Menu

10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení

Vyzkoušejte 10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení.

Zná to asi každý. Díváte se zrovna na film, který streamujete z internetu, a najednou se uprostřed obrazovky začne točit ikona načítání. Film se po deseti sekundách zase rozeběhne, ale za dalších pár minut k tomu dojde znovu. Jestliže kvalita signálu vašeho Wi-fi routeru nedosahuje vašeho očekávání, nevyhazujte ho oknem a vyzkoušejte raději těchto 10 tipů, které Wi-fi připojení mohou vylepšit. Můžete tak nejenom ušetřit peníze za nový router, ale především mnoho nervů a zbytečného vzteku.

Jak vylepšit Wi-Fi připojení – Obsah

1. Přesuňte Wi-Fi router na jiné místo

V mnoha domácnostech lidé Wi-Fi router umísťují zpravidla do rohu místnosti. Nedělají to tak z hlediska praktičnosti, ale spíše z nedostatku místa. Ideálním místem pro umístění Wi-Fi routeru je střed vašeho bytu. Wi-Fi vlny jsou relativně krátké, zhruba okolo 12 cm, a se vzdáleností klesá i síla signálu. Stěny signál pohlcují, proto je nejvhodnější místo, ze kterého je relativně dobrý výhled na Wi-Fi router ze všech místností.

2. Pořiďte si Repeater

Jestliže přemístění Wi-Fi routeru nepřipadá z estetických důvodů v úvahu, můžete si zakoupit Wi-Fi Repeater. Je to de facto opakovač, který signál příjme a pošle ho dál. Například na vaší zahradu nebo dvorek, popřípadě jen do odlehlejších místností.

wi-fi-pripojeni-repeater-extender

3. Restartujete Wi-Fi router

Mnoho uživatelů tuto možnost zanedbává, nebo o ní ani netuší, ale přijdou na ní až když Wi-Fi není v pořádku. Ta nejjednodušší věc, kterou v případě nějakého problému můžete udělat, je router restartovat. Popřípadě, jak to dělá mnoho uživatelů, ho vypnout a zase zapnout.

4. Wi-Fi připojení můžete zlepšit i natočením antén

Pokud je váš Wi-Fi router vybaven například dvěma anténkami, je vhodnější jednu nastavit vertikálně a druhou horizontálně. Důvod je jednoduchý. Přístroje jako například tablety, telefony mají také anténu, kterou Wi-Fi signál chytají. Přístroje fungují lépe, pokud jsou jejich antény nasměrovány stejně, tedy vertikálně či horizontálně, paralelně vůči sobě. Ať už telefon držíte v jakékoliv poloze, ke snížení signálu nedojde.

wifi router anteny

5. Nepokládejte Wi-Fi router na podlahu

Neumísťujte Wi-Fi router na zem. Wi-Fi vlny se z routeru zpravidla šíří všemi směry a intenzitu vln u spodu zbytečně pohlcuje podlaha, tedy je vhodnější Wi-Fi router umístit například na polici. V mnoha firmách si můžete povšimnout, že je Wi-Fi umístěna například na stropě a signál je distribuován ze zdroje více efektivněji. Wi-Fi vlny vysílané z vyšších pozic nenaráží na tolik překážek, jako když je router umístěn na podlaze.

6. Vyzkoušejte 5 GHz pásmo

Moderní Wi-Fi routery nabízejí možnost volby mezi 2.4 GHz a 5 GHz pásmem. 5 GHz pásmo má výhodu v tom, že není ještě příliš využívané. Proto se může stát, že vaši sousedé poběží na pásmu 2,4 GHz a budou rušit váš signál, jestliže vy používáte stejné pásmo. 5 GHz pásmo má ale menší nevýhodu. Jeho dosah je o něco kratší, než má pásmo 2,4 GHz.

wi-fi-pripojeni-nastaveni-router

7. Omezte šířku pásma

Pokud to váš router umožňuje Wi-Fi připojení můžete vylepšit tím, že některým uživatelům nebo připojeným zařízením omezíte šířku pásma. V praxi to znamená to, že pokud máte například malé dítě, které při hraní jednoduchých her nepotřebuje nejlepší signál, můžete oproti jeho zařízení upřednostnit například TV. Ta může mít větší nároky, jestliže se díváte například na Netflix.

