Facebook Lite: otestovali jsme „odlehčenou“ oficiální aplikaci
- Recenze
- Karel Kilián
- 2.2.2015
- 41
Nebude příliš odvážné říci, že kdo není na Facebooku, ten jako by nebyl. Samozřejmě existují alternativy, které se největší sociální síti více či méně podobají, nicméně Facebook je se svým počtem aktivních uživatelů jednoznačnou „jedničkou na trhu“. Kromě oficiální aplikace, která se na Androidu těší značné oblibě, byla tento týden uvolněna také „odlehčená verze“ Facebook Lite. Jejím hlavním přínosem by měla být menší náročnost a „spotřeba“ dat.
Co Facebook Lite slibuje?
V oficiálním popisku v Obchodě Play je uvedeno, že Facebook Lite vyniká především v těchto směrech:
- Rychlá instalace – velikost instalačního balíčku je menší než 1 MB.
- Rychlé načítání obsahu.
- Efektivní práce s datovými přenosy.
- Určený pro 2G mobilní sítě a oblasti s omezeným připojením k Internetu.
Patrně nemusíme vysvětlovat, že sociální síť Facebook nabízí možnost konverzovat s přáteli, realizovat skupinové chaty, komentovat příspěvky, sledovat publikované informace od vašich přátel, aktualizovat svůj stav a vystavovat fotografie.
Jak Facebook Lite funguje v praxi?
Abychom mohli ocenit přínosy „odlehčené“ aplikace v praktickém životě, nejprve jsme provedli odinstalaci plnohodnotného klienta. Ten podle statistik, vedených systémem, spotřeboval za 27 lednových dnů 19,16 MB, z toho 9,73 na popředí a 9,43 na pozadí. Odstranili jsme také Messenger, jenž se podílel na spotřebě 7,70 MB dat. Poté jsme na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat nainstalovali Facebook Lite ve verzi 1.0.0.0.0. Velikost instalačního balíčku je, jak ostatně slibují autoři, vysloveně podprůměrná – stahovat tak budete pouhých 252 KB. Protože aplikace není v Česku dle všeho dostupná, stáhli jsme ji z alternativního zdroje APKMirror.
Seznam požadovaných oprávnění je skutečně hodně dlouhý – zhlédnout ho můžete na následujících snímcích, ze kterých je zřejmé, že sociální sítě nejsou nic pro „vrozené paranoiky“.
Instalace proběhla bez potíží, takže jsme během několika okamžiků mohli aplikaci spustit.
Po krátkém pohledu na logo následuje přihlášení jménem (e-mailem či telefonním číslem a heslem), nebo možnost založení nového účtu (registrace probíhá ve třech krocích).
Základní rozhraní aplikace
Po přihlášení následuje možnost vyhledání přátel, která ve zkratce funguje tak, že aplikace nahraje vaše kontakty a poté budete moci požádat ty, které existují na Facebooku, požádat o přátelství. My jsme ale tento krok přeskočili a rázem jsme se ocitli v prostředí aplikace, sestávajícím z nástrojové lišty, hlavního okna a tlačítka pro aktualizaci stavu. Položky, které mají k dispozici nějaké aktualizace, jsou označeny červeným čtverečkem s bílým číslem.
V první sekci můžete prohlížet časovou osu („timeline“) s příspěvky vašich přátel. Samozřejmě nechybí možnost přidávání komentářů a označování symbolem zdviženého palce („to se mi líbí“/“lajkování“). Tažením obsahu obrazovky směrem dolů provedete aktualizaci, což je u klientů sociálních sítí obvyklý způsob. V tomto směru se ale musíme pozastavit nad podivností, kdy se po každé aktualizaci na první pozici objevoval jiný příspěvek, někdy starý i několik dnů.
Přes kontextovou nabídku lze příspěvek sdílet na svou vlastní časovou osu, zobrazit, zobrazit album, případně označit jako „tohle nechci vidět“.
Druhá sekce nabízí vyhledávání přátel. Kromě zobrazení přijatých žádostí o vaše přátelství zde můžete načíst a vyhledat kontakty ze svého telefonního seznamu, případně se podívat na „lidi, které možná znáte“ a požádat je o přidání mezi přátele.
Třetí sekce je chat, tedy oblíbená forma textové komunikace. Jak jsme zvyklí, konverzace jsou seskupeny podle kontaktů a dále prezentovány formou rozhovoru jedné a druhé strany. Kromě textu můžete do chatu posílat také samolepky (obrázky, často i animované) a přikládat fotografie, jež lze pořídit fotoaparátem zařízení, nebo vybrat z galerie. V kontextové nabídce jsou funkce obnovení, označení jako nepřečtené, odstranění či přerušení konverzace a přidání dalších lidí, tedy zahájení skupinového chatu. V případě, že obdržíte novou zprávu, je zobrazena v oznámeních. K chatování tak není nutná instalace samostatné aplikace Messenger.
