Změřte si rychlost internetového připojení aplikací Speedtest.net

speedtestnet_ico

Připojení chytrých mobilních telefonů a tabletů k Internetu považujeme dnes takřka za samozřejmost. Kromě bezdrátových sítí máme k dispozici i mobilní data, nicméně pokrytí kvalitní konektivitou je značně kolísavé. Zatímco do některých lokalit již nakoukl nejrychlejší standard LTE, na mnoha místech se uživatelé mohou připojit jen přes pomalý EDGE či takřka prehistorické GPRS. Chtěli byste vědět, jakou maximální přenosovou rychlost “vytáhnete” z vašeho aktuálního připojení? Odpověď získáte snadno díky mnoha aplikacím, jež naleznete v Obchodě Play. My jsme otestovali program Speedtest.net, přičemž naši pozornost mezi obdobnými nástroji získal díky více než deseti milionům stažení.

Co Speedtest.net slibuje?

Vývojáři, pracující pod značkou Ookla, prezentují v Obchodě Play své dílko jako jednoduchý test, který spustíte jedním klepnutím a během necelých třiceti sekund se dozvíte výsledky.

Podívejme se na seznam funkcí a možností:

 • Zobrazuje rychlost stahování (download), nahrávání (upload) a odezvu (ping).
 • Grafy, vykreslované v reálném čase, ukazují konzistenci rychlosti připojení.
 • Užitečné pro porovnání rychlosti Internetu deklarované poskytovatelem a skutečnosti.
 • Záznamy provedených testů s podrobnými informacemi.
 • Snadné sdílení výsledku.

Jak Speedtest.net funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 3.2.7 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Instalační balíček byl v tomto případě velký necelých 15 MB. Po prvním spuštění se nejprve zobrazí dialogové okno s prosbou o případnou zpětnou vazbu na záložce About. Pak se dostanete do prostředí aplikace, které po vizuální stránce sice nevypadá špatně, nicméně jsme přesvědčeni o tom, že osvěžení do stylu designu “Material” by aplikaci hodně prospělo.

Připraveny jsou čtyři sekce, mezi kterými lze přepínat výhradně tlačítky v dolní nástrojové liště – obvyklý způsob přepínání horizontálním posunem v tomto případě nefunguje.

Měření probíhá na záložce Speedtest, kde ho spustíte tlačítkem Begin Test. Aplikace poté provede několik měření odezvy (ping), stahování a nahrávání. Výsledky zobrazuje průběžně formou ručičkového ukazatele ve stylu tachometru, jakož i graficky v podobě sloupcových grafů. Během jednoho měření přenese aplikace necelých 10 MB dat.

Po skončení testu je možné výsledky sdílet tlačítkem Share, přičemž sdílen je odkaz, vedoucí na web Speedtest.net (viz například zde). Tlačítkem Restart Test vyvoláte opakované testování, druhé tlačítko Remove Ads slouží k odstranění reklamních proužků, které vás v případě zájmu přijde na 21 Kč.

Výsledek sdílený na webu Výsledek sdílený na webu

Dosud naměřené výsledky můžete prohlížet v sekci Results, kde je můžete řadit vzestupně i sestupně podle typu připojení, data a času, rychlosti stahování, rychlosti nahrávání a odezvy. Tlačítkem v pravém horním rohu lze výsledky exportovat do souboru CSV a odeslat e-mailem, nebo smazat.

Po klepnutí na položku si můžete prohlédnout tyto detaily:

 • Typ konektivity (formou ikony), datum a čas.
 • Rychlost stahování.
 • Rychlost nahrávání.
 • Odezvu.
 • Server, proti kterému probíhalo testování.
 • Souřadnice polohy zařízení v době měření.
 • Externí IP adresa.
 • Interní IP adresa.

Konkrétní výsledek je opět možné sdílet, či smazat.

V nastavení, které najdete v sekci Settings, můžete přepínat mezi automatickou a manuální volbou serveru, proti kterému bude probíhat testování. Program sám vybírá vždy geograficky nejbližší lokalitu. Dále si můžete vybrat, zdali chcete rychlosti přenosu zobrazovat v megabitech či kilobajtech za sekundu (Mbps, nebo kB/s). Na konci stránky jsou údaje o aktuální interní a externí IP adrese zařízení.

Poslední sekce About obsahuje tlačítko Provide feedback, skrze které můžete poslat zpětnou vazbu vývojářům – například nahlásit chybu, problém, nebo poslat nápad na nějaké vylepšení. Dále je zde krátké povídání o historii a odkazy na podmínky služby a zásady ochrany soukromí.

Resumé

Pokud chcete změřit rychlost svého internetového připojení, je aplikace Speedtest.net velice snadným a spolehlivým pomocníkem. Změří rychlost stahování a nahrávání, jakož i odezvu proti automaticky či uživatelem zvolenému serveru. Výsledky uchovává v sekci Historie, kde je můžete řadit, prohlížet a sdílet. Jedná se sice o relativně prostý program, který má ale mnoho možností praktického využití.

Speedtest.net pro Android si z Obchodu Play dosud stáhlo více než deset milionů uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. Za spokojené uživatele citujme například Stanislava Tesaře, který k pěti hvězdičkám přidal komentář: “Super na otestování připojení. Používám i na PC a velká spokojenost.” Petr Marian přidal ke své zkušenosti i malý námět na zlepšení: “Super věc, zatím jsem zjistil, že mám nejrychlejší Wi-Fi ze známých. Ale jediná věc co by se mohla doladit – pojmenování záznamů, protože takhle netuším, kde jsem co měřil.”

Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)