Menu

Aplikace RAR pro Android zkomprimuje a zabalí soubory do archivu

Potřebujete zkomprimovat a zabalit v telefonu či tabletů více souborů do jednoho archivu? Můžete se spolehnout na osvědčenou značku v tomto oboru – aplikaci od tvůrců WinRARu, nazvanou prostě RAR.

Obsah článku

Co aplikace RAR slibuje?

Na prvním místě autoři v popisku zdůrazňují, že se jedná o oficiální aplikaci od tvůrců legendárního WinRARu. RAR nabízí v jednom balíčku originální, jednoduchý, snadný a rychlý komprimační/dekomprimační program a základního správce souborů.

Aplikace dokáže vytvářet archivy ve formátech ZIP a RAR a rozbalovat soubory RAR, ZIP, TAR, GZ, BZ2, XZ, 7z, ISO a ARJ. Nechybí funkce opravy poškozených archivů, porovnávání obsahu, šifrování heslem ani schopnost využívat více procesorových jader. Při rozbalování si poradí i s nejnovějším typem formátu RAR, zaheslovanými či vícesvazkovými archivy.

Jak RAR funguje v praxi?

Prostředí aplikace zaujme na první pohled tmavým provedením, což ocení majitelé zařízení s obrazovkami (S)AMOLED. Po prvním spuštění požádá o přístup k souborovému systému. Jako další nabídne, zda chcete zobrazovat reklamu, nebo zvolíte možnost předplatného v ceně 29 Kč na rok, díky kterému reklamy neuvidíte.

Z hlediska fungování se program chová jako klasický správce souborů. Můžete v něm procházet složky a zobrazovat v nich obsažené soubory. Zatržítky po pravé straně lze vybírat více souborů i složek, v dolní liště se pak ukazuje, kolik z celkového počtu a jak velké vybrané položky jsou.

Dlouhým stiskem vyvoláte plovoucí nabídku s funkcemi, jako je přidání do archivu, zkopírování do schránky, vyjmutí a vložení, vytvoření nové složky, odstranění a přejmenování. Aplikace tedy do jisté míry zvládne suplovat tradičního správce souborů a snadno si v ní například soubory ke komprimaci vložíte do jedné nově vytvořené složky. Nejdůležitější funkce najdete také v podobě tlačítek v horní nástrojové liště. První slouží k přidání vybraných položek do archivu, druhá k rozbalení komprimovaného souboru a třetí k odstranění. Méně podstatné funkce se schovávají v kontextové nabídce pod třemi tečkami.

Při komprimaci souborů můžete zadat název výsledného archivu, zvolit formát (RAR, nebo ZIP), případně nastavit heslo a po archivaci soubory smazat. V pokročilých možnostech je dále možné ovlivnit úroveň komprese či velikost záznamů pro případnou opravu. Zabalené archivy lze procházet úplně stejným způsobem jako složky. Při rozbalování je možné zvolit cílovou složku a nastavit, jak se má aplikace chovat v případě, že v cílové složce existuje soubor stejného jména. Další možnosti nejsou v tomto případě potřeba.

Resumé

Pokud jste na počítači pracovali s programem WinRAR, budou vám ovládání a nabízené funkce verze pro Android velmi povedené. RAR nabízí vše, co může uživatel potřebovat k rozbalování a vytváření komprimovaných archivů, částečně také zastane funkci správce souborů. Nesporným kladem je také lokalizace do češtiny. Aplikace RAR je v Obchodě Play čtyři a půl roku a za tu dobu zaznamenala více než padesát milionů instalací a má známku 4,4. Jen 5 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.2 a vyšším.

RAR
RAR
Používáte na Androidu nějaký program na práci s komprimovanými archivy?
 

Komentáře

Pepapa

Josef Dittrych 8

6.7.2018 13:11

Ahoj používám velmi často , skvělá věc je že si otevřete třeba zip v něm si vyberete co potřebujete a zkopírujte kam potřebujete aniž by jste zip museli někam extrahovat 😉 a je skvělý třeba na úpravu aplikací které rozbalí najdete požadovanou věc kterou chcete upravit třeba ikona .

Bicista

bicista 61

6.7.2018 14:15

Tak tady nekdo objevil ameriku :) ale beru to spis jako clanek k pripomenuti. Ja osobne pouzivam app Easy UnRAR

Karelk

Karel Kiliánexternista 24

6.7.2018 14:32

@Josef Dittrych
Díky za praktické poznatky :)

@bicista
Kdepak, já RAR používám už od dob, kdy se ovládal z příkazové řádky :)
A o tom pro Android samozřejmě vím, ale tak nějak mě napadlo o něm napsat až dnes. Novinka to samozřejmě není.

DeeJay.DEFFI

DeeJay.DEFFI 6

6.7.2018 15:24

Občas se hodí když se nějaký zaheslovaný archiv nedá rozbalit přes xplore. Jinak mi z 99 procent vystačí na kopírování, přesouvání i rozbalování všeho xplore postačí. I na systémové soubory když je k dispozici root.

Jerryxx

Jerryxx 0

6.7.2018 23:32

Používám Mixplorer, což je velmi slušný správce souborů s širokými možnostmi
(archivace, rozbalení, hesla, kopírování souborů ze zipu, apk či jiných archivů bez nutnosti rozbalení aj.) a navíc je už v češtině.
Samotnou aplikaci v Googlu play nenajdete, protože tyhle aplikace co jdou moc do hloubky nemá Google rád, ale další doplňky, které rozšiřují možnosti tam dostupné jsou.!

Karelk

Karel Kiliánexternista 24

7.7.2018 15:02

@Jerryx
Kvůli čemu podle Vás není Mixplorer v Obchodě Play?

Uni

uni -216

9.7.2018 7:30

Jerryxx: Čeština v file exploreru je stejně užitečná jako v pornu 😊

Yahoo

Yahoo 0

9.7.2018 20:36

@Karel Kilián Není v Play Store, protože mu tam tu app někdo nelegálně vyvěsil. A Google to smazal, ale po autorovi teď chce, aby změnil package name, což je pro něj z mnoha důvodů obtížné až nemožné.

RSS (komentáře k článku)