Menu

3 chyby, kvůli kterým má mnoho uživatelů doma pomalý internet. Jak je napravit?

pomaly internet-wifi sit

Pomalý internet je v dnešní době překážkou pro většinu uživatelů. Ti jej totiž používají nejen na počítači, ale dnes běžně i na telefonu nebo třeba chytré televizi. Dnes si představíme 3 zbytečné chyby, kvůli kterým ke zpomalování sítě dochází.

Bezdrátovou síť má dnes každý, ta je však často kámen úrazu

Přestože v nadpise zmiňujeme přímo pomalý internet, v našem článku se budeme zabývat hlavně bezdrátovou sítí WiFi. Ta je totiž v mnoha případech zdrojem toho, proč internetové připojení na mobilních přístrojích nedosahuje rychlosti, jakou nám garantuje poskytovatel. Sítí WiFi je dnes vybavena téměř každá domácnost. Poskytovatelé internetu totiž dodávají modemy a routery s podporou WiFi již téměř ke každé nabídce. O její vhodné nastavení nebo kvalitnější provedení se již však většinou nestarají.

Mnohdy tak uživatelé svalují vinu na poskytovatele internetu, protože se zdá, že problém bude na jeho straně. Často je tomu ale jinak, což někdy může prozradit fakt, že na PC připojené kabelem je internet rychlý, ale na mobilním telefonu či notebooku nikoliv. Pojďme si projít 3 hlavní chyby, které za pomalou WiFi sítí stojí.

nezvany host-wifi

1) Zarušený kanál WiFi sítě

Fakt, že WiFi síť dnes doma provozuje každý, snadno způsobí, že se několik sítí sejde ve stejném kanále. To v praxi znamená, že sítě vysílají na podobných frekvencích a navzájem se ruší. Výsledkem je pomalý přenos v síti a tím samozřejmě i pomalý internet. Pokud bydlíte v panelové zástavbě a váš router ještě vysílá na frekvenci 2,4 GHz, je zarušení mnohdy extrémní. Sítí je totiž v okolí spousta, navíc frekvenční pásmo 2,4 GHz nabízí jen několik kanálů (tedy rozsah frekvencí, ve kterých můžete vysílat).

Prvním řešením, které může významně pomoci, je nalézt kanál, který je nejméně zarušen. Ten poté nastavit na svém modemu či routeru pro vysílání. K identifikaci přitom skvěle poslouží právě mobilní telefon s vhodnou aplikací. Stačí stáhnout například WiFi Analyzer. Aplikace velice přehledně zobrazí, které WiFi sítě jsou ve vašem okolí a který kanál je nejvíce zarušen (je v něm nejvíce “kopečků”). Vaší snahou je najít kanál, na kterém vysílá co nejméně sítí.

5GHz Wi-Fi

Zarušená WiFI spolehlivě “zabije” i velice rychlou internetovou přípojku

V našem případě je zarušení pásma 2,4 GHz opravdu značné, nejlepší variantou se ale i tak jeví kanál číslo 11, ve kterém také naše síť vysílá (Krajtulatko). Jak kanál v routeru či modemu nastavit? To se vždy liší od použitého přístroje. Zpravidla je nutné do internetového prohlížeče zadat adresu modemu (například 192.168.1.1), vyplnit přihlašovací údaje a následně v sekci bezdrátové sítě nastavit ručně kanál. S tímto pomůže uživatelská příručka vašeho modemu/routeru.

2) Vaše bezdrátová síť nevysílá na 5 GHz, ale jen na 2,4 GHz

Přestože dnes téměř všechny notebooky a lepší mobilní telefony podporují rychlejší standard WiFi, který vysílá na 5 GHz, poskytovatelé často prodávají modemy pouze s frekvencí 2,4 GHz. To v praxi znamená menší teoretickou přenosovou rychlost a zároveň velké zarušení, pokud je v okolí více sítí. Jestliže jste například majiteli optické přípojky, kde se rychlost internetu šplhá do stovek megabitů, může být WiFi síť na frekvenci 2,4 GHz kámen úrazu. Její teoretická nejvyšší rychlost totiž končí u hodnoty 150 Mbps (u protokolu 802.11n), v praxi je to o poznání nižší rychlost.

