TOPlist

Telefon Lenovo Moto G: Vodník s povedeným fotoaparátem (recenze)

Lenovo Moto G (2015) – náhledový obrázek

Voděodolná konstrukce, čistý Android 6 v češtině a plnohodnotné LTE za slušnou cenu? Takovou vizitkou se chce pyšnit telefon Lenovo Moto G (2015). Jak obstál v našem testu?

Obsah recenze

Design v zaběhlých kolejích

Lenovo Moto G (2015) nám bylo doručeno v balení, které obsahovalo pouze USB kabel, telefon a manuál. Podle webu Lenova je to navíc zcela běžné – je vidět, že zde hraje roli šetření a snaha srazit cenu telefonu co nejníže.

Design se od svých předchůdců příliš nezměnil – typická přední strana je zahalena do černého kabátku, ze kterého vystupuje pouze dvojice reproduktorů. Bohužel ne stereo (jeden funguje jako hlasitý reproduktor, druhý pouze pro volání). Příznivci tenkých rámečků nebudou spokojeni, v dané cenové kategorii je to ale celkem normální jev.

O něco zajímavější jsou záda telefonu, která dostala stříbrný prvek připomínající kov v oblasti fotoaparátu. Zadní kryt je zhotoven z plastu se zajímavou texturou, která napomáhá držení, bohužel se v ní ale usazují nečistoty a mastnota. Typická je i širší vrchní část telefonu, kde je ukryt 3,5mm konektor. MicroUSB sídlí na protilehlé straně – na USB-C zapomeňte.

Lenovo Moto G (2015) - konstrukce, přední strana

Kompakt do ruky i do kapsy

Díky 5palcovému telefonu si Lenovo Moto G (2015) nehraje na žádného velikána. Snadno se vejde do kapes kalhot a nebudou mít problémy nejspíše ani ženy, které telefony stejně nosí povětšinou v kabelce. Hmotnost činí 155 gramů, což není úplně málo, ale vzhledem k použitým materiálům se to dalo čekat. Novinka od Lenova se neřadí ani mezi žiletky – spíše naopak. Opět ale nic, co bychom telefonu mohli vyčítat.

Pohodlné je i držení v ruce – telefon nikde neřeže, úchop je jistý a díky textuře na zádech ani neklouže. Ovládací tlačítka na pravé straně jsou přesně v těch místech, kde jsme potřebovali, a dosáhli jsme na ně pohodlně palcem. Softwarová tlačítka jsou díky širšímu rámečku rovněž snáze přístupná. Jednou rukou lze dosáhnout do většiny zákoutí displeje, i když protilehlý roh je pro nás nedostižný.

Lenovo Moto G (2015) - konstrukce, zadní strana 2

Kvalita zpracování: Vodník, který neurazí

Je jisté, že vzhledem ani zpracováním telefonu Lenovo Moto G (2015) své okolí neohromíte. Ale zároveň neudělá ani ostudu. Přestože je telefon zhotoven z na pohled i omak běžného plastu, vše zkrátka lícuje jak má. Neozývají se ani žádné nepříjemné zvuky, i když je zadní kryt odnímatelný. Pod ním se ukrývají sloty pro MicroSD a MicroSIM kartu.

Špatně na tom není ani zmíněný zadní kryt s texturou, který vylepšuje držení telefonu i jeho design. Trochu nás ale trápily zmíněné nečistoty a mastnota, která se objevila krátce po používání telefonu. Na druhou stranu mu nevadí omytí vodou – je totiž voděodolný s certifikací IPX7. Měl by tedy přežít hravě ponoření do hloubky 1 metr až po dobu 30 minut. Běžné hození do umyvadla či omytí vodou ustál telefon Lenovo Moto G (2015) bez problémů.

Lenovo Moto G (2015) - konstrukce, odejmutý zadní kryt 1

https://www.youtube.com/watch?v=BrpjilVRUb8

Povedený displej s aktivními notifikacemi

Za svou cenu by si Lenovo Moto G (2015) zasloužilo i FullHD displej, nasazení HDčka nás ale zase tak nepřekvapuje. Na úhlopříčce 5 palců činí jemnost 294 PPI, což už je hodnota, kdy lidské oko může rozeznat jednotlivé pixely. Při běžném používání telefonu nás to ale netrápilo.

