Jako v Minority Report: Xiaomi má bezdrátové chytré brýle s virtuálním “ručním” ovládáním

Xiaomi Wireless AR Smart Glass Discovery Edition chytré brýle bezdrátové AR koncept

Pokud bychom měli počítat množství představených hardwarových novinek, na letošní konferenci MWC v Barceloně rozhodně patřila k nejaktivnějším čínská společnost Xiaomi. Na trh nakoukly například vlajkové telefony třinácté řady, hodinky se sluchátky, koloběžku, napájecí stanici nebo OLED TV. Do seznamu částečně patří i zajímavé chytré brýle Wireless AR Smart Glass Discovery Edition, které firma ukázala ve formě konceptu.

Brýle jsou navrženy tak, aby poskytovaly každému jedinci individuální zážitek, přičemž pro pohodlnější připojení byl byl kabel nahrazen bezdrátovým přenosem. S podporou vývojářské platformy Snapdragon Spaces XR nabízejí bezdrátové spojení mezi smartphonem a brýlemi s reakční dobou pouhé 3 ms a bezdrátové spojení s plnou latencí pouhých 50 ms. Brýle přitom mají lehkou konstrukci a váží pouhých 126 g.

“Xiaomi Wireless AR Glasses jsou jedny z prvních v oboru, které dosahují zobrazení “na úrovni sítnice”. Stejně jako u špičkových konceptů displejů existuje i u brýlí pro rozšířenou realitu hranice kvality “kritické hodnoty”. Když se úhlové rozlišení nebo PPD (pixelů na stupeň) blíží 60, lidské oko nedokáže rozlišit zrnitost. Hodnota PPD brýlí Xiaomi Wireless AR Glasses je 58, což je v oboru nejblíže splnění této specifikace kvality,” stojí v oficiální zprávě k této novince.

S využitím volně tvarovaného optického modulu, který se skládá z dvojice obrazovek MicroOLED, jsou brýle vybaveny také volně tvarovanými hranoly pro vedení světla, aby bylo dosaženo jasného zobrazení. Tyto volně tvarované hranoly jsou schopné provádět komplexní lom světla v omezeném objemu. Obsah zobrazený na obrazovce se odráží od tří ploch uvnitř světlovodných hranolů, což vede k výsledné prezentaci před očima uživatele.

“Konstrukce optického modulu chytrých brýlí minimalizuje ztráty světla a vytváří jasný a čistý obraz s jasem až 1200nit, což poskytuje silný základ pro AR aplikace. Chytré brýle jsou navíc vybaveny elektrochromatickými čočkami, které se dokáží přizpůsobit různým světelným podmínkám. Tyto čočky umožňují režim zatemnění, který nabízí pohlcující zážitek při sledování obsahu, zatímco průhledný režim vytváří živější zážitek z AR kombinující realitu a virtuální prvky,” popisuje Xiaomi.

Meet Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

Meet Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

Jedním z nejzajímavějších prvků této technologické novinky je možnost interakce s gesty prováděnými pomocí rukou v prostoru. Princip připomíná známé ovládání počítače ze sci-fi filmu Minority Report. Xiaomi využívá klouby prstů uživatele jako oblast pro rozpoznávání gest. Směr je orientován od druhého kloubu prostředníčku, přičemž druhý kloub ukazováčku představuje směr nahoru.

“V kombinaci s okolními oblastmi tak vzniká čtyřsměrná směrová klávesa pro základní pohybové operace. Kromě toho 12 kloubů funguje podobně jako čínský způsob zadávání devíti kláves a umožňuje zadávání textu klepáním palcem v oblasti prstů. Posouvání palce po ukazováčku slouží ke spouštění a ukončování aplikací. Do budoucna doufáme, že půjde provádět operace posouvání a poklepání prostřednictvím náhodného pohybu palce v dlani,” věří Xiaomi.

Mikrogesta na Xiaomi Wireless AR Glass umožňují uživatelům provádět každodenní operace při používání aplikací, jako je jejich výběr a otevírání, procházení stránek a ukončování aplikací pro návrat na úvodní stránku, a to vše bez použití smartphonu. Kromě toho se ale uživatelé mohou rozhodnout i pro běžné ovládání chytrým telefonem, který lze spárovat a používat na ovládání gesty nebo touchpadem.

“Zařízení podporuje řadu aplikací, které jsou dostupné na velké obrazovce v celém ekosystému, což umožňuje funkce streamování aplikací Mi Share. Oblíbené aplikace, jako je TikTok a YouTube, mohou optimalizovat využití zobrazovací plochy brýlí a v podstatě z nich udělat přenosnou velkoplošnou obrazovku. Schopnost rozšířené reality navíc umožňuje umístit známé aplikace kamkoli do prostoru pro sledování a upravit velikost jejich rozhraní pomocí prostorových gest, čímž se zvyšuje efektivita a celkový zážitek z přístupu k informacím,” prezentuje čínská firma.

Velmi zajímavě pak zní další možnosti spojení s AR. Brýle prý umožňují uživatelům “uchopit” obrazovku z typického televizního vysílání a poté pokračovat v jeho sledování na brýlích. Kromě toho společnost Xiaomi extrahovala běžné operace chytrých zařízení a umožnila uživatelům ovládat zařízení prostřednictvím AR scén. Například při pohledu na lampu mohou uživatelé pomocí prostorových gest kliknout na virtuální tlačítko a lampu zapnout nebo vypnout. Společnost Xiaomi také integrovala prostorový zvuk.

Xiaomi Wireless AR Smart Glasses Discovery Edition vyžaduje spárování s Xiaomi 13 nebo jiným zařízením připraveným na Snapdragon Spaces. Brýle jsou k dispozici v titanové barvě a podporují tři velikosti nosních nástavců. Krátkozrací uživatelé mohou použít připojitelný krátkozraký klip. Pokud jde o softwarovou podporu, brýle jsou kompatibilní s Qualcomm Snapdragon Spaces, OpenXR a vývojovým rámcem Microsoft MRTK.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jaké VR či AR brýle už jste vyzkoušeli?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)