TOPlist

10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení

Vyzkoušejte 10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení.

Zná to asi každý. Díváte se zrovna na film, který streamujete z internetu, a najednou se uprostřed obrazovky začne točit ikona načítání. Film se po deseti sekundách zase rozeběhne, ale za dalších pár minut k tomu dojde znovu. Jestliže kvalita signálu vašeho Wi-fi routeru nedosahuje vašeho očekávání, nevyhazujte ho oknem a vyzkoušejte raději těchto 10 tipů, které Wi-fi připojení mohou vylepšit. Můžete tak nejenom ušetřit peníze za nový router, ale především mnoho nervů a zbytečného vzteku.

Jak vylepšit Wi-Fi připojení – Obsah

1. Přesuňte Wi-Fi router na jiné místo

V mnoha domácnostech lidé Wi-Fi router umísťují zpravidla do rohu místnosti. Nedělají to tak z hlediska praktičnosti, ale spíše z nedostatku místa. Ideálním místem pro umístění Wi-Fi routeru je střed vašeho bytu. Wi-Fi vlny jsou relativně krátké, zhruba okolo 12 cm, a se vzdáleností klesá i síla signálu. Stěny signál pohlcují, proto je nejvhodnější místo, ze kterého je relativně dobrý výhled na Wi-Fi router ze všech místností.

2. Pořiďte si Repeater

Jestliže přemístění Wi-Fi routeru nepřipadá z estetických důvodů v úvahu, můžete si zakoupit Wi-Fi Repeater. Je to de facto opakovač, který signál příjme a pošle ho dál. Například na vaší zahradu nebo dvorek, popřípadě jen do odlehlejších místností.

wi-fi-pripojeni-repeater-extender

3. Restartujete Wi-Fi router

Mnoho uživatelů tuto možnost zanedbává, nebo o ní ani netuší, ale přijdou na ní až když Wi-Fi není v pořádku. Ta nejjednodušší věc, kterou v případě nějakého problému můžete udělat, je router restartovat. Popřípadě, jak to dělá mnoho uživatelů, ho vypnout a zase zapnout.

4. Wi-Fi připojení můžete zlepšit i natočením antén

Pokud je váš Wi-Fi router vybaven například dvěma anténkami, je vhodnější jednu nastavit vertikálně a druhou horizontálně. Důvod je jednoduchý. Přístroje jako například tablety, telefony mají také anténu, kterou Wi-Fi signál chytají. Přístroje fungují lépe, pokud jsou jejich antény nasměrovány stejně, tedy vertikálně či horizontálně, paralelně vůči sobě. Ať už telefon držíte v jakékoliv poloze, ke snížení signálu nedojde.

wifi router anteny

5. Nepokládejte Wi-Fi router na podlahu

Neumísťujte Wi-Fi router na zem. Wi-Fi vlny se z routeru zpravidla šíří všemi směry a intenzitu vln u spodu zbytečně pohlcuje podlaha, tedy je vhodnější Wi-Fi router umístit například na polici. V mnoha firmách si můžete povšimnout, že je Wi-Fi umístěna například na stropě a signál je distribuován ze zdroje více efektivněji. Wi-Fi vlny vysílané z vyšších pozic nenaráží na tolik překážek, jako když je router umístěn na podlaze.

6. Vyzkoušejte 5 GHz pásmo

Moderní Wi-Fi routery nabízejí možnost volby mezi 2.4 GHz a 5 GHz pásmem. 5 GHz pásmo má výhodu v tom, že není ještě příliš využívané. Proto se může stát, že vaši sousedé poběží na pásmu 2,4 GHz a budou rušit váš signál, jestliže vy používáte stejné pásmo. 5 GHz pásmo má ale menší nevýhodu. Jeho dosah je o něco kratší, než má pásmo 2,4 GHz.

wi-fi-pripojeni-nastaveni-router

7. Omezte šířku pásma

Pokud to váš router umožňuje Wi-Fi připojení můžete vylepšit tím, že některým uživatelům nebo připojeným zařízením omezíte šířku pásma. V praxi to znamená to, že pokud máte například malé dítě, které při hraní jednoduchých her nepotřebuje nejlepší signál, můžete oproti jeho zařízení upřednostnit například TV. Ta může mít větší nároky, jestliže se díváte například na Netflix.

8. Nepokládejte Wi-Fi router poblíž jiné elektroniky

Router poskytne lepší Wi-Fi připojení, jestliže ho umístíte do volného prostoru a nebude umístěn například vedle televize. Okolní elektronika signál ruší a ubrat na výkonu může i zdánlivě banální věc, jako Wi-Fi router položený 20 cm od 55 palcového televizoru.

wi-fi-pripojeni-router

9. Zkontrolujte nastavení

Pokud dojde k nějakému problému, který nelze vyřešit prostým restartem, a vyloučíte všechny ostatní možnosti, podívejte se přes administrativní přístup do nastavení vašeho routeru. Jako běžný uživatel se alespoň dozvíte, zda je router připojen k internetu a distribuuje ho dále. Pomocí dalších programů, jako například WifiGuard, zjistíte, zda k vašemu nezabezpečenému routeru není připojeno více uživatelů a nezpomalují ho.

10. Změnte Wi-Fi kanál

Wi-Fi router přiděluje kanály automaticky a proto se může stát, že bude vysílat signál na kanálu, který není zrovna nejvhodnějším. Pro detekci volných kanálů můžete využít například aplikaci Wifi Analyzer. Nejlépe je pak zvolit ten, ve kterém naleznete nejslabší okolní sítě.

wi-fi-pripojeni-kanaly

Wifi Analyzer
Wifi Analyzer

Znáte nějaký další tip pro zlepšení Wi-Fi signálu?

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)