Daleko důležitější je fakt, že IPS displej nabízí v podání Motoroly slušné barvy, které nás mile překvapily. Slabší je sice podání bílé i pozorovací úhly (docházelo k mírné deformaci barev), ospravedlňuje to ale nižší cena telefonu. Čitelnost na slunci je pak srovnatelná s redakčním telefonem Huawei Mate 7 – dá se tedy telefon používat i na přímém slunci.

Lenovo Moto G (2015) - displej, držení telefonu 2

Zklamáním může být absence notifikační diody, kterou ale vyvažují aktivní notifikace. Tento koncept známe již dlouho – na displeji se zobrazí informace o zmeškaných událostech a prstem lze zobrazit detailnější informace či vstoupit rovnou do aplikace, která notifikaci způsobila (SMS, volání, Hangouts apod.). Šikovné je, že se displej s informací o čase a notifikacích zobrazí i ve chvíli, kdy telefon vezmeme do ruky.

Lenovo Moto G (2015) - aktivní notifikace

Hardware: Nic pro náročné uživatele

Pohled na specifikace telefonu v nás příliš dobrý pocit nenechá. Přestože je pro nás daleko důležitější výsledný chod telefonu (o kterém si povíme v následující kapitole), některé aspekty obejít nelze. Lenovo Moto G (2015) pohání slabší Snapdragon 410, který je doplněn pouze 1GB RAM pamětí a 8GB vnitřním úložištěm. Právě velikost vnitřní paměti a RAM je mnohdy limitující.

Z vnitřní paměti je dostupných pouze 4,5 GB pro uživatele, což je mnohdy problém – stačí jedna velká hra, navigace, mapy a problém je na světě. V tomto případě nemusí pomoci ani paměťová karta, na kterou lze povětšinou nahrát osobní data, ale aplikace stále vyžadují vnitřní úložiště. Nepotěšila nás ani absence 5GHz sítí, což může potrápit uživatele především v městských zástavbách, kde je pásmo 2,4 GHz zarušeno a i na domácích routerech se přechází na 5 GHz.

Otestovali jsme rovněž GPS v kombinaci s navigací Sygic, kdy nedocházelo k žádným problémům. Zaměření bylo vždy rychlé a přesné. „Kačeři“ ocení digitální kompas, který při hledání kešek pomůže. S telefonem jsme jich dokonce pár našli.

[aps_product_sz id=“394292″]

Přestože je Snapdragon 410 a grafický čip Adreno 306 již starší a slabší, s hraním her jsme problémy neměli. Hry snížily automaticky své detaily a uživatel si tedy mohl užít plynulé hraní. Vyzkoušeli jsme například Real Racing 3, Dead Effect 2, Cat Simulator či Unkilled. Vše plynulé a bez problémů. Přesto – pokud patříte mezi náročné hráče her na mobilním telefonu, poohlídněte se po něčem výkonnějším.

Dvoudenní výdrž telefonu bez větších problémů

Díky tomu, že Lenovo Moto G (2015) disponuje slabším hardwarem a displej má „jen“ HD rozlišení,  je výdrž dobrá. Při našem intenzivním používání, kdy jsme byli neustále připojeni k datové síti či Wi-Fi, vyřídili spoust e-mailů, zpráv na Hangouts, SMS, provedli několik hovorů či pár hodin poslechu hudby, nám telefon vždy vydržel mezi 1,5 a 2 dny.

Dá se ovšem předpokládat, že při méně náročném používání se uživatelé mohou dostat i na 3 dny. A to vzhledem k zaměření telefonu pro méně náročné uživatele není rozhodně žádné scifi. Uživatelé ale musí počítat s tím, že k telefonu není dodána nabíječka a musejí ji koupit zvlášť, případně používat tu ze staršího telefonu.

Čistý Android 6 s nádechem od Motoroly

Telefon Lenovo Moto G (2015) přichází s čistým Androidem 6.0.1, který je v češtině. Právě lokalizace do našeho jazyka je pro telefony Motorola novinkou a můžeme poděkovat Lenovu, které telefony oficiálně přineslo na náš trh. Že se nejedná o úplně čistý Android, dokazuje pár funkcí, které přidala Motorola. Může se jednat o migraci dat ze starého telefonu, zaměření ztraceného přístroje či gesta.