Pokud tedy vlastníte rychlou internetovou přípojku, modem s podporou 5GHz WiFi sítě by pro vás měl být samozřejmostí. Problémem ale mohou být některá starší zařízení, která nový standard nepodporují (starší notebook, méně vybavený smartphone apod.). I v tomto případě existuje snadné řešení. Spousta modelů routerů a modemů dnes umožní běh sítí na 2,4 i 5 GHz zároveň. Docílíte tak stavu, kdy novější zařízení mohou využít plnou rychlost internetu, ale odříznuta nebudou ani starší zařízení. V případě 5GHz sítě je rovněž menší zarušení (sítě se nepoužívají tak často a mají díky větší šířce kanálů větší odolnost k rušení).

pomaly internet-5GHz vs 2.4GHz

5GHz síť dovolí rychlejší přenos dat.

3) Špatné umístění modemu/routeru

Vlastníte rychlou internetovou přípojku i síť s podporou 5GHz WiFi sítě, ale stále vás trápí pomalý internet? Na vině často bývá nevhodné umístění routeru (modemu), kvůli čemuž není signál v určitých místech vašeho domu dostatečně silný. A pokles signálu se samozřejmě podepíše na rychlosti přenosu dat. Je potřeba počítat zároveň s tím, že 5GHz síť má sice vyšší přenosovou rychlost, zároveň však trpí kratším dosahem než 2,4GHz síť. Pokud jste tak starší router vyměnili za novější s podporou 5 GHz, mohlo se pokrytí signálem snížit.

V praxi je potřeba zajistit, aby v blízkosti modemu nebyly žádné větší překážky. Často je nutné vyzkoušet vhodnou polohu metodou pokusu a omylu, protože i nepatrná změna či natočení antén může mít výrazný vliv na distribuci signálu. Člověk může zároveň narazit na situace, kdy se modem manželka snaží co nejlépe ukrýt, protože se nejedná většinou o estetické zařízení. V takovém případě je nutné najít kompromis (= často se smířit s nižší rychlostí :-)).

I umístění routeru hraje velkou roli.

I umístění routeru hraje velkou roli.

Trápí vás pomalý internet? Je na vině rychlost přípojky, nebo špatná WiFi síť?

 

Komentáře

Pepik31

Josef Kubín 6

19.2.2018 22:17

Jsem na vesnici, VDSL co mám, má přípojení 12/1,5. Blízko cca 500m mám vysílač od T-mobile a LTE běží 28,5/22. Bohužel změna nepřipadá v úvahu, protože FUP je katastrofa. Wi-fi v tomto případě nehraje žádnou roli.

Cerw13

cerw13 0

19.2.2018 22:57

Josefe, zapátrej, existuje “pevný” internet bez drátu. Čili LTE router bez FUPu a za pár kaček. Zrovna růžový operátor už to nabízí přes půl roku…

Growes

growes 0

19.2.2018 22:58

Zde je popsán problém s wifi příjmem v bytovkách a panelácích na pevném připojení (xDSL, kabelovka, optika). Na 2,4 GHz mám ultra zarušené pásmo a bydlím v pětipatrové cihlové bytovce. 5 GHz je čisté (možná díky neznalosti vlastníků UPC modemů a jak si je maji zapnout a nastavit). Využívám vlastní router, který umí obě dvě pásma a jak bylo popsáno v článku, 5GHz má sice menší dosah, ale funkční vyšší rychlosti. Na vesnici v rodinném domě mám router pouze s wifi 2,4 GHz a dosah je mnohem větší, oproti bytovce. V sousedství je jen jedna wifi síť a vysílající na zcela opačném kanálu.

Zerthe

Zerthe 5

19.2.2018 23:05

Josef: přesně jak píše cerw13 – tento pevný internet bez drátu má neomezené FUP.

Radeg

radeg 34

20.2.2018 6:18

Nebyl tu podobný článek už jednou?
A v něm rady typu: Lepší umístění modemu u stropu než na podlaze, apod.