8. Nepokládejte Wi-Fi router poblíž jiné elektroniky

Router poskytne lepší Wi-Fi připojení, jestliže ho umístíte do volného prostoru a nebude umístěn například vedle televize. Okolní elektronika signál ruší a ubrat na výkonu může i zdánlivě banální věc, jako Wi-Fi router položený 20 cm od 55 palcového televizoru.

wi-fi-pripojeni-router

9. Zkontrolujte nastavení

Pokud dojde k nějakému problému, který nelze vyřešit prostým restartem, a vyloučíte všechny ostatní možnosti, podívejte se přes administrativní přístup do nastavení vašeho routeru. Jako běžný uživatel se alespoň dozvíte, zda je router připojen k internetu a distribuuje ho dále. Pomocí dalších programů, jako například WifiGuard, zjistíte, zda k vašemu nezabezpečenému routeru není připojeno více uživatelů a nezpomalují ho.

10. Změnte Wi-Fi kanál

Wi-Fi router přiděluje kanály automaticky a proto se může stát, že bude vysílat signál na kanálu, který není zrovna nejvhodnějším. Pro detekci volných kanálů můžete využít například aplikaci Wifi Analyzer. Nejlépe je pak zvolit ten, ve kterém naleznete nejslabší okolní sítě.

wi-fi-pripojeni-kanaly

Wifi Analyzer
Wifi Analyzer
Developer: farproc
Price: Free

Znáte nějaký další tip pro zlepšení Wi-Fi signálu?

 

Komentáře

Vorel_vorel

Vorel Vorel -45

10.8.2017 17:04

12 cm ?? To snad nééééé

Martin Velký

10.8.2017 17:04

Tak a teď je jen otázkou času kdy nejmenování uživatelé začnou psát že je tento článek zbytečný a že to ví každý.

Rato

Radek Toman 0

10.8.2017 17:36

Vorel Vorel napsal: 10.8.2017 17:04

12 cm ?? To snad nééééé

Ahoj, nemám vystudovanou fyziku, ale tyto zdroje potvrzují těch 12 (12,5).
1. “Wi-Fi most commonly uses the 2.4 gigahertz (12 cm)” (https://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi)
2. “wavelength of a 2.4GHz signal is 0.125 meters or 12.5cm” (http://www.digitalairwireless.com/wireless-blog/recent/calculating-wavelengths.html)

Tealc

Tealc -2

10.8.2017 18:26

Děkuji za zajímaví článek :-)

Radeg

radeg 34

10.8.2017 19:45

“Wi-Fi vlny se z routeru zpravidla šíří více směrem dolů,…”
Ještě, že u toho ležím, jinak bych spadl ze židle.
To jako, že jsou těžší než vzduch a klesají k zemi?
Vždycky jsem měl zato, že elektromagnetické vlny se šíří všemi směry. Asi budu muset znova otevřít učebnici fyziky 7., možná 8., třídy ZŠ.
Ano, existují směrové antény, ale tohle není tento případ.
Taky ano, natočení proutků antén routru pomůže, ale zase se signál z proutku šíří stejně dolů tak jako nahoru.

Rato

Radek Toman 0

10.8.2017 20:29

radeg napsal: 10.8.2017 19:45

"Wi-Fi vlny se z routeru zpravidla šíří více směrem dolů,..." Ještě, že u toho ležím, jinak bych spadl ze židle. To jako, že jsou těžší než vzduch a klesají k…

To asi těžko, že by klesaly díky gravitaci k zemi :). Je to myšleno tak, že je zem zbytečně pohlcuje. Upravím.

Radeg

radeg 34

10.8.2017 21:09

@Radek Toman:
Motáte se v tom neskutečně.
Stejně jak má podlaha pohlcovat signál, když je routr na podlaze, tak stejně bude pohlcovat strop, když je routr u stropu (taky v článku).
Prostě, důležitá je přímá viditelnost a pak překážky na trase.
Jsem-li v jedné místnosti s routrem, je úplně jedno jestli je routr na podlaze, poličcce 1,5 m nad zemí, či u stropu.
Ano, stínit může ona 55-ti palcová televize (vyzkoušeno), ale poloha je úplně jedno jaká je.
Když podvěsím routr pod strop (v článku vyzdviženo) a zavěsím před něj 55-ti palcový televizor, můžu být v prdeli, ale položím-li jej na zem a ničím nezastíním, budu naprosto v pohodě.
A co u zdi? Ta nepohlcuje?
Nejlíp, podle Vás, bude zavěsit routr do prostoru uprostřed místnosti.

kluzo

11.8.2017 6:49

Vorel Vorel – 0,125m je délka vlny, ne dosah. Na druhou stranu tohle pravděpodobně platí jen pro jednu frekvenci z 2,4/5GHz… Ta druhá by měla mít délku nejspíše jinou.
BTW jak je to s 2,4 vs. 5GHz co se týká průniku přes zdi? Někde jsem se dočetl, že 5GHz lépe prochází zdí, ale taky jsem četl, že z ní bolí hlava :-)

