Co jsou to APK soubory, kde se stahují a jak je nainstalovat?

apk-soubory-stazeni-instalace-navod

O APK souborech už jste pravděpodobně někdy v životě slyšeli. A to třeba pokud jste někdy zabrousili do nějaké naši zprávy o aktualizaci libovolné aplikace. Většinou v ní odkazujeme i na možnost stažení APK souboru. Co to ale znamená, kde se stahují a jak je vůbec nainstalovat? Na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.

Co to jsou APK soubory?

Ve zkratce se jedná o instalační soubory Android aplikací. Většinou ani nepostřehnete, že si APK do telefonu instalujete, protože k tomu využíváte obchod Google Play, kde už vše probíhá automaticky na pozadí. APK souborů si všimnete až poté, co si budete chtít nainstalovat něco mimo obchod Play. Jedná se o něco podobného, jako u PC s Windows soubory s příponou .exe. Po stažení APK se vám ve vaší složce v telefonu objeví soubor s příponou .APK a následně s ním můžete pracovat.

Poznámka ke stahování aplikací

Tímto způsobem je nelegální stahovat placené aplikace, neslouží tedy ke krádeži softwaru. Zároveň si dávejte pozor, odkud APK soubory stahujete, využívejte pokud možno ověřené zdroje.

Proč si APK soubory stahovat a instalovat ručně?

Jak už jsme psali výše, většinu APK souborů si budete stahovat a instalovat automaticky z Google Play a ve výsledku je tak ani nepostřehnete. Důvodem, proč si instalovat a stahovat APK soubory ručně je v podstatě v tom, pokud chcete mít na svém telefonu aktualizaci či přímo aplikaci dříve, než se vůbec objeví na Google Play. Dalším důvodem je například možnost obejití regionu pro instalaci.

APK Dowload-instalace-Google Play

Pozor ale na to, že APK soubory mimo Google Play můžou obsahovat viry, malware apod. Obzvlášť pokud se jedná o soubory k jinak placeným aplikacím či hrám, které jsou upraveny tak, aby je mohl každý využívat zdarma. Doporučujeme využívat ověřené zdroje pro instalaci APK souborů.

Jak instalovat APK soubory do telefonu?

Než se vůbec do nějaké instalace pustíme, musíte si nejprve povolit instalace z neznámých zdrojů ve vašem telefonu. Tuto položku ve většině telefonů nalezneme v sekci Nastavení a následně Zabezpečení. Jakmile tento krok máme hotový, tak se můžeme pustit do samotné instalace. Pro jistotu ještě jednou upozorňujeme, že instalace z jiných míst než Google Play je jedním z nejčastějších důvodů infiltrace škodlivého kódu do systému Android. Dávejte si tedy dobrý pozor na to, co a odkud instalujete.

POZOR

Před instalací každé aplikace věnujte pozornost oprávnění, které se zobrazí. Můžete snadno odhalit podvodnou aplikaci.

Ve správci souborů si najděte složku, kde jste si stáhli nebo například překopírovali APK soubor z počítače. (Stažené soubory se většinou nachází ve složce Download). Jakmile tento soubor naleznete, klepněte na něj a vyberte možnost nainstalovat. A to je celé.

Kde se APK soubory stahují?

Jak už jsme psali výše, tak APK soubory se můžou stáhnout doslova na každém kroku. Pokud ale nevíte, co děláte, tak tento způsob rozhodně nedoporučujeme. Můžete si totiž jednoduše do telefonu nainstalovat malware. Obecně pro instalaci APK souborů se nejvíce využívá server APKMirror.com, kde se nachází velké množství ověřených aplikací či her ke stažení. Druhým ověřeným zdrojem APK souborů je server APKPure.com

Server APKMirror umožňuje stahování a instalaci APK balíčků Server APKMirror umožňuje stahování a instalaci APK balíčků

I zde ale platí zvýšená obezřetnost. U obou serverů jsou k dispozici komentáře u jednotlivých aplikací. Doporučujeme před každou instalací nebo stažením alespoň komentáře rychle projít, jestli s daným souborem není něco v nepořádku.

Instalujete si APK soubory ručně, nebo využíváte výhradně obchod Google Play?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)