Radeg

radeg 34

20.2.2018 6:26

Jistě, že ano:
https://www.svetandroida.cz/10-tipu-jak-vylepsit-wi-fi-pripojeni-201708/
I obrázek stejného routru a tip na stejnou aplikaci jsou použity.
A samozřejmě v tomhle případě stačilo pouze aktualizovat stávající článek, dopsat do něj nové rady a byly by tak všechny tipy a rady k jednomu problému na jednom místě.
No, minimálně v novém článku odkaz na ten starý by se hodil. Aspoň takto seskupit téma dohromady, když už se té aktualizaci tak bráníte.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

20.2.2018 6:59

growes
Mám to úplně stejně. V Praze 2,4 GHz prakticky nepoužitelná pro vyšší rychlost, naopak 5GHz pásmo je úplně volné.

Vml

Vláďa Mlázovský 2

20.2.2018 7:41

5GHz není sice rušená a má více kanálů, ale fyzika je neúprosná. 2x vyšší frekvence zároveň znamená 4x menší dosah při stejném výkonu. V malém bytě v paneláku je to naprosto ideální, větší byt nebo dům 5GHz nepokryje (u domu 2.4 je to v pohodě, tu Vám soused rušit nijak zvlášť nebude). Právě neprostupnost/malý dosah je jeden z důvodů, že je vysílací pásmo 5GHz tak volné.

Také z toho vyplývá vyšší spotřeba. U laptopu to nepostřehnete, ale u mobilu, na kterém listujete internet to znát je.

Rozhodně doporučuji všem, co mají možnost si 5GHz nastavit, to udělat. Mám přes zeď televizi připojenou právě přes 5GHz, na 2.4 video stream nestíhala… V malém bytě je to lepší pro Vás i Vaše sousedy.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

20.2.2018 8:06

radeg
Díky, odkaz na starší článek jsem přidal. :-)

Libb

Libb 82

20.2.2018 10:34

Za poslední větu potlesk autorovi :D

Saggittarius_cz

saggittarius_cz 0

20.2.2018 12:00

Perfektní článek, který má cenné rady. Jen bych dodal v první řadě je důležitý mít kvalitní zařízení s vysokou propustností dat. Tzn. pokud budete mít starej router se stomegovými porty nečekejte, že váš 100mb internet pojede přes wifi 100 to ani náhodou.
Základ gigový porty včetně wan a připojovaná zařízení musí mít opět kvalitní wifi-(karty)

Vysvětlení router bg/n klient n/ac rychlost = n Max.

Dibon

dibon 4

20.2.2018 13:29

Zdar, mozno mi poradite vy, lebo v UPC nevedeli… Niekolko krat som sa uz stazoval, ze vo vecernych hodinach mi znicoho nic spomali download na cca 7-10Mb/s. Platim si za 500/30Mbit. Pocas tohto spomalenia upload ide tak ako ma, problem je len download… Dlho bol klud (cca 2-3 mesiace) a vcera vecer sa nedal pustit stream v HD lebo bol zas pomaly download – 7Mb/s. Pozeral som serial a dalsia cast okolo pol 9 uz ani bohovi… UPC mi naposledy povedalo, ze u nich vsetko vyzera v poriadku… ked som im ale vypisoval 3 dni po sebe, tak ma “odbili” odpovedou, ze bola nejaka chyba na vedeni – neidentifikovane rusenia, ktore sa samo opravilo alebo zmizlo :D Toto spomalenie sa prejavovalo vacsinou v rovnakom case… cca od 20:30 vecer. Na HTPC a mobil pouzivam len 5GHz, nastavene v routri od UPC. Napada niekoho nieco? Inak som s UPC spokojny. Dik.

