Menu

Aplikace Friendly: Jednoduchý a rychlý klient pro Facebook včetně Messengeru

friendly-1
Aplikace Friendly: Jednoduchý a rychlý klient pro Facebook včetně Messengeru
Ohodnoťte článek

Není to tak dlouho, co společnost Facebook začala zbrojit proti uživatelům bez oficiální aplikace a Messengeru – z prohlížeče v telefonu si zprávu svým přátelům nepošlete a jste donuceni stáhnout Messenger. Dnes se podíváme na aplikaci Friendly, která nám umožní nejen Facebook používat bez oficiální aplikace, ale i pohodlně posílat zprávy bez Messengeru.

Friendly: Přívětivá aplikace, která umí to hlavní

Oficiální aplikace Facebook si přílišnou oblibu nezískala a mnoho uživatelů se jí vyhýbá. Alternativ je celá řada a spoustu z nich už jsme si představili. Dnes se podíváme na aplikaci Friendly, která se ze systému iOS dostala na začátku prosince také na Android. Zvládne být plnohodnotnou aplikací pro konzumaci obsahu z Facebooku a navíc nám umožní i posílání zpráv přátelům. U podobných aplikací (které jsou založeny na webové verzi Facebooku) člověk naráží na hlavní nevýhodu – pomalé načítání a neplynulé prostředí. To ovšem není případ Friendly.

Rychlé a jednoduché prostředí

Základní obrazovka aplikace je rozdělena na 4 hlavní záložky – feed s novinkami, zprávy, upozornění a záložka se skupinami, stránkami, nastavením apod. Mezi těmito obrazovkami se lze jednoduše přepínat ikonkami v horní části aplikace nebo tahem prstu. Přesun je plynulý, což není u aplikací podobného typu úplně samozřejmostí. V hlavním proudu lze stejně jako v aplikaci komentovat, dávat “lajky” nebo příspěvky sdílet.

Nechybí samozřejmě ani možnost ani vytvářet vlastní příspěvky s fotografiemi, videem nebo polohou. Chybí snad jen možnost živého vysílání, což je zatím výsadou pouze oficiální aplikace. Posun hlavním feedem a otevírání příspěvků je příjemně plynulé a rychlé. Člověk díky tomu nemá pocit, že by se jednalo o aplikaci postavenou na webové verzi Facebooku.

Filtrování a zvýraznění obsahu

Zajímavou možností je filtrování obsahu nebo jeho zvýraznění pomocí klíčových slov. Aplikace dokáže příspěvky, ve kterých se daná slova vyskytují, z feedu úplně odstranit nebo je naopak opatřit štítkem “Highlighted Post”. Lze také skrýt otravné nabízení lidí, které byste možná mohli znát. To vše lze provést tlačítkem v pravém spodním rohu.

Facebook i Messenger v jednom

Možná nejvíce oceňovanou funkcí však budou zprávy, díky čemuž nemusíte v mobilu nosit dvě aplikace – jednu pro konzumaci obsahu a druhou pro zprávy, jak to Facebook zamýšlí. Friendly kombinuje vše v jednom. Zprávy se nacházejí v druhé záložce a připomínají odesílání přes mobilní webový prohlížeč (což už ale nyní není možné). Kromě možnosti psaní a čtení nabízí aplikace i notifikace, což je šikovná vlastnost. A tak trochu u komunikační aplikace žádaná.

Notifikace je nejprve nutné aktivovat v nastavení aplikace. Šikovnou možností je nastavit hodiny, kdy nebude telefon notifikace zobrazovat. Friendly dokonce umožňuje aplikaci zamknout pomocí 4místného kódu, což se může hodit k ochraně soukromí. Reaguje také snímač otisků prstů.

