Vyzrajte na WiFi: Měření, zabezpečení, hledání, analýza i zajímavosti

tip z redakce wifi analyzer

Připojení WiFi (nebo také Wi-fi, Wifi, wi-fi, wifi) – všemocná neviditelná síla držící náš soukromý i pracovní život pohromadě. Tématika bezdrátového připojení je velmi důležitá, ostatně bez připojení na WiFi nebo data by ze smartphonu byla jen cihla na volání a SMS zprávy s pěkným displejem. Svět Androida vám přináší spoustu tipů, zajímavých poznatků a užitečných nástrojů ke zkrocení a ovládnutí vaší WiFi sítě.

Jak se starat o telefon připojený k WiFi?

Údržba telefonu připojeného na WiFi rozhodně není od věci, ať už se jedná o protřídění všech připojených sítí nebo o úsporu baterie, když bezdrátové připojení používáte. Pomohou vám tyto nástroje:

android notifikace

Wi-Fi CleanUp vám pomůže udělat pořádek

Víte, na kolika WiFi sítích už jste byli připojeni a kolik z nich bylo otevřených? Udělejte si pořádek v uložených sítích díky aplikaci Wi-Fi CleanUp. Nezabere ani 1 MB prostoru, nabídne jednoduchou správu a pomůže i s otravným opakovaným připojením k hotspotům, které i po předchozím zadání hesla chtějí kód znovu.

Konec nevědomého připojování

Většina uživatelů nechává stabilně zapnutou funkci WiFi, ačkoli ji v mnoha případech vůbec nepoužívá. Při velkém množství uložených nezabezpečených hotspotů se tak může stát, že vaše zařízení síť rozpozná a vy se tak nevědomky připojíte.

Wi-Fi CleanUp
Wi-Fi CleanUp

Tip z redakce: Jak ušetřit baterii automatickým spouštěním WiFi?

Celý den „létáte po všech čertech“, LTE připojení neustále aktivní a baterie letí prudce dolů. Následně dorazíte domů, zapomenete zapnout WiFi a procenta baterie stále mizí. Internetové připojení zkrátka sosá baterii – to však neznamená, že se jednoduchým trikem nedá trochu šťávy ušetřit.

Jak na to?

Princip bude velmi snadný – pokud se telefon připojí ke specifikované BTS v okolí domova (vysílač signálu), WiFi se automaticky spustí. Díky tomu snadno docílíme zapnutí sítě až v momentě, kdy se blížíme k domovu, a nemusíme k tomu využívat GPS – tento proces nespotřebuje baterii.

wi-fi cleanup aplikace android

Jak změřit rychlost a provést celkovou analýzu?

Celková analýza a měření se rychlosti se hodí pro podrobný přehled toho, jak na tom vaše připojení je a jak pracuje. Měřičů rychlosti v Google Play existuje spousta – mezi ty nejznámější patří Speedtest.

Speedtest je nejznámější volbou při zjišťování rychlosti internetu

Test po stisku jediného tlačítka trvá asi 30 sekund. Po detekování nejbližšího serveru Speedtest změří rychlost stahování, nahrávání i ping – což je prověření funkčnosti spojení mezi dvěma síťovými rozhraními, jež používají rodinu protokolů TCP/IP.

Data se vizualizují na velmi známém tachometru, pod kterým v bezplatné aplikaci blikají reklamy. Po dokončení testu jsou k dispozici statistiky všech dalších měření, které mezi sebou můžete porovnávat.

Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla

NetX pomůže s monitoringem sítě

NetX je aplikace v přehledném designu, která vám o vaší síti prozradí možné i nemožné. Dokáže monitorovat nejen libovolnou síť, ale prozradí také informace o poskytovateli mobilního internetu a další parametry.