Libb

Libb 82

11.8.2017 7:56

kluzo: pokud se pokusíte proniknout hlavou zdí, opravdu vás pak může hlava bolet :)
V článku je to zmíněno: 5GHz má kratší dosah i proto, že hůř prochází překážkami.

radeg: možná se motá, ale pravdou je, že od stropu bude mít signál méně překážek, než od podlahy

Osobně bych poradil bod 0: pořiďte si rovnou pořádný router. Co jsem se zbavil hraček typu TP-Link a koupil Mikrotik (a nechal si to nastavit někým, kdo ví, co dělá), tak neznám slovo problém.

Radeg

radeg 34

11.8.2017 8:53

@kluzo:
“Ta druhá by měla mít délku nejspíše jinou.”
Samozřejmě. Překvapivě poloviční, když je frekvence dvojnásobná.

Uni

uni -189

11.8.2017 9:04

radeg: Přesněji se šíří diskovitě. Proto máš na routeru více antén a proti ti radí je naklonit, aby jsi pokryl větší prostor:)

Přesně jak radí Libb: Úkol jedna, kvalitní router, ne hračky za půl ceny. Někde se šetřit muselo (včetně následné podpory aktualizace FW). Úkol dva, kam to jde, natahat kabel. Kabel je kabel. Úkol tři, nastavit takový výkon, aby pokrýval byt, ne ty okolní, pak se akorát překřikujeme.

Radeg

radeg 34

11.8.2017 19:15

Jsem zvědavý kdy ten blud v článku jeho autor opraví.
Spíš to zůstane zase u hry na mrtvého brouka, což mně na zdejší redakci velmi mrzí.
Škoda.

Rato

Radek Toman 0

11.8.2017 19:41

radeg napsal: 11.8.2017 19:15

Jsem zvědavý kdy ten blud v článku jeho autor opraví. Spíš to zůstane zase u hry na mrtvého brouka, což mně na zdejší redakci velmi mrzí. Škoda.

Opraveno, odůvodnil jsem, proč je vhodnější umístit router někam výš.

Radeg

radeg 34

11.8.2017 21:03

@Radek Toman:
Podlaha o nic víc nepohlcuje než stěna či strop pokud není v trase signálu.
Pořád je to v článku.

Xchucky

xchucky45 0

11.8.2017 21:26

Dobrý den, svetandorida sleduji již velmi dlouho a tento článek je neskutečně zavádějící. Musím souhlasit s nutností vhodného umístění zařízení v objektu. Ke zvýšení dosahu však rozhodně nelze doporučit repeater. Tato zařízení doslova degradují a likvidují připojení k routeru. Většina pracuje právě na principu opakovače. Tzn na stejné frekvenci přijímá a vysílá. Tím se stávají zabijákem pásma. (umí zopakovat max 1/2 toho co přenesete přímo z routeru. Lze pouzít zařízení s 2x rádiem pro příjem a vysílání na rozdílné frekvenci synchro. Pokud potřebujete zvýšit dosah a stabilitu wifi můžete snížit modulaci a tím získáte vyšší citlivost rádia. S využitím 5 ghz routerů si musíte ještě poradit s šířkou zabraného pásma a volbou frekvence. Mobilní telefony a některé notebooky podporují jen určité kanály. Typicky samsung a starší atheros umí jen 36,40,44. Zařízení wifi AC umí zabrat až 80 Mhz. Což opět některé telefony s wifi A nepřipojí. Routery wifi AC využívají až 3×3 MUMO či MIMO což s kvalitní anténou zvyšuje jak dosah tak stabilitu díky využití odrazů. Omezení šířky pásma dle autora také nefunguje tak jak lze z textu odvodit. Zařízení vysílají tak, že se v praxi překřikují a dostávají určité vyhrazené časové rámce pro komunikaci. Proto pokud máte vyšší nároky na obsluhu více zařízení vybírejte router s technologií MUMO. Tyto zařízení odbavují současně více zařízení ve stejném čase.
Mikrotik jak zde někdo uvedl nabízí mnoho dalších nastavení, ale pro uživatele je zcela nepřehledný a nelze bez znalostí systému s ním pracovat. Pamatujte, nejdůležitější je kvalitní router a kvalitní anténa. Pokud investujete do routeru s 4x 5 dbi anténou a v notebooku máte 1x 2 dbi zázrak nebude. Vše slaďte a technika pošlape. UF

RSS (komentáře k článku)