Závěr

Aplikace Friendly představuje velmi zajímavou alternativu pro ty, kteří chtějí Facebook v mobilu, ale netouží přitom po oficiální aplikaci ani Messengeru. Díky tomuto nástroji můžete nejen pohodlně konzumovat obsah sociální sítě, ale zároveň posílat zprávy svým přátelům. A nechybí ani třeba notifikace, zámek aplikace nebo filtrování obsahu. Aplikace je navíc zdarma i bez reklam, což je další její plus.

Jedná se o neoficiální aplikaci

Jelikož je Friendly neoficiální aplikací pro používání služby Facebook, můžete se při jejím používání dopustit porušení některých podmínek Facebooku. Stejně tak mohou být Vaše data přístupná třetím osobám, což je riziko při používání neoficiálních aplikací.

Friendly for Facebook
Friendly for Facebook
Cena: Zdarma+

Používáte nějakou alternativu Facebook aplikace? Dáte Friendly šanci?

Komentáře

Petr Rolf

Petr Rolf

z aplikace
13.12.2016 20:37

Takže v podstatě téměř totožné, jako FB Lite, která funguje celkem spolehlivě a nemusím hnát vše přes dalšího prostředníka :-)

V1t3k

v1t3k

z aplikace
13.12.2016 20:45

jdu vyzkoušet protože FB Lite mi nesedí a tak používám m.facebook.com a Messenger Lite

V1t3k

v1t3k

z aplikace
13.12.2016 20:46

tak prý nejdu protože mám málo místa… -_-

Strny

strny

13.12.2016 20:50

Disa

Kulichoid

kulichoid

z aplikace
13.12.2016 21:43

Oproti Fb Lite je datově 2x větší. Ale zase oproti klasickému Messengeru nemá skoro nikam přístupová oprávnění.

CUCU

CUCU

13.12.2016 22:06

STRNY: disa byla super dřív, po nějakém čase jsem se chtel vrátit a nějak nemůžu dohledat spousty připojení, nasel jsem jen facebook a whats ap. Kdyby byl nekde seznam toho co umí, na G+ jsem nedohledal.

Rasťo Megyessi

Rasťo “RostyMegyessi

14.12.2016 8:37

Vyzerá jednoducho a svižne, ale mobil mi ju zaradil medzi aplikácie nadmerne využívajúce energiu a notifikácie prijatých správ mi aj tak nezobrazí takže sa asi vrátim k FB cez web akurát neviem čo s tými správami :)

Jan Dolejš

Jan Dolejšexternista

14.12.2016 8:59

Rasťo “RostyMegyessi
Pokud aplikaci vyloženě nepotřebujete, na zprávy můžete použít mobilní prohlížeč a jen si jej přepnout dočasně na Desktop režim. :-)

Rasťo Megyessi

Rasťo “RostyMegyessi

14.12.2016 9:40

Díky za tip, ale ako mi to vyrieši tie notifikácie? Keď aj prepnem na desktop, zatvorím prehliadač, tak po znovu spustení sa zobrazí o5 ako mobilný. Nechcem mať v kuse spustený Chrome. Notifikácie chodia v podstate všetky okrem tých zpráv…

Rasťo Megyessi

Rasťo “RostyMegyessi

14.12.2016 11:58

…tak notifikácie vyriešené, problém bol v tom najslabšom článku (ja) a to frekvencia zisťovania nových správ, mal som nastavené 15 min čo som opomenul pri poslaní skúšobnej správy :) ešte uvidím čo povie batérka na spotrebu…

Guillemot

guillemot

z aplikace
14.12.2016 15:00

Na vše stačí Opera Mini, má minimální datové nároky, notifikace chodí a zprávy jdou také psát.

Guillemot

guillemot

z aplikace
14.12.2016 15:01

… Jen se musí listovat mezi stránkami. (načíst další..)

Vojtěch Vilímec

Orbit09

z aplikace
14.12.2016 22:07

Já zas nevím proč si furt stěžujete. Používám originální aplikace Facebook i Messenger, místo mám, baterku to nežere, ale vy si pořád budete na něco stěžovat, ať už to bude cokoli.

RSS (komentáře k článku)