Nový Wi-Fi standard HaLow: Dvojnásobný dosah i menší spotřeba

android wifi nový standard halow internet věcí

Dosah internetového připojení je pro spoustu nových technologických vychytávek klíčovou záležitostí. Pro rozvoj internetu věcí je zkrátka zapotřebí mnohem větší dosah, nižší spotřeba i spolehlivost. Celosvětová síť společností Wi-Fi Alliance se rozhodla světu představit HaLow, rozšíření blížícího se Wi-Fi standardu 802.11ah. Co umí a jak pomůže ve vývoji chytrých zařízení, ba celých měst?

Nový Wi-Fi standard HaLow posune internet věcí kupředu

V následujících letech očekávaný standard 802.11ah toho slibuje mnoho. Technologie, kterou Wi-Fi Aliance společností nazývá HaLow, o kousek popostrčí technologický vývoj hned v několika směrech – fungování nového standardu pomůže jak chytrým autům, smart domovům, obchodům nebo například technologiím pro celá chytrá města.

wifi alliance halow nový standardFungování v pásmu menším než 1 GHz přináší výhody

Mezi největší výhody 802.11ah patří schopnost fungovat v pásmu 900 MHz, jež zatím není v ostatních státech schváleno. S oficiální podporou tohoto pásma se zatím setkáme pouze v Evropě a Indii. Fungování na pásmu nižším než 1 GHz kombinuje nižší nároky pro napájení a nižší frekvenci – ta umožní jednodušší šíření signálu a tudíž i mnohem větší dosah. Ve specifických podmínkách se může jednat o dosah v okruhu až 1 kilometru. To je oproti standardním pásmům běžícím na 2,4 a 5GHz frekvencích, které vyvede z míry zeď stojící v cestě, vítaná změna.

Nižší rychlost – daň za dosah a nízkou spotřebu baterie

Wi-Fi HaLow je primárně určen pro případy, kde dlouhé vzdálenosti při přenášení dat a nízké nároky na spotřebu energie hrají prim. Samotná rychlost přenosu dat není natolik důležitým aspektem – zařízení s podporou tohoto standardu budou certifikována pro rychlosti od 150 Kb/s až do 18 Mb/s. HaLow však bude schopen komunikovat se všemi zařízeními s pásmy 802.11x, což celému ekosystému internetu věcí celou práci jen ulehčí.
wifi standard halow

Nový standard už od roku 2018

V praxi tedy bude moci jakékoli chytré zařízení od roku 2018 disponovat standardem 802.11ah – od hodinek, kamer, různých senzorů až po domácí spotřebiče nebo chytrá auta – jež bude fungovat na delší vzdálenost a prodlouží výdrž na baterii. K samotnému propojení s dalšími standardy, které pro změnu nabídnou vyšší přenosovou rychlost, bude sloužit libovolné centrální ovládání pomocí hubů.

Zdroj: Android Authority, Network world, Wi-Fi Alliance.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)