Při analyzování WiFi se s vámi podělí o všechna připojená zařízení, jejich výrobce, IP adresy, MAC adresy, ale i název nebo doménu, pod kterými zařízení operuje. Rovněž lze v reálném čase sledovat graf signálu WiFi pro specifický přístroj, stejně jako download nebo upload.

NetX Network Tools
NetX Network Tools

Aplikace Fing umožní sledovat uživatele ve WiFi síti

Máte podezření, že si někdo užívá vašeho připojení zadarmo a vy tak trpíte pomalejší rychlostí internetu? Samozřejmě, nežádoucí člověk připojený k vaší síti je jedna z méně častých příčin šnečího načítání stránek, i tak ale není na škodu zjistit, kdo a co všechno je k WiFi připojeno. Ze seznamu se dozvíte, kolik zařízení je právě připojeno a rovněž jestli se jedná o smartphony nebo počítače.

Wi-Fi fing android aplikace návod
Fing - Network Tools
Fing - Network Tools

Jak najít bezplatnou WiFi, ať už jste kdekoli?

Ať už jste na dovolené nebo hledáte v okolí svého bydliště kavárnu s bezplatným WiFi připojením, s úkolem vám pomohou následující aplikace:

Hotspoty zdarma s WifiMapper

WifiMapper je užitečná aplikace pro všechny, kteří hledají bezplatné přístupové body doma i v zahraničí. Nabízí jednoduché a moderní uživatelské rozhraní, ve kterém není problém se zorientovat během krátké chvíle. Kladně hodnotíme také možnost podílet se na budování databáze zasláním nových hotspotů.

wifimapper_ico
WifiMapper - Free Wifi Map
WifiMapper - Free Wifi Map

Avast Wi-Fi Finder: Poradí, najde, navede a otestuje

Databáze WiFi sítí není nic nového a k jejímu přístupu bychom ani nepotřebovali zmíněnou aplikaci. Její výhodou je tedy spíše hodnocení reálných uživatelů, které může snadno rozhodnout, zda se k síti připojit či nikoliv. Pokud jste ve vašem okolí nalezli WiFi síť, která není chráněna heslem, můžete se k ní skrze aplikaci Avast Wi-Fi Finder připojit. Bezprostředně po připojení je vhodné provést test bezpečnosti sítě a její změření rychlosti.

Avast Wi-Fi Finder
Avast Wi-Fi Finder

Chcete o WiFi vědět víc? Tohle je budoucnost

Technologie Li-Fi: Jako Wi-Fi na steroidech, ale až 100x rychlejší

Chtěli byste stahovat celá hudební alba, hry, nebo videa v HD rozlišení v rámci několika sekund? Nová alternativa k WiFi může učinit podobné přenosové rychlosti samozřejmostí. Jmenuje se Li-Fi a jak již zkratka napovídá, k síťovým přenosům používá světlo.

Termín Li-Fi poprvé použil profesor Harald Haas z Edinburgh University Termín Li-Fi poprvé použil profesor Harald Haas z Edinburgh University

Nový WiFi standard HaLow posune internet věcí kupředu

V následujících letech očekávaný standard 802.11ah toho slibuje mnoho. Technologie, kterou Wi-Fi Aliance společností nazývá HaLow, o kousek popostrčí technologický vývoj hned v několika směrech – fungování nového standardu pomůže jak chytrým autům, smart domovům, obchodům nebo například technologiím pro celá chytrá města.

wifi standard halow

Je možné napájet zařízení z WiFi?

Technologie, která dokáže napájet zařízení úplně bez kabelů. Technologie, která by byla dostupná vždy a všude. Technologie, která udrží naše zařízení při životě bez nutnosti jakéhokoli samostatného nabíjení. Taková je představa budoucnosti. A tato představa nemusí být vůbec daleko, jelikož již taková technologie existuje. Nazývá se Power Over WiFi (PoWiFi) a jak název napovídá, důležitým prvkem je WiFi router.

PoWiFi - AnténaPomohl vám některý z tipů nebo informací?

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)