný přístup k posledním obrázkům a hlasový vstup.

Kde stáhnout beta verzi klávesnice Chrooma Keyboard?

Samozřejmě není jisté, že se všechny funkce z beta verze dostanou do finálních sestavení, nicméně testovat je můžete již dnes. Do programu beta testování se můžete přihlásit v Obchodě Play. Pokud, stejně jako my, narazíte na hlášku “Váš účet momentálně nesplňuje kritéria pro zařazení do programu testování této aplikace”, pak nevěšte hlavu. Beta verzi klávesnice Chrooma Keyboard lze stáhnout také z alternativního zdroje APKMirror. V takovém případě je ovšem nutné v systémovém nastavení povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran. Instalační balíček beta verze 4.0 je velký 17,1 MB a lze ho použít na zařízeních s Androidem 4.4 a vyšším.

V Obchodě Play zaznamenala tato klávesnice více než půl milionu stažení a může se chlubit průměrnou známkou 4,4.

Chrooma Keyboard - RGB & Emoji Keyboard Themes
Chrooma Keyboard - RGB & Emoji Keyboard Themes

Zdroje: androidauthority.com, cs.wikipedia.org.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)