Čtvrtá sekce zobrazuje oznámení. Zde najdete informace, když někdo okomentuje či „olajkuje“ příspěvek, který jste sdíleli, nebo jste v něm označeni či zmíněni. Klepnutím na položku se dostanete k příslušnému příspěvku, kde můžete reagovat. Tlačítkem v horní části okna označíte všechna upozornění jako přečtená. Veškerá oznámení jsou ve výchozím stavu také publikována v oznámeních, odkud se snadno a rychle dostanete k jednotlivým příspěvkům.
Další nabídky
Poslední sekce obsahuje méně používané položky, které si projdeme jen zběžně:
- Přátelé – seznam vašich přátel a nabídka těch, které byste mohli znát, a tedy požádat o přátelství.
- Fotky – obsahuje odkaz na rychlé zveřejnění fotografie, dále pak vytvoření alba, seznam vystavených alb, souhrn fotek, na kterých jste vy, úvodních fotek a profilových obrázků.
- Vyhledávání – hledání v lidech, skupinách, stránkách a událostech.
- Nastavení – v této sekci můžete ovlivnit řadu parametrů, jako je nastavení účtu, jazyk aplikace, zapnout/vypnout upozornění na několik typů událostí, zobrazovat časy komentářů, vibrace při příchodu zprávy a odhlášení z Facebooku.
- Vybrané příspěvky – odkaz na první sekci s vaší časovou osou.
- Zprávy – odkaz na třetí sekci se zprávami doručovanými skrze chat.
- Upozornění – odkaz na čtvrtou sekci, kde najdete oznámení, týkající se vás a vašich příspěvků.
- Žádosti o přátelství – odkaz na druhou sekci s přehledem žádostí o uzavření přátelství, vyhledání vašich kontaktů na FB a seznamem lidí, které byste mohli znát.
- Stránky – stránky firem, míst a organizací, které jste označili „to se mi líbí“. Klepnutím můžete zobrazit příspěvky na dané stránce.
- Skupiny – seznam skupin, do kterých jste zapojeni a dále výběr těch, jež by vás mohly zajímat. Klepnutím zobrazíte příspěvky v dané skupině.
- Události – možnost naplánovat novou událost a pozvat na ni přátele. Dále seznam nejbližších narozenin a událostí, na které jste byli pozváni.
- Nápověda – nápověda k Facebooku s možností prohledávání.
- Informace – údaje o používané verzi, ochranných známkách, nahlášení problému, zásady používání dat a prohlášení o právech a povinnostech.
- Odhlásit se – odhlášení z Facebooku.
Celkově můžeme konstatovat, že v aplikaci Facebook Lite patrně nechybí žádná z funkcí, které uživatelé běžně používají.
Během dvou hodin intenzivního používání aplikace přenesla 4,53 MB dat, přičemž 4,37 MB na popředí a jen 161 kB na pozadí. Je naprosto logické, že čím více budete program tohoto typu používat, tím větší objem dat bude přenesen.
Resumé
Aplikace Facebook Lite tak trochu připomíná první verze klienta největší sociální sítě pro Android. Grafické rozhraní je zde podřízeno funkcím, nikoli naopak, nedočkáte se ani oslňujících vizuálních efektů. Právě proto by tento program mohl vyhovovat především uživatelům, kteří preferují jednoduchost a funkčnost. Prosté rozhraní najdete prakticky ve všech sekcích, nejvíce patrné je však v chatu, který je „ořezán“ na skutečně nezbytné minimum. Potěšujícím faktem je kompletní česká lokalizace.
Program na Xperii Z3 běží skutečně plynule, což ale není překvapením, neboť na tomto mobilu nebyly problémy ani s plnohodnotným klientem. Překvapilo ovšem poněkud zvláštní přeskupování příspěvků v časové ose po jejím obnovení. Z hlediska datové náročnosti můžeme jen obtížně srovnávat – lehce přes 4 MB dat za dvě hodiny není mnoho, navíc musíme brát v úvahu fakt, že jsme během testu aplikaci používali patrně více, než by ji v běžném provozu využíval průměrný uživatel.
Aplikaci Facebook Lite si zatím z Obchodu Play stáhlo přes deset tisíc uživatelů a její průměrné hodnocení je 4,6 z 5,0 možných. Instalační balíček, velký 252 KB, lze použít na Androidu 2.2 a vyšším. Pro srovnání – „plnohodnotný“ Facebook pro Android má na svém kontě více než miliardu instalací a známku 4,0.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (41)
Přidat komentář