TOPlist

CES 2016: 8 nejdůležitějších událostí letošního veletrhu

ces 2016 náhled

Sledovali jste dění v Las Vegas pozorně? Ať už novinky ze světa chytrých přístrojů hltáte ze zapálením nebo jen tak pokukujete zpovzdálí, každoroční největší veletrh spotřební elektroniky CES vám nemohl uniknout. Jako každý rok jsme vás zasypávali novinkami a čerstvými informacemi, přesto je někdy těžké držet s obrovskou záplavou elektronických hraček a zpráv krok. Shrnutí 8 nejdůležitějších událostí, momentů, přístrojů i oznámení, které by vám rozhodně neměly uniknout, naleznete v tomto článku.

Události nejsou řazeny podle důležitosti.

1. Netflix oznámil rozšíření působnosti o 130 nových zemí

Oznámení o vypuštění Netflixu do dalších 130 zemí, které už nemusí složitě řešit přístup do databáze se seriály a filmy přes VPN server, se událo právě na veletrhu CES 2016. Pro představu, Netflix před masovým rozšířením operoval pouze v 60 zemích – dostat se na trojnásobný počet je proto velká událost.

netflix-movies-

Na House of Cards zapomeňte

Pro Čechy se však neobešla bez poněkud komické situace. Oblíbený a oceňovaný seriál House of Cards, který pochází právě z dílen Netflixu, v české databázi nenajdete. Exkluzivitu má totiž v tuzemsku zaručenou Česká televize a Netflix si tedy neškrtne – podle našich informací se jedná o celosvětový unikát.

2. Google s Lenovem odhalily plány kolem Projekt Tango 3D

O Projektu Tango jsme vás průběžně informovali už v minulosti. Co je ale na oznámení z letošního veletrhu důležité, je informace o spolupráci Googlu a Lenova na dostupném zařízení, které by Projekt Tango 3D využívalo. Pořídit si ho bude moci každý obyčejný smrtelník v průběhu tohoto roku. Celý projekt tak nastartuje novou generaci přístrojů, jež bude možné používat k mapování interiérů, rozšířené realitě a mnoha dalším účelům.

3. Rozlišení 4K se stává standardem

Adoptování nového vylepšení širokým okruhem spotřebitelů vždy nějakou dobu trvá. Rozlišení 4K se však začíná stávat standardem a výchozím bodem pro výrobce chytrých televizorů. Nejenže se jejich poptávka v několika posledních měsících výrazně zvedla, technologie je díky snižující se ceně také mnohem dostupnější.

samsungwm1_2040.0

Předpověď pro rok 2016?

Výrobci své tvrzení podtrhli nejen novými, ještě tenčími a dražšími modely, ale také předpovědí trendu pro příští rok: Každá pátá prodaná televize v roce 2016 bude mít úhlopříčku větší než 50 palců a rozlišení 4K.

4. Obrovský nárůst Internetu Věcí. Už brzy u vás doma?

Internet Věcí, neboli Internet of Things (IoT) je v informatice označení pro propojení vestavěných zařízení s Internetem. V praxi tedy jde o jakékoli předměty, ať už v domácnosti nebo kdekoli jinde, které mají díky bezdrátovému způsobu komunikace přinést nové možnosti využití – třeba chytrá lednička, která se postará o váš nákupní seznam.

Samsung Family Hub - náhleďák

Ještě blíže chytrým domácnostem a městům

Internet Věcí byl na CES 2016 oblíbeným tématem a pouze ukazuje na šířící se trend – udělat chytré zařízení z čehokoli a posunout se tak o krok blíže celým chytrým domovům a městům. Jednalo se například o chytré zrcadlo, které zobrazí zprávy i počasí nebo chytré lžičky počítající kalorie.

5. Wearables se zlepšují (konečně)

Chytrá nositelná zařízení se konečně stávají použitelnými. Jedním ze základních pilířů pro zlepšení je zejména kvalitnější a spolehlivější přístup k datům týkajících se zdraví. Pod wearables si ale nepředstavujte pouze hodinky – kterých bylo na veletrhu rovněž plno – ale i chytré tenisky počítající kroky nebo trička kontrolující srdeční aktivitu.

6. Chytrá auta (i bez speciálních systémů)

Microsoft uzavřel partnerství s Volvem, Ford se domluvil s Amazonem… Firmy začínají pracovat na konceptu chytrých aut bez chytrých aut – chytré z nich udělají integrované funkce v dalším zařízení.

Microsoft Band 2 bude moci komunikovat s autem

U Microsoftu to bude komunikace prostřednictvím jejich fitness náramku Band 2 a Amazon chce Ford propojit se svým multifunkčním pomocníkem Amazon Echo, což by umožnilo například odemykání auta pomocí hlasového příkazu nebo pokládání různých otázek při řízení – o zácpě, počasí a čemkoli jiném.

Faraday Future FFZERO koncept - náhleďák

Futuristický koncept auta ve vašem smartphonu

Ford rovněž oznámil vylepšení samořídících aut o nové senzory, další z mnoha zajímavých novinek je i futuristický koncept elektromobilu od společnosti Faraday Future. Vůz FFZERO1 Concept zaujme již na první pohled svým sci-fi designem.

7. Virtuální realita konečně realitou

Virtuální realita je tu s námi skrze Google Cardboard či headsety od Samsungu nějakou dobu. Nejočekávanější událostí bylo však uvedení na trh finálního produktu Oculus Rift. Dočkali jsme se, i když s poněkud vyšší cenou. HTC rovněž nezahálelo a svému loňskému headsetu nadělilo spoustu vylepšení. Samsung zase významně vylepšil ovládání pro svůj headset vytvořený ve spolupráci s Oculusem.

Všechny fajnšmekry by měl potěšit i fakt, že v roce 2016 bude až 20 známých herních titulů disponovat podporou pro Oculus Rift.

oculus rift balení ovladač

8. Hacknuli jsme mozek!

Zajímavým posunem ve virtuální realitě by mohla být speciální čelenka, která na veletrhu vzbudila značný rozruch. Chytrý pásek dokáže detekovat mozkové signály a jeho použití je téměř neomezené. Od kontrolování dalších chytrých zařízení, vylepšení koncentrace, přes odhalení nemoci až po virtuální realitu. Pásek je zatím pouze startupem, dostalo se mu však oprávněně velké pozornosti.

new-wave-in-tech-hacking-the-brain

Další důležité události veletrhu CES 2016

Na veletrhu v Las Vegas bylo samozřejmě představeno i mnoho smartphonů různých značek. Levné modely rovněž nezůstaly stranou a byly nedílnou součástí představených produktů.

490104-lg-rollable-display

Zdroj: Dailymail, BGR

Co vás na veletrhu CES 2016 zaujalo nejvíce?

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)