Dokumenty Google vs. Microsoft Word Online. Kdo je lepší a proč?

Dokumenty Google vs Microsoft Word Online

Dlouho, předlouho si Microsoft držel v podstatě monopol se svým Office na kancelářský software, v čele s Wordem. Před několika lety přišla i kompletní online verze. Jeho největší konkurence je známá jako Dokumenty Google. Která služba je ale lepší?

Dokumenty Google, nebo Microsoft Office Online?

Fanoušci Apple zařízení snad odpustí, že jsem se zaměřil jen na dva největší hráče, a to Microsoft se svým Office Online a Dokumenty Google. Záměrně jsem také nevolil Office 365, protože předplatné může odradit hodně lidí a navíc by se pak nejednalo o moc férové hodnocení.

Obecně známým faktem je to, že Dokumenty Google jsou odlehčenou verzí, která ani zdaleka nenabízí tolik, co Microsoft Office. Google se to ale ani nesnaží dohnat. Většina nových funkcí v Office programech jsou buď věci spojené s cloudem, spoluprací nebo takové, které normální uživatel použije maximálně párkrát. A to ještě náhodou, protože chtěl vyzkoušet, co to tlačítko vlastně dělá.

Když se to ale srovná s Microsoft Office Online, rázem je to o něčem jiném. Maže se mnohaletý náskok Microsoftu a obě služby tak můžou vystartovat ze stejné startovací čáry. To, která služba je celkově lepší, si necháme na někdy příště a zaměříme se na to, kde by se měl každý redaktor cítit jako ryba ve vodě – textové editory.

Microsoft Word vs. Dokumenty Google

Šablony

Prvním plusem Wordu jsou šablony, pravda není jich mnoho, ale i to málo se počítá oproti Google dokumentům, které je z nějakého důvodu v české verzi nepodporují. Někteří by mohli namítnout, že existuje galerie šablon pro Dokumenty Google, jenže ta bude v nejbližší době ukončena a její náhrada se pro Česko někde pozapomněla.

word-sablony

Odchyt překlepů

Word byl vždycky známý pro svou velmi kvalitní opravu překlepů a čárek. Stejně kvalitní slovník si přenesl i do online verze, kde dává Googlu pořádně na “budku”. Každý, kdo něco psal v Google dokumentech, určitě narazil na neoblíbené červené podtržení. A to i u gramaticky správného slova, jen aby mu Google nabídnul možnost opravit to na podivnou verzi s pomlčkou, nebo divně umístěnou mezerou.

Podpora offline dokumentů

Kde naopak Word ztrácí, je podpora dokumentů offline. Bez stáhnutého dokumentu to nepůjde a k jeho úpravám bude potřeba externí aplikace, nebo případně rovnou nainstalovaný Word. Dokumenty Google mají vyřešenou offline verzi, stačí k tomu Chrome prohlížeč a přihlášení ke Google účtu.

Obrázky

Vkládání a manipulace s obrázky mě na Wordu vždy iritovala, v online verzi to není o moc lepší, spíše naopak. Sice má “pěkné” styly, ale nastavení obtékání textu jsem nenašel, takže k pozicování obrázků budete muset využít odstavce, což není ani zdaleka ideální. Google dokumenty jsou v tomhle ohledu o ligu dále, ať už je to podporou Google disku, vyhledávání obrázků, nebo následnou manipulací v dokumentu. Podporuje dokonce fotobanky.

google-doc-obrazky

Spolupráce

Ta funguje v obou službách velmi podobně, obě verze podporují úpravy dokumentů v reálném čase, takže můžete rovnou vidět, co vaši spolupracovníci zrovna vyvádí. Nicméně v Dokumentech od Googlu mi přišla práce více rychlejší a intuitivnější. V Microsoftu se ale jedná o novou funkci, takže je pochopitelné, že může být více kostrbatá.

Aplikace

I když je aplikace pro Word určena hlavně pro předplatné Office 365, funguje i bezplatně, tudíž se může srovnat s aplikací od Googlu. A nestojí si vůbec špatně, opět jde vidět trochu rozdílná filozofie, kdy se Google snaží razit jednoduchost a přehlednost. Zatímco Microsoft má více funkci za cenu menší přehlednosti a trošku pomalejší reakční doby na některé úkony. Ani jedna ale nenabízí něco tak moc přelomového, aby mohla zvítězit nad druhou. Navíc většinou stejně aplikace slouží ke čtení, nebo případně k rychlé úpravě.

Microsoft Word: Edit Documents
Microsoft Word: Edit Documents
Google Docs
Google Docs

Počet funkcí / rychlost

Na začátku jsem psal, že se u online verze Wordu maže mnohaletý náskok Microsoftu. Což je pravda, nicméně pořád můžeme vidět, že má Word oproti Googlu navrch, například v počtu fontů, stylech, režimem pro čtení apod. Google může nicméně “útočit” argumentem, že je rychlejší, podporuje stažení do více druhů souborů apod.

Kdo vyhrál?

Nejedná se o náhodu, že vyšla remíza, protože obě služby jsou velmi dobré. Každý ale využije jiné funkce, které například více potřebuje k práci. Já bych například používal raději Word Online, ale bohužel Microsoft podporuje synchronizaci dat pouze s OneDrive. A tolik odlišného pro mě zase nenabízí, abych měl kvůli tomu mít další cloud službu. Proto jsem zvolil Google dokumenty, které dobře zapadají do ekosystému Googlu. Chybu neuděláte ani s jedním editorem, finální výběr “té vaší” je ale spíše na osobních preferencích.

Který textový editor raději používáte?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)