5 tipů, jak používat Facebook bez oficiální aplikace

Facebook-app

Nevyhovuje vám Facebook strategie, kdy oficiální aplikace zabírá v telefonu příliš mnoho místa a říká si o nesmyslný seznam všemožných oprávnění? Každý den brouzdá bezmála 1 miliarda uživatelů mezi sledovanými stránkami, obsahem kamarádů a dalšími novinkami. Celých 800 milionů návštěv přitom přichází z mobilní aplikace. Neuvěřitelná čísla stále rostou – a to i přesto, že aplikace Facebooku čelí už od počátku tvrdé kritice, ať už kvůli velikosti aplikace, jejímu ovládání nebo spotřebě dat. Jak se zbavit oficiální aplikace a přitom si stále užívat jednoduchého přístupu na oblíbenou sociální síť? Vyměňte ji za následující alternativy.

1. Vyzkoušejte alternativu přímo od Facebooku

Aplikace Facebook Lite z části připomíná první verze klienta největší sociální sítě pro Android. Grafické rozhraní je zde podřízeno funkcím – nikoli naopak, nedočkáte se ani oslňujících vizuálních efektů. Právě proto by tento program mohl vyhovovat především uživatelům, kteří preferují jednoduchost a funkčnost.

Prosté rozhraní najdete prakticky ve všech sekcích, nejvíce patrné je však v chatu, který je „ořezán“ na skutečně nezbytné minimum. Potěšujícím faktem je kompletní česká lokalizace. Okleštěná verze Facebooku není jediným oficiálním počinem – v Obchodě Play naleznete také Mentions (ta však slouží ke komunikaci ověřených profilů z fanoušky) nebo Moments.

facebook lite

Facebook Lite
Facebook Lite

2. Dejte šanci datově úsporné aplikaci Metal

Pro Facebook i Twitter vyzkoušejte kladně hodnocenou aplikaci Metal, která kromě velké úspory dat nabídne i mnoho dalších netradičních funkcí. Navíc je zdarma, bez reklam a aplikace samotná má pouze 2,5 MB – oficiální aplikace Facebooku díky samotnému velkému souboru a ukládání obsahu zabere v telefonu i 200 MB. Nezapomínejte také aplikace po použití řádně ukončit, pouhá minimalizace nestačí.

Metal
Metal

3. Folio pro Facebook nabídne triky navíc

Folio nezabere příliš místa a nabídne netypicky rozsáhlou škálu nastavení. Aplikace slouží jako „obal“ pro mobilní rozhraní Facebooku – umí však spoustu triků navíc. Kromě designové vysouvací lišty nabídne aplikace mnoho přizpůsobení. Klasický Facebook se jakýmkoli psím kusům s nastavením vzhledu nebo obsahu vehementně brání, Folio však aspoň z části úder vrací.

Vývojář rovněž deklaruje úsporu baterie – tvrzení bohužel potvrdit nemůžeme, rozhodně jsme však zaznamenali rychlejší načítání požadovaných stránek. To je ovšem trochu paradox a výsměch oficiální aplikaci. Folio však není všemohoucí –  neumí například zjistit, kdo si vás odebral z přátel (na rozdíl od této aplikace).

Folio
Folio

4. Staňte se beta testerem aplikace SlimFacebook

Spousta uživatelů paradoxně často využívá mobilní webové rozhraní, které na tom však není vůbec špatně. Jedinou nevýhodou je otevírání prohlížeče a samozřejmě s tím spojené sosání baterie a další neduhy. Vývojář z XDA developers proto přišel s jednoduchým řešením – 700 kB velká aplikace využívající webového rozhraní, která po vás nechce jediné oprávnění.

5. A co Messenger?

Lépe optimalizovaná aplikace Disa umí většinu funkcí, které nabídne i běžný Facebook Messenger. Kromě psaní můžete posílat obrázky, spustit fotoaparát přímo z aplikace, sdílet svou polohu nebo zanechat namluvený vzkaz – oznámení jsou rovněž samozřejmostí. Výhodou alternativní aplikace je možnost sloučení několika služeb do jediné. Kromě facebookového chatu můžete v aplikaci používat také WhatsApp nebo SMS.

Uživatel získá plynulejší chod telefonu, znatelnou úsporu baterie a možnost sloučení více služeb pod jednu službu. Notifikace jsou spolehlivé a můžete jim přidělit i vlastní vibrace.

Disa (Unified Messaging Hub)
Disa (Unified Messaging Hub)

Závěrem

Ačkoli jsou alternativy oficiální Facebook aplikace na obstojné úrovni, nemohou vyhovět každému. Uživatel se sám musí rozhodnout, jestli raději obětuje soukromí, větší spotřebu dat nebo pár procent baterie navíc za komfort a podporu ze strany Facebooku, která je u oficiální aplikace na dobré úrovni.

Žádná varianta se neobejde bez kladů a záporů – doufáme však, že si z následných vybraných alternativ zvolíte to pravé pro vás, i když to bude nakonec právě oficiální aplikace. Pokud vás však Facebook znudil natolik, že byste rádi sociální síť opustili, prozradíme jak na to. 

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)