Jara.cimrman

Jaroslav Cimrman 0

20.2.2018 14:26

4) Zbytečné používání wifi ve chvíli, kdy se dá v pohodě použít síťový kabel (PC, NB na stole, TV boxy apod., pokud mají ethernet). Už dnes je to ve větších městech na hraně použitelnosti a lidí používajících wifi a další bezdrátovou komunikaci bude jenom přibývat, takže je jasné, že spoléhat na bezdrát, zejména u NB, je dnes velmi krátkozraké. Dovedu si představit tu masu lidí, kteří dnes modernizují HW a za pár let budou slušně řečeno rozčarováni, jak jim výrobci (v čele s jabkem) lhali, když jim slibovali, jak žádné konektory nejsou potřeba, neb všechno obslouží bezdrát. Kdo má všech pět pohromadě, tak při jakýchkoliv úpravách, rekonstrukci či stavbě investuje do pořádného rozvodu (STP ideálně Cat6a), protože v nejbližší době nejspíš zažijeme renesanci drátového připojení.

dibon: zkusil bych v routeru pustit zaznamenávání provozu do logu. Třeba tou dobou přijde domů soused a začne přes wifi na blízkém kanále něco stahovat.

Habax85

habax85 0

20.2.2018 14:41

S tim UPC mám podobný zkusenosti (připojení 200/20, Compal router), ráno v pohodě 16MB/S, večer sotva 11MB/S, stahování z webshare, už to pozoruju 2 roky, zvyknul jsem si :-D

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

20.2.2018 15:44

dibon, habax85:
Napadají mě dva problémy, které by to mohly způsobovat. 1) Buď je to na cestě do WiFi routru, viz. článek, 2) nebo na cestě z routru do internetu. Pro ověření rychlosti použijte prosím více zdrojů, ať vyloučíme že to nevázne na serveru, který vám obsah poskytuje.https://www.svetandroida.cz/rychlost-internetu-speedtest-201512

Pokud se to děje s časovou pravidelnosti a prověřil jste, že nekolísá kvalita a sílu WiFi signálu. Můžete to udělat touto aplikací v telefonu https://www.svetandroida.cz/domaci-wi-fi-diagnostika-analyza-201708/

Tak si zkuste pustit PING z prostředí routru, pokud to router neumí, tak z daného zařízení, kde se vám to děje. Když bude ping výrazně kolísat, může být problém u UPC. Pošlete jim email a jako přílohu dejte log s PINGu

Ještě než ale vše uděláte, zkuste změnit na routru heslo, je třeba možné se se vám tam k večeru jen někdo (soused) připojuje a sosá vám linku :).
Pokud se jedná o bezdrátové zařízení, především notebook, může být nastaven tak, že po odpojení od 230V, sníží výkon WiFi aby ušetřil baterii, prověřil bych tedy i toto.

Jackal

jackal 7

20.2.2018 19:03

Co sa tyka 2.4ghz wifi je v bytovkach katastrofa.. zarusene pasma. Plus 90% ludi ma na routroch nastavene auto channel, takze wifiny cestuju z pasma do pasma a je to este horsie. Nastavenie vybraneho channelu 1 – 6 – 11 pomoze, ale tiez nic moc ..

Najlepsie ako sa s tym da vybabrat je 5ghz wifi s kvalitnym AP.. ja mam doma https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/ na strope a je to parada.. ak by mal niekto vacsi barak moze ich do roamingu zapojit viacej.. mam 250nbit optiku a wifina mi chodi 270mbit na vsetkych 5ghz devicoch..:))

Jackal

jackal 7

20.2.2018 19:04

@dibon a robi ti to len na wifi ci aj cez kabel?

Dibon

dibon 4

20.2.2018 22:59

Dnes napriklad nebol ziadny problem a namerana rychlost na mobile 250/36Mb/s. Aj full HD film (9,7GB) siel bez problemov. Naposledy ked som to viac riesil (nie vcera) to bolo pomale aj po kably, nie ale az tak ako cez wifi… vtedy som merania z roznych zariadeni (PC kabel, HTPC 5GHz, mobil 5GHz, iPad 5GHz) posielal do UPC… a PC po kabli bolo spomalene na cca 60Mbit z 300. Upload nebol nikdy problem. Toto som riesil 22.11.2017, vid mail nizsie. V case pisania mailu som mal este tarif 300/20.

Dobrý deň,

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Zariadenia som samozrejme skusil včera večer restartovat, vrátane routra (3x!), odpojit kable v routri a merania som robil na stolnom PC cez kábel (1Gbit ethernet, zapnuty len kvôli testu rychlosti, bez ďalších programov na pozadi), na HTPC cez 5 aj 2,4GHz, cez iPad wifi 5GHz a na telefóne wifi 5GHz. Nič nepomohlo.

