Aplikace RAR pro Android zkomprimuje a zabalí soubory do archivu

RAR-pro-Android-zkomprimuje

Potřebujete zkomprimovat a zabalit v telefonu či tabletů více souborů do jednoho archivu? Můžete se spolehnout na osvědčenou značku v tomto oboru – aplikaci od tvůrců WinRARu, nazvanou prostě RAR.

Obsah článku

Co aplikace RAR slibuje?

Na prvním místě autoři v popisku zdůrazňují, že se jedná o oficiální aplikaci od tvůrců legendárního WinRARu. RAR nabízí v jednom balíčku originální, jednoduchý, snadný a rychlý komprimační/dekomprimační program a základního správce souborů.

Aplikace dokáže vytvářet archivy ve formátech ZIP a RAR a rozbalovat soubory RAR, ZIP, TAR, GZ, BZ2, XZ, 7z, ISO a ARJ. Nechybí funkce opravy poškozených archivů, porovnávání obsahu, šifrování heslem ani schopnost využívat více procesorových jader. Při rozbalování si poradí i s nejnovějším typem formátu RAR, zaheslovanými či vícesvazkovými archivy.

Jak RAR funguje v praxi?

Prostředí aplikace zaujme na první pohled tmavým provedením, což ocení majitelé zařízení s obrazovkami (S)AMOLED. Po prvním spuštění požádá o přístup k souborovému systému. Jako další nabídne, zda chcete zobrazovat reklamu, nebo zvolíte možnost předplatného v ceně 29 Kč na rok, díky kterému reklamy neuvidíte.

Z hlediska fungování se program chová jako klasický správce souborů. Můžete v něm procházet složky a zobrazovat v nich obsažené soubory. Zatržítky po pravé straně lze vybírat více souborů i složek, v dolní liště se pak ukazuje, kolik z celkového počtu a jak velké vybrané položky jsou.

Dlouhým stiskem vyvoláte plovoucí nabídku s funkcemi, jako je přidání do archivu, zkopírování do schránky, vyjmutí a vložení, vytvoření nové složky, odstranění a přejmenování. Aplikace tedy do jisté míry zvládne suplovat tradičního správce souborů a snadno si v ní například soubory ke komprimaci vložíte do jedné nově vytvořené složky. Nejdůležitější funkce najdete také v podobě tlačítek v horní nástrojové liště. První slouží k přidání vybraných položek do archivu, druhá k rozbalení komprimovaného souboru a třetí k odstranění. Méně podstatné funkce se schovávají v kontextové nabídce pod třemi tečkami.

Při komprimaci souborů můžete zadat název výsledného archivu, zvolit formát (RAR, nebo ZIP), případně nastavit heslo a po archivaci soubory smazat. V pokročilých možnostech je dále možné ovlivnit úroveň komprese či velikost záznamů pro případnou opravu. Zabalené archivy lze procházet úplně stejným způsobem jako složky. Při rozbalování je možné zvolit cílovou složku a nastavit, jak se má aplikace chovat v případě, že v cílové složce existuje soubor stejného jména. Další možnosti nejsou v tomto případě potřeba.

Resumé

Pokud jste na počítači pracovali s programem WinRAR, budou vám ovládání a nabízené funkce verze pro Android velmi povedené. RAR nabízí vše, co může uživatel potřebovat k rozbalování a vytváření komprimovaných archivů, částečně také zastane funkci správce souborů. Nesporným kladem je také lokalizace do češtiny. Aplikace RAR je v Obchodě Play čtyři a půl roku a za tu dobu zaznamenala více než padesát milionů instalací a má známku 4,4. Jen 5 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.2 a vyšším.

Používáte na Androidu nějaký program na práci s komprimovanými archivy?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)