Avast! označoval Gmail, WhatsApp a další aplikace jako malware

avast_ico

Oblíbená mobilní bezpečnostní aplikace Avast! Mobile Security, která má podle Obchodu Play více než 10 milionů stažení, předvedla v uplynulých dnech poměrně vážnou chybu – označovala jako malware oficiální aplikaci Gmail. Jednalo se samozřejmě o “falešně pozitivní” (“false positive”) detekci – ačkoli poštovní klient může sloužit ke stažení škodlivých aplikací, sám o sobě pochopitelně malwarem není.

Chyba v Avastu byla zřejmě větší než malá, neboť poměrně záhy začali uživatelé hlásit chybnou detekci aplikací WhatsApp, Amazon, ScoreCenter, Redbox, PayPal, Google Currents, YPMobile, HP ePrint, Radio, LinkedIn, Foscam Remote a dalších, které antivir taktéž označil jako škodlivé. Uživatelé sice mohou vybrané programy zařadit na seznam výjimek (“white list”), raději ale nedomýšlíme, jak takový výsledek antivirové kontroly může vyděsit ty méně zkušené.

Avast! označoval Gmail, Whatsap a další aplikace jako malware Avast! označoval Gmail, Whatsap a další aplikace jako malware

Moderátor fóra pro podporu Filip Havlíček k aféře uvedl: “Vypadá to, že falešně pozitivní detekce se skrze naše systémy dostaly ke všem uživatelům. Omlouvám se za to. Nebojte se, brzy bude vydána aktualizace virových definic, která odstraní tuto detekci. Přesměruji všechna témata na toto, aby všichni věděli, co se děje. Napíšu, až bude aktualizace venku, aby si každý mohl provést manuální update definic.”

Podle reakcí uživatelů byly aktualizované definice uvolněny včera odpoledne a skutečně vyřešily problém falešných detekcí. Přesto kuriózní problém zaujal zahraniční média a především v očích odborné veřejnosti nepřidá této značce na důvěryhodnosti.

iogWwcdYdz1sQFXD9E8 3hG9c4WKP3gX2sTrMd 7cKf6iNIGI5D7DCpPcZDgTTylld8W=w124
avast! Mobile Security
AVAST Software
Verze 2.0.3917 (8. 3. 2013)
Velikost 4,8 MB
2.1+


Zdarma

Zdroje: Android Central, avast! Forum a Android Headlines.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)