Samotný chod telefonu je velmi dobrý a rychlý. Ačkoliv telefon není rychlý (logicky) jako TOP modely jiných výrobců, v dané kategorii se jedná rozhodně o nadprůměr. Velkým problémem je ale 1GB RAM paměť, která se začne projevovat ve chvíli, kdy začnete používat více aplikací zároveň. Pak telefonu zkrátka dochází dech, což se ukáže ve zpomalení telefonu či ukončování běžících aplikací na pozadí.

Zmíněná gesta pro ovládání jsou šikovná – poklepáním spustíte například svítilnu, dvojitým otočením kolem zápěstí pak spustíte fotoaparát či přepnete na režim pro selfie. Obě gesta nám po dobu testování fungovala opravdu spolehlivě.

Zvukový průměr ve všech směrech

Od telefonu s cenovkou okolo 5 tisíc nelze čekat žádné hudební zázraky. A to se i potvrdilo – výstup do sluchátek je průměrný a občas už zkrátka bylo slyšet, že kvalitním sluchátkům nestíhá. Dá se ale předpokládat, že se pro tento telefon nadchnout spíše nenároční uživatelé, kterým to bude stačit. V podobném duchu se nese i reproduktor, který hravě průměrně nahlas i průměrně kvalitně.

Lenovo Moto G (2015) - konstrukce, přední strana 4

Fotoaparát – příjemné překvapení

Upřímně – od fotoaparátu v mobilním telefonu Lenovo Moto G (2015) jsme příliš nečekali. O to větší bylo naše překvapení. 13MPx fotoaparát si za dobrých světelných podmínek se snímky poradil velmi dobře. Barvy jsou sice na náš vkus možná až příliš saturované, přesto ale fotografie neztrácí detaily a lidskému oku se líbí. V horším světle se snímky logicky zhoršují, ale opět jsou pro nás spíše příjemným překvapením. V podobném duchu se navíc nese i Full HD video.

Fotografie v originálním rozlišení.

Horší světelné podmínky

https://youtu.be/37KLrOmafZM

Lenovo Moto G (2015) – závěr

Lenovo Moto G (2015) již lze zakoupit na českém trhu, v drtivé většině případů se jedná o námi testovanou verzi s 8GB vnitřním úložištěm a 1GB RAM pamětí. Cena se pak pohybuje okolo 5 tisíc korun, což na telefon s danou výbavou není zrovna málo. Na druhou stranu zde máme voděodolnost a čistý Android.

Motorola Moto G přichází s konstrukcí, která na pohled ani na dotyk nezklame, navíc se nebojí vody až do hloubky jednoho metru. A to se může uživatelům hodit. Špatně na tom není ani displej a mile nás překvapil především fotoaparát. Uživatelé rovněž ocení Android 6.0.1 v čisté podobě, jsou přidány jen některé šikovné funkce od Motoroly (aktivní notifikace či gesta). I výdrž na jednu baterii potěší – dá se dosáhnout i 3 dnů bez nabíjení.

Levnější testovaná verze ovšem nabídne pouze 8GB vnitřní úložiště a 1GB RAM paměť. Oba aspekty jsou limitující – pro uživatele je připraveno pouze okolo 3,5 GB místa pro aplikace a 1GB RAM paměť ztrácí dech při spouštění více aplikací najednou. Prostředí se vlivem toho začne zpomalovat a na pozadí ukončovat aplikace. Hardware je celkově na cenu telefonu slabší, což je dáno především tím, že byl telefon představen již v polovině loňského roku. Nepotěší pak ani absence 5GHz pásma pro Wi-Fi.

Závěrečný verdikt: Lenovo Moto G (2015) není rozhodně špatným telefonem, uplatnění si najde ale především u nenáročných uživatelů, kteří ustojí pouze 1GB RAM paměť a 8GB vnitřní úložiště. Naopak ocení voděodolnou konstrukci, slušnou výdrž na jedno nabití či povedený fotoaparát. Rozhodně bychom doporučili sáhnout po 16GB variantě, která se ale teprve dostává na trh.

Klady

+ Sympatická konstrukce s voděodolností IPX7
+ Povedený fotoaparát
+ Čistý Android 6.0.1
+ Dobrý displej
+ Plná podpora českého LTE
+ Dobrá výdrž na jedno nabití

Zápory

– Pouze 8 GB vnitřní paměti a 1 GB RAM u testovaného modelu (prostředí není 100% plynulé při více spuštěných aplikacích)
– Celkově slabší a starší hardware
– Absence 5GHz sítě u Wi-Fi

Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)