Ematic redefinuje “levný tablet” – 7 palců a Jelly Bean za 80 dolarů

ematic_Genesis_Prime_ico

Levné tablety nejsou žádnou žhavou novinkou – zákazník dnes může vybírat z takových zařízení, jako je například Nexus 7, Galaxy Tab 7.0, Kindle Fire, ASUS MeMo Pad či Acer ICONIA, jakož i z moře neznačkových “sedmipalců”. Tyto tablety kombinují slušnou hardwarovou výbavu, postačující pro většinu zájemců, a přijatelnou cenu. Popularitu tohoto segmentu potvrzuje také menší a levnější iPad Mini od Apple, navzdory prohlášení Steva Jobse, podle kterého jsou taková zařízení “mrtvá již při svém zrození”.

Cenovka nejlevnějších použitelných tabletů se sedmipalcovou obrazovkou se pohybuje kolem 150 amerických dolarů (v přepočtu cca 3 000 Kč), nicméně v tomto segmentu již můžeme sledovat, jak se nabízené vlastnosti přizpůsobují co nejnižší ceně (tablety mívají horší displeje, chybí slot na paměťovou kartu, jsou osazeny levným čipem atp.). Objevilo se také několik tabletů atakujících 100 dolarů (cca 2 000 Kč), které ale ještě nedávno nebyly vhodné na nic jiného, než čtení elektronických knih. Navíc často mívaly odporovou dotykovou technologii, která je ve většině případů nepřesnější, pomalejší a méně pohodlná.

Společnost Ematic, která je s produkty jako FunTab zkušeným výrobcem tabletů, přijala hozenou rukavici a rozhodla se vytvořit zařízení s cenou pod 100 dolarů – konkrétně za 79,99 USD (cca 1 600 korun). Zařízení se jmenuje Genesis Prime a z hlediska technických parametrů můžeme konstatovat, že odpovídají ceně – ostatně posuďte sami:

 • Procesor: 1,1 GHz
 • Operační paměť: 512 MB RAM
 • Dedikovaná GPU
 • Displej: 7″, rozlišení 800 x 480 obrazových bodů, kapacitní, multi-dotykový
 • Interní paměť: 4 GB s možností rozšíření microSD kartami o dalších až 32 GB (výrobce v TZ láká ještě na 5 GB v cloudu)
 • Wi-Fi: 802.11b/g/n
 • Fotoaparát: přední 0,3Mpx
 • Operační systém: Android 4.1 Jelly Bean
 • Rozměry: 192 x 125 x 9,9 mm
 • Hmotnost: 268 gramů
 • Konektory: USB 2.0, 3,5mm audio

Samozřejmě to není zařízení, které by se mohlo byť jen z dálky srovnávat s Nexusem 7, což s ohledem na cenu ani není jeho cílem. Genesis Prime je určen pro konzumaci multimediálního obsahu, hraní méně náročných her a prohlížení webových stránek. Proti ostatním “extrémně levným” tabletům může zaujmout například relativně novou verzí Androidu 4.1 Jelly Bean (v softwarové výbavě nebude chybět Obchod Play) a obrazovkou s kapacitní technologií snímání doteků. Pro někoho možná bude kromě ceny zajímavá možnost vybrat si ze široké škály barev, jak můžete vidět na obrázku výše.

Ačkoli Ematic Genesis Prime určitě nebude trhat výkonnostní rekordy, nespatříme ho na vrcholu žebříčků v benchmarcích a pravděpodobně nepřekvapí závratně dobrým dílenským zpracováním, rozhodně jde o pěknou ukázku, že za cenu pod sto dolarů lze vyrobit poměrně použitelné zařízení.

Umíme si představit koupi tohoto tabletu jako “druhého do rodiny”, na hraní dětem, nebo “tablet na dovolenou” (když se ztratí, nikdo se nebude věšet na strom).

Zatím bohužel nejsou informace o tom, zda se tento tablet dostane na český trh, kde by se předpokládaná cena mohla pohybovat kolem cca 2 000 až 2 200 Kč.

Zdroje: Android Headlines a Android Central.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

prestigio_multipad_logo

Recenze Prestigio MultiPad 8,4″ (PMP3084B)

Tablety Karel Kilián Karel Kilián
21 min. uložit na později

Komentáře (15)