TOPlist

Jak otevřít (téměř) všechny typy souborů ve vašem Android telefonu?

typy souborů android otevreni

Ačkoliv je Android velmi otevřený systém, tak to neznamená, že podporuje přímo v systému každý typ souborů. Ano, většinu těch známých si můžete otevřít přímo v systémovém správci souborů. Co ale dělat, když si stáhnete soubor s méně známou koncovkou? V dnešním článku vám poradíme, jak otevřít téměř všechny typy souborů na Androidu.

Jaké typy souborů potřebujete otevřít?

Kancelářské soubory

Pokud potřebujete otevřít soubory s příponou DOCX, XLSX, XML, PPT, PDF, ODT, RTF, ODS, TXT apod., které spadají hlavně do sekce dokumentů, tak máte na výběr hlavně ze tří balíčků aplikací. V první řadě to jsou Google Dokumenty (Dokumenty, Tabulky, Prezentace), Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) a pak také v univerzálním balíku WPS Office, který dokáže otevřít téměř všechny formáty kancelářských souborů.

Google Docs
Google Docs
Google Sheets
Google Sheets
Google Slides
Google Slides
Microsoft Word: Edit Documents
Microsoft Word: Edit Documents
Microsoft Excel: Spreadsheets
Microsoft Excel: Spreadsheets
Microsoft PowerPoint
Microsoft PowerPoint
Microsoft OneNote: Save Notes
Microsoft OneNote: Save Notes
WPS Office-PDF,Word,Sheet,PPT
WPS Office-PDF,Word,Sheet,PPT

Elektronické knížky

Elektronické knížky a časopisy jsou velmi často dostupné v rozdílných formátech, které nemusí podporovat klasické kancelářské aplikace, o kterých jsme psali výše. Na čtení knih na Androidu je nejlepší využít speciální aplikace. Podpora pro různé typy souborů e-booků je u nich jen třešničkou na dortu, oceníte hlavně funkce pro čtení. Nejprve zde máme Moon+ Reader, který si dokáže poradit s formáty EPUB, PDF, MOBI, CHM, CBR, CBZ, UMD, FB2, TXT, HTML, RAR, ZIP nebo OPDS. Dobrou alternativou je ReadEra, která si dokáže poradit se soubory s příponou EPUB, PDF, DOC, DOCX, RTF, TXT, DJVU, FB2, MOBI a CHM.

Moon+ Reader
Moon+ Reader
ReadEra – book reader pdf epub
ReadEra – book reader pdf epub

Fotografie a obrázky

Většina telefonů již má předinstalovanou aplikaci Google Fotky, která si dokáže poradit s velkým množstvím formátů, včetně RAW. Pokud ale chcete mít podporu pro každý formát, tak je dobrou aplikací RawDroid Pro, jde sice o starší aplikaci, ale stále se může chlubit obrovskou podporou formátů.

Například: .3fr (Hasselblad), .arw .srf .sr2 (Sony), .bay (Casio), .crw, .cr2 (Canon), .cap, .iiq, .eip (Phase_One), .dcs, .dcr, .drf, .k25, .kdc (Kodak), .dng (Adobe), .erf (Epson), .fff (Imacon), .mef (Mamiya), .mos (Leaf), .mrw (Minolta), .nef, .nrw (Nikon), .orf (Olympus), .pef, .ptx (Pentax), .raf (Fuji), .raw, .rw2 (Panasonic), .raw, .rwl, .dng (Leica), .srw (Samsung) a .x3f (Sigma).

Google Photos
Google Photos
RawDroid Pro
RawDroid Pro

Pokud chcete s fotografiemi i dále pracovat, můžete využít aplikace od Adobe, případně Googlu. Na mysli máme Photoshop Express, Photoshop Lightroom a Snapseed. I tyto aplikace si poradí s velkým počtem formátů.

Photoshop Express Photo Editor
Photoshop Express Photo Editor
Lightroom Photo & Video Editor
Lightroom Photo & Video Editor
Snapseed
Snapseed

Videa

Pokud chcete na PC program pro přehrávání téměř všech video či audio formátů, tak si jdete nainstalovat VLC Media Player. Nejinak je tomu i na Androidu, mobilní aplikace zvládá přehrávání MKV, MP4, AVI, MOV, Ogg, FLAC, TS, M2TS, Wv nebo třeba AAC souborů. Alternativy k VLC existují. A to zejména MX Player, který si poradí také s velkým množstvím typů videí.

VLC for Android
VLC for Android

Audio a hudba

V první řadě opět zmíníme multimediální přehrávač VLC, který můžete použít na velké množství audio formátů. Více než dobrou alternativou je Poweramp, který si dokáže poradit s MP4; M4A; ALAC; OGG; WMA; FLAC; WAV; APE; WV; i TTA.

Poweramp Music Player (Trial)
Poweramp Music Player (Trial)

Zkomprimované soubory

Komprese dat se ve velkém používá i u souborů, které jsou určené pro mobilní telefony. Správce souborů si dokáže poradit se známými formáty jako je RAR nebo ZIP. Jenže u komprese dat existuje mnoho způsobů a i díky tomu je k dispozici velké množství formátů. Jedna z nejlepších aplikací na Androidu je B1 Archiver, který dokáže otevřít, ZIP, RAR, B1, jakož i 34 jiných formátů, včetně APK souborů. Alternativou je aplikace RAR, za kterou stojí autoři známého programu WINRAR.

B1 Archiver zip rar unzip
B1 Archiver zip rar unzip

Používáte nějaké jiné aplikace pro otevírání neobvyklých formátů na Androidu?

Zdroj: androidpit.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)