Na wifi 2.4 dosahoval DS 5-8Mbit, na 5GHz 13-20Mbit, a bolo jedno ktoré zariadenie… S uploadom problém nebol, vždy max rýchlosť 20-21Mbit. Na stolnom pc cez kábel som nameral max 60Mbit ale je divne, že router to obmedzil na wifi aj napriek tomu, že som nameral na HTPC wifi 5GHz aj plnú rýchlosť 300Mbit. Nie je to prvý krát, čo rýchlosť DS kolíše a video stream sa neda sledovat ani v SD kvalite…

Minulý mesiac, takmer v rovnakom čase (20.10.) vypadli úplne všetky služby (internet, tv… Telefon nepouzivam) v piatok večer o cca 20:00 a znova nabehli až v sobotu ráno. Vtedy som písal na podporu a bolo mi odpísané, že o žiadnom odpojeni kvôli neprijatej platbe alebo technickej zaváde nevedia.

A včera po 3. restarte routra, keď som ho nechal vypnutý dlhšie, sa rýchlosť rozbehla aj cez wifi aspoň na tých 60Mbit okolo 21:30 hod.

Ďakujem za pripadne rady.

Dibon

dibon 4

20.2.2018 23:03

Jaroslav Cimrman Vedel by si ma nejako nasmerovat? V nastaveniach UPC routra som sa uz stretol myslim s logovanim ale neskusal som to zatial. Taktiez neviem povedat, kedy sa znova tento problem objavi. 2,5 mesiaca problem nebol alebo som ho nezaregistroval.

Dibon

dibon 4

20.2.2018 23:10

Tak som spravil teraz meranie aj na PC pripojenom cez kabel na 1Gb a HTPC cez 5GHz wifi… niekde bude asi problem…

PC kabel 1Gb – http://www.speedtest.net/result/7076038045
HTPC 5GHz wifi – http://www.speedtest.net/result/7076033603

Dibon

dibon 4

20.2.2018 23:18

opakovany test na HTPC cez ookla na UPC test rychlosti:

Last Result:
Download Speed: 343670 kbps (42958.8 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 30121 kbps (3765.1 KB/sec transfer rate)
Latency: 13 ms
Jitter: 2 ms
20. 2. 2018, 23:15:54

Opakovany test na speedtest.net ma rovnaky vysledok a rozdiel je 100Mb/s a 15 minut od predosleho testu… A ospravedlnujem sa za niekolko postov za sebou ale nestihol som upravit koment do 30s (fakt blbe pravidlo) :)

Jackal

jackal 7

22.2.2018 21:29

@dibon ak ti to ide cez kabel 250 mbit namiesto 500, treba reklamovat upc, tam nemas co dalej riesit. bud ich otravuj kym ich neprestane bavit a poriesia to alebo prejdi k inemu providerovi. Wifinou by som sa ani nezaoberal, to je irelevantne ked to nejde dobre ani cez kabel. A na Wifi ti vzdy mozu povedat ze je to ruesnim a umiestnenim a bla bla, to si vies poriesit aj sam neskor nejakym kvalitnym AP..

ale tie linky aj tak nejsu garant cize je velka sanca ze ta poslu do p.. ked ich budes ale opakovane otravovat mozno uspejes.. ak to je linka na nejakom coaxe kde je mrte ludi moze byt aj to problem, pripadne stare rozvody .. x veci .. to ty sam podla mna nijako nevyriesis.

Dibon

dibon 4

23.2.2018 10:28

@jackal mne ani tak nevadi, ze nejdem DS 500Mb, ale len 250-300Mb… mne vadi, ze si vecer sadnem pred telku, chcem si pustit film alebo serial zo streamu a neda sa to pozerat ani v SD kvalite, pretoze zrazu padla DS rychlost na 6-9Mb. To je nepouzitelna rychlost na stream… A potom sa to samo “opravi”… A ja chcem len vediet co je pricinou tohto problemu.

Jackal

jackal 7

23.2.2018 20:07

priciniou je UPC :)

RSS (komentáře k článku)